search

کاهش ابتلا به سرطان پوست با مصرف ویتامین آ

clock icon زمان خواندن 3 دقیقه گروه مترجمان سه شنبه, 02 اردیبهشت 1399, 18:33

کاهش ابتلا به سرطان پوست با مصرف ویتامین آ
ویتامین آ ماده‌ای مغذی و ضروری است که باعث حفظ سلامت می‌شود، ولی آیا مصرف آن باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست می‌شود؟ یک تحقیق جدید نشان می‌دهد میان مصرف ویتامین آ و کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست ارتباط وجود دارد.

ویتامین آ یکی از مهم‌ترین ویتامین‌های موجود در مواد غذایی است که روز به روز خواص مهم آن بر همگان آشکار می‌شود. اگر این مقاله را تا پایان مطالعه کنید در می‌یابید که این ویتامین چه خواص مهمی دارد و حتی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش دهد. 

 یک رژیم غذایی متعادل، به جز مواد دیگر، به مقدار درست و مناسبی از ویتامین‌ها برای حفظ سلامتی نیاز دارد. و یکی از ویتامین‌هایی که انسان برای حفظ سلامتی نیاز دارد ویتامین آ است که به رشد سلول‌های مختلف کمک می‌کند. همچنین برای سلامتی چشم، تولید مثل و پوست نیز بسیار مفید است.

مواد دارای ویتامین A

ویتامین آ در فرآورده‌های حیوانی وجود دارد. مانند تخم مرغ و مرغ، بوقلمون و یا جگر گاو. ویتامین آ که از حیوانات گرفته شود رتینول نام دارد.

همچنین این ویتامین در بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات نیز وجود دارد؛ در میان میوه و سبزیجاتی که منبع خوبی از ویتامین آ هستند می‌توان به سیب‌زمینی شیرین، هویج،  کلم پیچ، کدو حلوایی،  کدو تنبل، کلم بروکلی، زردآلو و پاپایا (خربزه درختی) اشاره کرد.

برای افزایش مصرف ویتامین آ می‌توان از مکمل‌های غذایی استفاده کرد. همچنین باید توجه کرد مصرف ویتامین آ در مردان بزرگسال نباید بیشتر از ۹۰۰ میکروگرم در روز شود که این مقدار برای زنان بزرگسال روزانه حداکثر ۷۰۰ میکروگرم است.

تحقیقات نشان داده که ویتامین آ می‌تواند به حفظ جوانی پوست کمک کند، البته هنوز مشخص نیست که آیا ویتامین آ می‌تواند از بیماری‌های پوستی جلوگیری کند یا خیر.

اکنون یک تحقیق در دانشکده پزشکی هاروارد در بوستون و دانشگاه اینجه در سئول کره جنوبی در حال انجام است که آیا مصرف ویتامین آ باعث کاهش خطر ابتلا به «سرطان سلول سنگفرشي» می‌شود یا نه. این سرطان یکی از انواع سرطان پوست است.

سرطان پوست

بنابر اظهارات موسسه غیر انتفاعی سرطان پوست، سرطان جلدی سنگفرشی (کارسینوم سلول سنگفرشی) دومین نوع رایج سرطان پوست است که این نوع سرطان سالانه بیش از یک میلیون مبتلا به تنهایی در آمریکا دارد. به دلیل رایج بودن این نوع سرطان، مهم است که راه استراتژیکی برای کاهش ابتلای مردم به این سرطان پیدا شود.

بر اساس برنامه تحقیقات، در حال حاضر محققان تلاش می‌کنند که نشان دهند که آیا رابطه‌ای بین مصرف ویتامین آ و کاهش خطر ابتلا به سرطان جلدی سنگفرشی هست یا نه. تیم تحقیقات داده‌هایی که از بیش از 75 هزار زن با میانگین سن 50 سال و همچنین داده‌های بیش از 48 هزار مرد با میانگین سنی 54 سال را آنالیز کرده‌اند. در بازه‌های سنی بالای ۲۶ سال، ۳۹۷۸ مورد مبتلا به سرطان از دو گروه پیدا شد.

همچنین محققان توانستند اطلاعات بیشتری را در مورد مصرف ویتامین آ پیدا کنند به کمک نظرسنجی‌هایی که دو گروه به طور متوسط در هر چهار سال یکبار انجام داده بودند. بر اساس این تحقیقات، پژوهشگران دریافتند افرادی که مصرف اندازه و بالاتر ویتامین آ داشتند، کمتر دچار سرطان جلدی سنگفرشی شده‌اند.

بر اساس این مطالعه بزرگ روی زنان و مردان آمریکایی، اکنون می‌دانیم افرادی که در کل مصرف بالاتری از ویتامین آ داشتند با خطر ابتلا به سرطان جلدی سنگفرشی کمتری مواجه می‌شوند.

همچنین محققین به این مسئله اشاره کرده‌اند اغلب افرادی که به این نوع سرطان مبتلا نشده‌اند ویتامین آ را نه از مکمل‌های دارویی بلکه از منابع غذایی طبیعی و به خصوص سبزیجات گرفته بودند.

محدودیت‌های تحقیق و نتیجه گیری

با وجود اینکه محققان به دستاوردهای مناسبی در مورد عوامل غذایی و تاثیر آن روی سرطان پوست رسیده‌اند باور دارند این تحقیقات مشکلاتی نیز دارد. یکی از مشکلات اصلی همگن بودن جامعه آماری است که به طور انحصاری از سفید پوستان تشکیل شده است. برای مطالعه جامع‌تر محققان می‌بایست به دنبال جمعیت متنوع‌تر با تعداد بیشتری بروند. به اعتقاد محققان، تفاوت در مصرف ویتامین آ برای تحقیقات مثبت بود هر چند سرطان پوست در نمونه‌های غیر سفید پوست رایج نبود.

خواص ویتامین آ

با وجود تمام ضعف‌هایی که این روش مطالعه داشت، محققان نتیجه گرفتند که مفهوم تحقیقات‌شان نشان دهنده آن است که مصرف مقدار کافی ویتامین آ باعث پیشگیری از ابتلا و انتشار سرطان پوست می‌شود.

نتیجه نهایی محققان تاکید می‌کند که رابطه‌ای معکوس میان مصرف ویتامین آ و کاروتنوید و خطر ابتلا به سرطان جلدی سنگفرشی (کارسینوم سلول سنگفرشی) وجود دارد که این مسئله به نقش ویتامین آ در مقابله با این سرطان اذعان دارد و فراتر از آن داده‌های آنها از این مسئله که ویتامین آ و مکمل‌های غذایی باعث پیشگیری از سرطان پوست می‌شود، حمایت می‌کند.

مترجم: پارسا مظفری