search

معرفی انواع صبحانه سالم و رژیمی برای تعطیلات نوروزی

clock icon زمان خواندن ۱۱ دقیقه ارمغان میرزایی چهارشنبه ۰۴ فروردین ۱۴۰۰ ۲۳:۳۰

معرفی انواع صبحانه سالم و رژیمی برای تعطیلات نوروزی
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید

شاید روزهای تعطیل به خصوص تعطیلات نوروزی روزهایی باشند که ما نتوانیم صبح زود از خواب بیدار شویم و ترجیح می‌دهیم تا نیمه‌های ظهر در تخت بمانیم و استراحت کنیم. در نتیجه تهیه کردن صبحانه‌ سالم و مقوی در چنین روزهایی از دغدغه‌های ما محسوب می‌شود. علاوه بر این وجود انواع شیرینی‌های عید کنار سفره‌ هفت سین ما را وسوسه می‌کند تا به جای تهیه‌ صبحانه سالم و سبک به سراغ شیرینی و آجیل برویم و گرسنگی خود را با خوردن آن‌ها رفع کنیم. حالا اگر سعی در کاهش وزن و لاغری نیز داشته باشیم اوضاع پیچیده‌تر می‌شود. حتی اگر به کاهش وزن علاقه نداریم، باز هم ممکن است با خوردن شیرینی و آجیل دست به ناپرهیزی بزنیم و سلامتی خود را به خطر بیاندازیم. پس با ما تا انتهای متن همراه باشید تا از مزایای خوردن صبحانه‌ سالم و رژیمی بیشتر صحبت کنیم و چندین پیشنهاد خوشمزه ولی سالم برای تهیه‌ صبحانه‌ی سالم و فوری نیز برای شما خواهیم داشت.

فهرست مطالب 

دلایل حذف صبحانه از وعده‌های غذایی روزانه

دلایل حذف صبحانه از وعده‌های غذایی روزانه

همان طور که بارها شنیده‌اید، صبحانه مهمترین وعده‌ غذایی است که به دلایلی برخی افراد آن را حذف می‌کنند. بهتر از ابتدا به بررسی هر کدام از این دلایل بپردازیم تا راهکار مناسب برای هر مشکل را بیابیم. دلایل زیر می‌تواند علت‌های حذف صبحانه باشند:

 • داشتن رژیم غذایی نامناسب و اشتباه
 • کاهش وزن و لاغر شدن
 • نداشتن اشتها برای خوردن صبحانه در ساعات اولیه‌ی صبح
 • داشتن مشغله‌ زیاد و زمان کاری فشرده که اجازه‌ خوردن صبحانه را به فرد نمی‌دهد
 • خواب آلودگی در صبح‌ها یا ترجیح دادن خواب به جای بیدار شدن و تهیه‌ صبحانه‌ سالم و رژیمی
 • خسته شدن از تهیه‌ صبحانه‌های تکراری و روزمره
 • نداشتن مواد لازم برای تهیه‌ صبحانه سالم و مقوی
 • عادت ناسالم نخوردن صبحانه
 • نداشتن پول کافی برای تهبه صبحانه و خریدن مواد اولیه

هر کدام از علل بالا می‌تواند باعث حذف صبحانه سالم و سبک از وعده غذایی روزانه شود. البته بعضی از مشکلات بالا راه‌حل‌های ساده دارند و بعضی دیگر به عادات افراد بازمی‌گردد. عادت ناسالم نخوردن صبحانه سالم و مقوی باید اصلاح شده و پایبندی به صبحانه خوردن در افراد تقویت شود. در بعضی موارد افراد به منظور کاهش وزن صبحانه نمی‌خورند که این نیز بسیار اشتباه است.

خبر خوب این است که ما راه‌حل بیش‌تر مشکلات بالا را در دست داریم.

