search

علائم جدید ویروس کرونا چیست؟ موج بعدی آن را بشناسید

clock icon زمان خواندن ۱۰ دقیقه مهرداد توکلی جمعه ۱۱ مهر ۱۳۹۹ ۲۱:۵۸

علائم جدید ویروس کرونا چیست؟ موج بعدی آن را بشناسید
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید
علائم جدید ویروس کرونا نگرانی‌های بسیاری را ایجاد کرده است. در شرایطی که هنوز ابعاد مختلف این ویروس بر همگان آشکار نیست، شنیده‌ها حاکی از نسل جدید ویروس کروناست که ممکن است ابعاد ناشناخته‌ای از این ویروس عفونی را آشکار کند. در این مقاله به مرور نشانه‌های جدید ویروس کرونا می‌پردازیم. فراموش نکنید که در صورت داشتن هرگونه نشانه‌ای، نکات مراقبتی را رعایت کرده و به پزشک مراجعه کنید.

ویروس‌ها موجودات ریزی هستند که با میکروسکوپ معمولی قابل‌دیدن نیستند. ویروس‌‌ها انواع مختلفی دارند که جهان امروز با نوعی از آن با نام کووید ‍۱۹ و نام عمومی کرونا درگیر شده است. بسیاری از پزشکان از این ویروس با نام ویروس مرموز یاد می‌کنند. علت نام ویروس مرموز این است که هر روز که می‌گذرد علائم جدید ویروس کرونا گزارش می‌شود. در ادامه شما را با کرونا و نشانه های جدید بیماری ناشی از آن یعنی کووید-۱۹ که اخیرا گزارش شده است، آشنا می‌کنیم.

فهرست مطالب

ویروس کرونا چیست

ویروس کرونا ویروسی است که انواع مختلفی دارد، اما با نام کلی ویروس کرونا شناخته می‌شود. این ویروس یک بیماری همه‌گیر در سراسر جهان ایجاد کرده است.

گزارش علائم جدید ویروس کرونا رو به افزایش است. برخی از پزشکان و محققان آن را ادامه ویروس سارس می‌دانند. بیماری ناشی از ویروس کرونا اولین بار در دسامبر ۲۰۱۹ در چین ظاهر شد. خیلی از افراد فکر می‌کردند این بیماری مانند سارس بوده و به قسمت‌های دیگر جهان منتقل نمی‌شود. برخلاف تصور بسیاری از افراد، چین این بیماری را مانند اجناس خود به کشورهای دیگر صادر کرد.

ویروس‌های کرونا به دلیل ظاهرشان نام‌گذاری شده‌اند، زیرا زیر میکروسکوپ، ویروس‌ها ساختاری نوک‌تیز دارند که شبیه تاج به نظر می‌رسند.

ویروس کرونا چیست

علائم جدید ابتلا به ویروس کرونا چیست

بسیاری از ویروس‌ها با گذشت زمان تغییر می‌کنند. پزشکان و محققین علم پزشکی اعلام کرده‌اند که این مورد بسیار نادر است که ویروسی به‌گونه‌ای تغییر کند که به‌طور ناگهانی بسیار خطرناک شود. علائم جدید ویروس کرونا به دلیل ناشناخته بودن ویروس کرونا، فورا گزارش می‌شوند تا بتوان در مقابل آن به‌درستی رفتار کرد.

با توجه به اینکه ویروس کرونا در سراسر جهان انتشار پیدا کرده کد ژنتیکی آن در طول مسیر انتقال تغییراتی داشته است.

کرونا ویروس جدید از ابتدا با علائمی چون سرفه، تب و لرز، تنگی نفس یا دشواری در تنفس، بدن‌درد، آبریزش بینی و گلودرد گزارش شد و علائم ویروس کرونای جدید شبیه بیماری سرماخوردگی معمولی و آنفولانزا به نظر می‌رسید.
با گذشت زمان و تکمیل مقالات علمی از سراسر جهان علائم جدید، به علائم قبلی علائم جدید ویروس کرونا اضافه شدند. این علائم شامل از بین رفتن حس بویایی و چشایی، خستگی مفرط، حالت تهوع یا استفراغ و اسهال هستند.

