search

از تعطیلات چگونه استفاده کنیم

clock icon زمان خواندن ۱۰ دقیقه ارمغان میرزایی یک‌شنبه ۰۸ فروردین ۱۴۰۰ ۲۳:۱۶

از تعطیلات چگونه استفاده کنیم
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید

شرایط منحصر به فرد ایجاد شده در تعطیلات نوروز امسال این فرصت را برای ما فراهم کرده است تا خارج از رسم و رسومات و چارچوب‌ها، مجبور به پیدا کردن علایق و تفریحات جدیدی باشیم. با نزدیک شدن به تعطیلات، ما باید برنامه‌ای برای اینکه از تعطیلات چگونه استفاده کنیم، داشته باشیم. برنامه‌ای که تمام نکات ایمنی و بهداشتی گفته شده در آن رعایت شود و در عین حال پر از سرگرمی و تفریحات متنوع باشد. در ادامه‌ این متن با ما همراه شوید تا از راهکارهای خلاقانه و جدیدی برای گذراندن تعطیلات صحبت کنیم و به این سوال که تعطیلات عید را چگونه بگذرانیم جوا‌ب‌های متعدد و متفاوتی بدهیم.

فهرست مطالب 

نکاتی که باید درباره‌ی گذراندن تعطیلات نوروز در کرونا بدانید

نکاتی که باید درباره‌ گذراندن تعطیلات نوروز در کرونا بدانید

به گفته‌ یکی از نویسنده‌های کتاب کودکان بهترین هدایا و لذت بخش‌ترین اتفاقات آن‌هایی نیستند که پول زیادی نیاز دارند یا عجیب‌تر از بقیه هستند. لذت بخش‌ترین و به یاد ماندنی‌ترین لحظات، زمان‌هایی هستند که در کمال سادگی در کنار افرادی که دوستشان داریم وقت می‌گذرانیم و به اتفاقات دنیا بی‌توجه هستیم. در حقیقت زمان‌هایی از ناب‌ترین خاطرات ما رقم می‌خورند که در سادگی و زیبایی تعامل با خود و دیگران غرق می‌شویم و در خوشی کنار دیگران بودن ذوب می‌شویم.

بر اساس این ایده بهترین راه برای اینکه از تعطیلات چگونه استفاده کنیم، گذاشتن وقت برای تعامل با افراد یا کنکاش و جست‌و‌جو در خود است. فعالیت‌هایی که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت را می‌توان در کنار خانواده یا به تنهایی انجام داد و از آن‌ها لذت برد.

نکته‌ای که در طی بررسی چگونه از تعطیلات خود استفاده کنیم به آن برمی‌خوریم، رعایت سبک زندگی سالم در طی تعطیلات است. سبک زندگی سالم هر فرد شامل داشتن فعالیت و تحرک کافی، رعایت اصول تغذیه سالم و مقوی و توجه به سلامت روان می‌شود. در طول تعطیلات شاید به خود اجازه دهیم که کمی بیش از قبل غذاهای ناسالم اما خوشمزه بخوریم یا در طول تعطیلات حوصله‌ ورزش و فعالیت بدنی نداشته باشیم، اما باید توجه کنیم رعایت سبک زندگی سالم به خصوص در تعطیلات در سلامت بدن و روان ما نقش مهمی دارد.

روزهای تعطیل بهترین زمان برای ورزش کردن و توجه به بدن هستند. ورزش هم باعث افزایش روحیه و حس خوب در فرد می‌شود و هم با تقویت عضلات بدن سلامتی ما را تامین می‌کند.

در طول تعطیلات شاید بخواهیم کمی خوش بگذرانیم و از قید و بندهای غذایی که در طول سال داریم جدا شویم، ولی باید به یاد داشته باشیم در کنار خوردن غذاهای مورد علاقه، زیاده‌روی نکنیم. برای مثال خوردن شیرینیجات مختلف در روزهای نوروز می‌تواند روی قند خون ما تاثیر بگذارد یا خوردن غذاهای پرچرب، سلامتی ما را تهدید ‌کند. توصیه ما این است که در کنار لذت بردن از غذاهای خوشمزه به حد اعتدال و با توجه به وضعیت سلامتی خود از آن‌ها استفاده کنیم که در آینده دچار مشکلات سلامتی نشویم.