رفع موانع بر سر راه نخوردن صبحانه سالم و رژیمی

رفع موانع بر سر راه نخوردن صبحانه سالم و رژیمی

اگر تهیه‌ صبحانه‌ سالم و مقوی مشکل و وقت‌گیر است به شما در این متن چندین صبحانه‌ سالم و فوری و رژیمی معرفی خواهیم کرد که اتفاقا در کاهش وزن نیز موثر هستند.

اگر مشکل به علت نداشتن مواد اولیه‌ی لازم برای تهیه‌ صبحانه سالم و رژیمی است، می‌توانید با نوشتن برنامه‌ غذایی، مواد اولیه لازم برای آماده کردن صبحانه را یادداشت کنید، یک روز به اولین سوپرمارکت مراجعه کنید و همه‌ی مواد را خریداری کنید.

اگر از نظر مسائل اقتصادی نگران تهیه مواد هستید، باید بگیم جای هیچ نگرانی نیست. بیشتر صبحانه‌هایی که در این متن معرفی خواهیم کرد، از مواد اولیه در دسترس و ارزان تهیه می‌شوند.

اگر در صبح تمایلی به خوردن صبحانه‌ سالم و رژیمی ندارید، مشکلی نیست. تکرار و تمرین عادت‌های سالم بدن را می‌سازند. ساعت بدن برای تنظیم نیاز به زمان دارد. اگر شما یک هفته صبح سر ساعت معینی از خواب برخیزید و صبحانه بخورید، مشاهده خواهید کرد که روز هشتم در همان ساعت احساس گرسنگی خواهید کرد.

اگر از صبحانه‌های تکراری مثل نان و پنیر خسته شدید ما به کمک شما می‌آییم. یک دفتر بردارید و پیشنهادهای ما برای یک صبحانه‌ سالم و مقوی را یادداشت کنید. در ضمن سایت سبک زندگی دارای انواع دستورالعمل‌های متفاوت و متنوع برای صبحانه سالم و رژیمی است. پس مطالب مرتبط دیگر موجود در سایت را مطالعه کنید.

دیگر چه بهانه‌ای برای نخوردن صبحانه دارید؟ پس دست به کار شوید و بعد از خواندن این متن برای خوردن صبحانه سالم و رژیمی در تعطیلات نوروز برنامه‌ریزی کنید. مطمئن باشید که تغییرات را در سلامتی ذهن و بدن خود احساس خواهید کرد.

مزایای خوردن صبحانه سالم و رژیمی حتی در روزهای تعطیل

 مزایای خوردن صبحانه سالم و رژیمی حتی در روزهای تعطیل

قبل از معرفی چندین صبحانه‌ سالم و رژیمی، برای ترغیب بیش‌تر شما به خوردن صبحانه می‌خواهیم به فواید خوردن صبحانه اشاره‌ای کوتاه کنیم.

 • تهیه‌ انرژی لازم برای انجام فعالیت‌های روزانه

آیا تا به حال فکر کرده‌اید انرژی لازم برای بدن در طول شب و زمان استراحت ما از کجا تامین می‌شود؟ انرژی بدن از طریق غذا و به طور دقیق‌تر از گلوکز تهیه می‌شود. در طول شب، گلوکز در کبد ذخیره شده و به مصرف بدن و مغز می‌رسد. پس از بیدار شدن، بدن ما نیاز به گلوکز یا سوخت دارد. اگر این سوخت از طریق یک صبحانه سالم و رژیمی تامین شود، انرژی کافی برای ادامه فعالیت‌ها را فراهم می‌کند و موجب سلامتی بدن می‌گردد. در حقیقت بدن پس از یک وقفه‌ ۸ تا ۱۲ ساعته نیاز به سوخت مورد نیاز خود دارد و ما باید با خوردن یک صبحانه‌ سالم و مقوی آن را برایش فراهم کنیم.

