search

عوارض رژیم کانادایی و بازگشت دوباره وزن

clock icon زمان خواندن ۱۱ دقیقه ارمغان میرزایی چهارشنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۲۳:۱۴

عوارض رژیم کانادایی و بازگشت دوباره وزن
۵/ ۳.۲۵
امتیاز دهید

ما در سایت سبک زندگی به دنبال راه و روش زندگی سالم هستیم، در نتیجه در این مقاله قصد نداریم با مد روز پیش رفته و این روش لاغری را تبلیغ کنیم. هدف ما این است که رژیم کانادیی اصلی را بررسی کنیم و از عوارض و پیامدهای غیرقابل چشم‌پوشی آن صحبت کنیم. ما در این متن به دنبال حقیقت پنهان پشت این رژیم لاغری هستیم. رژیم کانادایی یک روش کاهش وزن سریع است که با کم کردن میزان کالری دریافتی، باعث کاهش وزن می‌شود. این رژیم قوانین سفت و سختی دارد که در صورت تخطی از آن‌ها فرد باید به رژیم خود پایان بدهد. عوارض و مضرات این نوع رژیم از مزایای آن بیش‌تر است. در ادامه با ما همراه باشید تا با رژیم لاغری کانادایی آشنا شوید. البته یکی از مهمترین نکات این رژیم، شناخت عوارض رژیم کانادایی است که بهتر است به خوبی از آن آگاه شوید. 

فهرست مطالب

رژیم کانادایی چیست

رژیم کانادایی چیست

رژیم لاغری کانادایی یک رژیم افراطی ۱۳ تا ۱۵ روزه است. این رژیم مدعی است که در این مدت زمان کوتاه، حدودا ۱۰ کیلوگرم وزن بدن فرد کاهش پیدا می‌کند. 

رژیم کانادایی دارای برنامه‌ی غذایی روزانه است. در این برنامه به طور دقیق میزان غذاها در هر وعده و نوع آن‌ها مشخص شده است.  این رژیم به طور کلی میان وعده‌ها را حذف کرده و تنها به سه وعده‌ی اصلی یعنی صبحانه، نهار و شام می‌پردازد.

رژیم کانادایی اصلی باید به طور کامل و دقیق رعایت شود و هرگونه سرپیچی از آن به معنای خاتمه‌ رژیم است.

کسانی که موفق به ادامه و تمام کردن این رژیم می‌شوند، می‌توانند ۲ سال بعد دوباره آن را تجربه کنند. افرادی هم که قادر به ادامه‌ آن نیستند یا آن را قطع می‌کنند، می‌توانند دوباره پس از ۶ ماه آن را امتحان کنند.

قوانین رژیم کانادایی اصل

قوانین رژیم کانادایی اصل

همان طور که گفتیم، رژیم کانادایی شامل قوانینی می‌شود که باید در طول دو هفته رعایت شوند. این قوانین عبارتند از:

 • خوردن خارج از برنامه غذایی باعث قطع شدن رژیم می‌شود. حتی خوردن آدامس یا آبنبات نیز همین پیامد را دارد.
 • به هیچ‌وجه نباید غذاها یا نوشیدنی‌ها جایگزین شوند. برای مثال حتی چای نمی‌تواند به جای قهوه‌ صبحانه نوشیده شود.
 • در طول روز باید مقدار زیادی آب نوشید. این مقدار دو لیتر در روز تعیین شده است که تقریبا هشت لیوان در روز می‌شود. علت نوشیدن آب نیز جبران کمبود آب از دست رفته بدن و جلوگیری از کم‌آبی است. در این مطلب می‌توانید درباره هیدراته کردن بدن بیشتر بخوانید. 
 • مکمل‌های غذایی باید به جای مواد مغذی و ویتامین‌های از دست رفته مصرف شوند.
 • به هیچ عنوان نباید از روغن‌های سرخ کردنی خارج از برنامه برای طبخ غذا استفاده شود.

