search

سبک زندگی سالم - چگونه زندگی شاد و سالمی داشته باشیم

clock icon زمان خواندن ۹ دقیقه محمدمهدی غیاثوند شنبه ۰۶ دی ۱۳۹۹ ۲۱:۳۰

سبک زندگی سالم - چگونه زندگی شاد و سالمی داشته باشیم
۵/ ۳.۹۱
امتیاز دهید

سبک زندگی یک مفهوم بسیار بزرگتر است که هر کدام از موارد گفته شده تنها قسمی از آن هستند و اصلاح هر یک به معنی ایجاد تغییر اساسی در سبک زندگی نیست. برای قدم برداشتن به سمت یک زندگی سالم و شاد باید تعادل درستی بین بدن و ذهن خود ایجاد کرده و موضوعات مربوط به ذهن و روح خود را نیز اصلاح کنید. در این مقاله به بررسی مهمترین جنبه‌های سبک زندگی سالم خواهیم پرداخت.

فهرست مطالب

شروع سبک زندگی سالم

چگونه سبک زندگی سالم را شروع کنیم

اصلی‌ترین سوال در تغییر سبک زندگی این است که از کجا باید شروع کنیم؟ اولین قدم بعد از تصمیم به تغییر در زندگی این است که بخواهید واقعا این کار را انجام دهید. میان خواستن و انجام دادن فاصله بسیاری وجود دارد. قدم دوم ترک عادت‌های ناسالم و سبک زندگی ناسالم است. برای دستیابی به این هدف بیایید تا قدم به قدم با هم پیش برویم.

 • عادت‌های بد یا ناسالم را که می‌خواهید تغییر دهید شناسایی کنید. سپس برای تغییر هر یک دلیلی منطقی بیاورید. ممکن است برخی از آن‌ها به جسم شما کمک کند و برخی به روان
 • خودتان را مسئول انجام تغییرات بدانید و دیگران یا کمبود وقت را بهانه قرار ندهید.
 • هر چیز منفی که پیش روی شما است را کنار بگذارید. به عنوان مثال اگر استفاده از شبکه‌های اجتماعی سبب می‌شود تا به خود حس بدی داشته باشید باید استفاده از آن‌ها را متوقف کنید. اگر هوس سیگار یا الکل می‌کنید سریعا خود را از رفتن به سمت آن‌ها منع کنید. یا اگر سیگار می‌کشید، به دنبال بهترین راه برای ترک سیگار باشید. 
 • به خود باور داشته باشید که می‌توانید تغییر کنید. نیمی از موفقیت در نبرد با عادات ناسالم این است که به خود بگویید می‌توانید این کار را انجام دهید.
 • تغییر همیشه نیاز به زمان دارد پس صبور باشید. در صورت شکست خوردن فورا عقب نشینی نکنید و به خود فرصت دهید.
 • برای ایجاد تغییرات بزرگ در زندگی حتما برنامه داشته باشید. پیروی از یک برنامه منظم جلوی دلسرد شدن شما را می‌گیرد.

در انجام تک تک مراحل بالا باید هدف داشته باشید. تعیین هدف باعث می‌شود تا شما قدم به قدم پیشرفت خود را مشاهده کنید. این موضوع انگیزه کافی برای ادامه دادن را فراهم می‌کند. از دیگر خوبی‌های هدف داشتن این است که به شما امکان سنجش و قضاوت می‌دهد. در هنگام هدف گذاری واقع بین بودن را فراموش نکنید. به عنوان مثال اگر می‌خواهید سیگار کشیدن را ترک کنید، بدانید که این موضوع ناگهانی اتفاق نمی‌افتد.

چگونه به لحاظ روحی و روانی خوشحال باشیم

چگونه به لحاظ روحی و روانی خوشحال باشیم

همانطور که گفتیم سلامت روان یکی مهمترین اصول سبک زندگی سالم است. توانایی مدیریت احساسات و کنار آمدن با استرس‌ها و مشکلات روزمره می‌تواند چالش برانگیز باشد. حفظ سلامت روان به این معنی است که گاهی نیازهای خود را در اولویت  قرار دهید و به موفقیت فردی توجه کنید. اگر از روان و بدن خود مراقبت نکنیم، نمی‌توانیم از دیگران مراقبت کنیم. در این صفحه می‌توانید بسیاری از چالش‌های موفقیت فردی را بشناسید و با آن مقابله کنید. 

اگر به دنبال سبک زندگی سالم هستید با سلامت روان خود شروع کنید و مطمئن شوید که وقتی برای استراحت و انجام کارهایی که از آن‌ها لذت می‌برید، اختصاص خواهید داد.

