search

شام لاغری - نکاتی مهم درباره عوارض حذف وعده شام

clock icon زمان خواندن ۸ دقیقه ساینا یعسوبی جمعه ۲۳ آبان ۱۳۹۹ ۲۳:۰۱

شام لاغری - نکاتی مهم درباره عوارض حذف وعده شام
۵/ ۳.۰۰
امتیاز دهید

بسیاری از دانشمندان و محققان بر این باورند، که حذف هر کدام از وعده‌های غذایی می‌تواند علاوه بر آسیب‌ رساندن به بدن، انسان را از مسیر رسیدن به تناسب اندام و شاخص توده بدنی متناسب دور کند. یکی از روش‌هایی که به تازگی مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است، نشان می‌دهد، افزایش تعداد وعده‌های غذایی و کاهش حجم هر کدام از آن وعده‌ها، کمک بزرگی به بهبود عملکرد اندام‌ها و دستگاه‌های بدن خواهد کرد. بدن انسان در طول زندگی بسته به نوع و شرایط زندگی، خصوصیات فردی و میزان تحرک به میزان قابل توجهی کالری جهت تأمین انرژی نیاز دارد. وعده‌های غذایی در صورت مصرف شدن در زمان منظم و درستی در طول شبانه روز می‌توانند، نقش بسیار کلیدی برای حفاظت از ذهن و بدن و همچنین افزایش و بهبود عملکرد آنها داشته باشند. به همین دلیل ممکن است حذف شام اقدام درستی نباشد، به خصوص برای کسانی که به دنبال رژیم‌های لاغری هستند. در این مطلب درباره شام لاغری توضیحات بیشتری ارائه خواهیم داد.

فهرست مطالب 

تأثیر خوردن شام بر روی لاغری

شام لاغری چیست

بسیاری از دانشمندان و محققان بر این باورند، که حذف هر کدام از وعده‌های غذایی می‌تواند علاوه بر آسیب‌ رساندن به بدن، انسان را از مسیر رسیدن به تناسب اندام و شاخص توده بدنی متناسب دور کند.

یکی از روش‌هایی که به تازگی مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است، نشان می‌دهد، افزایش تعداد وعده‌های غذایی و کاهش حجم هر کدام از آن وعده‌ها، کمک بزرگی به بهبود عملکرد اندام‌ها و دستگاه‌های بدن خواهد کرد. چراکه، بدن انسان در طول زندگی بسته به نوع و شرایط زندگی، خصوصیات فردی و میزان تحرک به میزان قابل توجهی کالری جهت تامین انرژی نیاز دارد. البته بیش از هر اقدامی بهتر است با اصول تغذیه سالم آشنا شوید که در این مطلب از وبسایت سبک زندگی می‌توانید درباره آن بیشتر بخوانید. 

وعده‌های غذایی در صورت مصرف شدن در زمان منظم و درستی در طول شبانه روز می‌توانند، نقش بسیار کلیدی برای حفاظت از ذهن و بدن و همچنین افزایش و بهبود عملکرد آنها داشته باشند.

در صورت حذف یکی از وعده‌های غذایی و ایجاد فاصله زیاد بین وعده‌ها، بدن در تأمین انرژی و مواد مغذی مورد نیاز خود با مشکل و بحران روبرو می‌شود. در صورت کمبود کالری و مواد غذایی مورد نیاز، ممکن است در ابتدا بدن شروع به چربی سوزی و سپس عضله سوزی جهت تامین انرژی مورد نیاز خود کند و لاغری کوتاه مدتی را سبب شود.

ولی با گذشت زمان و اصرار مغز و دیگر اندام‌های حیاتی به تامین مواد مغذی و انرژی از محیط بیرون، انسان بیش از بیش دچار حالت گرسنگی، افت قندخون و افزایش احساس احتیاج به غذا خوردن را در خود می‌یابد.

همین امر و دعوت انسان از طرف مغز او به خوردن غذا و افزایش انرژی، ممکن است با دو حالت یا جواب از طرف فرد روبه‌رو شود؛ در صورت پاسخ مثبت دادن به این نیاز انسان دچار پرخوری و مشکلات پس از آن خواهد شد و در صورت رد این خواسته حیاتی و استمرار به حذف وعده‌‌های غذایی نیز مشکلات عصبی، پیری زودرس و دیگر بیماری‌های ناشی از کمبود مواد غذایی و انرژی را به دنبال خواهد داشت.