 • صبحانه سالم و رژیمی مواد معدنی و ویتامین‌های لازم بدن ما را تامین می‌کند

صبحانه سالم و رژیمی حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری مثل کلسیم، آهن، ویتامین‌های گروه ب و فیبر است و تحقیقات نشان داده است، کسانی که صبحانه میل می‌کنند به احتمال زیاد ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز روزانه‌ی خود را دریافت می‌کنند.

 • کسانی که صبحانه‌ سالم و مقوی میل می‌کنند انتخاب‌های غذایی سالم‌تری دارند

احتمالا زیاد با این صحنه موجه شدید که از خوردن صبحانه صرف نظر کردید ولی در طول روز گشنه شدید و به جای خوردن غذاهای سالم به شرینی‌جات و شکری‌جات روی آوردید. صبحانه سالم و رژیمی میزان قند مصرفی مورد نیاز بدن را تامین می‌کند و باعث می‌شود در طول روز انتخاب غذایی سالم‌تری داشته باشیم.

 • صبحانه سالم و مقوی می‌تواند در کنترل و کاهش وزن به ما کمک کند

تحقیقات بر روی افراد نشان داده است که خوردن صبحانه‌ سالم و رژیمی احتمال ابتلا به چاقی مفرط و دیابت نوع دو را کاهش می‌دهد. دلیل این اتفاق می‌تواند این باشد که خوردن صبحانه قند خون را کنترل می‌کند و از افزایش یا کاهش سریع آن جلوگیری می‌کند. همچنین خوردن صبحانه باعث می‌شود در ادامه‌ روز کمتر احساس گرسنگی کنید و به خوردن غذاهای ناسالم و چاق‌کننده روی بیاورید.

طرز تهیه صبحانه سالم و رژیمی

موارد زیر می‌توانند یکی از انتخاب‌های سالم و مقوی شما برای صبحانه باشند:

زنجبیل برای صبحانه

زنجبیل: چه گیاهی بهتر از زنجبیل برای تهیه‌ دمنوش و چای صبحانه‌ خوش عطر و طعم. زنجبیل خواص ضد التهاب و میکروبی دارد و برای جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی بی‌نظیر است. پس هنگام دم کردن چای صبحگاهی کمی زنجبیل اضافه کنید و از فنجان چای خود لذت ببرید.

دارچین برای صبحانه

دارچین: یکی دیگر از ادویه‌هایی که می‌توانید به چای صبحگاهی خود اضافه کنید دارچین است. اگر تصمیم به خوردن صبحانه‌ سالم و مقوی برای کاهش وزن دارید، حتما باید چای یا دمنوش دارچین را امتحان کنید. دارچین در کاهش وزن بسیار موثر عمل کرده است و برای سلامتی کلی بدن توصیه می‌شود.

موز برای صبحانه

موز: موز شاید به نظر میوه‌ی پرکالری باشد، اما علاوه بر داشتن پتاسیم و کلسیم اگر همراه با کره‌ی بادام زمینی و نان تست جو مصرف شود، تبدیل به یک صبحانه‌ سالم و فوری برای کاهش وزن می‌شود.

سیب برای صبحانه

سیب: سیب نیز یکی از میوه‌هایی است که می‌تواند در کنار دیگر موارد به یک صبحانه‌ سالم و مقوی برای کاهش وزن تبدیل شود. شاخص سیری سیب بالا می‌باشد، یعنی مدت زمان بیش‌تری ما را سیر نگه می‌دارد. سیب میوه‌ بسیار مغذی است و سرشار از فیبر است. پس همراه صبحانه آن را مصرف کنید تا شاهد نتایج شگفت‌آور آن در کاهش و کترل وزن باشید.

توت برای صبحانه

توت: انواع توت مثل توت فرنگی، شاه‌توت و توت سفید می‌تواند انتخاب مناسبی برای صبحانه‌ سالم و رژیمی باشد. توت‌ها سرشار از آنتی اکسیدان هستند و دارای مواد معدنی و ویتامین‌های مثل ویتامین کا و ویتامین ث هستند. از توت‌ها می‌توان در غلات صبحانه به عنوان شیرین کننده و طعم دهنده استفاده کرده یا مثل توت خشک همراه چای صبحانه میل کرد.

