search

اصول رژیم دتاکس - بایدهای مهم و اصولی درباره رژیم لاغری دیتاکس

clock icon زمان خواندن ۹ دقیقه ارمغان میرزایی شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۰ ۲۱:۰۹

اصول رژیم دتاکس - بایدهای مهم و اصولی درباره رژیم لاغری دیتاکس
۵/ ۴.۵۶
امتیاز دهید

رژیم دتاکس برای لاغری، می‌تواند به شما در کاهش وزن وتناسب اندام کمک کند. در این مقاله به طور کلی به بررسی اصول رژیم دتاکس می‌پردازیم و هرکدام از موارد را با دلایل علمی معتبر آن بیان می‌کنیم. پس اگر به این رژیم و اصول آن علاقه دارید، همراه ما باشید.

فهرست مطالب

 اصول رژیم سم زدایی دتاکس

چرا شناخت اصول رژیم دتاکس مهم است

رژیم لاغری دتاکس برای افراد برنامه‌ سالم غذایی تهیه کرده و اصولی را تدارک دیده تا بتوان سالم‌تر و آسان‌تر وزن کم کرد. اصول رژیم دیتاکس و بایدها به تغذیه ختم نمی‌شود و در ابعاد دیگر زندگی مثل خواب و ورزش نیز وجود دارند. به طور کلی هدف رژیم دیتاکس، تقویت عادات سالم در زندگی و پیروی از سبک زندگی سالم است.

بدن ما برای کاهش وزن سالم و سم زدایی، تنها به تغذیه درست و مناسب احتیاج ندارد، بلکه رعایت موارد دیگر در کنار آن باعث رسیدن به هدف نهایی این رژیم می‌شود. ما باید بدانیم برای داشتن جسمی سالم‌تر، نیاز است ذهنی آرام‌تر نیز داشته باشیم. تغییر چند عادات سبک زندگی باعث بهبود آن می‌شود و به کاهش وزن نیز کمک می‌کند.

در این قسمت به بایدهای مهم و اصول رژیم دتاکس خواهیم پرداخت و دلایل علمی آن که باعث بهبود زندگی ما می‌شود را نیز شرح خواهیم داد.

رژیم سم زدایی دیتاکس چه اصولی دارد

اصول رژیم سم زدایی دیتاکس - ورزش

  • ورزش و تحرک

یکی از اصول رژیم دتاکس ورزش کردن است؛ در طول مدت رژیم دتاکس، نیم ساعت ورزش روزانه جزو اصول اساسی این رژیم سم زدایی است. ورزش و تحرک موجود در این برنامه در حد متوسط یا ملایم است. قطعا شما خوانندگان عزیز با مزایای ورزش و تحرک بدنی به خوبی آشنا هستید، اما اینجا بار دیگر فواید بی‌شمار فعالیت بدنی روزانه را ذکر خواهیم کرد.

در رژیم سم زدایی دتاکس روزانه نیم ساعت ورزش در شروع صبح، باعث می‌شود موتورهای متابولیسمی بدن شما به کار بیفتد و شیمی مغزتان متعادل شود. علاوه بر این موارد تنظیم قند خون و تنظیم هورمون‌های بدن یکی دیگر از معجزات متعدد ورزش است.

تحرک بدنی باعث کاهش میل و هوس کاذب شما نسبت به غذا می‌شود و اشتها را کنترل می‌کند. همچنین ورزش باعث کاهش حساسیت بدن نسبت به انسولین می‌شود و به طورکلی سیستم متابولیکی بدن شما را تنظیم می‌کند و آن را بهبود می‌بخشد.

فعالیت بدنی که یکی بایدهای مهم درباره رژیم دتاکس است، موجب سم زدایی بهتر بدن، کاهش التهابات آن، کاهش هورمون استرس (کریستول) که باعث افزایش چربی دور شکم می‌شود و بهبود خواب می‌شود. ورزش بهترین گزینه برای بالا بردن عزت نفس و اعتماد به نفس است. همچنین داروی بهتری از ورزش برای افسردگی و اضطراب وجود ندارد.

