search

۵ باور غلط درباره بهترین زمان میوه خوردن

clock icon زمان خواندن ۲۰ دقیقه آتنا بزرگ‌نیا چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ ۱۸:۲۴

۵ باور غلط درباره بهترین زمان میوه خوردن
۵/ ۳.۴۲
امتیاز دهید

بسیاری از منابع آنلاین توصیه می‌کنند اگر صبح با معده خالی میوه بخورید یا از خوردن میوه با برخی غذاها اجتناب کنید، می‌توانید مزایای بیشتری برای سلامتی خود دریافت کنید. هیچ مدرکی برای اثبات این ادعاها وجود ندارد. در این مقاله، ما نظرات مختلف در مورد بهترین زمان میوه خوردن و همچنین توصیه هایی در مورد بهترین زمان خوردن میوه برای کاهش وزن و کنترل دیابت را مورد بررسی قرار دادیم. 

فهرست مطالب 

اهمیت میوه در رژیم غذایی

اهمیت میوه در رژیم غذایی

از آنجایی که میوه‌ها و سبزیجات نقش مهمی در جذب ویتامین‌های ضروری دارند، کارشناسان معتقدند که مواد معدنی، فیبر و آنتی اکسیدان‌ها نیز در این منابع وجود دارد و باید در رژیم‌های لاغری یا چاقی گنجانده شود. از آنجا که وجود آنها برای بدن سالم است، بهتر است هر روز از آنها استفاده کنید.

لازم به ذکر است که وزارت کشاورزی ایالات متحده نیز در تحقیقی اعلام کرده است که میوه‌ها و سبزیجات باید حداقل نیمی از بشقاب غذای انسان را اشغال کنند و باید متناسب با رژیم غذایی سالم مورد استفاده قرار گیرد. اگرچه محدودیت زمانی خاصی برای مصرف سبزیجات وجود ندارد، اما به دلیل قند موجود در میوه‌ها، مصرف آنها برای مدت معینی توصیه می‌شود.

بهترین زمان میوه خوردن

باورهای رایج و اشتباه درباره بهترین زمان خوردن میوه 

در واقع، اگرچه میوه‌ها فوق العاده و یکی از منابع غنی ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان‌ها هستند، اما توصیه می‌شود که آنها را در زمان مناسب برای اطمینان از سلامت بدن مصرف کنید.

  • بهترین زمان میوه خوردن بعد از ظهر!

برخی منابع بیان می‌‌کنند که بهترین زمان میوه خوردن به عنوان میان وعده در بعد از ظهر است. برخی دیگر معتقدند که بهترین زمان میوه خوردن صبح، بعد از نوشیدن یک لیوان آب است. اینها باورهای غلطی هستند؛ زیرا هیچ شواهد علمی مبنی بر اینکه خوردن میوه در صبح یا بعد از ظهر تأثیر آن بر سلامت فرد را تغییر می‌دهد وجود ندارد.

نظریه میوه خوردن در بعد از ظهر بر این ایده استوار است که خوردن میان وعده‌های پر قند در آن زمان می‌تواند سطح قند خون را بالا ببرد و دستگاه گوارش را بیدار کند. با این حال، همه غذاهای حاوی کربوهیدرات سطح قند خون را افزایش می‌دهند و زمان روز در این زمینه چندان موثر نیست. دستگاه گوارش در هر زمان از روز آماده شروع به کار است.

هنگام انتخاب میان وعده برای شام، میوه انتخاب خوبی است. میوه‌ها سرشار از فیبر و کربوهیدرات‌های پیچیده هستند. هضم این کربوهیدرات‌های پیچیده بیشتر از کربوهیدرات‌های ساده (مانند نان سفید) طول می‌کشد. این موضوع می‌تواند به شما کمک کند تا مدت طولانی سیر بمانید و از خوردن میان وعده‌های ناسالم در طول روز جلوگیری کنید. میوه‌ها بسیاری از ویتامین‌ها، مواد معدنی متعدد و مزایای سلامتی را تأمین می‌کنند. خوردن میوه‌های حاوی چربی یا پروتئین سالم نیز می‌تواند تعادل و انرژی پایدار‌تری را تأمین کند. به عنوان یک میان وعده سالم، می‌توانید میوه را با یک مشت آجیل یا مقداری آووکادو ترکیب کنید.