آجیل برای صبحانه

آجیل: شاید ابتدای متن به این مساله اشاره کرده باشیم که خوردن آجیل عید به عنوان صبحانه انتخابی ناسالم است، اما اینجا منظور از آجیل مغزهایی مثل بادام، گردو و پسته است که به هیچ وجه شور یا بوداده نیستند و باید به طور خام مصرف شوند.

رعایت اندازه در خوردن مغزها نیز مهم است. آجیل‌ها با داشتن امگا ۳ و چربی‌های سالم به سلامت قلبی و عروقی کمک می‌کنند و در کارکرد بهتر مغز موثر هستند. همچنین مغزها سرشار از آنتی اکسیدان هستند و پروتئین گیاهی موجود در آن‌ها اندازه‌ پروتئین موجود در گوشت سفیدی مثل مرغ است. پس خوردن چند دانه آجیل مغذی در صبح نه تنها ناسالم نیست، بلکه برای سلامت مغز و بدن واجب و ضروری است.

دانه‌ی چیا برای صبحانه

دانه‌ چیا: دانه‌ چیا همانند تخم شربتی در مجاورت آب باد کرده و حالت ژله‌ای مانندی تشکیل می‌دهد. دانه‌ی چیا سرشار از فیبر است که خوردن آن به عنوان صبحانه سالم و رژیمی بیش‌تر حجم معده را اشغال می‌کند و کالری مصرفی شما در روز را کاهش می‌دهد. بدین ترتیب دانه‌ی چیا یک انتخاب سالم و مقوی برای صبحانه سالم و فوری به منظور کاهش وزن است.

گریپ فروت برای صبحانه

گریپ فروت: افرادی که قصد کاهش وزن دارند می‌توانند از نصف میوه‌ گریپ فروت به عنوان پیش غذا در صبحانه استفاده کنند. گریپ فروت به دلیل کاهش هورمون انسولین، ذخیره چربی در بافت‌ها را کاهش می‌دهد و باعث کاهش وزن می‌شود. همچنین ۹۰ درصد گریپ فروت از آب تشکیل شده که حجم معده را پر می‌کند و شما را سیر نگه می‌دارد.

هندوانه برای صبحانه

هندوانه: هندوانه به عنوان میوه‌ی پرقند و چاق کننده شناخته می‌شود، اما تحقیقات نشان داده‌اند هندوانه می‌تواند یکی از انتخاب‌های سالم برای صبحانه سالم و رژیمی باشد. هندوانه لپید چربی را کاهش می‌دهد و از تجمع چربی در بافت‌ها جلوگیری می‌کند. همچنین هندوانه سبب رفع عطش در روزهای گرم می‌شود و از گرمازدگی جلوگیری می‌کند.

قهوه برای صبحانه

قهوه: یکی از سالم‌ترین انتخاب‌ها برای نوشیدنی هنگام صبح قهوه است. قهوه تلخ بدون کالری است و در کاهش وزن نقش دارد. البته اگر قهوه بدون خامه و شکر باشد در کاهش وزن موثر واقع می‌شود. بسیاری از افراد عادت به خوردن قهوه‌ تلخ ندارند. این افراد می‌توانند همراه با قهوه از شیرین کننده‌های طبیعی مثل توت خشک یا انجیر خشک و کشمش استفاده کنند.

تخم مرغ برای صبحانه

تخم مرغ: تخم مرغ یکی از رایج‌ترین و پرکاربردترین صبحانه‌ها است که خوشبختانه به انواع مختلف طبخ می‌شود و اگر هر روز مجبور به استفاده از تخم مرغ باشیم تقریبا هر روز می‌توانیم یک نوع آن را آماده کنیم. از تخم مرغ پخته و نیمرو بگیرید تا انواع املت‌ها. خوبی تخم مرغ این است که می‌توانیم مواد مغذی و سالم دیگری نیز به آن اضافه کنیم تا یک صبحانه‌ سالم و رژیمی داشته باشیم.

