search

واکسن کرونا - نرخ مرگ و میر بیماری کرونا در ایران بیشتر از آمار جهانی

clock icon زمان خواندن ۱۰ دقیقه گروه مترجمان چهارشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۹ ۱۵:۰۵

واکسن کرونا - نرخ مرگ و میر بیماری کرونا در ایران بیشتر از آمار جهانی
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید
نزدیک به یک سال از شروع ابتلا به ویروس جهانی کرونا می‌گذرد و بسیاری از مردم را در سراسر جهان درگیر این بیماری کرده است. فوت شمار زیادی از مردم در کنار پیامدهای منفی اقتصادی و اجتماعی، باعث شده است تا دانشمندان در تمامی دنیا به دنبال ساخت ویروس کرونا باشند. برخی از این تلاش‌ها بی‌نتیجه بوده و در مرحله تست حیوانی متوقف شدند. اما برخی با عبور از تست حیوانی، امید دارند تا در تست انسانی نیز نتیجه مورد نظر را کسب کنند. این درحالیست که، گذشت زمان و نبود این واکسن، هر روزه جان بسیاری از افراد را می‌گیرند که در ایران به بیشترین میزان مرگ و میر از آغاز ابتلا تا کنون در این کشور بوده است.

این روزها در جهان صحبت از فاز جدید ویروس کرونا بسیار زیاد است که البته بی‌دلیل هم نیست. فاز جدید این ویروس باعث کشته شدن بسیاری از مردم دنیا و کشورمان شده است به گونه‌ای که مرگ و میر در ایران به بالاترین میزان خود از زمان آغاز ابتلا تا کنون رسیده است. اما مطمئنا شما هم شنیده‌اید که بسیاری از کشورهای دنیا مانند روسیه، انگلیس، چین، آلمان و ایران هم ادعا می‌کنند که واکسن کرونا را ساخته‌اند. یعنی ممکن است با ساخت واکسن ویروس کرونا همه چیز مثل روزهای پیش از این بیماری شود؟ در ادامه این مطلب درباره آخرین اخبار از واکسن کرونا را شرح می‌دهیم. 

فهرست مطالب

آخرین آمار مبتلایان و فوت‌شدگان بر اثر کرونا در ایران

آخرین آمار مبتلایان و فوت‌شدگان بر اثر کرونا در ایران

براساس آخرین آمار اعلام شده توسط وزارت بهداشت ایران، نزدیک به ۶ هزار و ۹۶۸ بیمار به تازگی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و حدود دو هزار و ۱۳۵ نفر از این افراد در حال حاضر بستری هستند. با احتساب این مبتلایان، میزان نفرات مبتلا به بیماری کرونا در ایران از زمان آغاز شیوع بیماری تا امروز ۷ آبان ۹۹،  به ۵۸۸ هزار و ۶۴۸ نفر رسیده است.

در شبانه‌روز گذشته ۳۴۶ نفر بر اثر این ویروس جان خود را از دست داده‌اند و با توجه به این موضوع، تعداد کشته‌شدگان این ویروس در ایران تا این لحظه (۷ آبان ۹۹) به ۳۳ هزار و ۷۱۴ نفر رسیده است. البته تاکنون ۴۶۷ هزار و ۹۱۷ نفر از افراد مبتلا به بیماری کرونا، بهبود یافته‌اند. در حال حاضر ۴ هزار ۹۹۵ نفر از مبتلایان ویروس کرونا در وضعیت بسیار شدید و سختی قرار دارند.

با توجه به آمار ۲۴ ساعت گذشته، نرخ مرگ بر اثر بیماری کرونا در ایران ۶.۷ درصد بوده و بر اساس همین تناسب نرخ بهبود نیز ۹۳.۳ درصد است. نرخ مرگ و میر بر اثر این بیماری در دنیا معادل با ۳.۵ درصد بوده و این موضوع یعنی نرخ مرگ بر اثر ویروس کرونا در ایران بیشتر از آمار جهانی است که نگران‌کننده است.

آمار مبتلایان و فوت‌شدگان بر اثر کرونا در ایران

آخرین آمار مبتلایان و فوت‌شدگان بر اثر کرونا در جهان

آمار جهانی ابتلا به ویروس کرونا و فوت بر اثر این ویروس رو به کاهش است. با وجود اینکه کشورهایی مانند آمریکا و برزیل بیشترین آمار ابتلا و مرگ را دارند، اما در روزهای گذشته آمار این دو کشور نیز چه از لحاظ ابتلا به کرونا و چه از لحاظ افراد کشته شده بر اثر این ویروس با کاهش چشمگیری همراه بوده است. 