  • خوردن میوه قبل و بعد از غذا از ارزش غذایی آن می‌کاهد!

این نظریه مدعی است که اگر قبل یا بعد از غذا میوه بخورید، مواد مغذی آن از بین می‌رود. این نظریه نیز کاملا نادرست است. وقتی غذا می‌خورید، معده شبیه یک مخزن است. معده فقط مقدار کمی غذا در یک زمان آزاد می‌کند تا روده شما بتواند آن را به راحتی هضم کند. علاوه بر این، روده کوچک طوری طراحی شده است که مواد مغذی را تا حد ممکن جذب کند. بنابراین به این نتیجه رسیدیم که چه با معده خالی میوه بخورید و چه با وعده غذایی، سیستم گوارش شما به راحتی می‌تواند مواد مغذی را از میوه‌ها و سایر وعده‌های غذایی دریافت کند. 

  • قبل از خواب میوه نخورید!

به طور کلی، خوردن یک وعده غذایی معمولی چند ساعت قبل از خواب چرخه خواب فرد را مختل می‌کند. با این حال، هنگام خوردن میان وعده‌ها در شب، میوه‌ها نسبت به سایر غذاها بر اختلال در چرخه خواب تأثیر کمتری دارند.

به گفته بنیاد ملی خواب، خوردن برخی غذاها قبل از خواب ممکن است خواب را مختل کند. آنها توصیه می‌کنند که قبل از خواب از خوردن غذاهای حاوی قند فرآوری شده اجتناب کنید؛ زیرا این غذاها می‌توانند باعث افزایش و کاهش سریع سطح انرژی شوند. از این رو، شاید بتوان بهترین زمان میوه خوردن را قبل از خواب دانست که در این مورد، خوردن میوه‌های تازه ممکن است انتخاب بهتری باشد. جالب است که این بنیاد خوردن برخی میوه‌ها را قبل از خواب توصیه می‌کند؛ برای مثال، خوردن موز قبل از خواب می‌تواند پتاسیم را تأمین کند؛ پتاسیم از گرفتگی‌های شبانه پا جلوگیری می‌کند.

علاوه بر این، خوردن برخی میوه‌های غنی از منیزیم قبل از خواب مانند زردآلو می‌تواند به شما آرامش بیشتری دهد.

  • با معده خالی میوه بخورید!

برخی معتقدند خوردن میوه با معده خالی برای سلامتی بهتر است و معده خالی بهترین زمان میوه خوردن محسوب می شود. این افراد ادعا می‌کنند که خوردن میوه با غذا باعث کند شدن هضم غذا می‌شود. این بدان معناست که غذا به مدت طولانی در معده می‌ماند و ممکن است خراب یا تخمیر شود. این نظریه می‌گوید که باقی ماندن غذا در معده می‌تواند باعث نفخ و سوء هاضمه شود.

 میوه به دلیل داشتن فیبر، هضم غذا را کند می‌کند، اما این چیز بدی نیست. هضم کندتر به فرد کمک می‌کند تا مدت بیشتری احساس سیری کند. حتی اگر میوه به مدت غیر معمول در معده بماند، احتمال پوسیدگی نخواهد داشت، زیرا معده این توانایی را دارد که از رشد بیش از حد باکتری‌ها جلوگیری کند. اکثر میکروارگانیسم‌ها نمی‌توانند در اسید معده رشد کنند.

افراد مبتلا به مشکلات گوارشی باید با پزشک یا متخصص تغذیه خود در مورد نیازها و داروهایی که ممکن است به هضم غذا کمک کند مشورت کنند.

  • بیماران دیابتی باید در فاصله معینی بین وعده‌های غذایی میوه بخورند!

بحث دیگر این است که بهترین زمان خوردن میوه برای بیماران دیابتی، ۱ تا ۲ ساعت قبل یا بعد از غذا است. اعتقاد بر این است که خوردن میوه با غذا می‌تواند روند هضم را مختل کند؛ بنابراین، تأثیر منفی بر بیماران دیابتی دارد. اولا، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد خوردن میوه جدا از وعده غذایی اصلی می‌تواند هضم غذا را بهبود بخشد. دوما، برای بیماران دیابتی، خوردن میوه به تنهایی ممکن است باعث شود قند سریعتر وارد خون شود. به این ترتیب می‌تواند قند خون را بهتر از خوردن میوه در کنار سایر غذاها بالا ببرد.