در رژیم سم زدایی دیتاکس، افرادی که از قبل فعالیت بدنی خاصی را دنبال می‌کردند، می‌توانند به مدت نیم ساعت روزانه  آن را در طول رژیم ادامه دهند. اما کسانی که تا قبل اصلا فعالیتی نداشته‌اند، می‌توانند با فعالیت‌های سبک و ملایمی مثل پیاده‌روی شروع کنند و آن را به مدت نیم ساعت در روز انجام دهند. در ادامه اگر از نظر بدنی قوی‌تر شدید یا پیشرفت کردید، می‌توانید فعالیت‌های دیگر بدنی را نیز امتحان کنید.

اصول رژیم سم زدایی دیتاکس - مکمل غذایی

  • مکمل‌های غذایی

یکی دیگر از اصول رژیم دتاکس ، مصرف مکمل‌های غذایی همراه با غذا است. ممکن است برخی افراد راجع به مصرف مکمل‌های غذایی مردد باشند و نخواهند آن‌ها را مصرف کنند.

در رژیم لاغری دتاکس، منظور از مکمل غذایی، ویتامین‌ها و مواد معدنی است که برای بدن بسیار ضروری هستند. بدون دریافت ویتامین و مواد معدنی مریض می‌شویم یا می‌میریم. ما بیشتر از خوردن غذاها و میوه‌ها، این مواد مفید را به دست می‌آوریم. البته در بیش‌تر موارد این مواد تنها به مقداری هستند که باعث شوند ما بیمار نشویم. یعنی در بسیاری از اوقات ما دوز مورد نیاز خود را از این مواد دریافت نمی‌کنیم. بنابراین مجبوریم با مصرف مکمل‌های غذایی این کمبود را جبران کنیم.

بگذارید کمی از مزایا و فواید ویتامین‌ها و مواد معدنی برای بدن بگوییم. ویتامین‌ها و مواد معدنی عناصر مهم در بیولوژی مغز و بدن ما هستند که باعث می‌شود شیمی بدن ما تنظیم گردد. این شیمی بدن، شامل متابولیسم و کالری سوزی می‌شود.

هر فرآیند شیمیایی موجود در بدن ما به آنزیم نیاز دارد و هر آنزیم به یک کمک کننده نیاز دارد. ویتامین‌ها و مواد معدنی همان کمک کننده‌ها هستند. بدون ویتامین‌ها و مواد معدنی، بدن ما به درستی کار نمی‌کنند و در نهایت باعث اختلال در سیستم‌های چربی سوزی و متابولیسم خواهد شد.

وقتی صحبت از کاهش وزن می‌شود، حرف اول را ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌زنند. زمانی که میزان این مواد مفید در بدن ما کم باشد، ما بیشتر هوس مواد غذایی ناسالم را داریم. در نتیجه به مصرف غذاهای ناسالم، شیرینی‌جات و فست‌فود روی می‌آوریم.

در رژیم لاغری دتاکس، غذاهای مغذی، کامل و مفید می‌خوریم. پس تا حدودی کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن تامین می‌شود. اما برای تامین کامل آن‌ها نیاز است از مکمل‌های غذایی نیز استفاده کنیم. این کار باعث تسریع چربی سوزی، تنظیم اشتها، کاهش التهابات بدن، افزایش روند سم زدایی، بهبود هضم غذا و تنظیم هورمون استرس می‌شود.

 فرق بین مکمل غذایی با دارویی چیست؟

مکمل غذایی با دارو‌ها قابل مقایسه نیستند. مکمل‌های غذایی شامل ویتامین‌ها، مواد معدنی، برخی از مواد غذایی و گیاهی می‌شوند. همان طور که از اسم آن‌ها پیدا است، باعث کامل شدن مواد غذایی می‌شوند و کمبود‌های بدن در جذب مواد لازم را جبران می‌کنند. این مکمل‌ها نقش دارویی ندارند و باعث بهبودی بیماری‌ها نشده و برای درمان نیز تجویز نمی‌شوند.

