search

واکسن کرونا - آخرین اطلاعات و اخبار پیرامون واکسن کرونا در جهان

clock icon زمان خواندن 9 دقیقه مهرداد توکلی سه شنبه, 28 مرداد 1399, 10:05

واکسن کرونا - آخرین اطلاعات و اخبار پیرامون واکسن کرونا در جهان
شیوع بیماری کرونا و ابتلا و فوت بسیاری از مردم بر اثر بیماری، باعث شده است تا دانشمندان در کشورهای مختلف، از جمله روسیه، انگلیس، چین، هند، آلمان، ایران، کوبا و اندونزی تمام تلاش خود را برای پیدا کردن واکسن کرونا انجام دهند. در این مقاله، بر نتایج این مطالعات مروری خواهیم داشت.بنابراین، اگر می‌خواهید درباره تعداد مبتلاها و فوت شدگان بر اثر این بیماری و آخرین نتایج تحقیقات درباره واکسن کرونا بیشتر بدانید، تا انتهای این مطلب با ما باشید.

این روزها در جهان صحبت از فاز دوم ویروس کرونا بسیار زیاد است که البته بی‌دلیل هم نیست. فاز دوم این ویروس باعث کشته شدن بسیاری از مردم دنیا و کشورمان شده است. اما مطمئنا شما هم شنیده‌اید که بسیاری از کشورهای دنیا مانند روسیه، انگلیس، چین، آلمان، ایران و حتی کشورهایی مانند کوبا و اندونزی هم ادعا می‌کنند که واکسن کرونا را کشف کرده‌اند. یعنی ممکن است با کشف واکسن ویروس کرونا همه چیز مثل روزهای پیش از این بیماری شود؟ در ادامه این مطلب درباره آخرین اخبار از واکسن کرونا را شرح می‌دهیم. 

فهرست مطالب

درمان بیماری کرونا

آخرین آمار مبتلایان و فوت‌شدگان بر اثر کرونا در ایران

براساس آخرین آمار اعلام شده توسط وزارت بهداشت ایران و با توجه به معیارهای قطعی تشخیصی، نزدیک به ۲۲۴۷ نفر به تازگی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. حدود ۱۲۵۵ نفر از این افراد در حال حاضر بستری هستند و با احتساب این مبتلایان، میزان نفرات مبتلا به بیماری کرونا در ایران به ۳۴۵۴۵۰ نفر رسیده است.

در شبانه‌روز گذشته ۱۶۵ نفر بر اثر این ویروس کشته شده‌اند و با توجه به این موضوع، تعداد کشته‌شدگان این ویروس در ایران تا این لحظه (۲۷ مرداد ۹۹) به ۱۹۸۰۴ نفر رسیده است. البته تاکنون ۲۹۹۱۵۷  نفر از افراد مبتلا به بیماری کرونا، بهبود یافته‌اند. در حال حاضر ۳۷۷۳ نفر از مبتلایان ویروس کرونا در وضعیت بسیار شدید و سختی قرار دارند.

تا به این لحظه حدود ۲۸۸۷۹۳۸  آزمایش ویروس کرونا در ایران به انجام رسیده است. با توجه به آمار ۲۴ ساعت گذشته، نرخ مرگ بر اثر بیماری کرونا در ایران ۶.۲ درصد بوده و بر اساس همین تناسب نرخ بهبود نیز ۹۳.۸ درصد است. نرخ مرگ و میر بر اثر این بیماری در دنیا معادل با ۵.۱ درصد بوده و این موضوع یعنی نرخ مرگ بر اثر ویروس کرونا در ایران بیشتر از آمار جهانی است که قدری نگران‌کننده است.

