search

افزایش وزن در عید + معرفی راه‌هایی برای جلوگیری از چاقی در نوروز

clock icon زمان خواندن ۷ دقیقه ساینا یعسوبی دوشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۰ ۲۱:۵۸

افزایش وزن در عید + معرفی راه‌هایی برای جلوگیری از چاقی در نوروز
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید

سبک زندگی سالم و پایبندی به اصول تغذیه سالم، اهمیت زیادی در رسیدن افراد به اندام ایده‌آل و مناسب دارد. ولی نمی‌توان فقط با رژیم غذایی مناسب، به وزن مورد نظر رسید. هیدراته کردن بدن، ورزش و پیاده‌روی، سلامت روان و خواب کافی از موارد مهم و تاثیرگذار در این زمینه بوده و در به دست آوردن تناسب اندام اهمیت شگرفی دارند. به طور کلی پرخوری، کم تحرکی و نداشتن رژیم غذایی مفید و اصولی از مهمترین دلایل بروز چاقی در شخص به حساب می‌آیند. تعطیلات نوروز یکی مهمترین زمان‌ها برای برهم خوردن تناسب اندام افراد مستعد چاقی در طول یک سال است. افزایش وزن در عید، از چالش‌های مهم این روزهاست. در ادامه این متن شما را بیشتر با مشکل بزرگ افزایش وزن در عید و همچنین راهکارهای پیشگیری از آن آشنا خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

فهرست مطالب 

افزایش وزن در عید

افزایش وزن در تعطیلات نوروزی

عید نوروز یکی از مهمترین ایام در کشور ایران به حساب می‌آید. این ایام تعطیل زمانی مناسب جهت انجام اموراتی مانند، رسیدگی به کارهای عقب افتاده، دید و بازدید، گذراندن زمان بیشتر با خانواده، رفتن به طبیعت و انجام سرگرمی‌های مورد علاقه است که در این مطلب از وبسایت سبک زندگی می توانید به طور مفصل درباره گذراندن تعطیلات در ایام نوروز بخوانید.

اما همین ایام ممکن است به دلیل تحرک کم، باعث افزایش وزن در ایام عید شود. چاقی در عید شاید از عوامل ناراحت کننده‌ای باشد که در روزهای آغازین سال گریبان خیلی از انسان‌ها را خواهد گرفت.

در ادامه این متن به دلایل اصلی بروز چاقی در نوروز بیشتر خواهیم پرداخت، ولی باید این نکته مهم رو بیان کنیم که امسال و با وجود شیوع پاندمی ویروس کرونا حتما از دید و بازدید و رفتن به مسافرت‌های غیر ضروری خودداری کنید. نسنجیده عمل کردن هر شخص می‌تواند جان انسان‌های زیادی را به خطر بیاندازد. خوشگذرانی و احتیاط نکردن در این ایام، باعث ناراحتی و عذاب افراد زیادی خواهد شد. پس خواهشا عاقلانه عمل کرده و موجب زحمت دیگران به خصوص کادر درمان نشویم.

دلایل بروز افزایش وزن در ایام عید

دلایل بروز افزایش وزن در ایام عید

در ایام تعطیل کم تحرکی و نداشتن جنب و جوش لازم، یکی از دلایل مهم در ابتلای افراد به چاقی است. انجام کارهای روزانه و داشتن تحرک و فعالیت، باعث افزایش سوخت و ساز بدن و در نتیجه چربی‌سوزی می‌شود.

در ایام عید، افراد بیشتر از گذشته رژیم غذایی خود را نادیده گرفته و به خوردن تنقلات و مواد غذایی بی‌ارزش تمایل پیدا می‌کنند. مصرف مواد غذایی چرب، شور، شیرین و دارای ارزش غذایی پایین، علاوه بر کاهش ویتامین‌ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن، باعث انباشت چربی و در نتیجه اضافه وزن نیز می‌شود.

در این ایام احتمال برهم خوردن زمان خواب و استراحت افراد زیاد است. درست و اصولی نخوابیدن می‌تواند در چگونگی متابولیسم، سوخت و ساز بدن و عملکرد اندام‌ها تاثیرگذار باشد.