سبک زندگی سالم با نگرش مثبت

سبک زندگی سالم با نگرش مثبت

مطالعات گسترده‌ای نشان می‎دهد که ویژگی‌های شخصیتی مانند خوش بینی و بدبینی می‌توانند بر بسیاری از جنبه‌های سلامتی جسمی و روحی تاثیرگذار باشد. همه می‌دانیم که علت بسیاری از بیماری‌های امروزه بشر استرس و اضطراب بیش از حد است. تفکر مثبت همراه با خوش بینی از موثرترین عوامل کنترل استرس هستند.

نگرش مثبت انرژی شما را افزایش داده و باعث می‌شود برای مقابله با دشواری‌ها قدرت بیشتری داشته باشید. دست از سرزنش کردن و غصه خوردن برای عواملی که در کنترل شما نیست بردارید. مطالعات برترین دانشگاه‌های جهان نشان می‌دهد مثبت اندیشی طول عمر را افزایش داده، افسردگی را کاهش می‌دهد و شما را قادر می‌سازد در هنگام برخورد با استرس مدیریت بهتری از خود نشان دهید. در ادامه به بررسی برخی از روش‌هایی میپردازیم که باعث می‌شود تا بتوانید نگرش مثبت داشته باشید.

 • وقت خود را با انسان‌های موفق و مثبت بگذرانید: به یاد داشته باشید اگر بیش از حد به یک قربانی غرق شده در افکار منفی نزدیک شوید ممکن است شما هم با او سقوط کنید. ما در زندگی روزمره همواره با مشکلاتی مانند بیماری مواجه هستیم و در این هنگام وجود افرادی که می‌توانند شعله امید را در ما روشن نگه دارند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
 • افکار خود را کنترل کنید: انسان ذهن بی نهایتی دارد و اگر نتوانید بر افکار منفی خود مسلط شوید ممکن است استرس و اضطراب در شما شروع به رشد نماید. این موضوع خود زمینه‌ساز انواع بیماری‌های جسمی خواهد بود. یکی از روش‌های کنترل افکار منفی حفظ تعادل در هر زمینه‌ای است.
 • رفتار مناسب با خود: برخی افراد در خلوت به قضاوت خود پرداخته و دائما در حال سرزنش کردن هستند. انتقاد و در نظر گرفتن نقاط ضعف بد نیست اما زمانی که حالت افراطی پیدا کند به مرور زمان سبب افسردگی خواهد شد. بنابراین، راه‌های تقویت عزت نفس را بشاسید و به افسردگی مجال بروز ندهید. 
 • اهداف واقع بینانه تعیین کنید: اگر اهدافی که برای زندگی خود تعیین می‌کنید خارج از حد توان شما باشد در یک استرس دائمی غرق خواهید شد.
 • اولیت بندی: زمان خود را با تمرکز بر مسائل بیهوده هدر نداده و سعی کنید همواره بر موضوعات دارای اهمیت و اولویت بالاتر که موجب از بین بردن استرس شما می‌شود تمرکز کنید.
 • بابت چیزهایی که دارید سپاسگزار باشید: داشتن رضایت نسبی از وضعیت فعلی و شکرگزار بودن در ایجاد حس مثبت بسیار موثر است. به خاطر داشته باشید که دارایی‌های زندگی تنها مادیات نیست.

داشتن چشم انداز مثبت شما را قادر می‌سازد تا با موقعیت‌های استرس‌زا برخورد درست‌تری داشته باشید. در این صورت می‌توانید از ضررهایی که اضطراب بر بدن وارد می‌کند کاسته و در طولانی مدت زندگی سالمی تجربه کنید. آمار نشان می‌دهد افراد مثبت اندیش کمتر به سمت دخانیات، الکل و رژیم‌های غذایی ناسالم گرایش دارند.

ورزش کردن و سبک زندگی سالم

ورزش کردن را آغاز کنید

متعهد بودن به یک برنامه ورزشی منظم به خصوص برای افراد کم تحرک در ابتدا می‌تواند طاقت فرسا باشد اما همانطور که می‌دانید ورزش کردن یکی از مهمترین جنبه‌های دستیابی به سبک زندگی سالم است. ورزش و فعالیت بدنی نه تنها موجب بهبود سلامت جسمی می‌شود بلکه با کاهش استرس بر سلامت روان نیز تاثیر مثبت می‌گذارد.

لازم نیست با یک ورزش سنگین این روند را آغاز کنید. ۳ بار پیاده روی هر بار به مدت ۱ ساعت می‌تواند شروع خوبی باشد. به تدریج می‌توانید تمرینات پیشرفته‌تر نیز به برنامه خود اضافه نمایید. سعی کنید اهدافتان برای یک برنامه ورزشی واقع بینانه و قابل دستیابی باشد. همچنین با دنیال کردن این صفحه می‌توانید با انواع تمرینات ورزشی آشنا شوید که به راحتی در خانه یا فضای باز قابل انجام است. 

اگر عادت به تحرک بدنی ندارید یا از بیماری خاصی رنج می‌برید قبل از شروع ورزش حتما با پزشک مشورت کنید. فعالیت بدنی قرار است به سلامتی شما کمک کند نه اینکه آن را به خطر بیندازد.