مکمل‌های غذایی باید به صورت متعادل مصرف شوند. زیاده‌روی در مصرف مکمل‌ها عواقب جدی به دنبال دارد. اگر فردی فاقد مواد لازم است باید این مکمل‌ها را مصرف کند.

اصول رژیم سم زدایی دیتاکس - هیدراته نگه داشتن بدن

همان طور که بارها شنیده‌ایم یا خوانده‌ایم، بیش‌تر بدن ما از آب تشکیل شده است. کارکرد قسمت‌های مهم بدن به آب و وجود آن بستگی دارد. بی‌آبی و کمبود آب می‌توانند مشکلات جدی برای سلامت داشته باشد.

اکثر ما در مواقع عادی نیز دچار کمبود آب هستیم و حتی با مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار بیش‌تر هم دچار بی‌آبی می‌شویم. هیدراته کردن بدن باعث می‌شود آسان‌تر وزن کم کنیم و سم زدایی را به حداکثر میزان ممکن خود می‌رساند. زیرا مواد سمی با آب از بدن پاک می‌گردد و توسط کلیه‌ها و کبد این سموم جدا و سپس دفع می‌شوند.

هیدراته بودن بدن همچنین باعث کارکرد بهتر روده‌ی بزرگ می‌شوند و حتی انرژی بیش‌تری برای فرد فراهم می‌کند. به همین دلیل بسیار اهمیت دارد و جزو بایدهای مهم درباره رژیم دیتاکس است.

تحقیقات نشان می‌دهد، نوشیدن دو لیوان آب قبل از غذا به کاهش وزن کمک شایانی می‌کند؛ از این رو توجه به مقدار آب مورد نیاز بدن، از اصول مهم رژیم دتاکس محسوب می‌شود. 

اصول رژیم سم زدایی دیتاکس - دوری از استرس

  • دوری از استرس و آرامش داشتن

شاید بارها از افراد شنیده‌اید که استرس برای  سلامتی خوب نیست. اما سپس به سرعت آن را فراموش کردید یا با خود فکر کردید هرگزنمی‌شود استرس را از زندگی روزمره حذف کرد. بله نمی‌شود اما می‌توان با انجام بعضی از فعالیت‌های آرامش‌بخش آن را تا حدودی کاهش داد یا به میزان استانداردی رساند.

یکی از اصول مهم درباره رژیم دتاکس، کاهش استرس و اضطراب است. استرس باعث افزایش انسولین، سیتوکین (مولکول پیام رسان سیستم ایمنی که باعث ایجاد التهاب در بدن می‌شود) و کریستول (هورمونی که باعث افزایش چربی دور شکم می‌شود) می‌شود. همچنین استرس باعث افزایش اشتها‌ی کاذب، هوس و رغبت نسبت به کربوهیدرات و شیرینی می‌شود و تمامی این موارد اضافه وزن را به دنبال خواهد داشت. اگر شما قصد کاهش وزن سریع‌ و آسان را دارید باید استرس خود را کاهش دهید.

در رژیم سم زدایی دتاکس، دو راه برای کاهش استرس پیشنهاد می‌شود؛ انجام تمرینات تنفسی عمیق به تعداد ۵ بار و  حمام کردن. با انجام این فعالیت‌ها میزان استرس شما نیز کاهش می‌یابد و کاهش وزن را برای‌تان آسان تر می‌کند.

اصول رژیم سم زدایی دیتاکس - خواب مناسب

  • خواب مناسب

خواب مناسب و به اندازه، یکی دیگر از بایدهای مهم درباره رژیم دیتاکس است. به طور کلی اختلال خواب مانند کمبود خواب یا ساعات خواب نامنظم باعث بیماری‌های بسیاری مثل افسردگی و چاقی می‌شود.

امروزه با اختراع لامپ‌ها و روشنایی مصنوعی ما می‌توانیم در طول شب به مدت زیادی بیدار بمانیم. در حقیقت ساعت بدن خود را گول می‌زنیم تا فکر کند هنوز روشنایی است و وقت خواب سر نرسیده است.