بیماران دیابتی می‌توانند به جای خوردن میوه، میوه‌ها را جدا از سایر غذاهای غنی از پروتئین، فیبر یا چربی‌های سالم بخورند. بر اساس تحقیقات، پروتئین، فیبر و چربی به معده کمک می‌کند تا سرعت انتشار غذا در روده کوچک را کاهش دهد. به این ترتیب، بدن مقدار کمی قند را در یک زمان جذب می‌کند، که تأثیر آن بر سطح قند خون را محدود می‌کند. علاوه بر این، مطالعات نشان داده است که فیبر محلول می‌تواند قند خون بالا را کاهش دهد. بنابراین، برای بیماران دیابتی بسیار مفید است.

بهترین زمان میوه خوردن برای لاغری

بهترین زمان میوه خوردن برای کاهش وزن

از آنجا که میوه‌ها سرشار از فیبر هستند، می‌توانند به فرد کمک کنند تا مدت بیشتری احساس سیری کند. بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۷، رژیم غذایی با فیبر بالا به افراد کمک می‌کند کمتر غذا بخورند. از آنجا که خوردن کالری کمتر می‌تواند به کاهش وزن کمک کند، افرادی که مایل به کاهش وزن هستند باید قبل از غذا میوه بخورند.

خوردن میوه‌های مغذی و کم کالری قبل از غذا باعث احساس سیری در افراد می‌شود؛ بنابراین، می‌تواند پر خوری در طول یا بعد از غذا را کاهش دهد. جایگزینی میوه به جای میان وعده‌های پر کالری در هر زمان از روز، راهی عالی برای کاهش وزن است. علاوه بر این، خوردن برخی میوه‌های لاغر کننده برای کاهش وزن موثرتر است.

بهترین زمان میوه خوردن

بهترین زمان خوردن میوه برای افراد دیابتی

هنگامی که فرد مبتلا به دیابت است، غذاهای غنی از کربوهیدرات می‌تواند قند خون او را تا حد زیادی افزایش دهد. با گذشت زمان، جهش‌های مکرر می‌تواند عوارض پایداری برای سلامتی ایجاد کند. میوه‌ها حاوی کربوهیدرات هستند که می‌تواند بر سطح قند خون تأثیر بگذارد.

در عین حال، شاخص گلایسمی میوه پایین است. این بدان معناست که آنها نسبت به سایر غذاها تأثیر کمتری بر سطح قند خون دارند. این تأثیر به دلیل فیبر آنها است که میوه‌ها را برای بیماران دیابتی انتخاب خوبی می‌کند. به منظور کاهش تأثیر میوه بر قند خون، افراد با هر نوع دیابتی می‌توانند میوه را با غذاهای دیگر بخورند. افراد مبتلا به دیابت ممکن است نیاز به رژیم غذایی کم قند داشته باشند. برای آرامش بیشتر، لطفا با متخصص تغذیه یا دکتر دیابت خود مشورت کنید تا نیازهای کربوهیدرات خاص و نحوه ترکیب مناسب این نیازها را هنگام مدیریت هر نوع دیابت درک کنید.

بهترین زمان میوه خوردن

بهترین زمان برای خوردن میوه برای دیابت بارداری

دیابت بارداری بیماری است که در آن زنان در دوران بارداری به دیابت مبتلا می‌شوند. برای این زنان، تغییرات هورمونی در دوران بارداری می‌تواند باعث عدم تحمل کربوهیدرات شود. برای زنان مبتلا به دیابت بارداری، خوردن میوه همراه با وعده غذایی انتخاب مناسبی است.

با این حال، اگر نمی‌توانید قند خون خود را کنترل کنید، از خوردن میوه در صبح خودداری کنید. صبح زمانی است که هورمون‌های بارداری بیشترین مقدار را دارند. مطالعات نشان داده است که عدم تحمل کربوهیدرات در این زمان جدی‌ترین است.

یک واحد میوه یعنی چی

یک واحد میوه یعنی چی

یک متخصص ارشد تغذیه توصیه می‌کند: مصرف زیاد میوه‌های تازه می‌تواند باعث سوزش سر دل شود؛ توصیه می‌شود افراد در رژیم‌های مختلف روزانه ۲ تا ۳ واحد میوه مصرف کنند. وی ادامه داد: توصیه ما این است که از مصرف زیاد میوه‌ها و میوه‌های نوبر خودداری کنید، علاوه بر این افراد هنگام بحث مصرف میوه باید میزان توصیه شده از هر میوه را رعایت کنند.

