search

رژیم غذایی برای غلظت خون

بایدها و نبایدهای رژیم غذایی غلظت خون

clock icon زمان خواندن ۱۰ دقیقه مهرداد توکلی پنجشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۹ ۲۱:۰۵

بایدها و نبایدهای رژیم غذایی غلظت خون
۵/ ۳.۲۵
امتیاز دهید

رژیم غذایی غلظت خون یکی از روش‌های مدرن برای از بین بردن غلظت خون است که امروزه در سراسر جهان استفاده زیادی از آن می‌شود. در این رژیم از غذاها، میوه‌ها و سبزیجاتی استفاده می‌کنید که ویتامین‌‌های زیادی دارند و به از بین بردن چربی خون و غلظت خون کمک زیادی می‌کنند. برخی از این خوراکی‌ها در مدت کوتاه در خون و سلامتی تاثیر گذاشته و برخی از آن‌ها در بلند مدت تاثیر خود را در بدن می‌گذارند. برای آشنایی بیشتر با رژیم غذایی غلظت خون در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

بایدها و نبایدهای رژیم غذایی غلظت خون

مواد غذایی مضر برای غلظت خون کدامند

غلظت خون و کم خونی از بیماری‌های شایع است که هر کدام درمان و رژیم خاصی را می‌طلبد. اگر دچار کم خونی هستید، می‌توانید با رعایت رژیم غذایی کم ‌خونی با این بیماری مقابله کنید. اما افرادی هستند که به غلظت خون بالایی دارند. این افراد نیز، مانند افراد مبتلا به کم خونی مینور، باید بایدها ونبایدهای تغذیه‌ای را در رژیم غذایی غلظت خون رعایت کنند.

 در ابتدا برای اینکه بتوانید غلظت خون را درمان کنید، باید بدانید چه غذاهایی برای غلظت خون مضر است. مصرف زیاد برخی از غذاها می‌تواند چربی خون را افزایش داده و باعث ایجاد بیماری‌های قلبی و عروقی به خصوص در سنین بالا شود.

اما شما می‌توانید با شناخت خوراکی های مضر برای غلظت خون و رژیم غذایی غلظت خون این بیماری‌ها را برطرف کنید. جالب است بدانید کسانی بوده‌اند که غلظت خون و چربی خون را با هم داشته و با رژیم غذایی غلظت خون آن‌ها را از بین برده‌اند و در حال حاضر یک سبک زندگی سالم دارند. در ادامه غذاهایی را به شما معرفی می‌کنیم که استفاده زیاد آن‌ها برای سلامتی خطرناک بوده و جزو غذاهایی هستند که غلظت خون را تشدید می‌کنند.

به طور کلی غذاهای چرب و روغنی مانند فست فودها، آب گوشت، کله پاچه و غذاهای چرب باعث تشدید غلظت خون شده و می‌توانند باعث ایجاد بیماری‌ها قلبی و عروقی و یا تنگی رگ شوند. بنابراین باید سعی کنید که این غذاها را کمتر استفاده کنید تا مضراتی که به بدن شما می‌رسد بسیار کم باشد.

چه غذاهایی غلظت خون را تشدید می‌کند

البته عوامل دیگری نیز در به وجود آمدن غلظت خون نقش دارد و غذا همه چیز را تعیین نمی‌کند. از عواملی که باعث ایجاد غلظت خون می‌شود، می‌توان به آلودگی هوا، کم تحرکی، مصرف سیگار و مواد مخدر و مصرف غذا در زمان نامناسب اشاره کرد که با رژیم غذایی غلظت خون و همچنین ترک عادت های ناسالم مانند ترک سیگار به راحتی برطرف می‌شوند. اگر به دنبال ترک سیگار هستید، خواندن بهترین راه ترک سیگار در وبسایت سبک زندگی را به شما توصیه می‌کنیم. 

غذاهای مفید برای غلظت خون

خوراکیهای مفید برای غلظت خون بسیار زیادی است و شما برای درمان این بیماری راه‌های بسیار زیادی را در پیش دارید. اما فراموش نکنید که تا دیر نشده است، برای درمان آن اقدام کنید.