یکی از معایب رژیم کانادایی همین قوانین افراطی آن است. این رژیم اجازه‌ هیچ‌گونه سرپیچی از برنامه غذایی را نمی‌دهد و اصلا انعطافی ندارد. پیروی کردن از برنامه‌ غذایی آن سخت است و ممکن است وقت زیادی از ما بگیرد.

رژیم لاغری کانادایی شامل چه مواد غذایی است

رژیم لاغری کانادایی شامل چه مواد غذایی است

رژیم کانادایی در واقع یک رژیم غذایی با پروتئین بالا، کالری، چربی و کربوهیدرات کم است. این رژیم در دسته برنامه‌های لاغری قرار دارد که تا حد امکان مصرف کربوهیدرات و چربی را کاهش می‌دهند و پروتئین را جایگزین آن می‌کنند. همچنین رژیم کانادایی فاقد غلات است.

سه وعده‌ غذایی موجود در برنامه‌ی روزانه، جمعا شامل ۶۰۰ کالری در روز می‌شوند. به طور کلی می‌توان گفت رژیم کانادایی ۱۳ یا ۱۵ روزه شامل مواد غذایی زیر می‌شود:

همان طور که مشاهده می‌کنید، تنوع غذایی در این دوهفته بسیار کم است و روزانه این مواد تکرار می‌شوند. همین تکراری بودن وعده‌ها ممکن است شما را خسته و دلزده کند. علاوه بر این که با خوردن ۶۰۰ کالری در روز هرگز احساس سیری نخواهید داشت و به معنای واقعی در این دو هفته باید در قحطی غذایی به سر ببرید.

عوارض رژیم کانادایی و معایب آن

رژیم لاغری کانادایی یک رژیم غذایی سالم نیست و شواهد بسیاری این گفته را تایید می‌کنند. این رژیم غذایی در دسته‌ رژیم‌های افراطی قرار دارد که به شما قول یک کاهش وزن سریع و بدون زحمت را می‌دهد، اما واقعیت چیز دیگری است. در ادامه مطلب درباره عوارض رژیم کانادایی بیشتر می‌خوانید.  

عوارض رژیم کانادایی و معایب آن

 • قوانین انعطاف ناپذیر

اولا پیروی کردن از این رژیم به هیچ‌وجه ساده نیست. قوانین سفت و سخت، غذاهای تکراری و کالری بسیار کم آن افراد را خسته و دلزده می‌کند. در یک رژیم غذایی سالم باید تنوع غذایی حفظ شود. همچنین برنامه‌‌ غذایی باید انعطاف پذیر باشد تا افراد بتوانند راحت‌تر آن را اجرا کنند.

عوارض رژیم کانادایی و معایب آن

 • کالری

مساله بعدی که رژیم کانادایی را در دسته رژیم‌های ناسالم و خطرناک و افراطی قرار می‌دهد، میزان کالری روزانه‌ آن است. میزان کالری روزانه فارغ از قد، میزان و نوع فعالیت، وزن و استخوان بندی برای مردان ۲۵۰۰ کالری و برای زنان ۲۰۰۰ کالری است. در نتیجه ۶۰۰ کالری موجود در این رژیم غذایی بسیار ناچیز و اندک است. در طول مدت این رژیم غذایی ممکن است احساس خستگی، بی‌حوصلگی و کلافگی کنیم. انرژی لازم برای انجام فعالیت‌های روزانه‌مان را نداشته باشیم یا دچار بدخلقی، عصبانیت و سردرد شویم. حتی ممکن است به افسردگی مبتلا شویم.

کالری به دست آمده از غذاها صرف فعالیت و کسب انرژی لازم برای انجام کارها می‌شوند. این میزان کالری اندک تنها برای فعالیت‌های حیاتی بدن صرف می‌شود و بقیه فعالیت‌ها مثل ورزش به بعد از اتمام رژیم موکول می‌شوند.

