search

نبایدهای غذایی در رژیم سم زدایی دتاکس

clock icon زمان خواندن ۹ دقیقه ارمغان میرزایی یک‌شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ ۲۳:۵۹

نبایدهای غذایی در رژیم سم زدایی دتاکس
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید

در دوره دتاکس چی نخوریم و از مصرف کدام غذاها پرهیز کنیم؟ در این رژیم شما باید مصرف قند و شکر، کافئین، الکل، لوبیا، غلات، گلوتن و لبنیات را کنار بگذارید و غذاهای سرشار از ویتامین، مواد معدنی، چربی‌های سالم و مغذی استفاده کنید. در این متن به طور کامل به نبایدهای غذایی در رژیم سم زدایی دتاکس و دلایل علمی پشت آن‌ها می‌پردازیم.

فهرست مطالب 

در دوره دتاکس چی نخوریم

نبایدهای غذایی در رژیم سم زدایی دتاکس شامل چه مواردی میشود

اصول رژیم دتاکس ، قوانینی دارد که باید در طول مدت رژیم رعایت شوند. این اصول پایه و اساس رژیم سم زدایی دتاکس هستند. انجام دادن یا ندادن هر یک می‌تواند باعث اختلال در رژیم و روند کاهش وزن سریع شود. یکی از اصول اساسی و مهم، نبایدهای غذایی در رژیم سم زدایی دتاکس است.

رژیم دتاکس بر پایه‌ی شواهد علمی بنا شده است، در نتیجه اصول آن نیز کاملا علمی هستند. در این قسمت به نبایدهای غذایی در رژیم سم زدایی دتاکس اشاره می‌کنیم و دلایل علمی پشت آن‌ها را بازگو خواهیم کرد. همچنین نبایدهای غذایی در این رژیم سم زدایی را توضیح خواهیم داد.

نبایدهای غذایی در رژیم دتاکس شامل چه مواردی است

در دوره دتاکس چی نخوریم

موارد زیر نبایدهای اصول رژیم لاغری دیتاکس هستند و باید از انجام آن‌ها دوری کنیم.

  • مصرف انواع قند مصنوعی

در رژیم لاغری دیتاکس یکی از اصول اساسی که باعث سم زدایی بدن می‌شود، حذف مواد شکری و قندی است. تمام محصولاتی که حاوی قند هستند، باید به طورکلی حذف شوند. این مورد شامل قند مصنوعی و حتی قند ساکاروز نیز می شود.

همچنین، نوشیدنی‌های شکری، آبمیوه‌های غیر طبیعی، نوشیدنی‌های انرژی‌زا و ورزشی و انواع نوشیدنی‌های گازدار به خصوص نوشابه نیز در لیست حذفیات قرار دارند. در لیست نبایدهای غذایی در رژیم دتاکس، حذف محصولات فراوری شده را فراموش نکنید. 

همانطور که گفتیم، رژیم لاغری دیتاکس بر اساس سم زدایی از بدن طراحی شده است تا بتواند بدن و ذهن را از مواد اعتیاد آور و مضر دور نگه دارد. در طول مدت این رژیم، مواد قندی حذف می‌شوند، زیرا شکریجات از اعتیاد آورترین مواد موجود در دنیا هستند.

با مصرف قند و شکر، قسمت‌هایی از مغز فعال می‌شوند که مشابه مصرف مواد مخدر است. یعنی وقتی ما شکر مصرف می‌کنیم، مغز هورمونی به نام دوپامین ترشح می‌کند. این هورمون معروف به هورمون شادی است. در نتیجه احساس لذت بخشی خواهیم داشت و ترغیب به مصرف شکر بیش‌تر می‌شویم. اتفاقی که می‌افتد این است که دیگر دوز شکر قبلی نمی‌تواند باعث ترشح هورمون دوپامین شود، پس هر سری باید مقدار بیش‌تری شکر نسبت به قبل مصرف کنیم. به همین ترتیب مصرف شکر بسیار افزایش می‌یابد.

