search

پایین آوردن تب بزرگسالان + برای تب چی خوبه

clock icon زمان خواندن ۷ دقیقه مینا پوردانا سه شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ ۱۳:۳۳

پایین آوردن تب بزرگسالان + برای تب چی خوبه
۵/ ۴.۶۷
امتیاز دهید

ابتدا بهتر است بدانیم تب چیست. به افزایش موقتی دمای بدن که معمولا در اثر یک بیماری اتفاق می‌افتد، تب گفته می‌شود. بسیاری از مواقع تب‌ حتی نیاز به درمان ندارد. تب برای بدن مفید است و نقشی مهم و کلیدی در مبارزه با عوامل عفونی دارد. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که درجه حرارت طبیعی بدن چقدر است و به چه دمایی تب گفته می‌شود. به طور کلی دمای طبیعی بدن حدود ۳۷ درجه سانتی‌گراد است، که بسته به دمای هوا و دیگر عوامل موثر می‌تواند اندکی پایین‌تر یا بالاتر برود. عواملی چون خوردن و آشامیدن، ورزش و فعالیت بدنی، خواب یا حتی این که در چه ساعتی از روز هستیم می‌تواند بر دمای بدن تاثیرگذار باشد. در ادامه مطلب درباره تب و راه‌های پایین آوردن تب بیشتر می‌خوانید. 

فهرست مطالب 

علت تب کردن

چرا تب می‌ کنیم 

داشتن تب به این معناست که اتفاقی خارج از روال عادی در حال رخ دادن در بدن ماست. بلافاصله پس از ایجاد هرگونه عفونت در بدن، سیستم ایمنی برای واکنش و مقابله با عامل بیماری‌زا آماده می‌شود. بالا رفتن حرارت بدن بخشی از این واکنش است و به این ترتیب، سیستم ایمنی بدن فضا را برای فعالیت و رشد عوامل عفونی نامساعد می‌کند. به همین دلیل لازم نیست همیشه نگران پایین آوردن تب باشیم.

در افراد بزرگسال افزایش دمای بدن به ۳۸ درجه‌ سانتی‌گراد و بالاتر، تب محسوب می‌شود که به آن تب پایین می‌گویند. تب بالا زمانی است که فرد دمای ۳۹.۴ درجه سانتی‌گراد را تجربه می‌کند. معمولا تب پس از ۱ تا ۳ روز از بین می‌رود و نیاز به درمان خاصی ندارد، اما تبی که بیش از حالت نرمال باقی بماند می‌تواند نشانه‌ای از یک عفونت جدی یا بیماری خاص باشد و باید جدی گرفته شود. 

شخص تبدار ممکن است برخی از این موارد را نیز تجربه کند:

 • تعریق زیاد
 • لرز و احساس سرما
 • سردرد
 • بدن درد
 • بی اشتهایی
 • کج‌خلقی
 • کم آبی بدن
 • ضعف عمومی

چرا تب می‌کنیم

چه زمانی تب خطرناک است

در صورتی که دمای بدن شما به ۳۹.۴ و بالاتر از آن رسید، حتما به پزشک مراجعه کنید. ادامه پیدا کردن تب پایین به مدت بیشتر از ۳ روز نیز باید جدی گرفته شود. به نشانه‌های دیگر دقت کنید و در صورت اضافه شدن هرگونه علامت جدید آن را با پزشک خود در میان بگذارید. برخی علائمی که در صورت مشاهده هنگام تب بزرگسالان باید جدی گرفته شوند، از این قرارند:

 • تشنج
 • از هوش رفتن یا غش کردن
 • احساس گیجی
 • سردرد شدید
 • درد و احساس خشک شدم گردن
 • کهیر یا بثورات پوستی
 • تورم در قسمتی از بدن
 • تنفس مشکل

چه زمانی تب خطرناک است؟

روش صحیح اندازه گیری تب

از آنجا که درجه حرارت بدن در ساعات مختلف روز فرق می‌کند، بهتر است یک ساعت مشخص را برای اندازه گیری و تحت نظر داشتن تب انتخاب کنید تا مقایسه بهتری داشته باشد. دمای بدن ما تحت تاثیر عواملی همچون فعالیت هورمون‌ها، خواب، دمای محیط و خوردن و آشامیدن تغییر می‌کند. برای مثال دمای بدن در صبحگاه و پس از خوابیدن در اتاقی خنک پایین‌تر و پس از انجام کارهای خانه یا ورزش بالاتر است. پس برای سنجش تب باید به این نکات دقت کرد. 

تب سنج دهانی

قبل از استفاده غذا و نوشیدنی گرم مصرف نکرده باشید.
قبل و بعد از استفاده،‌ با آب و صابون شسته و با الکل ضدعفونی کنید.
آن را زیر زبان قرار داده و دهان را برای یک دقیقه ببندید، سپس دما را بخوانید.

تب سنج دهانی

تب سنج گوشی

مطمئن شوید که سر آن را به اندازه کافی در کانال گوش جلو برده‌اید.
قبل از استفاده گوش را از جرم و آلودگی پاک کرده باشید.
راهنمای استفاده از دستگاه را برای سنجش دقیق‌تر مطالعه کنید.

تب سنج گوشی

تب سنج حرارتی

حسگر را در مرکز پیشانی قرار داده و به سمت بالای گوش بلغزانید تا به خط مو برسید.
اگر جاگذاری و حرکت به درستی انجام نشود، نتیجه می تواند نادرست باشد.

