search

مکمل کلاژن - آشنایی با انواع مکمل های کلاژن ساز

clock icon زمان خواندن ۹ دقیقه ساینا یعسوبی چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ ۱۴:۲۷

مکمل کلاژن - آشنایی با انواع مکمل های کلاژن ساز
۵/ ۲.۶۷
امتیاز دهید

احتمالا شنیده‌اید که با افزایش سن، چین و چروک روی صورت نقش می‌بندد و دلیل آن کاهش کلاژن سازی پوست است. امروزه نیز، روش‌های درمانی متنوعی وجود دارند که پوست بدن را برای ساخت کلاژن تحریک می‌کند. در کنار این موارد، انواع مکمل‌های کلاژن ساز وجود دارند که باعث تقویت کلاژن ‌سازی می‌شوند. در این مطلب درباره مکمل کلاژن نکاتی مهمی را جمع‌آوری کرده‌ایم. 

فهرست مطالب

مکمل کلاژن ساز

کلاژن چیست

کلاژن (Collagen) یکی از بافت‌های مهم است که در بدن انسان تولید می‌شود. بدن انسان با استفاده از ویتامین ث و ترکیب دو آمینواسید به نام‌های پرولین و گلیسین پروکلاژن تولید می‌کند.

پروکلاژن پیش مقدمه تولید کلاژن محسوب می‌شود. به همین دلیل با مصرف درست و به اندازه مواد غذایی حاوی ویتامین ث، مس، گلیسین و پرولین می‌توان تا حد زیادی از کمبود کلاژن در بدن جلوگیری کرد.

کلاژن پروتئینی است، که به وسیله فیبروبلاست‌ها سنتز می‌شود. مولکول ‌های کلاژن با آرایش مخصوصی به صورت سه زنجیره پروتئینی به دور هم پیچیده شده‌اند. این پروتئین در درون سلول ساخته شده و به بیرون از سلول ترشح می‌شود.

تاکنون ۱۳ نوع کلاژن در درون بدن انسان شناسایی شده است که از معروفترین آنها می‌توان به کلاژن نوع I، کلاژن نوع II، کلاژن نوع III و کلاژنهای نوع V,IV اشاره کرد.

کلاژن به طور معمول با دیگر مواد ترکیب شده و ماده و یا ساختار خاصی را ایجاد می‌کند. به طور مثال در استخوان با بلورهای کلسیم می‌‌آمیزد و ماده سختی را حاصل می‌آورند. ولی در غضروف کلاژن در درون ماده ژله‌ای (تشکیل شده از پروتئوگلیکان) قرار گرفته و همراه با اجزا دیگر ساختار غضروف را تشکیل می‌دهند.

کلاژن همچنین به عنوان فراوان‌ترین پروتئین در بدن انسان شناخته می‌شود و یکی از اجزای مهم در تشکیل پوست، عضلات، استخوان‌ها، تاندون‌ها و رباط‌ها به حساب می‌آید. این پروتئین در بخش‌های دیگر بدن انسان مانند دندان‌ها، رگ‌های خونی و قرنیه چشم نیز یافت می‌شود.

متأسفانه بسیاری از عادات انسان از جمله مصرف دخانیات، قرار گرفتن بیش از حد زیر نور خورشید، استفاده از قندهای پالایش شده می‌توانند، موجب آسیب به روند ترمیم این بافت پروتئینی بسیار مفید در بدن شوند.

خوردن ژلاتین تاثیر زیادی بر افزایش سطح کلاژن بدن دارد. با این حال غذاهای پروتئینی و کلاژن‌دار پس از خوردن در بدن ابتدا تبدیل به آمینواسیدهای تشکیل دهنده خود شده و سپس با پیچ خوردگی آمینواسیدها، پروتئین مورد نیاز بدن تشکیل می‌شود؛ پس در نتیجه خوردن غذاها و مواد خوراکی کلاژن‌دار به طور مستقیم نمی‌توانند کلاژن مورد نیاز بدن را تعمیم کنند، ولی در افزایش میزان تولید و ترمیم آن نقش بزرگی ایفا می‌کنند.   