در حال حاضر ۴۴ میلیون و ۳۲۳ هزار و ۵۲۰  نفر در دنیا به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. ۳۲ میلیون ۴۸۷ هزار و ۲۷۶ نفر از این مبتلایان بهبودی خود را به دست آورده‌اند و یک میلیون و ۱۷۳ هزار و ۱۹۷ نفر نیز به دلیل این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

در جدول مبتلایان و فوت‌شدگان ویروس کرونا (worldometer) کشورهای آمریکا، هند، برزیل و روسیه بیشترین آمار ابتلا و مرگ را دارند و ایران در رده سیزدهم است. متاسفانه در قاره آسیا، ایران در رده نخست قرار دارد.

تحقیقاتی در خصوص واکسن کرونای ایرانی

اگرچه برخی اخبارهای داخلی از ساخت واکسن کرونا گفته‌اند، اما تا کنون هیچ نتیجه قطعی درباره واکسن کرونای ایرانی به تایید نرسیده است. به گفته دکتر سیما سادات لاری، سخنگوی وزرات بهداشت، تا کنون هشت شرکت در حال کار روی واکسن کرونا در مرحله تست حیوانی هستند. اما ممکن است تست انسانی واکسن کرونای ایرانی تا پایان پاییز طول بکشد. 

از موضوعاتی که باید در خصوص واکسن ویرس کرونای ایرانی بدانید این است که فقط سازمان غذا و دارو در ایران حق دارد ادعا کند که موفق به ساخت واکسن کرونا شده است و مردم باید آخرین اخبار پیرامون واکسن کرونای ایرانی را تنها از منابع قابل اعتماد دریافت کنند. 

واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد

در حال حاضر، امیدهای بسیاری برای واکسن ویروس کرونا که دردانشگاه آکسفورد مورد تحقیق قرار گرفته، بالا رفته است. به گزارش روزنامه گاردین، «آسترازنکا» شرکت داروسازی انگلیس که به ساخت واکسن کرونا کمک می‌کند، اعلام کرده است که نتایج تست انسانی واکسن کرونا در سالمندان نیز نتایج بسیار خوبی را داشته است. 

بر اساس این گزارش، در نتیجه تست این واکسن، پاسخ سیستم ایمنی جوانان و سالمندان مشابه بود و در سالمندان واکنش منفی به واکسن کمتر بوده است. شگفتی این آزمایش به این دلیل است که با بالا رفتن سن، سیستم ایمنی ضعیف‌تر می‌شود و ویروس کرونا، تهدید جدی برای این گروه سنی بوده است. اما نتایج تست واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد نشان می‌دهد که این واکسن در سالمندان پیامدهای منفی بسیار کمتری را ثبت کرد است. 

با وجود این، هنوز مشخص نیست که این واکسن چه زمانی به تولید انبوه رسیده و در اختیار عموم مردم قرار می‌گیرد. 

علاوه بر دانشگاه آکسفورد، سایر شرکت‌ها در انگلستان و سراسر دنیا، روی واکسن کرونا در حال کار وآزمایش هستند. در ادامه برخی از این شرکت‌ها را که از زمان آغاز همه‌گیری کووید ۱۹، برای واکسن کرونا تلاش کرده‌اند معرفی می‌کنیم. 

واکسن کووید 19

انگلیس در حال تولید واکسن کرونا

با بالا رفتن میزان نگرانی مردم در خصوص موج دوم ویروس کرونا، دولت انگلستان جهت تقویت کردن زیرساخت و بالا بردن ظرفیت تولید واکسن این بیماری خطرناک، با شرکت فرانسوی «والنوا»، قرارداد چند میلیون پوندی امضا کرده است. اگرچه، دولت انگلستان حجم دقیق این سرمایه‌گذاری را تاکنون عنوان نکرده، اما پیش از این اعلام کرده بود که برای تامین اعتبار مورد نیاز برای تجهیز کارخانه داروسازی شهر «لیوینگستون» واقع در کشور اسکاتلند، با چندین شرکت که در این زمینه فعالیت دارند، در حال مذاکره است.

گفته می‌شود در صورتی که این کارخانه تجهیز شود، ظرفیت تولید آن به حدود صد میلیون دوز واکسن برای مصارف داخلی و صادرات به کشورهای دیگر خواهد رسید. مقامات وزارت بهداشت و درمان کشور انگلستان ماه گذشته جهت پیش خرید شصت میلیون دوز واکسن ویروس کووید ۱۹، با شرکت فرانسوی والنوا با توافق رسیده‌اند و اگر واکسن‌ها ایمن و اثربخش باشد، ۴۰ میلیون دوز دیگر نیز توسط این شرکت خریداری خواهد شد. 

