search

رژیم سم زدایی دیتاکس - رژیم دتاکس چیست و چه فایده‌ای دارد

clock icon زمان خواندن ۹ دقیقه ارمغان میرزایی دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۶:۴۱

رژیم سم زدایی دیتاکس - رژیم دتاکس چیست و چه فایده‌ای دارد
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید

رژیم دتاکس برای لاغری یک رژیم کم کالری و بدون شکر است که با مواد مغذی و موردنیاز بدن غنی شده است. این رژیم طراحی شده است تا در این مدت محدود، میل به مصرف مواد مضر و اعتیادآور مثل شیرینی‌جات و مواد قندی را در فرد از بین ببرد. در این متن بیشتر با رژیم لاغری دیتاکس آشنا خواهیم شد. از این صحبت خواهیم کرد که چرا رژیم دتاکس می‌تواند برای سلامتی مفید باشد و اصول اولیه این رژیم را بررسی خواهیم کرد. در انتها نیز به عوارض احتمالی و معایب آن اشاره خواهیم کرد. 

فهرست مطالب 

دتاکس به چه معناست

دتاکس به چه معناست

دتاکس از کلمه‌ انگلیسی دتاکسیفیکیشن گرفته شده است و به معنای سم‌ زدایی از جسم و روح است. نام و معنای رژیم دتاکس دقیقا هدف این رژیم را توصیف می‌کند. به این معنا که در انتهای این رژیم سموم بدن و مواد مضر خارج می‌شوند و شما احساس سلامت و شادابی خواهید کرد.

رژیم دتاکس چیست

رژیم دتاکس چیست

اگر بخواهیم به طور کلی رژیم دتاکس برای لاغری را تعریف کنیم، باید بگوییم به دسته‌ای از رژیم‌های غذایی گفته می‌شود که بدن را سم‌زدایی می‌کنند و میل به مصرف مواد اعتیادآور و مضر را در افراد کاهش می‌دهند.

رژیم دتاکس نه تنها ادعا می‌کند که بدن را از تمام سموم پاک می‌کند، بلکه التهابات بدن را نیز کاهش می‌دهد. یکی از مهم‌ترین جنبه‌هایی که رژیم دتاکس به آن می‌پردازد، کاهش مقاومت بدن نسبت به انسولین است.

انسولین هورمونی است که برای تجزیه چربی و ذخیره‌سازی غذاها در بدن ترشح می‌شود. با افزایش توده‌های چربی و التهابات، بدن به انسولین مقاومت نشان می‌دهد. هر چه مقاومت نسبت به انسولین افزایش یابد، چربی‌ها بیش‌تر در بدن ذخیره می‌شوند و فرد چاق‌تر می‌شود.

به طور کلی می‌توان گفت افزیش چربی بدن و مقاومت آن به انسولین یک چرخه‌ باطل است که در نهایت به دیابت نوع دو می‌انجامد. رژیم دتاکس با کاهش التهابات بدن و کاهش وزن می‌توند به شکستن این چرخه کمک می‌کند.

رژیم دیتاکس نه تنها یه برنامه‌ غذایی برای سم‌زدایی و کاهش وزن است، بلکه یک سبک زندگی سالم برای زندگی است. این رژیم به علاوه‌ دستورات غذایی، دارای توصیه‌هایی برای پاکسازی روح و ذهن نیز هست. برای مثال انجام ورزش یا یوگای روزانه، انجام مدیتیشن در روز برای افزایش ظرفیت ذهن و ایجاد عادت سالم مرتبط با خوابیدن از نمونه‌های سالم موجود در دتاکس برای لاغری است.

همان طور که اشاره کردیم رژیم دتاکس مدت محدودی را در برمی‌گیرد و در همین مدت باعث پاکسازی بدن و سم‌زدایی آن می‌شود. این رژیم ادعا می‌کند که در حقیقت یک شروع برای سفر سالم‌خواری و لاغری است و بعد از اتمام این دوره نیز افراد می‌توانند با بهره گرفتن از رژیم‌های غذایی سالم توصیه شده، سفر سلامتی و کاهش وزن را ادامه دهند. رژیم لاغری دتاکس این سفر را آسان‌تر و راحت‌تر می‌کند و شما را برای ادامه آماده می‌کند.  

رژیم دتاکس چیست

 • شاید پرسش شما این باشد که رژیم لاغری دتاکس چه سمومی را از بدن خارج می‌کند و چگونه این کار را انجام می‌دهد؟

رژیم دتاکس برای لاغری با تهیه‌ برنامه‌ غذایی کم کالری، بعضی از موادی مثل قند و غذاهای شکری، گلوتن، لبنیات، غذاهای پرچرب، غذاهای فرآوری شده و فست‌فودی را از وعده‌های روزانه‌ فرد به طور کامل حذف می‌کند. البته جایگزین سالم‌تر و مغذی‌تری برای آن‌ها در نظر گرفته است. این مواد غذایی با سبزیجات، میوه‌ها، دمنوش‌های سالم و آجیل‌های مفید جایگزین می‌شوند.