با گذشت زمان، گزارش‌ها، نشانه‌های جدید کرونا را شرح داده‌اند. فشارخون بالا، التهاب‌های پوستی، تغییر رنگ پوست و قرمزی چشم نشانه‌های جدید بیماری کرونا هستند. در برخی موارد سکته قلبی و سکته مغزی به علت بالا بودن فشارخون ناشی از بیماری کرونا نیز گزارش شده است.

گفتنی است، در برخی مقالات علمی التهاب کلیه و کبد را علائم ویروس کرونای جدید عنوان کرده‌اند.

در ادامه مطلب با برخی از علائم جدید ویروس کرونا بیشتر آشنا می‌شویم.

 • علائم جدید ویروس کرونا که مرتبط با گوارش هستند

برخی از افراد مبتلا به کرونا با علائم گوارشی مواجه می‌شوند. محققان دانشگاه استنفورد دریافتند یک‌سوم بیماران مبتلا به کرونا دارای موارد خفیف سیستم گوارشی هستند. محققان چینی در دانشگاه پکن با مطالعه بر روی علائم جدید ویروس کرونا اسهال و استفراغ دریافتند که ۳.۶ تا ۱۵.۹ درصد از بزرگسالان آن را تجربه می‌کنند، در حالی‌که ۶.۵ تا ۶۶.۷ درصد از کودکان مبتلا، تجربه اسهال و استفراغ دارند.

از دست دادن اشتها یکی دیگر از علائم جدید ویروس کرونا گوارشی است. در گزارش‌ها آمده است حدود ۳۹.۹ تا۵۰.۲ درصد از افراد دچار کاهش اشتها می‌شوند. درد شکمی و خونریزی گوارشی از دیگر علائم جدید ویروس کرونا گوارشی است که توسط پزشکان و محققان گزارش شده است.

پزشکان و محققان گزارش کرده‌اند در برخی از افراد ممکن است فقط علائم گوارشی را تجربه کنند بدون اینکه علائم متداول‌تری ایجاد شود. ویروس کرونا می‌تواند از طریق گیرنده‌های سطح سلول توسط آنزیم‌های تبدیل‌کننده به سیستم هضم غذا وارد شود. گیرنده‌های این آنزیم در دستگاه گوارش ۱۰۰ برابر بیشتر از دستگاه تنفسی هستند.

تجربه اختلال در علائم گوارشی می‌تواند علائم هشداردهنده اولیه باشند و یا می‌تواند برای برخی بیماران تنها علائم باشند. در صورت بروز چنین علائمی بهتر است از خوردن غذاهایی که باعث ناراحت شدن معده می‌شوند خودداری کرده و در منزل استراحت کرد.

برخی از افراد نیز ابتدا با علائمی چون سردرد، تب و سرفه مواجه شده و بعد از اینکه با تجویز دکتر شروع به خوردن آنتی‌بیوتیک می‌کنند دچار اسهال می‌شوند. این‌گونه اسهال شدن بر اثر استفاده از آنتی‌بیوتیک‌هاست که میکروب‌های خوب ساخته‌شده توسط خود بدن را نیز از بین می‌برند. راه‌حل این‌گونه اسهال شدن، خوردن فرآورده‌های لبنی پروبیوتیک‌دار مثل ماست و پنیر است.

علائم جدید ابتلا به ویروس کرونا چیست

 • علائم جدید پوستی ویروس کرونا

برخی از بیماران مبتلا به کرونا با علائم جدید ویروس کرونا که به‌صورت علائم پوستی است مواجه می‌شوند.