بی‌برنامگی و کسالت ناشی از ایام تعطیل، انسان را بیشتر به سوی خوردن غذا و تنقلات سوق می‌دهد. هرچقدر ذهن آزادتر و بدون هدف‌تر باشد، بیشتر به فکر خوردن غذا می‌افتد.

در بسیاری مواقع انجام اموراتی مانند مهمانی رفتن و یا طبیعت‌گردی در ایام عید و تعطیلات، زمان لازم جهت طبخ غذاهای مفید و مقوی را از بین می‌برد و همین امر باعث می‌شود افراد در این دوران به خوردن غذاهای حاضری، نیمه آماده و فرآوری شده تمایل بیشتری نشان دهند. این نوع از مواد غذایی علاوه بر کاهش مواد مغذی و ویتامین‌های بدن موجب بروز چاقی و اضافه وزن نیز می‌شوند.

مصرف شیرینی‌جات در ایام عید نوروز در بین اقشار مختلف ایرانی، بسیار مرسوم است.

افزایش گلوکز و چربی بدن نیز از دلایل دیگر افزایش وزن در عید هستند. کاهش مصرف آب و مایعات، فیبرها و سبزیجات و همچنین افزایش میزان استرس در برخی از مسائل زندگی، مانند تشویش ایجاد شده در خانواده‌ها در تعطیلات و به هنگام ماندن طولانی مدت در خانه نیز می‌توانند، از دلایل دیگر بروز چاقی و افزایش وزن در ایام عید به حساب آیند.

در ادامه لیستی از موارد گفته شده در بالا که از علت‌های اصلی چاقی در نوروز هستند، آورده شده است.

دلایل بروز افزایش وزن در ایام عید

 • کم تحرکی و نداشتن جنب و جوش کافی
 • زمان خواب نامناسب

دلایل بروز افزایش وزن در ایام عید

 • ننوشیدن آب و مایعات به اندازه نیاز
 • تغذیه غیر اصولی

دلایل بروز افزایش وزن در ایام عید

 • نخوردن وعده‌های غذایی در زمان درست و مناسب
 • خوردن تنقلات و مواد غذایی بی ارزش

دلایل بروز افزایش وزن در ایام عید

 • نداشتن فیبر و انواع ویتامین‌ها در مواد خوراکی دریافتی
 • مصرف بیش از اندازه شیرینی‌جات

دلایل بروز افزایش وزن در ایام عید

 • افزایش اشتها و تمایل به خوردن

پیشگیری از چاقی در نوروز

پیشگیری از چاقی در نوروز

برای پیشگیری از چاقی در ایام تعطیلات و عید، بهترین کار شناختن دلایل اصلی ابتلا به این مشکل است که در قسمت قبل به طور کامل و مفصل درباره آن بحث کردیم.

برای کنترل وزن در عید و جلوگیری از بروز افزایش وزن در ایام عید بهترین روش پیشگیری است. افراد دارای چاقی زمینه‌ای و ارثی همیشه بیشتر از دیگران در خطر و تحدید چاقی به خصوص در ایام نوروز هستند. راهکارهای زیادی برای جلوگیری از ابتلا به اضافه وزن در عید وجود دارد، که در ادامه به چند نمونه از آنها خواهیم پرداخت.

 • در زمان منظم و درست وعده‌های غذایی مصرف شوند. در این مطلب می‌توانید درباره تغذیه نوروز به طور مفصل بخوانید. 
 • ورزش کردن و انجام تمرینات بدنی هیچگاه در تعطیلات فراموش نشود.
 • خوردن تنقلات بی‌ارزش و یا کم‌ارزش (شیرینی، شکلات، چیپس، پفک، بستنی و …) در پایین‌ترین سطح نگه داشته شود.
 • مصرف مواد غذایی حاوی فیبر، ویتامین‌ها و مواد مغذی باید جایگزین غذاهای آماده و فرآوری شده شوند.
 • داشتن برنامه منظم خواب و استراحت و پایبندی به سحرخیزی در تعطیلات
 • هیدراته کردن بدن و نوشیدن آب به مقدار کافی (حداقل ۸ لیوان در طول شبانه روز)
 • مصرف مواد غذایی کم کالری و پرخاصیت