تولید و ترمیم کلاژن اگر در تمام دوران‌های عمر انسان سطح ثابت و خوبی داشته باشد، می‌تواند از پیری پوست بدن، آرتروز و بیماری‌های استخوان و غضروف، سندروم نشت روده و مشکلات چشمی به خوبی جلوگیری کند.

کلاژن چیست

مکمل کلاژن ساز چیست

برای برطرف شدن نیاز کلاژن بدن در افرادی که دچار کمبود این پروتئین مهم و حیاتی هستند، از جمله افراد مسن و بیماران با کمبود سطح آمینواسید، بهترین راه خوردن مکمل ‌هایی جهت افزایش سرعت سنتز کلاژن در بدن و تحریک تولید و ترمیم آن است. مکمل کلاژن به فرد کمک می‌کند تا از ابتلا به عوارض و بیماری‌های حاصل از کمبود پروتئین کلاژن تا حد زیادی در امان بماند.

همانطور که پیش‌تر نیز گفته شد، مکمل کلاژن نقش بسیار مهمی در ساخت و ترمیم پوست، استخوان و غضروف دارد. در نتیجه با کاهش سطح تولید آن این اندام‌های بدن با مشکل روبه رو خواهند شد.

با مصرف مکمل‌ های کلاژن ساز روند پیری بسیار کندتر از روال معمول پیش خواهد رفت و بیماری‌های تهدید کننده ستون فقرات و استخوان‌ها با شدت کمتری بروز می‌کنند. بسیاری از دانشمندان معتقدند پروتئین کلاژن در صورت ورود به بدن در روده جذب و به پپتیدها و سپس آمینواسیدها تجزیه می‌شوند. بنابراین، نمی‌توان گفت خوردن مکمل کلاژن می‌تواند تأثیر مثبت صد در صدی بر افزایش سطح کلاژن بدن بگذارد.

پس چه بهتر از مکمل ‌هایی استفاده شود که مواد اولیه کلاژن محسوب شده و بدن را برای ساخت این پروتئین ترغیب و تشویق می‌کنند. کلاژن استحکام و انعطاف پذیری ویژه‌ای به پوست می‌دهد در نتیجه خوردن مکمل‌های کلاژن ساز می‌تواند، به کاهش چین و چروک، افتادگی، و مشکلات دیگر آن کمک کند.

مکمل‌های کلاژن ساز کدامند

بسیاری از دانشمندان عقیده دارند که تغذیه سالم می‌تواند افراد را از مصرف مکمل ‌های کلاژن بی نیاز کند. از جمله غذاهایی که در این روند می‌توانند بسیار مفید و مهم باشند، گوشت قرمز، ماهی، تخم مرغ و مغزهای خام هستند.

مکمل‌های حاوی آمینواسیدها نیز کمک بزرگی به بدن جهت تأمین آمینو اسیدهای ضروری و ساخت پروتئین‌های مهم از جمله کلاژن خواهند کرد. استفاده از کرم‌های ضد آفتاب مناسب و داشتن خواب منظم از عوامل دیگری جهت افزایش طبیعی کلاژن در بدن هستند و نوعی مکمل کلاژن ساز طبیعی محسوب می‌شوند. همچنین ترک دخانیات به خصوص سیگار، شما را تا حد قابل توجهی از مصرف مکمل‌ کلاژن بی‌نیاز می‌کند. در این مطلب از وبسایت سبک زندگی می‌توانید درباره بهترین راه ترک سیگار بیشتر بخوانید. 

خوردن مواد غذایی حاوی ویتامین ث نیز نقش بزرگی در بهبود شرایط کلاژنی بدن ایفا می‌کند که در این مطلب می‌توانید به طور مفصل درباره خواص ویتامین ث برای پوست و مو بدانید. 