تب سنج حرارتی پیشانی

تب در کرونا

در حال حاضر داشتن تب می‌تواند یکی از نشانه‌های ابتلا به بیماری کرونا محسوب شود، اما هر دمای بالایی را نمی‌توان تب کرونا در نظر گرفت. گفتیم افزایش دمای بدن به ۳۸ درجه سانتی‌گراد و بالاتر از آن را می‌توان تب در نظر گرفت.

تب بالای ۳۸ درجه و سرفه‌های خشک از علائم پرتکرار کرونا هستند، در صورت مشاهده این علائم در خانه و جدا از دیگر افراد خانواده بمانید. در بسیاری از موارد این بیماری با استراحت کامل و رعایت مواردی چون نوشیدن مایعات و خواب کافی درمان می‌شود. اما اگر با گذشت زمان دچار سختی و مشکل در تنفس یا هر عارضه دیگری شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

اگر می‌خواهید درباره بیماری کرونا اطلاع جامعی به دست آورید، این صفحه از وبسایت سبک زندگی را مطالعه کنید. 

پایین آوردن تب

همانطور که گفته شد، تب به خودی خود خطرناک نیست. در بیشتر مواقع تب طی چند ساعت تا چند روز، به محض آن که سیستم ایمنی عامل بیماری‌زا را شکست دهد، ناپدید خواهد شد. در ادامه چند درمان خانگی برای پایین آوردن تب بزرگسالان را می‌خوانید.

 • مصرف میزان کافی مایعات: ‌گفتیم که تب دمای داخلی بدن را بالا می‌برد، به همین خاطر میزان تعریق را افزایش پیدا می‌کند تا از این راه بدن خنک شود. در اثر تعریق بیشتر بدن آب بیشتری از دست می‌دهد و ممکن است دچار کم آبی شود. بنابراین باید با مصرف مایعات بیشتر این کمبود را جبران کرد. البته منظور از مایعات صرفا آب نیست، مصرف سوپ رقیق، انواع دمنوش و آب میوه‌ها می‌تواند کمک بزرگی برای جبران مایعات از دست رفته بدن باشد. در این مطلب می‌توانید درباره هیدراته کردن بدن بیشتر بخوانید. 

 • خوردن غذاهای سبک: ممکن است برخی تصور کنند بدن فرد تب‌دار ضعیف شده و نیاز به مصرف غذای مقوی و سنگین دارد. خوب است بدانید هضم غذاهای سنگین انرژی زیادی از بدن گرفته و دمای بدن را نیز بالاتر خواهد برد. بنابراین در هنگام تب بهتر است غذاهایی مانند سوپ‌ رقیق یا عصاره‌ گوشت، مرغ یا سبزیجاتی که در منزل تهیه شده مصرف کنید.

درمان تب با تغذیه مناسب

 • استراحت کافی: بالا رفتن دمای بدن در هنگام تب نشانگر این است که سیستم ایمنی در حال مبارزه‌ای سخت با عوامل بیماری زاست، پس به استراحت بیشتری نیاز دارد. حتی اگر نمی‌توانید تمام روز در تخت بمانید، بهتر است تا جای ممکن از انجام فعالیت‌های فیزیکی دوری کنید. حداقل ۸ تا ۹ ساعت بخوابید و ورزش و فعالیت‌های فیزیکی را به طور موقت کنسل کنید. باید بدانید صرف انرژی و خسته شدن، موجب طولانی‌تر شدن زمان تب خواهد شد.

 • خنک بمانید: بعضی اقدامات می‌توانند به خنک شدن و پایین آوردن تب در بزرگسالان کمک کنند، اگر با انجام این کارها احساس لرز کردید آن را متوقف کنید. زیرا با احساس لرز مغز دستور بالا رفتن مجدد دمای بدن را صادر خواهد کرد. چند روش آسان برای خنک کردن بدن عبارتند از: 

  • دوش آب ولرم (نه سرد)
  • استفاده از کمپرس سرد
  • پوشیدن لباس سبک و خنک
  • پایین اوردن دمای محیط

خنک کردن بدن با کمپرس یخ

 • داروی تب و لرز (بدون نسخه): مصرف قرص یا شربت تب بر بزرگسالان راهی آسان برای درمان فوری تب است که به طور موقت به شما کمک می‌کند تا حال بهتری داشته باشید. این داروها بدن درد و حساسیت ناشی از تب را برطرف می‌کنند، البته با گذشت زمان و از بین رفتن اثر دارو تب دوباره برمی‌گردد. برخی از داروهای تب بر که می‌توانید استفاده کنید استامینوفن، ایبوپروفن و ناپروکسن است که ناپروکسن نیز برای بیماران کرونایی با علائم خفیف نیز تجویز می‌شود. 

داروی تب و لرز

سخن پایانی

تب یکی از علائم اولیه فعال شدن سیستم ایمنی بدن ما محسوب می‌شود و به تنهایی مساله خطرناکی نیست. برای درمان تب و پایین آوردن تب بزرگسالان باید نوشیدن مایعات، استراحت کافی و پوشیدن لباس سبک را در الویت قرار داد و در صورتی که دمای بدن بالاتر از ۳۸.۴ درجه سانتی‌گراد رفت یا علائم دیگری به آن اضافه شد، به پزشک مراجعه کرد.

نظرات کاربران