واکسن کرونا در راه تولید

آخرین آمار مبتلایان و فوت‌شدگان بر اثر کرونا در جهان

آمار جهانی ابتلا به ویروس کرونا و فوت بر اثر این ویروس رو به کاهش است. با وجود اینکه کشورهایی مانند آمریکا و برزیل بیشترین آمار ابتلا و مرگ را دارند، اما در روزهای گذشته آمار این دو کشور نیز چه از لحاظ ابتلا به کرونا و چه از لحاظ افراد کشته شده بر اثر این ویروس با کاهش چشمگیری همراه بوده است. 
در حال حاضر ۲۲۰۵۲۹۲۸ نفر در دنیا به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. ۱۴۷۹۶۱۶۱ نفر از این مبتلایان بهبودی خود را به دست آورده‌اند و ۷۷۷۴۷۹ نفر نیز به دلیل این بیماری جان خود را از دست داده‌اند. کشورهای آمریکا، برزیل، هند و روسیه بیشترین آمار ابتلا و مرگ را دارند. جالب است بدانید که متاسفانه در قاره آسیا ایران در رده نخست مبتلایان و فوت‌شدگان ویروس کرونا قرار دارد.

تحقیقاتی در خصوص واکسن کرونای ایرانی

از موضوعاتی که باید در خصوص واکسن ویرس کرونای ایرانی بدانید این است که فقط سازمان غذا و دارو در ایران حق دارد ادعا کند که موفق به کشف واکسن کرونا شده است. در واقع تنها مرجعی که حق دارد خبر تولید شدن واکسن بیماری کرونا را اعلام کند، این سازمان است. هر واکسنی که در کشور ما تزریق می‌شود، اجازه سازمان غذا و دارو را دارد و در غیر این صورت این فرآیند ممکن نیست. واکسن درمان کرونا هم از این قاعده مستثنی نیست. برخی از محققین ایرانی ادعا دارند که در حال کار کردن روی واکسن کرونا و در حال آزمایشات حیوانی این واکسن هستند و هنوز به آزمایش‌های انسانی نرسیده‌اند. 

واکسن کووید 19

سر و صدای واکسن کرونای روسی در جهان

این روزها صحبت از واکسن کرونای روسی بسیار زیاد شده است و می‌توان گفت چشم امید اکثر مردم جهان از این نظر به کشور روسیه است. «الکساندر گینزبورگ» رئیس انستیتوی تحقیقاتی بیولوژی و بیمه‌های واگیردار بیان کرد که قرار است تا یک ماه آینده واکسیناسیون کرونا در کشور روسیه شروع شود. البته این واکسیناسیون ویروس کووید۱۹ کمی با تاخیر به انجام می‌رسد و دلیل اصلی آن هم این است که بخش بسیار بزرگی از واکسن‌های کرونا روسی بایستی مورد بررسی و صحبت سنجی قرار بگیرد. پس از این فرآیند، باقی واکسن‌های موجود می‌تواند در دسترس مردم جهان قرار بگیرد.
تولید واکسن و یا داروی کرونا که با نام اسپوتنیک مشهور است، در مرکز ملی تحقیقات اپیدمیولوژی و میکروب شناسی «گاملیا »وزارت بهداشت کشور روسیه انجام می‌شود. با توجه صحبت‌های الکساندر گینزبورگ رئیس این مرکز بزرگ، واکسن کرونا روسی در 3 کارخانه بسیار مجهز تولید می‌شود. گینزبورگ افزوده است که میزان تولید این واکسن به زودی رشد چشمگیری خواهد داشت. 

ادعای چین در خصوص واکسن کرونا

کشور چین هم ادعا کرده است که توانسته واکسن درمان کرونا را کشف کند. البته با کمی تحقیق می‌توان متوجه شد که ادعای آن‌ها سندیت دارد. تولید این واکسن به وسیله شرکت داروسازی «کان سینو چین» که سرپرستی آن را فردی به نام «چن وی» که متخصص بیماری‌های عفونی هم است، انجام می‌شود. با توجه به اعلامیه‌ای که در سایت سازمان ملی مالکیت معنوی کشور چین انتشار یافته، در صورتی که ویروس کرونا به طور مجدد در چین شیوع پیدا کند، تولید انبوه واکسن کرونا می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن توسط شرکت کان سینو به انجام برسد.
 طی آخرین بیانیه‌ای که توسط شرکت کان سینو منتشر شده است، اعطای حق ثبت اختراع به علاوه اثربخشی و همچنین بحث ایمنی واکسن کرونا تایید شده است. «تائو لینا» به عنوان متخصص بیماری‌های عفونی در شهر شانگهای چین اعتقاد دارد که اعطای حق ثبت اختراع، به احتمال بسیار زیاد روند بازاریابی این واکسن را تسهیل می‌کند. ثبت اختراع باعث خواهد شد که جامعه جهانی به واکسن‌های ویروس کرونای چینی اعتماد کند. شرکت کان سینو معتقد است در صورت وقوع این اتفاق، می‌توان به مرور ویروس کرونا را ریشه‌کن کرد.
یکی از نکات جالب در خصوص واکسن کرونای چینی این است که شرکت کان سینو درخواست اولیه ثبت واکسن کرونا را در تاریخ ۲۸ اسفند سال گذشته ارائه داده است. این تاریخ دقیقا سه روز بعد از آغاز آزمایش‌های بالینی مرحله نخست ارائه شده است و نهایتا در تاریخ ۲۱ مرداد سال جاری موفق به گرفتن تاییدیه‌ شده است. شرکت کان سینوی چین اظهار کرده که مرحله سوم و آخر بالینی واکسن کرونا در خارج از چین و در کشورهای عربستان و مکزیک در حال به انجام رسیدن بوده و سرعت پیش‌روی آن هم بسیار زیاد است.