این متخصص ارشد تغذیه در مورد اینکه چند واحد میوه باید در روز مصرف شود، گفت: «خوردن ۲ تا ۳ واحد میوه در روز توصیه می‌شود، اما واحد هر میوه متفاوت است. به عنوان مثال، یک سیب بزرگ یا یک پرتقال بزرگ دو واحد است و نباید یک واحد در نظر گرفته شود. از طرف دیگر، واحد نوشیدنی توصیه شده برای هر میوه با آب آن متفاوت است. به عنوان مثال، نصف لیوان آب پرتغال معادل یک واحد است». 

وی گفت: نکته دیگری که هنگام خوردن میوه باید به آن توجه کرد این است که ۲ تا ۳ واحد توصیه شده در روز نباید از نوع یکسانی باشد، بهتر است تنوع را رعایت کنیم. به عنوان مثال، یک تکه هندوانه، یک سیب کوچک و نصف لیوان آب پرتغال معادل ۳ واحد میوه در روز است. 

وی در پایان گفت: علاوه بر این، نباید در یک وعده غذایی ۲ تا ۳ واحد میوه بخورید. «خوردن میوه در بین وعده‌های غذایی توصیه می‌شود. به عنوان مثال، بهتر است یک واحد میوه بین دو وعده صبح و دو واحد بین دو وعده بعد از ظهر، با حداقل دو ساعت فاصله مصرف شود». 

معنی واحد میوه

میوه‌های متوسط ​​شامل سیب، موز، پرتقال یا گلابی است

نیمی از میوه‌ها مانند گریپ فروت

 ۱/۲ لیوان میوه‌های کوچک مانند توت، انگور، انار

اگر میوه کمپوت شده است، نصف لیوان

میوه خشک به اندازه یک چهارم میوه

در مورد آب میوه طبیعی، سه چهارم لیوان

فواید خوردن میوه قبل از غذا

فواید خوردن میوه قبل از غذا

خوردن میوه قبل از غذا برای کاهش وزن مفید است. این میوه سرشار از فیبر است که می‌تواند به شما در احساس سیری بعد از غذا کمک کند. این بدان معناست که بعد از آن غذای کمتری دریافت خواهید کرد که به نوبه خود به کاهش وزن کمک می‌کند.

میوه‌ها جزو غذاهای کم انرژی محسوب می‌شوند. این بدان معنی است که آنها کالری کمتری نسبت به وزن دارند. بنابراین خوردن میوه می‌تواند شما را بدون دریافت کالری زیاد سیر کند.

در تحقیقی در سال ۲۰۰۳، محققان از سه گروه از افرادی که رژیم غذایی کم کالری به مدت ۱۲ هفته داشتند، سوال کردند. به عنوان میان وعده قبل از غذای اصلی، یک گروه سیب، یک گروه گلابی و گروه آخر پنکیک دریافت کردند. پس از ۱۲ هفته، محققان دریافتند که دو گروه دریافت کننده میوه وزن بیشتری نسبت به گروه سوم از دست دادند. قند خون گروه میوه‌ها نیز کمتر است.

محققان می‌گویند خوردن میوه‌ها، به ویژه سیب و گلابی، قبل از غذا می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. خوردن میوه‌های دیگر قبل از غذا نیز همین تأثیر را دارد.

فواید یوه بعد از غذا

فواید خوردن میوه بعد از غذا

همانطور که قبلا ذکر شد، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد خوردن میوه قبل یا بعد از غذا باعث ایجاد مشکل می‌شود. در حقیقت، خوردن میوه باعث می‌شود احساس سیری کنید، چه غذا بخورید یا نخورید.

خوردن میوه بعد از غذا میل به غذاهای شیرین را کنترل می‌کند. اگر می‌خواهید وعده غذایی خود را با شیرینی به پایان برسانید، جایگزینی شیرینی با میوه به شما کمک می‌کند تا از کالری بیش از حد جلوگیری کنید. همچنین به افزایش مصرف ویتامین‌ها، فیبر و مواد معدنی کمک می‌کند. به عنوان مثال، تعداد انگشت شماری از توت‌ها کمتر از ۱۰۰ کالری دارند که می‌تواند هوس خوردن شیرینی را از بین ببرد.