دکتر شوارتز ۳۷ ساله زمانی که با زخم‌های روی پای خود مواجه شد فکر می‌کرد شاید با جایی برخورد کرده‌اند. این ضایعات روی انگشتان پای راستش تشکیل شده بودند و رنگ قرمز و بنفش داشتند. دکتر شوارتز آن‌ها را بسیار دردناک توصیف کرده است. سپس فکر کرد که این علائم از اثرات کفش جدید است؛ اما بعد از مدتی دیگر نشانه‌های کرونا مثل تب، بدن‌درد و سرفه نیز شروع شدند.
مطالعات بالینی روی بیماران مبتلا به کرونا نشان داده است ضایعات پوستی مثل کهیر، جوش‌هایی شبیه جوش‌های آبله‌مرغانی بر روی پوست ایجاد می‌شود. بثورات پوستی که بر اثر بیماری کرونا ایجاد می‌شوند ارتباطی به‌شدت بیماری ندارند و ممکن است در طول بیماری ایجاد شوند.
ضایعات پوستی ایجاد شده بر اثر کرونا، بیشتر روی انگشت‌های پا ایجاد می‌شوند. در برخی از بیماران مبتلا به کرونا نیز تنها نشانه است. علائم جدید پوستی ویروس کرونا بیشتر در مبتلایان جوان و نوجوان گزارش شده است.

علائم جدید ویروس کرونا در ایران

کرونا در ایران دارای علائم مختلفی بوده است. اولین گزارش از علائم جدید ویروس کرونا در ۱۹ فوریه سال ۲۰۲۰ در شهر قم بود. سپس به شهرهای مجاور شهر قم مانند شهرهای سمنان، تهران، مرکزی و اصفهان سرایت کرد. بعد از مدتی به دلیل مسافرت‌ها و رفت‌وآمدهای بین‌شهری به سراسر ایران انتقال پیدا کرد. علائم جدید ویروس کرونا که در ایران گزارش شده، شبیه همان علائمی است که در جهان نیز گزارش شده است.

در ایران از دست دادن حس بویایی و چشایی را دلیل برگرفتن بیماری کرونا می‌دانند. افرادی که حس بویایی و چشایی خود را بدون گرفتگی بینی از دست می‌دهند صد درصد مبتلا به کرونا شده‌اند و این خود نوعی غربالگری محسوب می‌شود. برای برخی بیماران تنها نشانه موجود است و در برخی بیماران دیگر همراه با علائمی مانند بدن‌درد و تب و یا علائم دیگر است.

اگر شخصی فقط همین یک علامت از علائم ویروس کرونا را نیز داشته باشد ناقل محسوب می‌شود و مسئولیت اجتماعی ایجاب می‌کند که خود را قرنطینه کند.

بیشترین شکایت بیماران از سرفه، بدن‌درد و سردرد است. این در حالی است که بسیاری از بیماران بهبود یافته با اینکه چند ماه از آلوده شدنشان می‌گذرد از ادامه سرفه‌ها شکایت دارند و اینکه هنوز بهبودی در حس بویایی حس نمی‌کنند. برخی دیگر از بیماران بهبودیافته از بی‌حالی و خستگی بدن خود شکایت دارند.

علائم جدید ویروس کرونا در ایران

علائم جدید ویروس کرونا در کودکان

با شروع ویروس کرونا گزارش‌ها حاکی از این بودند که کودکان به این ویروس مبتلا نمی‌شوند، اما می‌توانند ناقل باشند. بیشتر مردم جهان از اینکه فرزندان کوچکشان ایمن هستند بسیار خوشحال بودند. با گذشت زمان گزارش‌های جدید نشان می‌دادند که کودکان نیز ممکن است به این ویروس ناشناخته و مرموز نیز مبتلا شوند. برخی از نشانه‌های جدید بیماری کرونا در کودکان و بزرگسالان با یکدیگر مشترک هستند و برخی از علائم جدید ویروس کرونا فقط در کودکان ایجاد می‌شوند.
این علائم به‌صورت زیر هستند:

 • تب طولانی‌مدت (بیش از چند روز)
 • راش پوستی مانند کهیر
 • ورم ملتحمه چشمی (قرمزی قسمت سفیدِ چشم)
 • معده درد
 • اسهال و استفراغ
 •  یک گره لنفاوی بزرگ و متورم در قسمت گردن
 • لب‌های قرمز و ترک‌خورده
 • زبان قرمزتر از حد معمول و شبیه توت‌فرنگی
 • متورم شدن دست‌وپا
 • خواب‌آلودگی
 • ضعف غیرمعمول
 • تحریک‌پذیری

هر یک از موارد بالا ممکن است به‌تنهایی در کودکان بروز کنند و یا چند مورد از آن‌ها در کودکان مشاهده شوند. هوشیاری والدین در این زمینه نقش مهمی دارند، مثلا اگر تب کودکی بیش از دو روز طول کشید حتما به پزشک مراجعه کنند.

برخی از والدین از ترس بیماری کرونا کودکان خود را به دکتر نمی‌برند. والدین باید بدانند اگر تب کودکانشان پایین نیاید ممکن است خطرناک باشد و حتما باید به پزشک مراجعه کنند.

علائم جدید ویروس کرونا در کودکان

آیا موج جدید کرونا صحت دارد

هنوز هیچ تعریف رسمی از موج دوم کرونا وجود ندارد. یک تعریف غیررسمی از موج ویروس کرونا می‌گوید «می‌توان آن را مانند امواج دریا در نظر گرفت. تعداد عفونت‌ها افزایش می‌یابند و سپس دوباره روند کاهشی دارند، هر چرخه این‌گونه یک موج ویروس کروناست». البته برخی نیز هر صعود در این بیماری را موج دوم توصیف می‌کنند؛ یعنی هر چقدر تعداد بیماران بیشتر شود و روند صعودی پیدا کند، آن را به موج دوم تشبیه می‌کنند.

روزنامه وال استریت عنوان کرده است با توجه به اینکه هیچ تعریف رسمی از زمان شروع یا پایان یک موج وجود ندارد، نمی‌توان در این مورد به‌طور واضح نظر داد. معمولا به یک اوج از عفونت‌ها و به دنبال آن کاهش قابل‌توجهی مورد نیاز است تا از یک موج خارج شد. یک صعود و اوج جدید نیز نشانه شروع موج دیگری است.

در شرایطی که درمان قطعی برای مقابله با کرونا وجود ندارد، رعایت نکات مراقبتب و پروتکل بهداشتی کرونا می‌تواند تا حدود زیادی تضمین کننده سلامت شما باشد. با دنبال کردن این صفحه از وبسایت سبک زندگی می‌‌توانید این دستورالعمل ها را مطالعه کرده و به خاطر بسپارید. 

 • چه عواملی می‌توانند موج دوم را تحریک کنند

برداشتن محدودیت‌ها و باز شدن مدارس می‌توانند از عوامل محرک موج دوم باشند. اگرچه، ایجاد محدودیت‌ها در سراسر جهان باعث از بین رفتن مشاغل و حتی افزایش افسردگی شد و سبک زندگی کرونایی را ایجاد کرد، اما فراموش نکنیم همین سیاست موجب کنترل شیوع بیماری کرونا در بسیاری از کشورها شد. محققان امر هم نمی‌دانند این محدودیت‌ها تا چه زمانی باید ادامه پیدا کند. به همین دلیل در برخی از کشورها از جمله ایران با برداشتن برخی از محدودیت‌ها و توصیه پوشاندن صورت به‌وسیله ماسک را در دستور کار خود قرار داده‌اند.
برخی از تعطیلات در کشورهای مختلف نیز ممکن است موج جدید این بیماری را به همراه داشته باشد. مردمی که از محدودیت‌ها شکایت دارند، به مسافرت می‌روند و جان خود و دیگران را به خطر می‌اندازند. برای اینکه از موج دوم علائم جدید ویروس کرونا جلوگیری شود بهتر است مردم خودکنترلی کنند تا ویروس کرونا نیز کنترل شود.
البته مدیریت و توانایی مسئولان هر کشوری در به وجود آمدن و به وجود نیامدن موج دوم کرونا نیز تأثیرگذار است. زمانی که تصمیمات درست و به‌موقع گرفته شوند، از شیوع علائم موج جدید ویروس کرونا نیز جلوگیری می‌شود.