وقتی با ساز و کار بدن آشنا باشیم، متوجه می‌شویم چرا کالری کم نه تنها به کاهش وزن نمی‌انجامد بلکه به جای چربی عضلات بدن را از بین می‌برد. وقتی کالری کمتری نسبت به مقدار مورد نیز بدن خود مصرف می‌کنیم، بدن مقاومت نشان می‌دهد و تصور می‌کند در قحطی هستیم.

در این شرایط بدن فعالیت قسمت‌های کم اهمیت‌تر را تعطیل می‌کند تا کالری مصرفی به فعالیت‌های مهمتری مثل کارکرد اعضای حیاتی بدن برسد. در این شرایط نه تنها از چربی‌های ذخیره شده استفاده نمی‌کند بلکه عضلات بدن را برای مصرف انرژی آب می‌کند.

در این وضعیت، بدن با کاهش وزن مقاومت می‌کند و مانع آن می‌شود. اگر ما در این رژیم کاهش وزن را تجربه می‌کنیم، باید بدانیم به دلیل کم شدن آب بدن و آب شدن عضلات است نه چربی‌های ذخیره شده.

محققان بیان می‌کنند بازده ذهنی و هوشی افرادی که رژیم غذایی افراطی دارند به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد. این افراد تمرکز حواس و دقت کافی را نخواهند داشت و عملکرد آن‌ها به شدت افت می‌کند که تمتمی این ها از عوارض رژیم کانادایی است. 

عوارض رژیم کانادایی و معایب آن

 • کم آبی

همان‌طور که می‌دانیم آب درصدی از همه‌ غذاها را تشکیل می‌دهد. بعضی از مواد غذایی مثل میوه‌ها و سبزیجات حاوی آب بیشتری هستند. بدن ما آب مورد نیاز خود را هم از نوشیدن مستقیم آن و هم از غذاهای حاوی آب تامین می‌کند.

در رژیم غذایی کانادایی و دیگر رژیم‌های افراطی از میزان غذا و تنوع آن به میزان قابل توجهی کاسته می‌شود. در نتیجه ما قادر به دریافت آب موردنیاز خود از غذاها نیستیم. همچنین در رژیم‌های افراطی بدن آب خود را از دست می‌دهد. البته این رژیم نوشیدن دو لیتر آب در روز را توصیه می‌کند، اما باز هم آب از دست رفته‌ بدن جبران نمی‌شود.

 عوارض کم‌آبی بسیار جدی و خطرناک است. سردرد‌های پیاپی، سرگیجه، خستگی مفرط، یبوست شدید و مشکل دفع از مشکلاتی است که ممکن است بر اثر کم‌‌آبی تجربه کنید.

عوارض رژیم کانادایی و معایب آن

 • حذف فعالیت‌های بدنی و ورزش

بیشتر برنامه‌های سالم غذایی برای کاهش وزن، انجام فعالیت‌های ورزشی را در کنار رعایت رژیم لازم و ضروری می‌دانند. در حقیقت ورزش و تغذیه‌ سالم دو رکن اساسی یک سبک زندگی سالم هستند. متخصصان تغذیه و پزشکان از اهمیت فعالیت بدنی و ورزش آگاه هستند و آن را توصیه می‌کنند.

در رژیم لاغری کانادایی، به دلیل کالری کم، انرژی برای انجام ورزش و فعالیت‌های بدنی باقی نمی‌ماند. در این شرایط همین که بدن بتواند وظایف روزانه‌ خود را انجام دهد کافی است.

این مسئله یک اشکال بزرگ در این برنامه‌ غذایی است. اگر ما به فکر سلامتی بدن و ذهن‌مان هستیم، نباید هرگز ورزش را از لیست فعالیت‌های روزانه‌ خود خط بزنیم. البته به شرطی که انرژی لازم برای انجام آن را داشته باشیم که در رژیم لاغری کانادایی نخواهیم داشت.