خوردن میوه قبل از خواب

آیا خوردن میوه قبل از خواب شبانه ضرری دارد

یک تکه میوه شیرین و آبدار و یک توت فرنگی تازه چیده شده می‌تواند شیرینی شما را برآورده کند، به طوری که شما از غذای شیرین شب بیش از حد لذت نخواهید برد. خوردن میوه قبل از خواب می‌تواند به کاهش وزن شما کمک کند، اما اگر میوه زیاد بخورید یا میوه‌ها باعث مشکلات گوارشی شده و خواب شما را مختل کند، باید در طول ساعات خواب از آن صرف نظر کنید.

عوارض خوردن میوه قبل از خواب

آنچه باید در مورد خوردن میوه قبل از خواب بدانید

اگر در پایان شام، کالری مورد نیاز خود را دریافت کنید، چه ۱۶۰۰ کالری باشد و چه ۲۴۰۰ کالری در روز، و سپس قبل از خواب یک موز کوچک بخورید، این موز ۱۰۰ کالری به شما می‌دهد که کمی بیشتر از نیاز روزانه شما به کالری است.

اگر این کار را هر شب به مدت یک هفته انجام دهید، ۷۵۰ کالری دریافت می کنید. با این مقدار، هر ماه یک پوند چربی اضافه می‌کنید.

میوه خوردن قبل از خواب

عوارض خوردن میوه قبل از خواب

برخی از کارشناسان می‌گویند خوردن شب می‌تواند باعث افزایش وزن شود و بر خواب تأثیر بگذارد، در حالی که برخی دیگر از متخصصان معتقدند خوردن میان وعده قبل از خواب خوب نیست. کارشناسان می‌گویند رژیم غذایی غیر از سه وعده غذایی در روز باعث اختلال در هورمون‌های تنظیم کننده اشتها و دریافت کالری می‌شود، اما اگر واقعا به تنقلات نیاز دارید، میوه انتخاب خوبی است.

این میوه سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی، مواد شیمیایی و فیبر است. اگر می‌خواهید عصرها شیرینی بخورید، خوردن یک تکه میوه تازه جایگزین تغذیه‌ای خوبی است که می‌تواند شما را در برابر قند و چربی بیش از حد محافظت کند.

چه کسانی نباد قبل از خواب میوه بخورند

چه کسانی نباید قبل از خواب میوه بخورند

اگر مشکلات گوارشی مانند بیماری کرون یا سندرم روده تحریک پذیر دارید یا از خوردن میوه رنج می‌برید، خوردن میوه ممکن است برای شما مشکل ساز شود. خوردن آن قبل از خواب باعث ناراحتی معده شما می‌شود، خواب شما را مختل می‌کند و روز بعد احساس خستگی می‌کنید.

در صورت رفلاکس معده، قبل از خواب میوه نخورید. برای افرادی که رفلاکس اسید دارند، میوه‌های پر اسید مانند پرتقال و آناناس معمولا مشکل ساز هستند و باید از آنها اجتناب کرد.

بهترین میوه

از نظر طب سنتی، کدام میوه را می‌توان بهترین میوه دانست

همانطور که قبلا ذکر شد، بین میوه‌های خوب و بد هیچ تفاوتی وجود ندارد، اما ویژگی‌های آنها ارزش غذایی آنها را تعیین می‌کند. با توجه به نوع مشکل، متخصصان تغذیه و طب سنتی لیست میوه‌ها را بر اساس ویژگی‌های آنها تعیین و برای مصرف کنندگان تجویز می‌کنند. در میوه‌ها در بین انواع آن، برخی بیشتر در طب سنتی استفاده می‌شود، به همین دلیل در طب سنتی به عنوان بهترین میوه‌ها ذکر شده است.

برخی معتقدند آلو بهترین میوه طب سنتی است، زیرا برای بدن مفید است، به ویژه برای دستگاه گوارش، چه در تابستان تازه مصرف شود و چه خشک شود. به گفته متخصصان طب سنتی، مصرف ناشتای آلو خیس خورده می‌تواند از بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری کرده و به طور موثری سردرد را تسکین دهد.