حالا به این سوال می‌رسیم که چرا شکر برای بدن ما مضر است؟ شکر باعث افزایش ناگهانی قند خون می‌شود. این قند به سرعت تجزیه می‌شود و به مصرف مغز می‌رسد. بعد از مصرف این قند، بدن به زودی دوباره به انرژی نیاز پیدا می‌کند. یعنی ما بعد از خوردن مواد شکری نه تنها سیر نمی‌شویم، بلکه زودتر گرسنه می‌شویم. می‌توان گفت شکر شاخص گلیسمی بالا و شاخص سیری پایینی دارد.

علاوه بر این‌ها، شکر اگر بیش از حد نیاز مصرف شود، در بدن ذخیره می‌شوند. معمولا این چربی در بافت‌های اطراف شکم انباشته می‌شود. افزایش توده‌های چربی بدن، مقاومت آن را نسبت به انسولین افزایش می‌دهند. اگر بدن انسولین کافی دریافت نکند، بافت‌های چربی باز هم بیش‌تر می‌شوند. بنابراین، اگر به ترک شیرینی جات فکر می‌کنید، در سایت سبک زندگی می‌توانید نکات مهمی را بخوانید.

در دوره دتاکس چی نخوریم

  • گلوتن، غلات، کربوهیدرات و لبنیات

در رژیم سم زدایی دتاکس، جایی برای گلوتن نیست؛ گلوتن در مواد غذایی مانند، گندم، جو و جو دو سر وجود دارد که ممنوع است. گلوتن، نوعی پروتئین است که عده‌ای معتقدند باعث ایجاد حساسیت غذایی و التهاب در بدن می‌شود. در این مطلب از وبسایت سبک زندگی درباره رژیم غذایی بدون گلوتن بیشتر بخوانید. 

در این دوره، از مصرف هرنوع غلات حتی غلات بدون گلوتن باید اکیدا دوری کرد. نباید به هیچ‌وجه از مواد لبنی مثل شیر، ماست، پنیر، بستنی، کره و خامه در رژیم دتاکس استفاده کنید.

گلوتن و لبنیات دو دسته از مواد غذایی هستند که می‌توانند باعث ایجاد حساسیت در بدن شوند. البته منظور از حساسیت، حساسیت‌های شدید غذایی که منجر به مرگ می‌شوند نیست. منظور حساسیت‌ در ابعاد کمتری است که بدون اطلاع فرد در بدن رخ می‌دهد. پس گلوتن، غلات و لبنیات باید در دسته‌ی نبایدهای غذایی در رژیم دتاکس قرار گیرند.

دلیل ایجاد این حساسیت‌ها این است که روده به دلیل موارد مختلفی مثل مصرف بیش از حد آنتی‌بیوتیک‌ها، آسپرین، استرس یا عفونت دچار مشکل می‌شود و سموم موجود در بدن را به تمام نقاط بدن منتقل می‌کند.

 این سموم در بدن ایجاد عفونت و التهاب می‌کنند و باعث به وجود آمدن مشکلاتی مثل خستگی، سردرد، افسردگی، آلرژی، رفلاکس معده، درد مفاصل، مشکلات پوستی مثل اگزما و بیماری‌های خودایمنی می‌شوند. علاوه بر این‌ها التهابات بدن، مقاومت نسبت به انسولین را افزایش می‌دهند و باعث اضافه وزن می‌شوند.

گلوتن، همان پروتئین موجود در گندم، جو و چاودار است. این پروتئین از دوران کشاورزی وجود دارد، اما طی ۵۰ سال اخیر دستکاری ژنتیکی آن باعث ایجاد مشکل در سلامتی انسان شده است. تمام مواد غذایی حاوی گلوتن، باعث افزایش قند خون می‌شوند. برای مثال دو قطعه نان به اندازه‌ی دو قاشق غذاخوری شکر، قند خون را افزایش می‌دهد.