عوارض رژیم کانادایی و معایب آن

 • بازگشت دوباره‌ وزن

یکی دیگر از عوارض رژیم کانادایی بازگشت وزن است. شاید سرعت کاهش وزن در این رژیم عده‌ای را تشویق کند تا آن را امتحان کنند. اما تحقیقات نشان می‌دهد تقریبا ۹۹ درصد افرادی که رژیم‌های افراطی مثل رژیم کانادایی را تجربه کردند و کاهش وزن داشتند، دوباره به مقدار بیش‌تری وزن اضافه کردند.

قسمتی از این کاهش وزن مربوط به کم‌آبی است که با برگشتن به شرایط عادی جبران می‌شود و وزن بالا می‌رود. قسمت دیگر آن مربوط به عادات غذایی ناسالم افراد است که در این مدت تغییر نکرده است. مدت زمان این رژیم کوتاه‌تر از آن بوده است که باعث بروز تغییرات جدی در عادات غذایی فرد شود.

رژیم کانادایی هدف تغییر عادات ناسالم غذایی را ندارد و تنها روی کاهش وزن سریع متمرکز است. در نتیجه افراد نه تنها دوباره به عادات ناسالم خود بازمی‌گردند بلکه با ولع بیش‌تری به سمت خوراکی‌های ناسالم می‌روند. دو هفته شرایط قحطی‌وار بدن را دچار مشکل می‌کند و کم‌تر کسی است که دچار ولع غذایی نشود.

رژیم‌های غذایی سالم باید در مدت طولانی باعث تغییر عادات غذایی فرد شوند. بهترین روش برای کاهش وزن نیز تغییر همین عادات غذایی است. یک برنامه‌ غذایی طولانی مدت می‌تواند به تغییر بیانجامد و می‌تواند به فرد تغذیه‌ سالم و شیوه‌ی صحیح غذا خوردن را بیاموزد.

عوارض رژیم کانادایی و معایب آن

 • صدمات جبران ناپذیر تغییرات وزن

تحقیقات نشان می‌دهد داشتن وزن بالا بهتر از نوسانات وزنی و کاهش وزن سریع است. بدن ما قدرت انعطاف پذیری بالایی دارد و با شرایط متفاوت خود را وقف می‌دهد. برای مثال فردی که ۲۰ سال وزنی بالای ۱۰۰ کیلو داشته است به این شرایط بدنی عادت کرده و با آن منطبق گشته است. این فرد تصمیم به کاهش وزن سریع می‌گیرد و با رژیم کانادایی ۱۰ کیلو وزن کم می‌کند. با دلایل ذکر شده در بالا این فرد دوباره وزن اضافه می‌کند و از میزانی که کم کرده نیز فراتر می‌رود.

شرایط ذکر شده در بالا تعادل بدن را برهم می‌زند و مشکلات جدی و خطرناکی برای سلامتی آن به وجود می‌آورد. کاهش وزن در این فرد نه تنها به سلامتی او کمک نکرده، بلکه باعث به وجود آمدن مشکلاتی هم می‌شود.

از مشکلات متعدد کاهش وزن سریع می‌توان به ریزش شدید موها، یبوست شدید، شل شدن و افتادگی پوست بدن، افزایش ترک‌های پوستی، برهم خوردن تعادل هورمون‌ها و اختلال در عادات ماهانه، افزایش جوش صورت و افسردگی اشاره کرد.

یکی از پیامدهای رژیم غذایی افراطی که معمولا نادیده گرفته می‌شود، افسردگی بعد از افزایش وزن دوباره است. افراد در این شرایط خود را سرزنش می‌کنند و به اراده‌ خود شک می‌کنند. اعتماد به نفس‌شان کاهش می‌یابد و عزت نفس‌شان خدشه‌دار می‌شود.

عوارض رژیم کانادایی و معایب آن

 • کمبود ویتامین و مواد مغذی

رژیم غذایی کانادایی فاقد غلات و برخی از ویتامین‌های لازم است. این رژیم غذایی فاقد ویتامین دی و ید است. بسیاری دیگر از ویتامین‌ها و مواد مغذی مثل کلسیم نیز از برنامه‌ غذایی روزانه دریافت نمی‌شوند. در نتیجه همین کمبود ویتامین باعث مشکلات متعددی در سلامتی فرد می‌شود.