با توجه به نتایج آزمایشات مراحل نخست و دوم که در مجله «لانست» منتشر، نباید هیچ نوع نگرانی در رابطه با ایمنی این واکسن‌ها وجود داشته باشد. در واقع این واکسن سبب می‌شود که سیستم ایمنی بدن در مقابل ویروس‌ها همواره قوی بماند.

سر و صدای واکسن کرونای روسی در جهان

این روزها صحبت از واکسن کرونای روسی، اسپوتنیک ۵ نخستین واکسن روسی کرونا،  بسیار زیاد شده است. «الکساندر گینزبورگ» رئیس انستیتوی تحقیقاتی بیولوژی و بیمه‌های واگیردار بیان کرد که قرار است ماه نوامبر واکسیناسیون کرونا در کشور روسیه شروع شود. البته این واکسیناسیون ویروس کووید۱۹ کمی با تاخیر به انجام می‌رسد و دلیل اصلی آن هم این است که بخش بسیار بزرگی از واکسن‌های کرونا روسی بایستی مورد بررسی و صحبت سنجی قرار بگیرد. پس از این فرآیند، باقی واکسن‌های موجود می‌تواند در دسترس مردم جهان قرار بگیرد.
علاوه بر واکسن کرونا  اسپوتنیک ۵، «اپی واک کرونا» که واکسن دوم کرونا روسی است، قرار است در مرکز علمی- پژوهشی «وکتور» در نووسیبیرسک روسیه، با ۴۰ هزار دواطلب به تولید انبوه برسد.

چین، پیشتاز ساخت واکسن کرونا

در میان تمامی کشورهایی که روی واکسن کرونا کار می‌کنند، کشور چین از تمامی کشورها پیشتاز است. تا کنون ۱۳ واکسن کرونا در چین در حال آزمایش بالینی قرار دارد که ۴ نوع آنها وارد مرحله سوم آزمایش بالینی شده و هیچ موردی از بروز عوارض نامطلوب پس از تزریق در میان حدود ۶۰ هزار داوطلب شرکت کننده در آزمایش گزارش نشده است.

در کشور چین، از ۱۳ واکسن کرونا که در مرحله تست بالینی قرار دارند، چهار نوع از آنها وارد مرحله سوم آزمایش بالینی شده‌اند. در این آزمایش‌ها، ۶۰ هزار نفر داوطلب تزریق این واکسن‌ها شدند که تا کنون هیچ عوارض جانبی گزارش نشده است. 

تولید واکسن کرونا

در حال حاضر بسیاری از مردم در شهر ایوو، واقع در شرق چین، منتظر درباقت واکسن کرونا هستند. اگرچه آزمایش بالینی روی واکسن کرونا به اتمام نرسیده است، اما بسیاری از مردم با اطمینان از نتایج مثبت واکسن کرونا، با پرداخت ۶۰ دلار هزینه تزریق این واکسن، منتظر دریافت آن هستند. 

یکی از نکات جالب در خصوص واکسن کرونای چینی این است که شرکت کان سینو درخواست اولیه ثبت واکسن کرونا را در تاریخ ۲۸ اسفند سال گذشته ارائه داده است. این تاریخ دقیقا سه روز بعد از آغاز آزمایش‌های بالینی مرحله نخست ارائه شده است و نهایتا در تاریخ ۲۱ مرداد سال جاری موفق به گرفتن تاییدیه‌ شده است. شرکت کان سینوی چین اظهار کرده که مرحله سوم و آخر بالینی واکسن کرونا در خارج از چین و در کشورهای عربستان و مکزیک در حال به انجام رسیدن بوده و سرعت پیش‌روی آن هم بسیار زیاد است.

قول وزیر بهداشت آلمان در خصوص واکسن کرونا

یکی از کشورهایی که اعلام کرده  به زودی واکسن کرونا را می‌سازد، آلمان است. وزیر بهداشت این کشور گفته که طی چند ماه آینده و به طور قطعی در اوایل سال بعدی میلادی، واکسن بیماری کرونا یا همان کووید ۱۹ در بازار قابل تهیه خواهد شد.

ینس اشپان، وزیر بهداشت آلمان اعلام کرده است که شرکت آلمانی بیوان‌تک با همکاری شرکت آمریکایی فایزر در حال ساخت واکسن کرونا هستند که به کسب تایید و نتیجه تست بالینی نزدیک شده‌اند. اگرچه وی برآورد کرده است که آغاز واکسیانسیون ممکن است تا پایان سال جاری طول بکشد. 