در میان میوه‌ها، انجیر نیز بسیار توصیه می‌شود زیرا دارای ویژگی‌های زیادی است. در گذشته از انجیر برای درمان سیاه سرفه و ذات الریه استفاده می‌شد. امروزه متخصصان تغذیه آنها را برای تقویت کبد و درمان سرفه تجویز می‌کنند.

انگور نیز نوعی میوه بهشتی با ویژگی‌های فراوان است و می‌توان آن را به عنوان بهترین میوه طبقه بندی کرد، این نوع میوه با ویژگی‌های غنی و طعم مطبوع فواید زیادی دارد و برای درمان برخی بیماری‌ها موثر و مفید است. متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که مادران شیرده که با کمبود شیر مواجه هستند و کودکشان سیر نمی‌شود انگور مصرف کنند، زیرا علاوه بر افزایش شیر، می‌توانند شیر را نیز به طور موثری مقوی کند. از گذشته تا به امروز، انگور به عنوان یک ضد عفونی کننده قوی توصیف می‌شود که به پاکسازی و تولید خون سالم کمک می‌کند. روی میز صبحانه ایرانیان معمولا انگور در فصل انگور دیده می‌شود که نشان می‌دهد این میوه بسیار مغذی است.

به عنوان آخرین نکته این بخش، لازم به ذکر است که برخی از میوه‌ها فقط به دلیل خواص و اثربخشی آنها است.

خوردن میوه بعد از غذا

بهترین زمان خوردن میوه از نظر طب سنتی

در طب سنتی، بهترین زمان میوه خوردن مصرف میوه‌ها آنهایی هستند که به سلامتی کمک می‌کنند و بیماری‌های خاصی را در بدن از بین می‌برند که در واقع، اثر میوه‌ها اولویت مصرف آنها را تعیین می‌کند. در غیر این صورت، میوه‌ها را نمی‌توان مرتب کرد و برخی را خوب یا بد معرفی کرد، اما با توجه به خواص و ویژگی میوه‌ها، برای افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای توصیه می‌شود یا توصیه نمی‌شود.

به عنوان مثال، میوه هایی با قند بالا مانند موز و سیب ممکن است برای افراد دیابتی مضر باشد، اما برای افراد بدون دیابت نیز مفید است، بنابراین، نمی‌توان گفت که موز و سیب نمی‌توانند جزو بهترین قرار دادها باشند.

در بین بیماری‌های مختلف، بیماری‌های گوارشی و عفونی را معمولا می‌توان با میوه درمانی درمان کرد، متخصصان تغذیه با توجه به اندام فرد، نسخه میوه تجویز می‌کنند. در این شرایط است که اهمیت برخی میوه‌ها در طب سنتی مشخص شده است، زیرا انواع میوه هایی که برای مصرف تجویز می‌شوند ممکن است با توجه به ماهیت فرد و نوع بیماری متفاوت باشد.

از نظر طب سنتی، علاوه بر تأمین انرژی لازم، باید خواص و اثراتی نیز داشته باشد. بهترین میوه بر اساس میزان اثربخشی و نتایج درمان افراد دارای مشکل انتخاب می‌شود. یکی از نتایج مثبت میوه درمانی، طبق توصیه متخصصان طب سنتی، تاثیر مثبت آن است. داروهای شیمیایی ممکن است نتایج مثبتی نداشته باشند و عوارض جانبی پس از استفاده برای مدتی داشته باشند، در حالی که درمان در طب سنتی بهترین میوه است؛ اگر نتایج مثبتی نداشته باشد، هیچ عوارضی برای افراد نخواهد داشت. آخرین نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که خوردن میوه‌ها بر هضم و متابولیسم نقش موثری دارند و در نهایت بدن را سالم نگه می‌دارند.

خوردن میوه ناشتا

خوردن میوه صبح ناشتا

خوردن میوه و سبزیجات تازه یکی از توصیه‌های پزشکان است که نقش موثری در سلامت بدن دارد، اما سوالی که ممکن است برای همه شما پیش بیاید این است که زمان مناسب برای خوردن میوه چه زمانی است؟ چه میوه هایی را میتوان ناشتا خورد؟

اینها سوالاتی است که ما سعی داریم به آنها پاسخ دهیم، اول از همه باید بدانید که زمان خاصی برای خوردن میوه وجود ندارد و خوردن میوه یک نیاز است که به تغذیه بدن با ویتامین کمک می‌کند. خوردن میوه با معده خالی یا بعد از غذا هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. معده انسان دارای قدرت جذب مواد مغذی از میوه‌ها، چه با معده خالی و چه همراه با وعده غذایی است. این فرضیه بر اساس تحقیقات انجام شده است.