برای لاغری و داشتن اندام مناسب باید تمام وعده‌های غذایی از جمله شام حفظ شده، ولی در زمان صرف وعده‌ها، مقدار مواد غذایی در هر وعده و نوع مواد غذایی مصرفی دقت لازم و جوانب احتیاط رعایت شود. همچنین برای وعده شام بهتر است مواد غذایی کم کالری انتخاب کرده و در زمان مناسبی شام بخورید. خوردن شام سبک در زمان مناسب، اصل مهمی در رژیم غذایی سالم برای لاغری است که ما در این مطلب به آن شام لاغری می گوییم.

در میان وعده‌های غذایی، وعده شام به دلیل افزایش سطح حرارت در داخل بدن در هنگام شب، دستگاه گوارش هضم و تجزیه بسیار بیشتر و قوی‌تر از دیگر وعده‌ها در طول شبانه روز انجام می‌دهد؛ ولی باید این مورد را خاطر نشان کرد که خوردن وعده شام نباید به ساعات آخر شب موکول شود، و زمان خوردن این وعده، نوع مواد غذایی مصرفی در این وعده و مقدار مواد خوراکی نقش مهمی در هضم آن و لاغری خواهد داشت. در این مطلب می‌توانید درباره بهترین زمان غذا خوردن برای لاغری بیشتر بخوانید. 

شام رژیمی برای لاغری

شام رژیمی لاغری کدام چیست

برای وعده شام بهتر است از رژیم غذایی کم کالری‌تر نسبت به وعده‌های دیگر در طول شبانه روز استفاده کنیم تا از مزایای شام لاغری بهره ببریم. زیرا در هنگام شب سوخت و ساز بدن به دلیل کاهش تحرک و فعالیت افراد کاهش می‌یابد. در نتیجه با خوردن غذایی با کالری زیاد، نمی‌توان همه کالری‌ها و قندهای به دست آمده را مصرف کرد، پس در این موقعیت بدن شروع به انباشت و ذخیره آنها به صورت چربی می‌کند.

هر فرد می‌تواند بسته به شرایط فردی، بیماری‌ها و خصوصیات جسمی و ذهنی خود به پزشک متخصص تغذیه مراجعه کرده و رژیم غذایی منحصر به فرد خود را دریافت کند. ولی به طور کلی باید گفت خوردن نان قهوه‌ای، سبزیجات، گوشت مرغ، بوقلمون و یا ماهی، تخم‌مرغ، میوه و غلات کامل به اندازه مناسب و کافی می‌تواند برای شام لاغری بسیار مناسب باشد. میزان روغن مصرفی در تهیه وعده شام بهتر است به میزان کمی مصرف شود. در ادامه نمونه‌هایی از مواد غذایی برای شام رژیمی لاغری را نام می‌بریم.

  • نان با آرد قهوه‌ای، پنیر، گردو، یک لیوان شیر
  • سیب زمینی تنوری، سالاد سبزیجات
  • سینه مرغ گریل شده، یک کف دست نان قهوه‌ای، گوجه‌فرنگی
  • ماهی گریل شده یا بخارپز شده، لیمو ترش، بشقاب سبزیجات
  • ساندویچ رژیمی (متشکل از قارچ، بادمجان، گوشت بوقلمون، نان قهوه‌ای، گوجه فرنگی، کاهو)
  • تخم‌مرغ نیمرو و یا آبپز به همراه سالاد
  • سالاد ماکارونی (متشکل از ماکارونی آبکش شده، روغن زیتون، فلفل دلمه‌ای، خیارشور)
  • برانی سبزیجات، نان قهوه‌ای
  • سالاد سزار و یا سالاد الویه با سس کم چرب
  •  گوشت گریل شده، سیب زمینی تنوری، کلم بروکلی

سالاد ماکارونی

مقدار مصرف مواد غذایی بیان شده در فهرست بالا باید تحت نظر فرد متخصص تغذیه و اختصاصی برای هر فرد بیان شود.

آیا شام نخوردن باعث لاغری میشود

برخلاف تصور اکثر افراد مبنی بر کاهش وزن با حذف وعده شام، باید خاطر نشان کرد بیش از ۹۰درصد تحقیقات حذف وعده غذایی شام را نه تنها موجب لاغری و کاهش وزن نمی‌دانند، بلکه در بیشتر مواقع نیز از آن به عنوان دلیلی جهت بروز چاقی، دیابت و کاهش انرژی نام می‌برنند.

در صورت نخوردن شام برای لاغری ذهن انسان نخواهد توانست به درستی کاکرد اندام‌ها، دستگاه‌ها و همچنین ترشح هورمون‌ها را کنترل کند. پروسه به خواب رفتن با شکم و معده خالی بسیار سخت و طولانی بوده در نتیجه انسان نمی‌تواند زمان مناسب و به اندازه‌ای را استراحت کند.