پیشگیری از چاقی در نوروز

مواد غذایی فیبردار مانند سبزیجات و تخم کتان و همچنین خوراکی‌های پروتئین‌دار مثل سویا، حبوبات و آجیل به بروز احساس سیری و پر کردن معده برای مدتی کمک می‌کنند. همین امر احساس گشنگی و نیاز به خوردن غذا را به مقدار زیادی کاهش می‌دهد. در نتیجه به نسبت سایر تنقلات آجیل، میوه و سبزیجات بهترین میان وعده به حساب می‌آیند.

کم‌ تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی در ایام عید به انباشت چربی و بروز اضافه وزن می‌انجامد. در نتیجه برنامه منظم ورزش و پیاده‌روی می‌تواند تا حدود زیادی از ایجاد این مشکل پیشگیری کند.

اکثر افراد در روزهای تعطیل عید نوروز به دلایلی مانند، رفتن به مسافرت، دید و بازدید، تماشای برنامه‌های تلویزیونی و انجام سرگرمی‌های مختلف دچار کمبود خواب می‌شوند. کم‌خوابی با بروز چاقی و افزایش وزن همراه است. پس تا حد امکان باید از بروز اختلال در زمان خواب و استراحت جلوگیری کرد.

می‌توان با مصرف غذاهای خانگی و مفید، مانع از خوردن غذاهای فرآوری شده، نیمه آماده و یا حاضری شد. زیرا این مواد غذایی به دلیل میزان چربی و مواد تشکیل دهنده خود باعث بروز اضافه وزن می‌شوند. افراد باید برای آشپزی و تهیه غذای سالم و مناسب حتما در ایام عید، زمان کافی در نظر بگیرند.

کاهش وزن تا عید نوروز

کاهش وزن تا عید نوروز

بهترین روش‌ها برای داشتن اندامی متناسب و کاهش وزن (حتی به مقدار جزئی) تا زمان شروع سال جدید و تعطیلات عید نوروز عبارتند از، انجام تمرینات ورزشی به خصوص ورزش‌های هوازی و همچنین داشتن رژیم غذایی سالم و توجه به شاخص BMI هر فرد.

تقریبا هر یک کیلوگرم کاهش وزن نیاز به سوزاندن ۸۰۰۰ کالری انرژی دارد. و در طول یک ساعت دویدن در حدود ۹۰۰ تا ۱۵۰۰ کالری در بدن انسان سوزانده می‌شود. در نتیجه انجام ورزش‌های هوازی مانند پیاده‌روی و دویدن می‌توانند، کمک بزرگی به کاهش وزن در عید کنند.

تغذیه مناسب همراه با انجام حرکات ورزشی در این زمینه بسیار نقش آفرین است. نوشیدن یک لیوان آب قبل از صبحانه، خوردن صبحانه سالم و رژیمی، نوشیدن قهوه قبل از انجام حرکات ورزشی (به دلیل افزایش سوخت و ساز بدن)، خوردن وعده‌های غذایی در زمان منظم، پرهیز از خوردن مواد غذایی چرب، نیمه آماده و فرآوری شده، حذف شکر از تغذیه، استفاده از میان وعده‌های مفید و سالم مانند سبزیجات، صیفی‌جات و آجیل، زود خوردن وعده شام و موکول نکردن آن به آخر وقت، نوشیدن یک فنجان چای سبز در طول روز، افزایش میزان مصرف مواد خوراکی پروتیین دار و نوشیدن آب فراوان از جمله راهکارهای مهم برای کاهش وزن سریع در تعطیلات هستند.

سخن پایانی 

نداشتن تحرک کافی و رعایت نکردن رژیم غذایی مناسب، از دلایل مهم بروز افزایش وزن در عید هستند. با انجام تمرینات ورزشی و رعایت اصول تغذیه‌ای به راحتی می‌توان با این چالش همه‌گیر و گسترده مقابله و از بروز چاقی در عید مقابله کرد. 

نظرات کاربران