اما این نیز مهم است که چه نوع میوه‌ای می‌خورید، برخی از میوه‌ها به آرامی و دیر هضم می‌شوند و برخی از میوه‌ها پس از غذا به راحتی و به سرعت هضم می‌شوند، خوردن میوه ناشتا ممکن است در برخی موارد برای شما مشکل باشد. مصرف میوه در وعده‌های غذایی مختلف به سلامتی بدن کمک می‌کند.

البته باید توجه داشت که برخی تصورات غلط در بین مردم رایج است، یعنی خوردن میوه ناشتا مضر است یا طول عمر را افزایش می‌دهد، ضعف و خستگی را برطرف می‌کند، اما باید توجه داشت که هیچ یک از این باورها مبنای علمی ندارند.

خواص خوردن میوه اول صبح

خواص خوردن میوه اول صبح

خوردن میوه ناشتا فواید زیادی دارد که به سلامت بدن کمک می‌کند. به توصیه پزشکان، افراد مبتلا به بیماری می‌توانند برخی از میوه‌ها را به شکل ناشتا مصرف کنند تا انرژی لازم را در طول روز به دست آورند. به عنوان مثال، خوردن سیب ناشتا بسیار مفید است. بیماران دیابتی می‌توانند با خوردن سیب ناشتا در طول روز قند خون را کنترل کنند. آنتی اکسیدان‌های موجود در سیب رادیکال‌های آزاد را از بین می‌برد و بدن شما را در برابر بیماری‌ها تقویت می‌کند، بنابراین خوردن سیب ناشتا بهترین میوه برای بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت است.

همچنین افرادی که به دنبال وزن ایده آل و کاهش وزن هستند می‌توانند خوردن میوه ناشتا را به عنوان بهترین زمان میوه خوردن در نظر گرفته تا به کاهش وزن خود کمک کنند. خوردن سیب با معده خالی در کاهش وزن موثر است. برخی از میوه‌های غنی از فیبر و کم کالری از افزایش وزن و گرسنگی جلوگیری می‌کند. مصرف برای مدت معینی می‌تواند موثر باشد، به افرادی که دارای چنین برنامه‌ای هستند توصیه می‌شود بعد از بیدار شدن از صبح میوه بخورند زیرا مصرف میوه در این ساعت مکانیسم متابولیک شما را فعال می‌کند. در میان میوه‌ها، سیب به طور کلی در کاهش وزن موثرتر از انواع دیگر است، زیرا فعالیت روده‌ها را تقویت می‌کند و حتی با غذای کمتر احساس سیری می‌کند.

علاوه بر این، نباید فراموش کرد که خوردن میوه ناشتا در تنظیم قند خون نیز موثر است، باز هم توصیه می‌شود در بین انواع میوه‌ها سیب بخورید تا قند خون تان متعادل باشد. البته باید توجه داشت که خوردن سیب ناشتا علاوه بر تنظیم قند، بر سلامت دندان‌ها و ریتم منظم قلب نیز موثر است.

لازم به ذکر است که اگر در طول روز به اندازه کافی پتاسیم نخورید، قلب شما ریتم نامنظمی خواهد داشت، بنابراین دانشمندان معتقدند که هر فردی در طول روز به مقداری پتاسیم نیاز دارد و خوردن سیب و سایر میوه‌ها به بدن شما در تأمین پتاسیم کمک می‌کند.

به عنوان آخرین نکته، شروع روز با میوه‌های تازه روند سم زدایی بدن شما را تسریع می‌کند و انرژی لازم را برای بدن شما تامین می‌کند و می‌توانید به راحتی فعالیت‌های بدنی خود را آغاز کنید.

معاین خوردن میوه اول صبح

معایب خوردن میوه اول صبح

طبق توصیه‌های مصرف میوه و سبزیجات تازه، اما در برخی موارد، باید توجه داشت که خوردن میوه‌ها به شکل ناشتا می‌تواند به سیستم گوارشی شما آسیب برساند.

