search

راه‌هایی برای جلوگیری از ریزش مو و طاسی ناشی از مصرف دارو

چه داروهایی باعث ریزش مو می‌شوند؟

clock icon زمان خواندن 6 دقیقه گروه مترجمان پنجشنبه, 07 فروردین 1399, 12:55

چه داروهایی باعث ریزش مو می‌شوند؟
ریزش مو یا طاسی سر از مشکلاتی است که هم زنان و هم مردان دچار آن می‌شوند. این مشکل می‌تواند دلایل  مختلفی  از جمله اختلال در سلامتی، ژنتیک و یا استفاده از داروها داشته باشد. بعضی انواع ریزش مو موقتی و برخی نظیر طاسی (طاسی وابسته به هورمون مردانه) دائمی هستند.

گاهی ریزش مو در خانم‌ها ارتباط مستقیمی با استفاده از دارو دارد. داروهایی که می‌تواند منجر به ریزش مو شود، هر چند تاثیر آن بر همگان یکسان نباشد. اگر شما به تازگی دچار ریزش مو شده‌‌اید این مقاله را بخوانید. شاید داروهایی که تازگی مصرف می‌کنید نتیجه این وضعیت است.

 

تاثیر داروها بر ریزش مو

ریزش مو از عوارض شایع بسیاری از داروهاست؛ اغلب این ریزش مو موقتی است که به‌محض تنظیم دوز و یا قطع دارو پایان می‌یابد. این داروها به سلول‌های تولیدکننده مو آسیب رسانده و رشد آن را در مراحل مختلف مختل می‌کنند.

دو نوع ریزش مو ممکن است رخ دهد: یکی ریزش موی تلوژن یا ریزش موی موقتی کوتاه‌مدت؛ این نوع ریزش مو در فاز «استراحت مو» یا استراحت سلول‌های ساقه مسئول تولید مو رخ می‌دهد؛ در نتیجه رشد موهای جدید ادامه می‌یابد.

نوع دیگر ریزش مو که اغلب بر اثر داروها رخ می‌دهد، به عنوان «توقف رشد سیکل مو» شناخته می‌شود. این نوع ریزش موی طولانی‌مدت، اغلب با نازک شدن و یا ریزش موی سایر نواحی بدن از جمله ابرو و مژه‌ها همراه است.

 

اگر می‌خواهید در مورد ریزش مو در خانم‌ها اطلاعات بیشتری کسب کنید، این مقاله را بخوانید: همه چیز درباره ریزش مو در زنان

تاثیر داروها بر ریزش مو

موارد زیر برخی داروهایی هستند که یکی از عوارض جانبی آن‌ها می‌تواند ریزش مو باشد.

ویتامین-آ

دوزهای بالای ویتامین- آ و داروهای مشتق از آن، می‌توانند باعث ریزش مو شوند. 

داروهای درمان آکنه

 نوعی از داروهای آکنه که از ویتامین- آ مشتق شده‌اند، مانند ایزوترتینوئین isotretinoin، آکوتان  Accutan، ترتینوئین tretinoin و رتین- آ Retin-A می‌توانند باعث ریزش مو شوند. از آن‌جا که این داروها ممکن است عوارض جانبی جدی دیگری هم داشته باشند، شاید بخواهید درباره داروهای جایگزین با پزشک پوست خود مشورت کنید.

آنتی‌بیوتیک‌ها

 استفاده از آنتی‌بیوتیک ممکن است موقتا موها را نازک کند. آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند سطح ویتامین- ب و هموگلوبین خون شما را کاهش داده و در نتیجه رشد موها را مختل کنند. زمانی که سطح هموگلوبین بسیار پایین باشد، ممکن است به کم‌خونی(آنمی) و در نتیجه ریزش مو دچار شوید؛ هم‌چنین سطح نرمال ویتامین- ب برای داشتن موهایی سالم حیاتی است.

داروهای ضدقارچ

داروهایی که برای عفونت‌های قارچی تجویز می‌شوند نیز در برخی افراد با ریزش مو ارتباط دارند. برای مثال داروی ضدقارچ وریکونازول  voriconazoleیکی از دارو‌هایی است که باعث بروز طاسی می‌شود.

داروهای ضدلخته

 داروهای ضدانعقادی نظیر هپارین و وارفارین که به‌منظور رقیق کردن خون و جلوگیری از تشکیل لخته خون در برخی موارد از جمله بیماران قلبی تجویز می‌شوند، ممکن است ریزش مویی ایجاد کنند که بعد از حدود سه ماه پس از آغاز مصرف، عوارض خود را نشان دهد.

داروهای کاهنده‌ کلسترول خون

گزارش شده که این نوع داروها، نظیر سیمواستاتین، زوکور Zocor و آتورواستاتین، لیپیتور Lipitor باعث ریزش مو می‌شوند.

داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی یا مهارکننده‌های ایمنی

بعضی داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی که برای درمان بیماری‌های خودایمنی نظیر لوپوس و یا آرتریت ‌روماتوئید استفاده می‌شوند، می‌توانند باعث ریزش مو شوند. برخی از آن‌ها شامل موارد روبه‌رو است: متوتروکسات methotrexate ، لفلونوماید  leflunomide، آراوا Arava، سیکلوفسفامید  cyclophosphamide، سیتوکسان Cytoxan  و اتانرسپتetanercept .

داروهای ضدتشنج
 

داروهای ضد تشنج نظیر والپروئیک اسید  valproic acid، دپاکوت Depakote ، تری‌متادیون  trimethadione و تریدیون Tridione در برخی افراد می‌توانند باعث ریزش مو شوند.