کمبود خواب به خودی خود می‌تواند موجب بروز مشکلات و بیماری‌های مختلف در افراد شود. با نخوردن شام قند خون بدن در طول شب افت کرده و همین امر باعث افزایش ولع انسان برای خوردن صبحانه شیرین در صبح خواهد شد. علاوه بر این کاهش شدید میزان قند در خون می‌تواند، پیامدهای بد و ناگواری بر روی ذهن و بدن بگذارد. عوارض چندین شب پشت سرهم نخوردن شام بسیار زیاد و خطرناک خواهد بود. تصمیم به لاغری با حذف شام به مرور باعث عضله سوزی می‌شود، زیرا حذف شام برای لاغری باعث کاهش سطح پروتئین‌ها جهت ترمیم و ساخت عضله‌ها خواهد شد.

از آنجایی که گفته شد، ترک شام موجب تغییر در سطح هورمون‌ها به ویژه هورمون سروتونین (موثر بر روی خلق و خو) خواهد گشت. شاید اکثر افراد در این تصور هستند که در طول ساعات شب به دلیل کاهش فعالیت، بدن آنها نیازی به انرژی و کالری ندارد؛ ولی این مطلب بسیار اشتباه است. بدن انسان در تمام طول شبانه روز (حتی خواب) برای بقا و دوام خود نیاز به سوزاندن کالری و تامین انرژی مورد نیاز جهت عملکرد اندام‌ها و دستگاه‌های بدن دارد. کاهش سطح انرژی ناشی از نخوردن شام و همچنین تغییر در سطح هورمون سروتونین می‌تواند، شوق و اشتیاق لازم جهت انجام روال و کارهای روزمره را از انسان گرفته و انرژی لازم جهت انجام تحرکات جسمی و تفکرات ذهنی را کاهش دهند.

حذف وعده شام برای لاغری

حذف وعده غذایی شام برای لاغری ممکن است در روزهای ابتدایی با چربی سوزی و سپس عضله سوزی موجب لاغری افراد شود، ولی با گذشت زمان و با ایجاد افت در میزان قند و دیگر مواد مغذی در خون، انسان به خوردن غذاهای پرکالری، شیرین و چرب بیشتر ترغیب می‌شود. همین امر موجب می‌شود، علاوه بر جایگزینی وزن از دست رفته، افراد اضافه وزن نیز پیدا کنند.

اهمیت زمان مناسب غذا خوردن در شام لاغری 

باید این مطلب را گوشزد کرد که خوردن شام دیر هنگام به دلیل افزایش قند خون بدن در هنگام خواب و کاهش سوخت و ساز بدن در آن زمان می‌تواند بسیار چاق کننده باشد. پس در نتیجه و طبق برآوردهای محققان به هیچ عنوان (مگر به دستور پزشک متخصص) نباید وعده غذایی شام برای به دست آوردن اندام متناسب و لاغری حذف شود، بلکه مانند بقیه وعده‌های غذایی بهتر است در زمان مناسب و با رژیم غذایی متناسب نسبت به هر فرد مصرف شود.

در شام لاغری، بهتر است وعده غذایی شام را به هیچ وجه از برنامه غذایی خود حذف نکنید، و به جای آن خوردن آن را به ساعات اولیه عصر حوالی ۷ تا ۸ شب موکول کنید.

 بهترین زمان برای خوردن شام

سخن پایانی 

برای لاغری و تناسب اندام، افرار راه‌های مختلفی را انتخاب می‌کنند، اما بعضی از افراد می‌توانند به راحتی و پرهیز غذایی اصولی و انجام حرکات ورزشی اندام فوق‌العاده‌ای داشته باشند. قبل از تصمیم به لاغری، بهتر است اندام خود را به خوبی بشاسید که شناخت شاخص توده بدنی یا همان BMI می‌تواند مفید باشد. این شاخص بسیار ارزان و آسان بوده و برای تخمین میزان چاقی و لاغری و تعیین وزن نرمال مناسب است. اگر متوجه اضافه وزن شدید، در قدم بعدی به دنبال رژیم غذایی سالم برای لاغری و تناسب اندام باشید تا درست و اصولی لاغر شوید. فراموش نکنید، حذف وعده‌های غذایی آسیب جبران ناپذیری به سلامتی شما وارد می‌کند که در این میان وعده شام از این قاعده جدا نیست. به جای حذف شام، به دنبال شناخت شام لاغری و شناخت اصول آن باشید تا ضمن حفظ سلامتی‌تان لاغر شوید. در این مثاله درباره این موضوع به طور مفصل برای‌تان نوشته‌ایم که امیدواریم مفید بوده باشد. 

نظرات کاربران