در بین میوه‌های تابستانی، خربزه و مصرف گرمک مناسب نیست، از آنجا که حاوی مقدار زیادی آب است، مصرف خربزه در تابستان بسیار مفید است، اما به یاد داشته باشید که وقتی این میوه را به عنوان ناشتا مصرف می‌کنید، باعث گرفتگی عضلات و تب صفراوی می‌شود. توصیه می‌کنم این میوه را بین وعده‌های غذایی میل کنید.

موز-  یکی دیگر از میوه‌های رژیمی و مقوی است و در تسکین بیماری‌های گوارشی موثر است، اما به یاد داشته باشید که خوردن موز با معده خالی باعث عدم تعادل منیزیم و پتاسیم در خون شما می‌شود، بنابراین باید این میوه مقوی را در زمان معینی مصرف کنید. به خوردن انواع توت‌های ناشتا، که میوه‌های بسیار شیرین هستند، باعث بیماری رفلاکس معده می‌شود و ممکن است فرد بعد از غذا تحریک شود. همچنین، در برخی موارد، خوردن میوه در ناشتا عملکرد معده را کند می‌کند و در برخی موارد قند خون را افزایش می‌دهد، اما خوردن سیب به تنظیم قند خون کمک می‌کند و پزشکان مصرف آن را توصیه می‌کنند. سرانجام، اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید، از خوردن برخی میوه‌ها خودداری کرده و آنها را با نظر پزشک مصرف کنید و هرگز تصورات غلط رایج در بین مردم را دنبال نکنید، آن را فراموش کنید. مصرف میوه تازه به سلامتی بدن شما کمک می‌کند.

پرتقال - پرتقال یکی از خوشمزه‌ترین میوه هایی است که در سراسر کشور طرفداران خود را دارد و به دلیل آب و هوای خوب بهترین و مطلوب‌ترین نوع در شمال کشور است، بنابراین برخی از افراد ممکن است وزن خود را کم کرده یا بیرون غذا بخورند. این میوه باید کار کند، اما باید دانست که خوردن پرتقال، به ویژه با معده خالی، اسید معده را افزایش می‌دهد و می‌تواند باعث اختلالات معده-روده، حالت تهوع در مخاط معده شود. به هیچ وجه از پرتقال ناشتا استفاده نکنید و سلامتی خود را به خطر نیندازید.

گلابی - مصرف فیبر خام در گلابی در ناشتا می‌تواند به غشاهای مخاطی ظریف معده آسیب برساند و دستگاه گوارش را مختل کند. زمان خاصی برای خوردن این میوه وجود ندارد، اما بهترین گزینه این است که آن را با معده خالی نخورید.

خیار - شاید بارها شنیده باشیم که خوردن سبزیجات و میوه‌های تازه برای تقویت سیستم ایمنی ضروری است، اما نباید فراموش کرد که روی، مانند سایر میوه‌ها، وقتی با معده خالی مصرف می‌شود، حاوی اسیدهای آمینه در سبزیجات، به ویژه خیار است. به بر معده تأثیر منفی می‌گذارد و باعث نفخ، سوزش سر دل و درد در شکم می‌شود.

گوجه فرنگی - از آنجا که گوجه فرنگی حاوی مقدار زیادی اسید است، مصرف ناشتا همراه با اسید معده می‌تواند باعث واکنش‌های شیمیایی شده و احتمال ابتلا به زخم معده در فرد را افزایش دهد.

بهترین زمان میوه برای لاغر شدن

سخن پایانی

میوه‌ها سرشار از مواد مغذی و بخش مهمی از رژیم غذایی سالم هستند. بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی بدن ما توسط میوه هایی که در طول روز می‌خوریم تأمین می‌شود. اعتقادات زیادی درباره بهترین زمان خوردن میوه وجود دارد، اما هیچ شواهد علمی برای اثبات زمان مشخصی به عنوان بهترین زمان میوه خوردن وجود ندارد. اکثر مردم می‌توانند در هر زمان از روز میوه را با یا بدون غذا میل کنند. با این حال، مردم می‌توانند میزان مصرف میوه خود را برای کمک به کاهش وزن یا کاهش تأثیر آن بر سطح قند خون برنامه ریزی کنند.

نظرات کاربران

کامران

دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱

سلام علیکم:خوردن ناشتا میوه تاثیر خوبی رو بدنم گذاشته است.