در نتیجه ما باید تمام غلات مثل نان را قطع کنیم تا از افزایش قند خون و مقاومت بدن نسبت به انسولین جلوگیری کنیم. این موارد حتی شامل غلات بدون گلوتن نیز می‌شود.

لبنیات نیز نه تنها باعث افزایش التهابات بدن می‌شود، بلکه مشکلاتی نظیر آلرژی، آسم، اگزما، آکنه، روده‌ تحریک پذیر و افزایش مقاومت بدن نسبت به انسولین را به وجود می‌آورند.

در مدتی که رژیم لاغری دتاکس در جریان است، حذف این سه اقلام از برنامه‌ی غذایی باعث کاهش وزن آسان و سلامتی بیش‌تر می‌شود.

در دوره دتاکس چی نخوریم

  • حذف لوبیا

لوبیا الزاما مواد غذایی مضری محسوب نمی‌شود، اما کربوهیدرات موجود در آن ممکن است باعث بالا رفتن قند خون در عده‌ای شود. همچنین لکتین موجود در آن می‌تواند باعث بروز التهاب و افزایش وزن شود. بهتر است لوبیا و انواع آن را در طول مدت رژیم در دسته‌ی نبایدهای غذایی رژیم دیتاکس قرار دهیم.

در دوره دتاکس چی نخوریم

  • حذف غذاهای فرآوری شده

برای تغییر عادات غذایی ناسالم به عادات صحیح باید غذاهای مغذی، تازه، گیاهی و سرشار از پروتئین و ویتامین مصرف کنید. یکی از نبایدهای غذایی در این رژیم سم زدایی، دوری از غذاهای فست فود و فرآوری شده است. در طول این دوره تمام غذاها باید در آشپزخانه آماده شوند یا از زمین برداشته شده باشند. کاملا طبیعی و ارگانیک.

چرا نباید در دوره دیتاکس غذاهای فرآوری شده بخوریم؟ زیرا این غذاها معمولا میزان زیادی شکر افزوده، سدیم یا نمک، شیرین کننده‌های مصنوعی، شربت ذرت با فروکتوز بالا، روغن‌ها اشباع شده و ترانس، چربی‌های هیدروژنه یا گلومات مونو سدیم دارند که باعث گرسنگی غیرقابل کنترل، پرخوری و افزایش مقاومت بدن نسبت به انسولین می‌شود. علاوه بر این می‌توانند باعث بروز بسیاری بیماری شوند.

در نتیجه در دوره‌ لاغری دیتاکس، تمام این غذاها حذف شده و غذاهایی غنی از ویتامین‌ها، مواد معدنی، فیبر، عناصر غذایی گیاهی، پروتئین‌های سالم، چربی‌های سالم و غذاهای کم کربوهیدرات جایگزین آن‌ها گشته است.

در دوره دتاکس چی نخوریم

  • مصرف الکل

مصرف الکل در طول دوره‌ دیتاکس باید به کلی حذف شود.

در دوره دتاکس چی نخوریم

الکل همان شکر است، اما به شکلی دیگر. همچنین یکی دیگر از مواد اعتیاد آور الکل است. الکل قدرت اراده‌ی شما را متزلزل می‌کند و شما را به پرخوری تشویق می‌کند. یکی از علل چاق شدن یا اضافه وزن افراد، مصرف الکل است. همچنین الکل میزان کالری بیش‌تری نسبت به شکر دارد (۷ کالری در گرم نسبت به ۴ کالری در گرم شکر).

الکل ماده‌ای است که باعث می‌شود سموم در معده خارج شده و به تمام بدن سرایط کنند. همچنین الکل به کبد آسیب جدی وارد می‌کند. کبد یکی از اعضای مهم بدن در دغع سموم است. هرگونه اختلال در کارکرد کبد، یعنی مشکل در فرآیند سم زدایی. بنابراین  الکل باید جزء نبایدهای غذایی در رژیم دتاکس و سم زدایی باشد.

