search

بیماری آپاندیسیت - راهنمای جامع درباره التهاب آپاندیس و درمان آن

clock icon زمان خواندن ۷ دقیقه ساینا یعسوبی چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ ۲۳:۲۴

بیماری آپاندیسیت - راهنمای جامع درباره التهاب آپاندیس و درمان آن
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید

آپاندیس زائده‌‏ای کوچک، استوانه‌ای و انگشت ‏مانند است که از ابتدای روده بزرگ نشات می‌‏گیرد. طول آپاندیس ۱۰ تا ۱۲ سانتی‏متر و قطر آن، کمتر از ۶ میلی‏متر است. گفته می‌‏شود که آپاندیس به بدن در از بین بردن آلودگی‌‏ها کمک می‌‏کند. درد آپاندیس زمانی شروع می‌‏شود که آپاندیس ملتهب و عفونی شود. زمانی که آپاندیس مسدود شود، گروهی از باکتری‏‌ها به آپاندیس هجوم برده و منجر به آپاندیسیت می‏‌شوند. اما آپاندیسیت یا التهاب آپاندیس دقیقا چیست؟

فهرست مطالب

آپاندیس چیست

آپاندیسیت یا التهاب آپاندیس چیست

همانگونه که به آن اشاره شد، به التهاب آپاندیس، آپاندیسیت گفته می‏‌شود. درد آپاندیس عموما در قسمت پایینی شکم حس می‏‌شود، اما در بعضی از افراد درد از اطراف ناف شروع شده و بعد از مدتی، تغییر مکان می‌‏دهد. هرچقدر که التهاب بیشتر شود، درد آن نیز افزایش خواهش داشت؛ تا حدی که فرد دیگر قادر به صاف ایستادن نیست.

هر کسی ممکن است که دچار التهاب آپاندیس شود، اما وقوع آن در افراد ۱۰ تا ۳۰ ساله بیشتر است. این موضوع به هیچ عنوان به این معنا نیست که نوزادان یا کهن‏سالان از آپاندیسیت در امانند. اگر مشتاق شده‏‌اید که بدانید علائم التهاب آپاندیس چیست، ادامه مطلب را دنبال کنید.

علائم آپاندیس چیست

علائم آپاندیس چیست

علائم اولیه آپاندیس بسیار ملایم بوده و شامل حالت تهوع، کاهش اشتها و احساس ناخوشی می‏‌‌شوند. گاهی اوقات علائم اولیه حتی شامل دردهای شکمی نمی‏‌‌شوند، اما با گذشت زمان علائم آپاندیسیت وخیم‏تر شده و دردهای شدید شکمی آغاز می‌‏شوند. به طور کلی علائم آپاندیسیت عبارتند از:

  • دردی ناگهانی که از قسمت پایینی سمت راست شکم آغاز می‏‌شود؛
  • دردی ناگهانی که از اطراف ناف شروع شده و به سمت قسمت پایینی سمت راست شکم حرکت می‏‌کند؛
  • دردی که با سرفه کردن، راه رفتن و فعالیت‏‌های از این قبیل تشدید می‏‌شود؛
  • حالت تهوع و استفراغ؛
  • بی‌اشتهایی؛
  • تب ملایمی که با گذشت زمان بدتر و بیشتر می‌‏شود؛
  • اسهال؛
  • یبوست؛
  • نفخ شکم

آپاندیسیت یا التهاب آپاندیس چیست

ناحیه‏‌ای که در آن درد احساس می‏‌شود ممکن است با توجه به محل قرارگیری آپاندیس و سن بیمار، در افراد مختلف با یکدیگر تفاوت داشته باشد. در مادران باردار، درد آپاندیسیت در قسمت‏‌های بالایی شکم احساس می‏‌شود، چراکه در دوران حاملگی آپاندیس بالاتر از سطح همیشگی خود قرار می‏‌گیرد.

اگر در ناحیه شکم خود دردی احساس می‏‌کنید بهتر است به پزشک مراجعه کنید، اما به سرعت برچسب آپاندیس به آن نزنید؛ چراکه ممکن است علائم یکی دیگر از اختلالات شکمی باشد.

بیماری‏‌های دیگری که علائمی شبیه علائم التهاب آپاندیس دارند عبارتند از دیورتیکول مکل، بیماری التهابی لگن، بیماری‏‌های مربوط به قسمت بالایی شکم همچون بیماری‏‌های کبد و کیسه صفرا، بیماری‏‌های کلیوی و بیماری کرون.

اما علل التهاب آپاندیس چیست و آپاندیسیت به چه علت اتفاق می‌‏افتد؟

علل التهاب آپاندیس چیست

علل التهاب آپاندیس چیست

همانگونه که به آن اشاره شد، آپاندیس زمانی ملتهب می‏‌شود که به علت انسداد، فضای آن عفونی می‏‌شود. باکتری‏‌هایی که در آپاندیس جمع شده‌‏اند به سرعت تولید مثل کرده و چندین و چند برابر می‏‌شوند. در نتیجه این تولید مثل سریع باکتری‏‌ها، آپاندیس متورم، ملتهب و چرکی می‌‏شود.

اگر به موقع و به درستی به درمان آپاندیسیت اقدام نشود، امکان آن وجود دارد که آپاندیس ترکیده یا دچار جراحت شود. اما به راستی خطر ترکیدن آپاندیس برای بدن چیست؟

آیا ترکیدن آپاندیس خطرناک است

آیا ترکیدن آپاندیس خطرناک است

اگر آپاندیسیت به موقع درمان نشود، ممکن است که منجر به پاره شدن یا ترکیدن آپاندیس شود. اما خطر پاره شده آپاندیس ملتهب چیست؟ زمانی که آپاندیس عفونی پاره می‏‌شود، کل محیط شکم را عفونی می‏‌کند که برای سلامت فرد جدا خطرناک است. در چنین شرایطی به سرعت جراحی انجام شده و پس از خارج کردن آپاندیس ملتهب، محیط شکم را از عفونت تمیز می‏‌کنند.

