search

چه ویتامین هایی چاق کننده هستند

clock icon زمان خواندن ۸ دقیقه ساینا یعسوبی چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۴:۱۷

چه ویتامین هایی چاق کننده هستند
۵/ ۴.۰۶
امتیاز دهید

ویتامین‌ها از مهمترین مواد اولیه‌ای هستند که می‌توان از طریق خوراکی‌های مختلف سطح آنها را در بدن تغییر داد. بسیاری از ویتامین‌ها، از طریق میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات، صیفی‌جات، آجیل، لبنیات و نور خورشید  به بدن انسان وارد می‌شوند. هر کدام از این ویتامین‌ها از قبیل زینک، ویتامین ث، ویتامین آ، ویتامین کا و ویتامین های گروه ب نقش مهم و حیاتی در بدن ایفا کرده و نقش منحصر به فردی بر جسم و ذهن انسان دارند، که در ادامه متن بیشتر به آنها خواهیم پرداخت. حال این سوال در ذهن ایجاد می‌شود، که چه ویتامین هایی چاق کننده هستند و از لاغری مفرط جلوگیری می‌کنند؟ در ادامه بیشتر به شناخت ویتامین‌های چاق کننده و همچنین اشتها‌آور می‌پردازیم.

فهرست مطالب 

مکمل های دارویی چیست

مکمل های دارویی چیست

ویتامین نوعی ترکیب آلی است، که اعمال حیاتی بدن از جمله انواع متابولیسم‌ها و فرآیندهای زیستی را کنترل می‌کند. بدون ویتامین‌ها میزان سوخت و ساز بدن و حفظ تعادل در سیستم‌های اساسی کنترل جسم و ذهن، دچار مشکل می‌شوند. همچنین این ماده اولیه بسیار مهم، نقش بزرگی در رشد، نمو و ترمیم انواع بافت‌ها، اندام‌ها و سلول‌های بدن ایفا می‌کند.

ویتامین‌ها را به دو دسته مهم محلول در آب و محلول در چربی تقسیم‌بندی می‌کنند. ویتامین ث و ویتامین‌های گروه ب، ویتامین‌های محلول در آب و ویتامین‌ آ، ویتامین دی و ویتامین ای و ویتامین کا جزو ویتامین‌های محلول در چربی هستند.

همانطور که پیش‌تر نیز در بخش مقدمه گفته شد، هر کدام از انواع ویتامین‌ها نقش منحصر به فردی در زمینه ترمیم، سوخت و ساز، رشد اندام‌ها و اجزای بدن ایفا می‌کنند. در این متن می‌خواهیم برای پرسش چه ویتامین‌هایی چاق کننده هستند پاسخ درست و مناسبی بیابیم.

ویتامین‌ها در بدن تشکیل نمی‌شوند و باید از روش‌هایی نظیر رژیم غذایی آنها را از محیط بیرون دریافت کرد. به طور کلی کمبود ویتامین در انسان می‌تواند، موجب بروز بسیاری از مشکلات و بیماری‌های جسمی و ذهنی شود.

ویتامین‌های محلول در چربی معمولا در بدن ذخیره می‌شوند و روند دفع و خروج آنها از بدن بسیار کند است. ولی ویتامین‌های محلول در آب، در بدن ذخیره نشده و به سرعت دفع می‌شوند.

ویتامین‌های محلول در چربی عموما در اندام کبد ذخیره شده و در مواقع لزوم در اختیار بدن قرار می‌گیرند. کمبود ویتامین‌های محلول در آب مانند ویتامین ب و ویتامین ث بسیار بیشتر از ویتامین‌های محلول در چربی دیده می‌شود. در ادامه به چاق کننده بودن برخی از ویتامین‌ها اشاره می‌کنیم.

ویتامین های محلول در چربی
ویتامین‌های محلول در چربی کاربردهای اصلی مواد غذایی شامل ویتامین‌های
ویتامین آ بهبود بینایی و مشکلات چشمی، تقویت پوست هویج، زردآلو، فلفل تند، چغندر، فلفل تند، زرده تخم‌ مرغ
ویتامین کا جلوگیری از پوکی استخوان و سنگ کلیه، انعقاد خون کلم، چای سبز، لوبیا سبز، جعفری، اسفناج، ماچوبه، زرده تخم‌مرغ، گوجه فرنگی
ویتامین دی رشد استخوان‌ها، جلوگیری از آلزایمر، پیشگیری از پوکی استخوان زرده تخم‌مرغ، جگر، ماهی ساردین، نور خورشید، کره، جگر، خامه
ویتامین ای تقویت سیستم ایمنی، سلامت پوست و سلامت چشم روغن جوانه گندم، روغن فندق، روغن بادام، روغن زیتون، آجیل، مارچوبه، کیوی، اسفناج