توجه کنید هر غذایی که چرب نیست و یا چربی ندارد، برای بدن شما مفید است و شما می‌توانید از آن‌ها برای از بین بردن غلظت خون استفاده کنید. به طور مثال میوه‌ها و سبزیجات یکی از بهترین غذاهای برای درمان این بیماری هستند که با ویتامین‌ها و مواد مغذی که درون خود دارند، کار شما را برای شکست این بیماری آسان می‌کنند.

درمان خانگی

سرکه سیب و غلظت خون

همانطور که می‌دانید سرکه سیب دارای خواص بسیار زیادی است که در رژیم غذایی غلظت خون دیده می‌شود. استفاده این سرکه به صورت اصولی کمک بسیار زیادی به سلامت بدن می‌کند و شما می‌توانید با استفاده از آن از بیماری‌های فشار خون، کمبود هموگلوبین، بیماری‌های قلبی و عروقی و دیگر بیماری‌ها جلوگیری کنید. سرکه سیب متابولیسیم بدن را تنظیم می‌کند و همین امر باعث کاهش کلسترول در خون شده که در نهایت تاثیر زیادی بر رقیق شدن خود خواهد گذاشت. همچنین با مواد مغذی که درون خودش دارد از آهکی شدن خون در عروق جلوگیری کرده و باعث می‌شود قلب با زحمت کمتری خون را تصفیه کنید.

خاکشیر و غلظت خون

همانطور که می‌دانید خاکشیر یک چربی سوز بسیار قوی است که هم دمنوش آن و هم شربت آن را می‌توان مصرف کرد. خاکشیر مواد مغذی زیادی در دانه‌های خودش دارد و همین امر باعث شده تا به یکی از بهترین چربی سوزها تبدیل شود.

افراد ورزشکار زیادی از خاکشیرها برای عضله سازی و از بین بردن چربی‌هایشان استفاده می‌کنند که خاکشیر علاوه بر چربی‌های بدنشان به چربی‌های خونشان را نیز می‌سوزاند.

بنابراین نتیجه می‌گیریم که خاکشیر فشار خون را تنظیم کرده و می‌تواند کمک زیادی به جلوگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی کند. شما می‌توانید خاکشیر را در رژیم غذایی غلظت خون قرار دهید تا نتیجه آن را مشاهده کنید.

رقیق کردن خون با خاکشیر

انواع عرقیجات و دمنوش‌های مفید برای غلظت خون

به طور کلی عرقیجات و دمنوش‌های زیادی برای استفاده در رژیم غذایی غلظت خون وجود دارد که هم برای از بین بردن غلظت خون مفید بوده و هم تاثیر زیادی بر سلامت بدن دارد. همچنین دمنوش‌ها آرامبخش هستند و می‌توانند اعصاب را نیز آرام کنند. در ادامه خاصیت دمنوش‌ها برای غلظت خون و دیگر خواص آن‌ها را برای بدن به شما می‌گوییم.

 • دمنوش زنجبیل

زنجبیل از خانواده زردچوبه و حاوی سالیسیلات (Methyl salicylate) است. این ماده، نوعی اسید مخصوص است که در بسیاری از گیاهان یافت می‌شود. مصرف دمنوش زنجبیل ممکن است برای رقیق کردن خون بسیار تاثیرگذار باشد. سایر مواد غذایی حاوی سالیسیلات، آووکادو، برخی انواع توت‌ها و گیلاس هستند که می‌توانند مانع از لخته شدن خون در رگ‌ها شود.

 • دمنوش دارچین

دارچین دارای خواص زیادی برای سلامت کلی بدن است که شما می‌توانید از دمنوش دارچین به طور روزانه مصرف کرده و از غلظت خون، جلوگیری کنید.

دارچین بسیار دسترس بوده و حاوی کومارین بوده که این ماده به صورت ضد انعقاد قوی عمل می‌کند. زمانی که دمنوش دارچین مصرف می‌کنید، کومارین موجود در آن، باعث کاهش پرفشاری خون شده و همچنین ممکن است التهاب ناشی از آرتروز و دیگر بیماری‌های التهابی را از بین ببرد. دارچین را به عنوان رقیق کننده خون با احتیاط استفاده کنید.

