search

صبح‌ها چه بنوشیم؟ چای یا قهوه

clock icon زمان خواندن ۴ دقیقه مریم براتی پنجشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۹ ۱۳:۵۱

صبح‌ها چه بنوشیم؟ چای یا قهوه
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید
کدام بهتر است: چای یا قهوه؟ این بحث قدمتی به اندازه خود این نوشیدنی‌ها دارد. این دو نوشیدنی کافئین‌دار در سراسر جهان بسیار محبوب‌اند و هر دو همراه وعده‌ صبحانه مصرف می‌شوند؛ اما نوشیدن کدام بهتر است؟

البته برای تهیه آن‌ها از روش‌های متنوعی استفاده می‌شود. برخی افراد چای خود را با شیر دوست دارند و بعضی دیگر آن را تلخ و یا با کمی عسل و لیمو می‌پسندند. به همین ترتیب، برخی افراد برای رهایی کامل از خواب‌آلودگی به مقادیر زیاد اسپرسوی تلخ نیاز دارند، برخی دیگر قهوه‌ خود را شیرین و همراه با مقدار زیادی شیر، خامه و کف می‌نوشند. هر دوی این نوشیدنی‌ها، محرک‌های اعتیادآور صبحگاهی هستند و علاقمندان به چای و قهوه هرگز نمی‌خواهند نوشیدنی‌های مورد علاقه صبحگاهی خود را با چیز دیگری عوض کنند. 
اما کدام یک از این دو، به عنوان یک نوشیدنی صبحگاهی برای شما بهتر و سالم‌تر است؟ چای یا قهوه سوال بسیاری از ماست. همه می‌دانیم که مصرف بیش از حد کافئین برای سلامتی مضر بوده و توصیه نمی‌شود. نوشیدن هر روزه مقادیر زیاد کافئین می‌تواند مشکلاتی از جمله عصبی‌شدن، اضطراب، زودرنجی، کج‌خلقی، ناراحتی معده و تولید گاز و حتی ضربان قلب نامنظم ایجاد کند. بنابراین، بیشتر کارشناسان سلامت به شما خواهند گفت که از مصرف کافئین بیش از حد خودداری کنید. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDS) حد بی‌خطر مصرف کافئین را ۴۰۰ میلی‌گرم تعیین کرده که تقریبا معادل چهار تا پنج فنجان کوچک قهوه است. در ادامه بررسی می‌کنیم کدام یک از این دو نوشیدنی محبوب برای وعده‌ صبحگاهی توصیه می‌شود.

آن‌چه در این مطلب خواهید خواند:

#همراه صبحانه کدام را مصرف کنید: چای یا قهوه

#فواید نوشیدن قهوه

#فواید نوشیدن چای

#چای یا قهوه؟

نوشیدنی برای صبحانه

همراه صبحانه کدام را مصرف کنید: چای یا قهوه

چای و قهوه هر دو مزایا و مضرات خاص خود را دارند. به طور کلی گفته می‌شود که مصرف چای و قهوه به صورت تلخ سالم‌تر از نوشیدن آن‌ها همراه شیر و شکر است. قهوه تلخ نسبت به چای کافئین بیشتری دارد؛ میزان کافئین موجود در هشت اونس (تقریبا ۲۳۶ میلی لیتر) چای، حدود ۵۵ میلی‌گرم بوده و برای قهوه تقریبا دوبرابر (۱۰۰ میلی‌گرم در هر هشت اونس) برآورد می‌شود. بنابراین اگر به کافئین حساسیت دارید یا معده‌تان با کافئین مشکل دارد باید به جای قهوه تلخ، چای تلخ بنوشید. 

فواید نوشیدن قهوه

گفتنی است قهوه تلخ خطر ابتلا به دیابت نوع دوم را کاهش می‌دهد، با بهبود سوخت‌وساز و سطح انرژی به مدیریت وزن کمک می‌کند و با تاثیرگذاری بر توانایی شناختی و عملکردهای روان‌شناختی فرد، به کاهش خطرات آلزایمر و زوال عقل منجر می‌شود. از آنجایی‌که، قهوه تلخ سرعت سوخت‌و‌ساز را بهتر از چای تلخ افزایش می‌دهد منبع ترجیحی کافئین برای علاقه‌مندان به ورزش‌های کاهش وزن و بدن‌سازی است.

فواید نوشیدن چای

از سوی دیگر، چای انواع گوناگونی دارد (چای سبز، سیاه، سفید و اولانگ) که میزان کافئین در انواع آن متفاوت است و مزایای متفاوتی دارند. مثلا گفته می‌شود که چای تلخ می‌تواند فشار خون را کاهش دهد، قند خون را کنترل کند و حتی خطر سکته مغزی را پایین بیاورد. چای سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هایی است که از عملکرد قلب محافظت و با التهاب در بدن مبارزه می‌کنند.

فواید چای و قهوه

چای یا قهوه؟

بنابراین نتیجه نهایی این است که انتخاب شما به نوع مزایایی بستگی دارد که می‌خواهید از نوشیدنی کافئین‌دار خود کسب کنید؛ اگر به دنبال تامین انرژی بدن خود هستید تا روز کاری پرشوری را آغاز کنید، قهوه می‌تواند خیلی بهتر از چای به شما کمک کند. اما اگر به نوشیدنی کافئین‌داری نیاز دارید که به شما آرامش داده و آنتی‌اکسیدان‌های مورد نیاز بدن‌تان را تامین کند به سراغ چای تلخ بروید. همچنین چای برای کسانی که معده اسیدی دارند بهتر است، چون شیر و شکر ندارد. برای دریافت آنتی‌اکسیدان‌های بیشتر، چای سبز و چای سفید را انتخاب کنید. انواع دم‌نوش‌های گیاهی نیز یکی دیگر از گزینه‌های بدون کافئین صبحگاهی برای افرادی است که از مشکل معده اسیدی رنج می‌برند. در نهایت پاسخ به سوال چای یا قهوه به انتخاب شما بستگی دارد.

نظرات کاربران