آیا ویتامین‌ ای چاق کننده است

ویتامین‌ها نقش بزرگی در سوخت و ساز بدن ایفا می‌کنند. در صورتی که فرد دچار لاغری و کمبود وزن شده باشد، می‌تواند با مصرف برخی از مولتی ویتامین‌ها روند کاهش وزن خود را متوقف کرده و حتی به تناسب اندام برسد. پس نباید نقش ویتامین‌ها را در رسیدن به تناسب اندام دست کم گرفت.

ویتامین‌ها همچنین به روند جذب مواد غذایی در روده‌ها کمک می‌کنند. برخی از انواع ویتامین‌ها می‌توانند روند افزایش وزن را سرعت ببخشند. مصرف مکمل‌های ویتامین نیز مانند سایر داروها باید تحت تجویز پزشک صورت بگیرد. انجام آزمایشات و معاینات می‌تواند، دلیل اصلی کاهش وزن را در افراد تعیین کند. پزشک ابتدا دلیل اصلی مشکل عدم تناسب اندام را تشخیص می‌دهد، سپس در صورت نیاز به ویتامین برای افزایش وزن، نوع و مقدار ویتامین مورد نیاز شخص را تجویز می‌کند.

انواع ویتامین‌های محلول در آب
ویتامین‌های محلول در آب کاربردهای اصلی مواد غذایی شامل ویتامین‌های
ویتامین ث تقویت سیستم ایمنی، تقویت لثه‌ها و دندان‌ها فلفل تند، توت فرنگی، کلم بروکلی، پرتقال، کیوی، نارنگی، خرمالو
ویتامین ب گروه ویتامین های ب هر کدام از انواع ویتامین ب کاربرد متنوعی داشته و مواد غذایی مختلفی شامل آن‌ها می‌شوند

تعیین روش زندگی مناسب و رژیم غذایی اصولی نیز می‌تواند، به ویتامین‌ها در روند افزایش وزن افراد کمک کنند. در حقیقت مصرف ویتامین‌ها برای افزایش وزن زمانی تاثیرگذار خواهد بود که مواد غذایی مناسب به اندازه وارد بدن شده و از مواد خوراکی و روش‌های کالری‌سوزی در رژیم غذایی و زندگی استفاده نشود.

از آنجایی که ویتامین‌ها در جذب مواد مغذی از طریق دستگاه گوارش و همچنین روند سوخت و ساز نقش ایفا می‌کنند، در نتیجه وجود آنها در چاق شدن و لاغر شدن افراد اهمیت دارند. از جمله ویتامین‌هایی که می‌توان در روند افزایش وزن از آنها نام برد عبارتند از، ویتامین‌های ب۱۲، ویتامین ب۶، ویتامین ب۹ و ویتامین ث. 

آیا ویتامین‌ ای چاق کننده است

ویتامین ب۹ یا فولات در مواد غذایی نظیر عدس، سویا، مارچوبه، سبوس برنج، گندم، شلغم و جگر وجود داشته، که موجب تناسب اندام و جلوگیری از کاهش وزن می‌شود. این ویتامین در افزایش اشتها نیز نقش ایفا می‌کند.

آیا ویتامین‌ ای چاق کننده است

ویتامین ب۱۲ که در تخم‌مرغ، شیر، میگو و بوقلمون وجود دارد، به عنوان ویتامین چاق کننده نیز معرفی می‌شود.

آیا ویتامین‌ ای چاق کننده است

ویتامین ث با کاهش میزان سوخت و ساز بدن به افزایش وزن کمک می‌کند.

آیا ویتامین‌ ای چاق کننده است

ویتامین دی در نور خورشید بسیار زیاد بوده و همچنین در مواد غذایی نظیر تخم‌ مرغ، ماهی سادین و شیر نیز یافت می‌شود، تحقیقات درباره تاثیر این ویتامین بر افزایش وزن ادامه دارد، ولی تاکنون رابطه مستقیمی بین ویتامین دی و چاقی وجود نداشته است. این ویتامین به همراه کلسیم به رشد استخوان‌ها و تراکم آنها کمک می‌کند.