دمنوش‌های مفید برای غلظت خون

 • دمنوش کاسنی

یکی دیگر از دمنوش‌های رقیق کننده خون، کاسنی است که می‌توانید آن را هم به صورت عرق کاسنی و هم دمنوش مصرف کنید. شما می‌توانید هر روز کمی از برگ کاسنی و یا ریشه آن را به صورت دم کرده مصرف کنید. دمنوش کاسنی علاوه بر رقیق سازی خون می‌تواند سبب تقویت معده و رفع سرفه‌های خشک شود.

 • دمنوش نعنا

نعنا برای رفع گرفتگی شکم، رقیق کردن خون، کاهش استرس و بهبود حالت‌های خلقی مفید است. یک فنجان دمنوش نعنا می‌تواند کمک زیادی به سلامت بدن شما کند.

 • چای کوهی

مصرف دمنوش چای کوهی در صورت مصرف با برخی داروهای تجویزی، به طور معجزه آسایی باعث رقیق شدن خون می‌شود.

 • چای سبز

ترکیبات موجود در‎ چای سبز باعث می‌شود تا دیواره رگ‌ها حالت انعطاف بیشتری داشته و خون در رگ‌ها به خوبی جریان پیدا کند.

دمنوش‌های مفید برای غلظت خون

میوه‌های مفید برای غلظت خون

میوه‌های زیادی در رژیم غذایی مناسب برای غذایی غلظت خون وجود دارد، اما برخی از آن‌ها تاثیر کمی بر از بین بردن این مورد می‌گذارند، به همین دلیل در این بخش میوه‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که با استفاده از آن‌ها در رژیم برای غذایی غلظت خون به خوبی بتوانید این مشکل را برطرف کنید.

 • کیوی

این میوه بسیار خوشمزه و لذید دارای آنزیم‌های حل کننده زیادی است که پاپایین نام دارند که برای نرم‌کردن گوشت استفاده شده و این احتمال وجود دارد که برای افراد زیادی آلرژی‌زا باشد.

آنزیم‌های میوه کیوی خاصیت کاهندگی ‌تری‌گلیسیرید دارند و یکی از دشمنان اصلی آن محسوب می‌شوند. تری گلیسیرید در غلظت خون، تنگ شدن عروق و بروز سکته‌های قلبی نقش زیادی دارد و کیوی جلوی آن را می‌گیرد. همچنین کیوی دارای منابع بسیار غنی از ویتامین ث، پتاسیم، ویتامین ای، اسید فولیک، فیبر و روی است که برای سلامت بدن بسیار موثر بوده و هر کدام دارای خواص مفید و گوناگونی است.

میوه‌های مفید برای غلظت خون

 • شاتوت

شاتوت یک از میوه‌های کوچک است که مصرف آن به سلامت بدن افراد کوچک تا بزرگسال کمک زیادی می‌کند. جالب است بدانید که شاتوت استاد تصفیه خون بوده و بسیار خون ساز است.

کافی است که شما از این میوه کوچک روزانه ۱۲ دانه استفاده کنید وهرگز به غلظت خون دچار نشوید. شاتوت درون خود مقدار بسیار زیادی از موادی که خون لازم دارد را داشته و به تصفیه و خون سازی کمک زیادی می‌کند. علاوه بر خونسازی، شاتوت برای استخوان‌ها و بینایی نیز مفید است و ویتامین‌های زیادی دارد.

 • زردآلو

میوه زردآلو بسیار لذیذ و خوشمزه بوده و جزو علاقه‌مندی‌ها افراد زیادی است. این میوه دارای بتا کاروتن است و برای از بین بردن بیماری‌های قلبی و عروقی از آن استفاده می‌شود.

در بین سبزیجات هویج بیشترین مقدار بتا کاروتن را دارد و در میوه‌ها زردآلو بیشترین مقدار از این ماده مغزی را دارد. بتا کاروتن بعد از هضم کامل زردآلو وارد خون می‌شود و از چربی‌های مضر تغذیه می‌کند و همین امر باعث می‌شود تا غلظت خون در بدن به کمترین مقدار خود برسد.