رژیم غذایی سالم و سبک زندگی سالم

پیروی از یک رژیم غذایی سالم

تغذیه سالم یکی از سخت‌ترین قسمت‌های تغییر سبک زندگی است. چشم پوشی از فست فودها که هم به راحتی و در زمان کم تهیه شده و هم خوشمزه هستند، آسان نیست. مصرف غذای سالم نه تنها به سلامتی شما کمک می‌کند، بلکه باعث می‌شود تا دچار چاقی نشده و انرژی بیشتری نیز به بدن خود برسانید. رعایت موارد زیر می‌توانید در پیروی از یک رژیم غذایی سالم به شما کمک کند.

 • واقع بین باشید: تغییر عادات غذایی به یکباره کار مشکلی است. اگر روزی یکبار بیرون از منزل غذا می‌خورید سعی کنید به طور آهسته اما پیوسته این روند را به یک روز در میان و سپس هفته‌ای یک روز تغییر دهید.
 • اصول تغذیه سالم را بشناسید: تغذیه سالم به معنی لذت نبردن از غذا نیست بلکه برقراری تعادل بین مواد غذایی مصرفی است.
 • مصرف مواد غذایی مغذی را به مرور زمان در برنامه خود بیشتر کنید.
 • پس از دستیابی به اهداف تعیین شده در برنامه با یک غذایی که بیش از همه از آن لذت می‌برید به خود پاداش دهید.
 • اگر گاهی نتوانستید برنامه غذایی خود را به درستی پیاده کنید مشکلی نیست. عقب نشینی و برگشت به عادات بد سابق ضرر بیشتری به شما می‌رساند.
 • وقت مناسبی را در طول روز به آشپزی اختصاص دهید تا موقع خوردن غذا مجبور نباشید از مواد آماده و فرآوری شده استفاده کنید.
 • میوه و سبزیجات را به بخش بزرگی از وعده‌های غذایی روزانه تبدیل کنید. آن‌ها می‌توانند طیف وسیعی از نیاز شما به مواد مغذی را به خوبی پوشش دهند.
 • در موقع خرید به برچسب اطلاعات غذایی روی محصولات دقت کنید چرا که اطلاعات خوبی از میزان مواد مغدی موجود به شما می‌دهند.

سبک زندگی سالم و ترک عادات ناسالم

ترک عادات ناسالم

حذف و کنار گذاشتن عادات ناسالمی که در ادامه درباره آن‌ها صحبت می‌کنیم به میزان زیادی می‌تواند در سلامتی شما و تغییر به سبک زندگی سالم موثر باشد.

 • در هنگام استرس بر حس گرسنگی خود غلبه کنید. به طور معمول انسان در هنگامی که دچار استرس می‌گردد میل به مصرف غذا چرب و خوشمزه دارد. در این هنگام است که شما به سراغ فست فودها می‌روید. اگر بتوانید نیاز خود به غذا را در این زمان با مواد غذایی سالم که حس سیری طولانی مدت ایجاد می‌کنند، برطرف کنید قدم مهمی به سمت کنترل وزن و جلوگیری از چاقی برداشته‌اید.
 • کم خوابیدن می‌تواند به جنبه‌های زیادی از سلامتی آسیب جدی وارد کند و یکی از عوامل اصلی افزایش استرس باشد. شما باید به طور استاندارد ۷ تا ۹ ساعت در شبانه روز بخوابید.
 • بی تحرکی به مدت طولانی در برابر تلویزیون یا کامپیوتر می‌تواند به سلامت شما آسیب برساند. این موضوع علاوه بر آسیب به ستون فقرات و چشمان باعث بی تحرکی و خشکی بدن می‌شود.
 • مصرف دخانیات باعث می‌شود تا قلب و جریان خون شما از اکسیژن خالی شده و پر از مونو اکسید کربن گردد. سیگار کشیدن موجب تنگ شدن عروق شده و خطر سکته را به میزان زیادی افزایش می‌دهد. ریه افراد سیگاری حجم اکسیژن کمتری نسبت به افراد سالم دریافت می‌کند که این موضوع جلوی فعالیت‌های ورزشی شما را خواهد گرفت.
 • نوشیدن الکل یکی از دیگر عادات ناسالم است که به قلب و مغز شما آسیب‌های زیادی وارد می‌کند. افرادی که به مصرف مشروبات الکلی اعتیاد دارند به میزان بسیار بیشتری در معرض سکته قلبی و مغزی هستند.

 سبک زندگی سالم و طول عمر

سخن پایانی

همانطور که دیدید برای تغییر ایجاد سبک زندگی سالم به مجموعه‌ای از اقدامات جسمی و روانی نیاز است. انجام هر کدام از این موارد به تنهایی کافی نیست و زمانی در زندگی خود تغییرات اساسی مشاهده می‌کنید که همه آن‌ها را در نظر بگیرید.

نظرات کاربران