در ادامه تعدادی از مکمل ‌های کلاژن را خواهیم گفت. مصرف انواع مکمل کلاژن باید زیر نظر پزشک متخصص و تحت تجویز او صورت بپذیرد.

یکی از بهترین نوع مکمل‌ های حاوی کلاژن نوع کلاژن‌های هیدرولیز شده است. می‌توان آن را از تاندون آشیل گاو با استفاده از آنزیم‌های مختلف مانند آلکالاز، پپسین، تریپسین و کلاژناز تولید شده توسط Penicillium aurantiogriseum استخراج کرد.

مکمل‌های کلاژن ساز

 

ویتامین‌های کلاژن ساز کدامند

ویتامین‌ها و مواد معدنی زیادی مانند مس، روی، ویتامین‌های گروه ب، ویتامین آ، ویتامین ث و ویتامین ای می‌توانند در تولید و ترمیم کلاژن بدن موثر و مفید باشند. خوردن مواد خوراکی و داشتن رژیم غذایی که بتواند این مواد مغذی و ویتامین‌ها را برای بدن تامین کنند، می‌تواند کمک بزرگی به افزایش سطح کلاژن بدن و همچنین کاهش عوارض و بیماری‌های ناشی از کمبود این پروتئین مفید در بدن انجام دهد.

ممکن است مصرف مکمل‌ های کلاژن عوارض و مشکلاتی را در پی داشته باشند. بنابراین بهترین راه برای افزایش ترغیب بدن جهت ساخت کلاژن، مصرف ویتامین‌ها و مواد مغذی اولیه جهت ساخت کلاژن خواهد بود.

داروهای کلاژن ساز پوست چیست

همانطور که گفته شد خوردن ویتامین‌ها و مواد مغذی از جمله ویتامین ث و ویتامین ای همچنین خوراکی‌ها و مواد غذایی شامل آنها، می‌توانند تاثیرات بسیار خوبی در روند تولید کلاژن و افزایش سطح آن در بدن داشته باشند. این ویتامین‌ها به همراه استفاده درست و منظم از کرم ضد آفتاب، ترک دخانیات، ورزش کردن و خواب کافی می‌توانند در داشتن پوستی درخشان، زیبا و بدون مشکل بیماری، حتی در سنین بالا و پیری، موثر واقع شوند.

در ادامه تعدادی از مکمل‌ های کلاژن جهت بهبود پوست را نام می‌بریم. مجددا تاکید می‌شود، جهت مصرف هر کدام از آنها باید با پزشک متخصص مشورت کرد. مصرف خودسرانه می‌تواند عوارض زیادی به دنبال داشته باشد.

داروهای کلاژن ساز پوست

 

کلاژن پوست صورت چیست

وجود پروتئین کلاژن برای ترمیم سلول‌های آسیب دیده پوست و طرز اتصال آنها در بافت پوست به یکدیگر بسیار مهم است. در صوت کمبود این پروتئین به ویژه در زمان پیری و کهنسالی، پوست استحکام و جذابیت خود را به مرور از دست می‌دهد. 

 شاید نام‌های مختلفی از انواع کرم پوست صورت که حاوی مقادیری کلاژن است، به گوشتان خورده باشند. ولی باید این مساله را دانست که به دلیل اندازه بزرگ کلاژن، این پروتئین نمی‌تواند به راحتی از منافذ پوست جذب شود، در نتیجه می‌توان گفت وجود کلاژن در انواع کرم تا حدودی بی فایده محسوب می‌شود.

امروزه تعدادی از شرکت‌های آرایشی بهداشتی این ادعا را مطرح می‌کنند که محصولات کرمی ما حاوی پپتیدهای کلاژن است، در این صورت باید گفت پپتیدها به دلیل سایزشان می‌توانند بسیار مفیدتر و بهتر از طریق پوست انسان جذب شوند. بسیاری از مراکز و کلینیک‌های پوستی به وسیله دستگاه‌ها و یا تزریق زیر پوستی می‌توانند، کلاژن را به راحتی به زیر سطح پوست برسانند.