تولید واکسن کرونا

قول وزیر بهداشت آلمان در خصوص واکسن کرونا

یکی از کشورهایی که اعلام کرده  به زودی واکسن کرونا را کشف می‌کند، آلمان است. وزیر بهداشت این کشور گفته که طی چند ماه آینده و به طور قطعی در اوایل سال بعدی میلادی، واکسن بیماری کرونا یا همان کووید ۱۹ در بازار قابل تهیه خواهد شد.

پیش‌بینی وزیر بهداشت آلمان با گزارش انستیتو این کشور مرتبط است؛ این انستیتو گزارشی را در خصوص تولید و همچنین تولید انبوه واکسن کرونا در فصل پاییز انتشار داد، اما بعد از آن حرف خود را پس گرفت و مدعی شد که اسناد ارائه‌شده راجع به این موضوع، به روز نبوده و به اشتباه منتشر شده است.
 وزیر بهداشت کشور آلمان تاکنون هیج صحبتی در خصوص زمان دقیق تولید واکسن درمان کرونا نداشته و تنها عنوان کرده است که به لطف همکاری دانشمندان، محققان و مردم، زودتر از هر کشور دیگری واکسن کرونا را کشف کرده و تولید آن را به سطح انبوه می‌رسانند. این در حالی است که وزیر تحقیقات کشور آلمان قبل از عنوان کرده بود که بعید به نظر می‌رسد واکسن بیماری کووید ۱۹ پیش از اواسط سال بعد تولید شود. 

انگلیس در حال تولید واکسن کرونا

همزمان با بالا رفتن میزان نگرانی مردم در خصوص موج دوم ویروس کرونا، دولت انگلستان جهت تقویت کردن زیرساخت و بالا بردن ظرفیت تولید واکسن این بیماری خطرناک، با شرکت فرانسوی «والنوا»، قرارداد چند میلیون پوندی امضا کرده است. اگرچه، دولت انگلستان حجم دقیق این سرمایه‌گذاری را تاکنون عنوان نکرده، اما پیش از این اعلام کرده بود که برای تامین اعتبار مورد نیاز برای تجهیز کارخانه داروسازی شهر «لیوینگستون» واقع در کشور اسکاتلند، با چندین شرکت که در این زمینه فعالیت دارند، در حال مذاکره است.
گفته می‌شود در صورتی که این کارخانه تجهیز شود، ظرفیت تولید آن به حدود صد میلیون دوز واکسن برای مصارف داخلی و صادرات به کشورهای دیگر خواهد رسید. مقامات وزارت بهداشت و درمان کشور انگلستان ماه گذشته جهت پیش خرید شصت میلیون دوز واکسن ویروس کووید ۱۹، با شرکت فرانسوی والنوا با توافق رسیده‌اند و اگر واکسن‌ها ایمن و اثربخش باشد، ۴۰ میلیون دوز دیگر نیز توسط این شرکت خریداری خواهد شد. 
 هم اکنون ۱۲۴ واکسن کرونا در حال تولید و آزمایش است که ۱۰ مورد از این واکسن‌ها در مرحله آزمایش انسانی قرار دارند. به تازگی نزدیک به نصف دانشمندان موسسه «جنر» دانشگاه آکسفورد انگلیس و گروه واکسن این دانشگاه، قدم جدیدی را برای کشف واکسنی ایمن و موثر برداشته‌اند. با توجه به نتایج آزمایشات مراحل نخست و دوم که در مجله «لانست» منتشر، نباید هیچ نوع نگرانی در رابطه با ایمنی این واکسن‌ها وجود داشته باشد. در واقع این واکسن سبب می‌شود که سیستم ایمنی بدن در مقابل ویروس‌ها همواره قوی بماند.