کدام ویتامین‌ها اشتها‌آور است

کدام ویتامین‌ها اشتها‌آور است

از جمله ویتامین‌هایی که سبب افزایش اشتها در افراد می‌شود، ویتامین ب۶ است. این ویتامین با کاهش سطح سرتونین موجب افزایش میزان اشتها شده و از لاغری جلوگیری می‌کند. ویتامین ب۱۲ و ب۹  نیز باعث افزایش میزان اشتها و تمایل به خوردن غذا می‌شوند. کاهش ویتامین ب۱۲ به دستگاه گوارش آسیب رسانده و همچنین آنمی( کم‌ خونی) را در انسان به وجود می‌آورد. از دیگر ویتامین‌های تاثیرگذار در افزایش اشتها زینک و ویتامین ب۱ هستند.

آیا قرص مولتی ویتامین مینرال چاق کننده است

آیا قرص مولتی ویتامین مینرال چاق کننده است

ویتامین‌ها مواد مغذی هستند که برای عملکرد طبیعی جسم و ذهن انسان ضروری‌اند. کمبود این مواد مغذی می‌تواند منجر به کاهش اشتها در افراد شود. مصرف مولتی ویتامین‌ها باعث از بین بردن این کاهش در میزان اشتها شده و میل به غذا خوردن را افزایش می‌دهد.

باید خاطر نشان کرد که افزایش میزان کالری بدن (یعنی میزان کالری وارد شده از کالری از دست رفته بیشتر باشد) مهمترین نقش را در افزایش وزن ایفا می‌کند. پس در نتیجه نمی‌توان، مصرف مولتی ویتامین‌ها را در ارتباط مستقیم با روند چاقی دانست. ولی می‌توان از آنها به عنوان روشی غیر مستقیم (با افزایش اشتها و میل به غذا) در افزایش وزن نام برد.

افرادی که می‌خواهند وزن‌ آنها با مصرف مولتی ویتامین‌ها افزایش یابد، باید با بیشتر شدن میل به غذا خوردن، میزان حجم مصرفی مواد غذایی مفید و پرکالری را نیز افزایش دهند. مولتی ویتامین‌ها ترکیبی از دو نوع ویتامین محلول در آب و محلول در چربی هستند. در صورتی که مولتی ویتامین مینرال باشد، یعنی علاوه بر دو نوع ویتامین، مواد معدنی نیز در آن وجود دارد. بسته به نوع مولتی ویتامین مینرال میزان اثربخشی آن در افزایش اشتها و جذب مواد مغذی متفاوت خواهد بود.

بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین مینرال برای چاقی

بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین مینرال برای چاقی

تنها شناخت اینکه چه ویتامین هایی چاق کننده هستند کافی نیست؛ بسته به نوع ویتامین و مواد معدنی موجود در مولتی ویتامین مینرال، بهترین زمان مصرف جهت جذب بالا و تاثیرگذاری در روند افزایش اشتها متفاوت خواهد بود. به طور مثال مولتی ویتامین‌های مینرال دارای آهن نباید با غذا مصرف شوند، زیرا احتمال دارد فیبر موجود در مواد غذایی مانع جذب بهتر آن شود. لبنیات موجود در وعده غذایی نیز می‌تواند جذب آهن را با مشکل روبه رو کند.

از طرفی برخی از ویتامین‌ها نظیر ویتامین دی باید، همراه با وعده غذایی مصرف شوند تا بیشترین اثرگذاری را داشته باشند. جدا از مکمل‌های دارای آهن که بهتر است با معده خالی مصرف شوند.

محققان بر این باورند که همراه با وعده‌های صبحانه و ناهار بهترین وقت برای مصرف مکمل‌های مولتی ویتامین جهت افزایش وزن و چاقی است، زیرا در این صورت فرد با افزایش میزان اشتها در طول روز مواجه شده و احتمال دریافت کالری بیشتر افزایش می‌یابد.

سخن پایانی 

در پاسخ به سوال آیا ویتامین‌ها چاق کننده هستند یا خیر؟ باید گفت ویتامین‌ها به تنهایی و به صورت مستقیم نقشی در روند افزایش وزن نخواهند داشت. باید شیوه زندگی و مواد غذایی مصرفی افراد نیز در هنگام استفاده از ویتامین‌ها تغییر کند. برخی از ویتامین‌ها با افزایش میزان اشتها باعث می‌شوند، افراد به مصرف مواد غذایی بیشتر و کالری بالاتر روی بیاورند. در نتیجه از طریق غیر مستقیم در افزایش وزن و چاقی نقش دارند. ویتامین‌هایی نظیر ویتامین ب۶، ویتامین ب۱۲ و ویتامین ث نقش موثری در افزایش وزن دارند. 

محبوب‌ترین‌ها
نظرات کاربران