داروهای کلاژن ساز پوست

آیا کپسول کلاژن چاق کننده است

خوردن ژلاتین که برگرفته از کلاژن است و یا غذاهای حاوی کلاژن موجب ترشح هورمون سیری در بدن شده و احساس سیری در بدن را افزایش می‌دهد. این مواد غذایی حجم زیادی را در معده اشغال کرده و موجب افزایش قوت در بدن انسان پس از مصرف می‌شوند.

احساس سیری باعث پرهیز از مصرف غذاهای چرب و پرکالری شده، در نتیجه انسان را از بروز چاقی و اضافه وزن دور نگه می‌دارد. با این وجود نباید در مصرف آن زیاده روی کرد.

کپسول‌های کلاژن با استحکام بخشیدن به پوست صورت، افزودن انواع ویتامین‌ها، از جمله‌ای ویتامین ث و همچنین ترمیم و ساخت استخوان‌های صورت می‌توانند تا حدودی چاق نشان دادن صورت موثر واقع شوند. ولی بیشتر متخصصان تغذیه بر این باورند که برای چاقی صورت، رژیم غذایی مناسب و مغذی بسیار پرفایده‌تر و بی‌خطر‌تر از قرص‌های مکمل جهت چاقی صورت است.

بهترین زمان مصرف قرص کلاژن اکتیو

دارویهایی مانند کلاژن اکتیو بهتر است بعد از سنین ۳۰ سالگی و با شروع دوره میانسالی مصرف شوند. طبق تحقیقات به عمل آمده قرص‌های کلاژن را می‌توان در تمام ساعات شبانه روز مصرف کرد.

دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که خوردن این قرص‌ها صبح هنگام و به صورت ناشتا، به دلیل تخریب توسط اسید معده کم اثرتر خواهد بود. کسانی که برای ترمیم عضلات و استخوان‌هایشان قصد مصرف مکمل کلاژن به صورت قرص را دارند، بهتر است خوردن آن را به ساعات عصر و زمان استراحت بدن موکول کنند.

برای زیبایی پوست، ناخن و مو می‌توان این قرص را قبل از ظهر مصرف کرد. خوردن قرص کلاژن اکتیو در افزایش انرژی و شادمانی بدن نقش مهمی ایفا می‌کند. مصرف خودسرانه این قرص‌ها می‌تواند موجب بروز عوارض شود.

آیا کپسول کلاژن چاق کننده است؟

بهترین زمان مصرف پودر کلاژن چه زمانی است

بسیاری از مکمل کلاژن و پودر کلاژن روی بسته بندی خود مقدار مصرف، طریقه مصرف و زمان مناسب جهت استفاده را قید می‌کنند. تاکید می‌شود پودر و قرص‌های مکمل کلاژن به هیچ وجه بدون مشورت با پزشک مصرف نشوند. ولی به طور کلی می‌توان بهترین زمان مصرف مکمل کلاژن را صبح‌ها همراه با صبحانه به چای، آبمیوه، شیر و سایر نوشیدنی‌ها مصرف کرد.

سخن پایانی 

با افزایش سن، بدن توان ساخت کلاژن را به مرور از دست می‌دهد. چنین اتفاقی باعث افتادگی پوست صورت، ایجاد چین. وچروک و ریزش مو شود. همچنین ممکن است سلامت استخوان‌ها را تهدید کند. به همین دلیل داشتن سبک زندگی سالم، با رعایت اصول تغذیه سالم، ورزش کردن، ترک دخانیات و الکل همراه با مصرف مکمل کلاژن، می‌تواند در سلامت پوست و مو و استخوان‌‌‌ها موثر باشند. 

نظرات کاربران