پیش از این، انستیتو آلمان گزارشی را در خصوص تولید و همچنین تولید انبوه واکسن کرونا در فصل پاییز انتشار داد، اما بعد از آن حرف خود را پس گرفت و مدعی شد که اسناد ارائه‌شده راجع به این موضوع، به روز نبوده و به اشتباه منتشر شده است.
 وزیر بهداشت کشور آلمان تاکنون هیج صحبتی در خصوص زمان دقیق تولید واکسن درمان کرونا نداشته و تنها عنوان کرده است که به لطف همکاری دانشمندان، محققان و مردم، زودتر از هر کشور دیگری واکسن کرونا را ساخته و تولید آن را به سطح انبوه می‌رسانند. این در حالی است که وزیر تحقیقات کشور آلمان قبل از عنوان کرده بود که بعید به نظر می‌رسد واکسن بیماری کووید ۱۹ پیش از اواسط سال بعد تولید شود. 

درمان بیماری کرونا

پرسش‌های رایج در زمینه واکسن کرونا

از زمان شیوع ویروس کرونا تاکنون سوالات بسیار زیادی ذهن مردم را درگیر کرده است. از سوالات متدوالی که برای شما هم پیش آمده بود می‌توان به میزان خطرناکی این ویروس و امکان درمان کرونا، نشانه‌های ابتلا به ویروس کرونا، پروتکل‌های بهداشتی کرونا هنگام داخل و خارج از منزل و مراقبت از بیمار کرونایی اشاره کرد. اما حالا که بحث واکسن کرونا داغ است، بسیاری از مردم ایران و جهان سوالاتی در خصوص این واکسن دارند. در این بخش از مطلب تصمیم داریم سه مورد از سوالات مهم در خصوص واکسن کرونا را پاسخ دهیم.

  • عملکرد واکسن کرونای روسی به چه صورت است؟

واکسن کرونای روسی بر اساس الگوبرداری از یک ویروس کاملا بی‌خطر از رده آدنوویروس مهندسی ‌ژنتیک‌شده است که ژن‌های سازنده، به سادگی پروتئین‌های گل میخی سطح این ویروس کشنده را به داخل سلول‌های بدن انسان انتقال می‌دهند. به وجود آمدن چنین پروتئین‌هایی در بدن انسان، سیستم ایمنی بدن را به ساخت و ساز آنتی‌بادی‌هایی وادار می‌کند که توانایی پیشگیری از عارضه‌های عفونی ویروس کرونا را دارند.

  • آیا واکسن کرونا ممکن است خطرناک باشد؟

بسیاری از مردم جهان نگران این هستند که مبادا بعد از تزریق واکسن کرونا، انسان دچار عارضه‌های دیگری شود. واکسیناسیون جمعی با واکسنی که تا به این لحظه بی‌خطر بودن و همچنین اثربخشی آن در آزمایش‌ها در شمار بسیار زیادی از داوطلبان به اثبات نرسیده، هم اخلاقی نیست و هم ممکن است جان مردم را به خطر بیاندازد. عدم انجام کارآزمایی مرحله سوم امکان دارد سبب شود که عارضه‌های جانبی بالقوه واکسن کرونا ناشناخته باشد. با اینکه چنین عوارضی به احتمال فراوان نادر هستند، اما امکان دارد وخیم بوده و سلامت عده‌ای از مردم دنیا را با خطر مواجه کند.

  • واکسن کرونا چگونه به دست ما می‌رسد؟

تاکنون فقط دانشگاه آکسفورد انگلیس در خصوص امکان دسترسی مردم جهان به داروی کرونا اظهار نظر کرده است. بنا به گفته مسئولین این دانشگاه تا آذر ماه سال ۹۹ واکسن کرونا در اختیار همه جهان قرار خواهد گرفت. قیمت این واکسن نیز ۱۳ دلار تخمین زده شده که از نظر آکسفورد قیمت بسیار مناسبی است.  

عملکرد واکسن کرونا

سخن پایانی

صحبت‌هایی که در خصوص ساخت واکسن کرونا شده و امیدواری‌‌هایی که به مردم جهان داده می‌شود، ممکن است رعایت پروتکل‌های بهداشتی را باز هم کاهش دهد. ولی این نکته را در نظر داشته باشید که شما باید تا روزی که قرار است از واکسن کرونا استفاده کنید، کلیه نکات ایمنی و بهداشتی مربوطه با ویروس کرونا را به درستی رعایت کنید تا به این بیماری خطرناک مبتلا نشوید.

نظرات کاربران