 • آلبالو و گیلاس

همه ما می‌دانیم که این میوه‌ها بسیار خوشمزه و پر خاصیت هستند و خواص زیادی برای بدن دارند. هر کسی که این میوه‌ها را در رژیم غذایی سالم برای غلظت خون خود قرار دهد، قطعا خیلی زود نتیجه خواهد گرفت و دیگر هیچ غلظت خونی ندارند.

این میوه‌ها دارای ملاتونین و آنتی اکسیدان هستند که ضد چربی‌های مضر در بدن بوده و آن‌ها را خیلی سریع از بین می‌برند. همین امر باعث تصفیه خون در بدن می‌شود و می‌تواند شما را از غلظت خود و بیماری‌های قلبی و عروقی نجات دهد.

میوه‌های مفید برای غلظت خون

عوارض دارا بودن غلظت خون

داشتن غلظت خون عوارض بسیار زیادی دارد که پیشنهاد می‌کنیم حتما آن را با رژیم غذایی غلظت خون از بین ببرید تا برای شما مشکل ساز نشود. در ادامه به عوارض دارا بودن غلظت خون اشاره می‌کنیم.

 • ضعف و خستگی
 • سردرد
 • خارش پوست
 • کبودی لب‌ها و نوک انگشتان دست و پا به خصوص هنگام فعالیت بدنی
 • درد مفاصل
 • سرگیجه
 • شکم درد
 • برافروختگی و قرمز شدن صورت
 • برجستگی وریدهای چشمی
 • درد استخوان‌های پا

عوارض دارا بودن غلظت خون

پرسش‌های رایج در مورد رژیم غذایی غلظت خون

 • برای رفع غلظت خون چه بخوریم؟

برای رفع غلظت خون بهتر است که به کاهش غلظت خون با تغذیه فکر کنید و به سراغ عمل و موارد دیگر نروید. همه چیز در خود از تغذیه شروع می‌شود و شما اگر خورد و خوراک خوبی داشته باشید، خیلی کم پیش می‌آید که مشکلی در خون و یا قلب و عروق شما ایجاد شود.

 • چه غذاهایی باعث غلظت خون میشود

غذاهایی که غلظت خون را بالا میبرد غذاهای پرچربی هستند که برای بدن بسیار مضر بوده و اغلب بیماری‌های قلبی و عروقی را به وجود می‌آورند. 

 • رقیق بودن خون چه کمکی به بدن ما می‌کند؟

رقیق بودن خون نشانه سالم بودن بدن شما است و این معنی را می‌دهد که خون شما شما به خوبی تصفیه می‌شود و در سلامت کامل قلب و عروق قرار دارید.

 • تا چه مدت باید غذاهای چرب نخوریم؟

زمانی که دارای غلظت خون هستید، پیشنهاد می‌شود که اصلا غذای چرب مصرف نکنید و یا مصرف آن‌ها را به حداقل برسانید تا وضع خون شما به حالت قبل برگردد.

 • در حین رژیم غذایی غلظت خون نباید غذاهای چرب مصرف کنیم؟

خیر؛ در زمانی که تحت رژیم هستید، به هیچ عنوان نباید غذای چرب مصرف کنید. یا باید هر ۱۵ روز یک بار غذاهای چرب را مصرف کنید.

رقیق بودن خون

سخن پایانی

در این مقاله رژیم غذایی غلظت خون را به صورت کامل به شما کاربران گرامی توضیح دادیم و به نکاتی در این باره اشاره کردیم. اگر دارای غلظت خون هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که سریعا برای رفع آن به یک پزشک متخصص مراجعه کنید تا دچار عوارض آن نشوید. سعی کنید که در زمانی که تحت رژیم هستید و غلظت خون‌تان نیز بالاست، از غذاهای چرب استفاده نکنید تا باعث افزایش چربی‌ها و کلسترول در خون نشوید و همچنین روزانه حداقل ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید تا از غلظت خون در امان بمانید.

نظرات کاربران