رژیم لاغری دیتاکس چه اصولی دارد

در این مدت ذهن و بدن از مواد اعتیادآوری مثل شکر پاک می شود. تحقیقات علمی ثابت کردند، شکر و مواد غذایی حاوی شکر همانند مواد مخدر برای مغز عمل می‌کنند و هرچه فرد بیش‌تر در معرض آن‌ها باشد، بیش‌تر وابسته می‌شود. خوردن شکر و محصولات حاوی شکر افزوده یا شیرینی مصنوعی، همه و همه باعث ترشح هورمون دوپامین در بدن می‌شوند؛ این هورمون، هورمون شادی و رضایت نیز نام دارد. یعنی وقتی یک شیرینی خامه‌ای را در دهان می‌گذاریم، بلافاصله بعد از آن احساس شادی و سرخوشی می‌کنیم.

مواد غذایی که در رژیم دتاکس نباید مصرف کنیم

شاید بپرسید خب این چه اشکالی دارد؟ مشکل آنجاست که قند و شکر، چه طبیعی و چه مصنوعی، برای بدن مضر هستند. مصرف قند، باعث بالا رفتن قند خون در مدت زمان کم می‌شود، در بدن به عنوان چربی ذخیره می‌شوند و با افزایش التهابات، مقاومت در برابر انسولین را بیش‌تر می‌کنند. در نهایت مصرف بیش از اندازه‌ آن‌ها به بیماری دیابت نوع دو می‌انجامد.

پس در رژیم لاغری دتاکس مصرف مواد شکردار کاملا حذف می‌شود تا فرصت پاکسازی کامل را به بدن بدهد. در این مدت هیچ مواد قندی نباید استفاده شود تا بدن به طور کامل این ماده‌ی اعتیادآور را ترک کند.

فواید دتاکس چیست

فواید دتاکس چیست

در نهایت برای جمع بندی کلی بیایید بار دیگر نگاهی به فواید و مزایای رژیم دتاکس داشته باشیم:

 • کاهش وزن قابل توجه و کم کردن توده‌های چربی
 • استفاده از غذاهای مفید و مغذی مثل سبزیجات، انواع ماهی، نوشیدنی‌های سالم و اسموتی‌های مقوی، آجیل و مغزها
 • حذف مواد غذایی مضر مثل غذاهای فرآوری شده، شکر و چربی
 • پرهیز از غذاهای التهاب‌آور که مقاومت بدن به انسولین را افزایش می‌دهند و باعث به وجود آمدن حساسیت‌های غذایی می‌شوند مثل لبنیات و غلات‌ها
 • ایجاد عادت منظم ورزش کردن در افراد
 • ایجاد عادات سالم مثل خوابیدن به میزان کافی و توجه به سلامت روح و ذهن در کنار سلامتی جسم
 • کمک به حفظ وزن یا کاهش وزن به روش سالم و تدریجی
 • کاهش مقاومت بدن نسبت به انسولین به وسیله‌ کاهش وزن و التهابات موجود با حذف مواد التهاب‌زا در غذاها
 • ترک دادن مغز از مواد مخدری به نام قند و شکر
 • کاهش میل افراد به استفاده از مواد غذایی مضر مثل شیرینی‌جات و محصولات شکری یا نوشیدنی‌های حاوی شکر
 • کاهش استرس و اضطراب در افراد

چه افرادی نباید رژیم دتاکس لاغری را رعایت کنند

رژیم سم زدایی برای لاغری برای زنان باردار، شیرده و کودکان به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. افراد مبتلا به دیابت نیز قبل از انجام این رژیم باید حتما با پزشک خود مشورت کنند. این افراد به دلیل مصرف قرص باید میزان دوز آن را کم کنند. زیرا این رژیم در طی روزهای اول قند خون را پایین آورده و متعادل می‌کند.

بعضی از این افراد ممکن است در هفته‌ اول کمی افزایش قند خون را مشاهده کنند که البته خطرناک نیست؛ با این همه افراد دیابتی قبل از رعایت این رژیم باید با پزشک خود راجع به دوز داروها و نحوه‌ی مصرف آن‌ها صحبت کنند.

عوارض رژیم لاغری دیتاکس

عوارض رژیم لاغری دیتاکس

رژیم لاغری دیتاکس شاید معایب و عوارضی هم داشته باشد. از عوارض این رژیم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احساس خستگی مفرد
 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • کمبود کلسیم
 • اگر در مدت زمانی زیادی رعایت شود می‌توان باعث کمبود مواد معدنی، ویتامین، پروتئین، چربی و کربوهیدرات شود.