ترکیدن آپاندیس منجر به ایجاد یک آبسه عفونی می‏‌شود. عموما یک جراح متخصص با فرو کردن یک لوله از دیواره شکمی به داخل آبسه، آن را تخلیه می‏‌کند و لوله ‏را برای مدت ۲ هفته در بدن نگه می‏‌دارند.

برای مقاومت با باقی مانده عفونت، برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز می‏‌شود. زمانی که عفونت از بین رفت، جراحی مجددی انجام شده و آپاندیس برداشته می‏‌شود. در بعضی شرایط خاص، بلافاصله بعد از خالی کردن آبسه، آپاندیس نیز برداشته می‏‌شود.

مشخص شد که درمان به موقع آپاندیس از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ اما درمان آپاندیس چیست؟

درمان آپاندیس چیست

درمان آپاندیس چیست

برای مدت‏‌ها تنها راه درمان آپاندیس، عمل جراحی و خارج کردن آپاندیس عفونی از بدن بود. در این روش از زمان تشخیص آپاندیس تا زمان جراحی، برای کاهش عفونت آپاندیس بیمار آنتی بیوتیک تجویز می‏‌شود.

اما به تازگی گفته می‏‌شود در صورتی که التهاب محدود باشد، می‌‏توان با مصرف آنتی بیوتیک عفونت را برطرف و مشکل را حل کرد. در بعضی موارد نادر دیگر، به خصوص در بیماران کهن‏سال، اگر آپاندیس پاره شده و عفونت موجود در آن به بیرون نفوذ کرده باشد، با مصرف آنتی بیوتیک عفونت برطرف شده و علائم آپاندیسیت هم رفع می‏‌شوند. در این موارد خاص، نیازی به جراحی و خارج کردن آپاندیس از بدن نیست.

اما آیا با تمام این تفاسیر، راهی وجود دارد که قبل از دردناک و وخیم شدن التهاب آپاندیس، آپاندیسیت را تشخیص داد و از آن جلوگیری کرد؟ راه تشخیص التهاب آپاندیس چیست؟

راه تشخیص التهاب آپاندیس چیست

راه تشخیص التهاب آپاندیس چیست

با وجود اینکه گاهی اوقات تعداد گلبول‏‌های سفید، آزمایش ادرار، عکس‏برداری از شکم، سونوگرافی، سی‏تی اسکن و لاپاراسکوپی نیز در تشخیص التهاب آپاندیس موثر واقع می‏‌شوند، آپاندیسیت عموما به کمک تاریخچه بیمار و معاینه بدنی تشخیص داده می‏‌شود و احتمال آنکه قبل از دردناک شدن آپاندیس بتوان آپاندیسیت را تشخیص داد، بسیار کم است. از این رو، با اینکه بیماری‏‌های دیگری به غیر از آپاندیسیت نیز با درد شکم همراهند، توصیه می‌‏شود برای جلوگیری از ترکیدن آپاندیس ملتهب، هر زمانی که دردی شدیدی درون ناحیه شکم خود احساس کردید، به پزشک مراجعه کنید.

بعضی از افراد، بعد از تشخیص دادن آپاندیس و عمل جراحی، نگران می‌‏شوند که با خارج کردن این عضو از بدنشان، وظایفی که بر آپاندیس بوده است انجام نپذیرد و سلامتی‏شان به خطر بیفتد. به راستی وظایف آپاندیس در بدن چیست؟ آیا آپاندیس نقشی در سلامت بدن بازی می‏‌کند؟

وظایف آپاندیس در بدن چیست

وظایف آپاندیس در بدن چیست

همانگونه که به آن اشاره شد، گفته می‏‌شود که آپاندیس به تقویت ایمنی بدن (بخصوص بدن کودکان) کمک کرده و آلودگی‏‌ها را از بین می‏‌برد. البته هنوز کاملا مشخص نیست که آپاندیس در بدن نوجوانان، جوانان و بزرگسالان نیز چنین خاصیتی را دارد یا تنها مختص کودکان است.

با این وجود، گفته می‏شود که خارج کردن آپاندیس از بدن منجر به بروز اختلالاتی بلند مدت در بدن شده و احتمال ابتلا به بعضی بیماری‌‏ها همچون بیماری کرون (نوعی بیماری التهابی روده) را افزایش می‌‏دهد. البته این افزایش بسیار جزئی است و جای هیچ گونه نگرانی ندارد.

آپاندیس

سخن پایانی

دراین مطلب از وبسایت سبک زندگی، به پاسخ سوالاتی همچون آپاندیس چیست، به چه علت ملتهب می‏‌شود، چه علائمی دارد و چگونه درمان می‏شود پرداختیم. از آنجایی که بعضی افراد اطلاع درستی ندارند که درد آپاندیس چیست و چه علائمی دارد، به علت دردهای شکمی که توسط دیگر اختلالات روده ایجاد می‌شود به پزشک مراجعه می‏‌کند؛ اما مراجعه به پزشک و متوجه شدن اینکه درد شکم مربوط به آپاندیس نبوده، بهتر از ترکیدن آپاندیس و به خطر افتادن سلامت افراد است. درنتیجه، در صورت بروز دردهای ناگهانی شکمی، حتما به پزشک مراجعه کنید.

نظرات کاربران