در دوره دتاکس چی نخوریم

در دوره‌ دتاکس نباید هیچگونه نوشیدنی کافئین‌دار مثل قهوه یا نوشیدنی‌های ورزشی و انرژی‌زا مصرف کنیم. همچنین غذاهای حاوی کافئین نیز حذف می‌شوند و نباید مصرف شوند.

برخی از افراد عقیده دارند، کافئین متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد و هچنین به کالری سوزی بدن کمک می‌کنند. اما شما می‌تواند فلفل کاین یا فلفل تند را نیز جایگزین آن کنید. کافئین معمولا در نوشیدنی‌های شکری یا انرژی‌زا وجود دارد که باعث می‌شود شما بیش‌تر از آن‌ها مصرف کنید.

کافئین یکی دیگر از مواد اعتیادآوری است که در مغز هورمون دوپامین ترشح می‌کند و به همین ترتیب افراد را به مصرف بیش‌تر ترغیب می‌کند. کافئین نه تنها افراد را به مصرف بیش‌تر نوشیدنی‌های حاوی کافئین جلب می‌کند، بلکه میزان وابستگی به شکر را نیز افزایش می‌دهد. حذف کافئین از برنامه‌ی غذایی و در نظر گرفتن آب به عنوان یکی از نبایدها در رژیم غذایی دیتاکس، باعث آزاد سازی ذهن شما از این ماده‌ی شیمیایی و کاهش هوس می‌شود.

همچنین در بعضی تحقیقات و آزمایشات انجام شده، ثابت شد مصرف کافئین با غذا و در طول روز باعث افزایش قند خون می‌شود و ریسک ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می‌دهد.

در دوره دتاکس چی نخوریم

در رژیم غذایی دتاکس یکی از نبایدها به منظور سم زدایی بدن و خلاص شدن از مواد اعتیادآور، ترک دخانیات و سیگار است.

نیکوتین موجود در سیگار ماده‌ای به شدت اعتیادآور است که تاثیرات مخرب آن بر سلامتی واضح و مشخص می‌باشد. در طی دوره‌ دیتاکس، بدن باید از مواد مضر و سمی رها و آزاد گردد. ذهن باید از تمام مواد اعتیاد آور جدا شود تا بار دیگر سلامتی خود را به دست آورد.

البته ترک نیکوتین هم‌زمان با ترک غذاهایی که با آن‌ها عادت داشتیم یا آن‌ها را دوست داشتیم، می‌تواند سخت و طاقت فرسا باشد. در نتیجه اگر می‌بینید ترک این دو مورد به صورت همزمان کاری غیرقابل تحمل است، ابتدا با رعایت رژیم دتاکس از شر سموم دیگر خلاص شوید، سپس با احساس سلامتی و رضایت بیش‌تر برای ترک سیگار نیز اقدام کنید.

سخن پایانی

برای رعایت کامل و صحیح رژیم غذایی دتاکس ما به بایدها و نبایدهایی نیاز داریم که مسیر سلامتی را مشخص کنند. بعضی از نبایدهای غذایی در رژیم سم زدایی دیتاکس، بهتر است پس از اتمام دوره‌ رژیم نیز برقرار باشند، اما بعضی از آن‌ها تنها برای سم زدایی بهتر بدن است و با تمام شدن رژیم نیز به پایان می‌رسند. در این متن دلایل علمی به دست آمده از آزمایش‌ها و تحقیقات برای هر مورد ذکر شد تا شما با حس بهتر و منطق علمی درست اقدام به حذف نبایدهای غذایی در این رژیم سم زدایی کنید. در رعایت مواد موجود در متن هنگام رعایت رژیم دتاکس کوشا باشید و به یاد داشته باشید مسیر سلامتی از آگاهی می‌گذرد.

محبوب‌ترین‌ها
نظرات کاربران