برای مثال اسفناج یکی دیگر از انتخاب‌های سالم برای صبحانه سالم و مقوی است که می‌توانید آن را در املت خود جای دهید. کمی فلفل سیاه به آن اضافه کنید که میزان مغذی بودن آن را افزایش دهید. صبحانه‌ی پیش‌روی شما یکی از مغذی‌ترین و سالم‌ترین صبحانه‌ها است.

کره‌ی بادام زمینی برای صبحانه

کره‌ی بادام زمینی: یکی دیگر از مواد خوشمزه و مغذی برای تهیه صبحانه سالم و مغذی، کره‌ی بادام زمینی است. برای داشتن یکی صبحانه سالم و سبک تنها به نان تست جو، کره‌ی بادام زمینی و کمی تخمه‌ی آفتاب گردان نیاز دارید. کره‌ بادام زمینی را روی نان بمالید و تخم آفتاب گردان را روی آن بپاشید. نوش جان. صبحانه سالم و رژیمی شما آماده است.

سینه‌ی مرغ برای صبحانه

سینه‌ مرغ: ممکن است سینه‌ مرغ انتخاب رایج برای صبحانه نباشد، اما باقی مانده‌ی شام دیشب را با کمی سبزیجات تازه و مقوی مخلوط کنید. در ماهیتابه کمی تفت بدهید و ادویه‌های متنوع به آن اضافه کنید. سپس مواد را همراه با نان نوش جان کنید. این هم یکی دیگر از صبحانه‌های متنوع و در عین حال سالم و مقوی است.

چای سبز برای صبحانه

چای سبز: آخرین پیشنهاد ما برای شما نوشیدن چای سبز است. توانایی چای سبز در سوزاندن چربی اثبات شده است. البته نوشیدن آن را به افراد دارای ضربان قلب بالا و قشار خون توصیه نمی‌کنیم. در غیر این صورت چای سبز فواید بسیاری دارد و نوشیدن آن در صبح می‌تواند نشاط ‌آور و لاغر کننده باشد.

سوالات رایج

بهترین زمان برای میل کردن صبحانه

بهترین زمان برای میل کردن صبحانه سالم و رژیمی چه زمانی است؟

بهترین زمان برای خودرن صبحانه ۳۰ دقیقه پس از بیدار شدن و بهترین ساعت برای آن ساعت ۷ است.

خوردن میوه به عنوان صبحانه و چاقی

آیا خوردن میوه به عنوان صبحانه باعث چاقی می‌شود؟

تحقیقات نشان داده‌اند اگر میوه‌ها همراه با دیگر مواد غذایی دیگری که حاوی کربوهیدرات یا پروتئین هستند مصرف شود، مشکل ندارند. اما اگر به تنهایی به عنوان صبحانه مصرف گردند باعث افزایش قند خون و چاقی می‌شوند.

سخن پایانی

خوردن یک صبحانه سالم و رژیمی باید الویت ما در روزهای تعطیل باشد. روزهای تعطیل نوروزی بهترین زمان می‌باشند تا عادات نادرست غذایی خود را اصلاح کنیم و بیش‌تر به سلامت بدن‌مان اهمیت دهیم. اگر سلامت بدن و ذهن‌ یکی از دغدغه‌های ماست، باید اقدام به خوردن صبحانه سالم و کم کالری کنیم و روزهای تعطیل خود را با میل کردن صبحانه‌ سالم و مقوی آغاز کنیم. پس آرزوی گذراندن بهترین روزهای تعطیل نوروزی را برای شما داریم و امیدواریم مطالب ما مفید واقع شده باشند. 

نظرات کاربران