داروهای ضدفشار خون

 موارد زیر، می‌توانند باعث ریزش مو شوند: 

متوپرولول  metoprolol، لوپرسور Lopressor، تیمولول timolol، پروپرانولول propranolol ، ایندرال و ایندرال ال- آ   Inderal and Inderal LA، آتنولول  atenolol، تنورمین  Tenormin، نادولول  nadolol، کورگارد  Corgard، مهارکننده‌های آنزیم تبدیل‌کننده‌ آنژیوتانسین   ACE inhibitors.

داروهای ضدافسردگی

 برخی از داروهایی که برای تثبیت خلق در درمان اختلالات روانی از جمله افسردگی استفاده می‌شود، ممکن است باعث ریزش مو شوند. از جمله:

پاروکستین هیدروکلراید paroxetine hydrochloride ، پاکسیل  Paxil، سرترالین  sertraline، زُلُفت  Zoloft، پروتریپتیلین  protriptyline، ویواکتیل  Vivactil، آمی‌تریپتیلین  amitriptyline، الاویل  Elavil، فلوکستینfluoxetine  و پروزاک  Prozac. 

داروهای نقرس

گزارش شده است داروهای نقرس از جمله آلوپورینولallopurinol ، زیلوپریم Zyloprim، لوپورین  Lopurin هم می‌توانند باعث ریزش مو شوند.

شیمی درمانی

داروهای شیمی‌درمانی که برای درمان انواع خاصی از سرطان‌ها و بیماری‌های خودایمنی استفاده می‌شوند، می‌توانند باعث ریزش در شکل «توقف رشد سیکل مو»  شوند. این نوع ریزش مو مژه‌ها، ابروها و موی بدن را هم تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

این داروها طوری طراحی شده‌اند که سلول‌های سرطانی بدن را که رشد سریعی دارند، بکشد. اما از طرفی به سایر سلول‌های بدن هم که در حالت عادی سریع رشد کرده مانند ریشه‌های مو حمله کرده و آن‌ها را تخریب می‌کنند. در صورت پایان درمان، رشد مو دوباره از سر گرفته می‌شود.

ریزش مو در زنان

داروهایی که باعث ریزش مو در زنان می‌شوند

درمان‌های هورمونی، می‌توانند باعث به‌ هم خوردن تعادل هورمون‌ها در زنان و درنتیجه ریزش مو شوند؛ هم‌چنین این توانایی را دارند که باعث الگوی طاسی دائمی در زنان شوند.

قرص‌های پیشگیری از بارداری و درمان جایگزینی با هورمون(HRT)  نظیر استروژن و پروژسترون از این دسته داروها هستند. به عنوان مثال زنانی که عمل هیسترکتومی یا خارج کردن کامل رحم از بدن انجام داده‌اند، لازم است بعد از جراحی تحت درمان HRT قرار بگیرند. زنان یائسه هم ممکن است به HRT نیاز پیدا کنند.

 

داروهایی که باعث ریزش مو در مردان می‌شوند

مشابه زنان، مردانی هم که هورمون‌های خاصی را دریافت می‌کنند، ممکن است ریزش مو یا الگوی طاسی دائمی مردانه را تجربه کنند. درمان جایگزینی تستوسترون برای بهبود کمبود تستوسترون می‌تواند ریزش مو بدهد. استفاده از استروئیدهای آنابولیک برای عضله‌سازی هم می‌توانند باعث ریزش مو شود.

 

درمان ریزش موی ناشی از مصرف دارو

اگر اخیرا مصرف داروی جدیدی را شروع کرده‌اید و متوجه ریزش و یا نازک شدن موهایتان شده‌اید، با پزشک‌تان درمورد تغییر دارو مشورت کنید. آن‌ها شاید بتوانند دارویی را جایگزین کنند که این عوارض را نداشته باشد. هم‌چنین پزشک‌تان ممکن است پیشنهاد دهد که برای چند ماه مصرف دارو را قطع کنید.

اگر در نتیجه‌ی دارو دچار طاسی شده‌اید، بعضی درمان‌ها از جمله روگین Rogaine (هم مرد و هم زن)،  پروپشیا Propecia (مردان)، داتاستراید dutasteride (مردان)، ممکن است برای شما مناسب باشد.

شما احتمالا مجبور باشید این داروها را برای دوره‌ای مصرف کنید، بدون این‌که نتایج آن را ببینید؛ برای مثال ممکن است شش ماه یا بیشتر طول بکشد تا اثرات درمانی روگین را مشاهده کنید. اگر به طاسی دچار شده‌اید، درمان کاشت مو یا لیزر هم ممکن است برای شما مناسب باشد. درمان‌های خانگی و سبک زندگی شامل پوشیدن کلاه‌گیس یا مدل دادن مو و پوشاندن موهایتان با روسری یا کلاه است.

بسیاری از افراد تحت شیمی‌درمانی ترجیح می‌دهند با افتخار چهره‌ جدیدشان را نمایش دهند. به یاد داشته باشید که اگر در شرایط سخت بیماری قرار دارید، حق دارید به این که چگونه در حال مبارزه هستید، افتخار کنید. تصمیم‌گیری درباره‌ی ظاهری که با آن راحت‌تر هستید، کاملا به عهده‌ خودتان است.

 

نگران نباشید

در بسیاری موارد، به محض قطع دارویی که باعث ریزش مو شده، رشد طبیعی موها دوباره به حالت طبیعی خود باز می‌گردد. هم‌چنین تنظیم دوز مناسب دارو می‌تواند علائم ریزش مو را تخفیف دهد. به یاد داشته باشید هیچ‌گاه مصرف دارویی را بدون مشورت با پزشک خود قطع نکنید. ممکن است داروهای جایگزین‌ دیگر و با عوارض جانبی کم‌تری موجود باشد.