غلات و حبوبات نیز جز مهمی از سبد غذایی روزانه‌ی ما است که در این رژیم وجود ندارند. همان طور که گفتیم عدم تنوع غذایی رژیم کانادایی، ما را از دریافت مواد مغذی لازم عاجز می‌کند و به بدن و ذهن ما آسیب می‌رساند.

پرسش‌های رایج

آیا متخصصان تغذیه و پزشکان رژیم لاغری کانادایی را توصیه می‌کنند

آیا متخصصان تغذیه و پزشکان رژیم لاغری کانادایی را توصیه می‌کنند

متخصصان تغذیه و پزشکان دلسوز به هیچ‌وجه از این رژیم‌های افراطی و آسیب‌زا حمایت نمی‌کنند. زیرا معایب بسیار نسبت به مزایای آن دارد. این رژیم طبق عوارض ذکر شده در این متن برای سلامتی خطرناک است. متخصصان تغذیه، برنامه‌ی غذایی سالم و ورزش را به جای رژیم کانادایی برای کاهش وزن توصیه می‌کنند.

آیا رژیم لاغری کانادایی موثر است

رژیم لاغری کانادایی در کاهش وزن موفق عمل می‌کند اما این کاهش وزن اصلا سالم نیست و صدماتی را به همراه دارد.

 اگر صرفا کاهش وزن برای شما اهمیت دارد، شاید به اجرای این رژیم ترغیب شده باشید. اما اگر در کنار کاهش وزن، سلامتی و تندرستی بدن و ذهن نیز برای شما اهمیت دارد، باید از گرفتن رژیم کانادایی منصرف شوید.

چه جایگزینی برای رژیم لاغری کانادایی پیشنهاد شده است

تغذیه‌ سالم و مناسب به همراه فعالیت بدنی و ورزش می‌تواند جایگزین سالمی برای رژیم کانادایی باشد. شما می‌توانید با مراجعه به رژیم‌های سالم غذایی در سایت سبک زندگی مطالب مفیدی پیدا کنید که می‌توانند در کاهش وزن سالم شما را یاری کنند. از کمک متخصصان تغذیه و پزشکان نیز غافل نشوید و برای دریافت برنامه‌ غذایی درست و سالم به آن‌ها مراجعه کنید.

سخن پایانی

رژیم لاغری کانادیی نیز مشابه بسیاری از رژیم‌های افراطی لاغری، وعده‌ی کاهش وزن سریع و آسان به افراد می‌دهند. اما حقیقت تلخ پنهان پشت این رژیم‌ها بیان نمی‌شود. نمی‌شود یک شب راه صدساله را پیمود. در نتیجه وعده‌ لاغری سریع و آسان سرابی بیش نیست و باید به عوارض رژیم کانادایی دقت کنید. کاهش وزن سالم نیازمند صرف زمان برای ایجاد تغییر است. هر تغییری چه بزرگ و چه کوچک نیازمند تکرار و تمرین است. ایجاد عادات غذایی سالم نیز از این قائده مستثنی نیست. ابتدا نیاز است شما از راه و رسم تغذیه‌ سالم آگاه شوید و سپس دست به عمل بزنید. برنامه‌ غذایی سالم که بر واقعیات و مستندات علمی همراه باشد و به سلامتی شما لطمه نزند از واجبات است. همچنین داشتن فعالیت‌ بدنی لازم و ورزش کردن نیز تکمیل کننده‌ی این سبک زندگی سالم است. پس اگر علاقه‌مند به سبک زندگی سالم هستید، کاهش وزن از طریق رژیم کانادایی یا هر رژیم افراطی را فراموش کنید و برای رسیدن به هدف خود تلاش کنید تا نتایج درخشان آن را مشاهده کنید.

نظرات کاربران