با این کار بدن ما فکر می‌کند فصل تابستان است. در فصل تابستان بدن ما به طور غریزه میزان متابولیسم و چربی سوزی را کاهش می‌دهد و چربی بیشتری ذخیره می‌سازد. زیرا بدن ما فکر می‌کند باید برای زمستان آذوقه کافی فراهم کند تا گرسنگی نکشیم. در حقیقت هنوز بدن ما نتوانسته با دنیای مدرن امروزه خود را وفق دهد.

در نتیجه ساعات بیداری بیشتر در شب باعث افزایش وزن می‌شود. همچنین خواب ناکافی باعث افزایش هورمون اشتها می‌شود و میل ما به مصرف غذاهای ناسالم، شکر و قند را افزایش می‌دهد. خواب به طور طبیعی یکی از کنترل کننده‌های مهم اشتها است و اشتهای کاذب را از بین می‌برد.

اگر بدن خسته باشد و انرژی کافی نداشته باشد، ممکن است این کمبود را به جای خواب با خوردن تنقلات ناسالم جبران کند.

توصیه‌ ما این است که در رژیم سم زدایی دیتاکس، حداقل ۷ ساعت خواب شبانه را داشته باشید و در ساعات معینی به رخت‌خواب بروید تا شیمی مغز تنظیم شده و فرایند سم زدایی و کاهش وزن تسریع شود.

اصول رژیم سم زدایی دیتاکس - ریتم

  • داشتن ریتم اصولی

بدن‌هایمان ارگانیسم‌های بیولوژیکی هستند که چه دلتان بخواهد چه نه، تابع ریتم و زمان بندی خاصی هستند. اگر خواهان داشتن یک سبک زندگی سالم هستید، باید ریتم درست زندگی خود را پیدا و بازیابی کنیم. این ریتم و زمان بندی شامل زمان خوابیدن و بیدار شدن، ساعت غذا خوردن، زمان ورزش کردن و استراحت کردن می‌شود.

ایجاد تغییرات، هر چند کوچک باعث بروز تغییرات شگرف در مسیر سلامتی می‌شود. شما خواهید دید که این تغییرات در اشتها، سلامتی و کاهش وزن چه تاثیری دارند. انرژی شما در طول روز بیش‌تر می‌گردد، خوابتان بهبود می‌یابد، روند کاهش وزن تسریع می‌شود و نتایج مثبت دیگر به دنبال دارد.

تحقیقات نشان می‌دهد حذف وعده‌های غذایی، نخوردن صبحانه و سندروم غذا خوردن در نصف شب (بیدار شدن در شب و خوردن غذا) باعث افزایش وزن و چاقی می‌شود. در این مطلب می‌توانید درباره پایبندی به صبحانه خوردن بیشتر بخوانید. 

سعی کنید در طول مدت رژیم دتاکس، تنظیم خورد و خوراک، خواب، استراحت و ورزش یکی از بایدهای شما باشد. به دقت به بدن خود نگاه کنید و مشاهده کنید چه ریتمی برای آن مناسب‌تر است. نیازی نیست انرژی بسیاری صرف برنامه‌ریزی کنید. همان خوردن غذا در ۳ وعده، خوردن صبحانه، پرهیز از خوردن غذا ۲ یا ۳ ساعت مانده به زمان خواب و تنظیم ساعات خواب تغییرات کافی برای ایجاد عادات سالم در سبک زندگی است.

اصول رژیم سم زدایی دیتاکس

سخن پایانی

در این متن به تفصیل درباره‌ اصول رژیم دتاکس، صحبت کردیم. این بایدهای مهم درباره رژیم دیتاکس به ما کمک می‌کند با انگیزه‌ بیشتر، روان و تنی سالم‌تر این مسیر سلامتی را طی کنیم. رعایت هر کدام از موارد ذکر شده تاثیر بزرگی در سم زدایی و کاهش وزن دارند. همچنین به ما در ترک مواد اعتیادآوری مثل قند و شکر کمک می‌کنند. سعی کنیم در رژیم سم زدایی دتاکس اصول گفته شده را تا حد امکان رعایت کنیم تا خود شاهد تغییرات مهم در سلامت جسم و ذهنمان باشیم.

نظرات کاربران