راه درمان کووید 19

پرسش‌های رایج در زمینه واکسن کرونا

از زمان شیوع ویروس کرونا تاکنون سوالات بسیار زیادی ذهن مردم را درگیر کرده است. از سوالات متدوالی که برای شما هم پیش آمده بود می‌توان به میزان خطرناکی این ویروس و امکان درمان کرونا، نشانه‌های ابتلا به ویروس کرونا، پروتکل‌های بهداشتی کرونا هنگام داخل و خارج از منزل و مراقبت از بیمار کرونایی اشاره کرد. اما حالا که بحث کشف واکسن کرونا داغ است، بسیاری از مردم ایران و جهان سوالاتی در خصوص این واکسن دارند. در این بخش از مطلب تصمیم داریم سه مورد از سوالات مهم در خصوص واکسن کرونا را پاسخ دهیم.

  • عملکرد واکسن کرونای روسی به چه صورت است؟

واکسن کرونای روسی بر اساس الگوبرداری از یک ویروس کاملا بی‌خطر از رده آدنوویروس مهندسی ‌ژنتیک‌شده است که ژن‌های سازنده، به سادگی پروتئین‌های گل میخی سطح این ویروس کشنده را به داخل سلول‌های بدن انسان انتقال می‌دهند. به وجود آمدن چنین پروتئین‌هایی در بدن انسان، سیستم ایمنی بدن را به ساخت و ساز آنتی‌بادی‌هایی وادار می‌کند که توانایی پیشگیری از عارضه‌های عفونی ویروس کرونا را دارند.

آیا واکسن کرونا ممکن است خطرناک باشد؟

بسیاری از مردم جهان نگران این هستند که مبادا بعد از تزریق واکسن کرونا، انسان دچار عارضه‌های دیگری شود. واکسیناسیون جمعی با واکسنی که تا به این لحظه بی‌خطر بودن و همچنین اثربخشی آن در آزمایش‌ها در شمار بسیار زیادی از داوطلبان به اثبات نرسیده، هم اخلاقی نیست و هم ممکن است جان مردم را به خطر بیاندازد. عدم انجام کارآزمایی مرحله سوم امکان دارد سبب شود که عارضه‌های جانبی بالقوه واکسن کرونا ناشناخته باشد. با اینکه چنین عوارضی به احتمال فراوان نادر هستند، اما امکان دارد وخیم بوده و سلامت عده‌ای از مردم دنیا را با خطر مواجه کند.

عملکرد واکسن کرونا

  • واکسن کرونا چگونه به دست ما می‌رسد؟

تاکنون فقط دانشگاه آکسفورد انگلیس در خصوص امکان دسترسی مردم جهان به داروی کرونا اظهار نظر کرده است. بنا به گفته مسئولین این دانشگاه تا آذر ماه سال ۹۹ واکسن کرونا در اختیار همه جهان قرار خواهد گرفت. قیمت این واکسن نیز ۱۳ دلار تخمین زده شده که از نظر آکسفورد قیمت بسیار مناسبی است. 

سخن پایانی

صحبت‌هایی که در خصوص کشف واکسن کرونا شده و امیدواری‌‌هایی که به مردم جهان داده می‌شود، ممکن است رعایت پروتکل‌های بهداشتی را باز هم کاهش دهد. ولی این نکته را در نظر داشته باشید که شما باید تا روزی که قرار است از واکسن کرونا استفاده کنید، کلیه نکات ایمنی و بهداشتی مربوطه با ویروس کرونا را به درستی رعایت کنید تا به این بیماری خطرناک مبتلا نشوید.