پروتکل بهداشتی کرونا

 • آیا در زمستان با موج دوم مواجه خواهیم شد

زمستان ممکن است یک زمان مهم باشد، زیرا ویروس کرونا با سرعت بیشتری گسترش پیدا می‌کند. پرفسور جاناتان بال، ویروس‌شناس دانشگاه ناتینگهام معتقد است موج دوم تقریبا اجتناب‌ناپذیر است مخصوصا وقتی به زمستان نزدیک می‌شویم.
چالش دولت‌ها این است که اطمینان حاصل کنند اوج علائم جدید ویروس کرونا آن‌قدر زیاد نیست که سیستم مراقبت‌های بهداشتی را بیش از حد سنگین کند. در عین حال وظیفه دولت‌ها است که راه حل‌های حیاتی ایجاد کنند تا مردم کمترین آسیب را در هنگام بروز موج دوم ببینند.

مردم نیز بهتر است در زمستان مراقب باشند تا سرما نخورند یا به آنفولانزا مبتلا نشوند. همچنین با شروع فصل سرما مردم باید بیش از گذشته نکات ایمنی را رعایت کنند. ابتلا به هر بیماری ممکن است سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و فرد را با مشکلات جدی‌ای رو به رو کند. از این رو علاوه بر رعایت نکات بهداشتی برای مقایله با کرونا، باید مراقب بود تا حتی با سرماخوردگی ساده، بدن مستعد ابتلا به سایر بیماری‌ها نشود. 

 بنابراین، مراقبت از سلامتی، شناخت علائم ابتلا به کرونا و همچنین شناخت تفاوت آنفولانزا با کرونا می‌تواند تا حدودی مفید باشد. 

پرسش‌های متداول درباره علائم جدید ویروس کرونا

 • آیا موج دوم خطرناک‌تر خواهد بود؟

با توجه به رفتار ویروس‌هایی که قبلا وجود داشتند مثل ویروس ایدز، معمولا ویروس‌ها با مرور زمان در حال ضعیف‌تر شدن هستند؛ اما رفتار ویروس کرونا غیرقابل پیش‌بینی است.

 • آیا موج دوم تعداد افراد کمتری را درگیر می‌کند؟

معمولا موج دوم تعداد افراد بیشتری را درگیر می‌کند زیرا افراد بیشتری مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

 • چه زمانی ویروس کرونا از بین می‌رود؟

معمولا کشف واکسن یک بیماری جدید ده سال طول می‌کشد، اما با توجه به اینکه تقریبا یک بسیج تحقیقاتی در سراسر جهان شکل گرفته است، امکان دارد واکسن ویروس کرونا زودتر کشف شود؛ پس تاریخ دقیقی نمی‌توان عنوان کرد.

کشف واکسن کرونا

سخن پایانی

علائم جدید ویروس کرونا با یکدیگر بسیار متفاوت هستند و در افراد مختلف به‌طور متفاوتی ظهور پیدا می‌کنند. از التهابات پوستی انگشتان پا گرفته تا قرمزی چشم‌ها نشانه‌های جدید بیماری کرونا هستند. علائم موج جدید ویروس کرونا با باز شدن مدارس، دانشگاه‌ها و برداشتن محدودیت‌ها به وجود خواهد آمد و در فصل زمستان شدت خواهد گرفت. به همین منظور وظیفه دولت است که با تصمیمات درست و به‌موقع از شدت نشانه‌های جدید کرونا در موج دوم بکاهد. در عین حال مردم نیز باید با رعایت کردن فاصله اجتماعی، رعایت کردن محدودیت‌ها و نرفتن به مسافرت در این امر به خود و دیگران کمک کنند. قطعا بسیاری از افراد می‌توانند با خودکنترلی از به وجود آمدن علائم موج جدید ویروس کرونا جلوگیری کنند.

نظرات کاربران