اگر هر یک از عوارض بالا را تجربه کردید، رژیم را قطع کرده و به پزشک مراجعه کنید.

معایب رژیم لاغری دیتاکس

 • شواهد علمی که مزایای رژیم لاغری دتاکس را تایید کنند وجود ندارند. اغلب کتاب‌ها یا تحقیقاتی که روی این موضوع انجام شده است، توسط شرکت‌های دخیل در سود این رژیم‌ها پشتیبانی شده‌اند. یعنی تحقیقات و شواهد مستقل در تایید ادعای این رژیم وجود ندارد. هنوز معایب آن یا مزایایش به طور علمی اثبات نشده است.

معایب رژیم لاغری دیتاکس

 • این رژیم می‌تواند برای افرادی که بیماری‌های خاص مثل دیابت دارند، خطرناک باشد. بعضی از شرایط پزشکی مثل بیماری‌های کلیوی یا دیابت ممکن است از مصرف میزان نوشیدنی‌ها و مواد موجود در برنامه تشدید شوند و برای فرد خطر داشته باشند. در این رژیم کمبود بعضی از مواد غذایی یا ناکافی بودن مواد دریافتی نیز می‌تواند در بدتر شدن شرایط موثر باشد.

معایب رژیم لاغری دیتاکس

 • کالری کم این نوع رژیم باعث خستگی مفرط شرکت کنندگان می‌شود. نبود کربوهیدرات که یکی از منابع مهم تامین انرژی است باعث بی حالی و ضعف افراد می‌شود. این رژیم لاغری کم کالری باعث سردرد، غش کردن، ضعف، کمبود آب و احساس گرسنگی شدید می‌شود.
 • توانایی بدن در دفع سموم. بدن بسیار هوشمندانه عمل می‌کند. کبد و کلیه‌ ما دو تا از اعضای اصلی دفع آفات و سموم بدن هستند. این دو عضو به خوبی از پس سم‌زدایی بدن برآمده و نیازی به استفاده از رژیم‌هایی که ادعای سم‌ زدایی دارند نیست. ممکن است این رژیم‌ها در بلند مدت حس خوب داشته باشند، ولی در دراز مدت باعث آسیب جدی به سلامتی شوند.

Unhealthy eating habits

 • مدت زمان بسیار کم رژیم دتاکس. معمولا برای تغییر عادات غذایی و رسیدن به عادات سالم نیاز به صرف زمان و وقت کافی است. رژیم‌های لاغری در کوتاه مدت قادر تثبیت عادات خوب نیستند و پس از متوقف کردن رژیم درصد بسیار بالایی از افراد باز به عادات ناسالم غذایی خود باز می‌گردند. نوسانات وزنی یکی از خطراتی است که سلامتی انسان را تهدید می‌کند.

معایب رژیم لاغری دیتاکس

 • رژیم دتاکس بر طبق اصول و قوانین سفت و سختی برنامه ریزی شده است. انجام دستورالعمل‌های غذایی، حذف گروهی از مواد غذایی مثل غلات و لبنیات و تکرار غذاها باعث دلسردی افراد می‌شود. پیروی از یک دستورالعمل در هر روز می‌تواند برای بعضی افراد سخت و غیرممکن باشد. این نوع رژیم نیازمند زمان زیاد برای آماده سازی، هزینه‌ بالا برای خرید مواد و زمان طولانی برای تهیه غذاها است.

سخن پایانی

رژیم دیتاکس می‌تواند به شما در کاهش وزن و خروج سموم از بدن کمک کند. این رژیم برای مدتی محدود غذاهای اعتیادآور، التهاب‌آور و حساسیت‌زا را از برنامه‌ غذایی روزانه‌ شما حذف می‌کند و غذاهای مفید، مغذی و سالم را جایگزین می‌کند. رژیم لاغری دتاکس برای همه‌ اهداف بالا برنامه‌ریزی دقیقی کرده و آن را در یک برنامه‌غذایی جامع و کامل به شما ارائه داده است. این رژیم علاوه بر توجه به جزئیات تغذیه‌ای به سلامت روح و ذهن نیز بسیار اهمیت می‌دهد. گنجاندن فعالیت‌های ورزشی، مدیتیشن برای رهایی از استرس و تنظیم ساعات خواب، از جمله این فعالیت‌ها برای پرورش ذهن و روح است. بسیار از منابع علمی و متخصصان بیان می‌کنند، رژیم دتاکس معایب و عوارض خود را دارد و برای این ادعاهای خود نیز دلایلی دارند. در قسمت پایانی به دلایل آن پرداختیم. افراد موافق در رژیم دتاکس بیان می‌کنند که اگر یک‌بار این رژیم را امتحان کنید، خود متوجه مزایای آن خواهید شد، اما پیشنهاد ما به شما مشورت با متخصص و پزشک است.

نظرات کاربران