سرگرمی‌های مناسب برای گذراندن تعطیلات نوروز

اگر سوال شما هم در تمام طول مدت این است که چگونه باید از تعطیلات خود استفاده کنیم این قسمت را با دقت مطالعه کنید. سرگرمی‌های زیر می‌توانند بهترین راه برای گذراندن تعطیلات نوروز باشند. شما می‌توانید بعضی از آن‌ها را به تنهایی و بعضی دیگر را در کنار خانواده انجام دهید.

سرگرمی‌های مناسب برای گذراندن تعطیلات نوروز

 • گوش کردن کتاب صوتی یا پادکست

پادکست نسبتا پدیده‌ جدیدی در ایران است که شاید بسیاری با آن آشنایی نداشته باشند. پادکست در حقیقت همانند رادیوی آنلاین است که افراد مختلف راجع به موضوعات مورد علاقه‌ خود برنامه می‌سازند. شما می‌توانید از طریق اپلیکیشن‌های پادکست مثل کست باکس، پادبین، اسپاتیفای یا ساوند کلاد به پادکست گوش کنید.

پادکست‌ها می‌توانند در ژانرهای مختلفی مثل داستان‌های جنایی و هیجان‌انگیز، اتفاقات تاریخی، دانش عمومی، روانشناسی و پزشکی و بحث و گفت‌و‌گو پیرامون مسائل مختلف وجود داشته باشند. شما می‌توانید در هنگام پیاده‌روی یا در زمان انجام کارهایی مثل گردگیری، آشپزی و رانندگی به پادکست گوش دهید.

کتاب صوتی هم می‌تواند به اندازه‌ی پادکست جذاب و گیرا باشد. شما می‌تواند کتاب‌های مورد علاقه‌ی خود را از زبان یک راوی و گوینده‌ حرفه‌ای بشنوید و لذت ببرید.

سرگرمی‌های مناسب برای گذراندن تعطیلات نوروز

 • کتاب خواندن

یکی از تفریحاتی که می‌توان در پاسخ به سوال عید را چگونه بگذرانیم با اطمینان بیان کرد، کتاب خواندن و مطالعه کردن است. کتاب خواندن در زمان تعطیلات حتما نباید کتاب‌های سنگین و سخت فهم باشد. می‌توانیم در زمان تعطیلات نوروز از رمان‌ها یا کتاب‌هایی لذت ببریم که در ژانر مورد علاقه ما قرار دارند و قرار است با خواندن آن‌ها حسابی به ما خوش بگذرد.

می‌توانیم حتی در کنار خانواده جمع شویم و جلسه‌ کتاب خوانی تشکیل دهیم. در این جلسه هر فرد می‌تواند قسمتی از کتاب را بخواند و بقیه لذت ببرند. در ادامه همه‌ افراد خانواده می‌توانند درباره‌ی کتاب نظر بدهند و بدین شکل پیرامون کتاب و مسائل آن گفت‌و‌گو کنند.

سرگرمی‌های مناسب برای گذراندن تعطیلات نوروز

 • موسیقی خوب گوش کردن

موسیقی یکی دیگر از تفریحاتی است که می‌تواند به روزهای یکنواخت تعطیلات رنگ و بوی دیگری دهد. مهم نیست به چه نوع موسیقی علاقه دارید، همین که از شنیدن آلبوم خواننده، نوازننده یا گروه مورد علاقه‌تان لذت ببرید کافی است.

امروزه اپلیکیشن‌های متعددی برای گوش دادن موسیقی در اختیار افراد است. برای مثال آرشیو موسیقی اسپاتیفای و ساوندکلاد متنوع و گسترده است.

سرگرمی‌های مناسب برای گذراندن تعطیلات نوروز

 • آشپزی کردن

از تعطیلات چگونه استفاده کنیم؟ آشپزی کنیم و هر روز غذاهای جدید و دستورالعمل‌های غذایی متفاوت را امتحان کنیم. شاید آشپزی به نظر شما کار کسالت‌آور و خسته‌کننده‌ای باشد و تنها از سر اجبار یا وظیفه مجبور به انجام آن هستید، اما آشپزی و درست کردن غذاها با رنگ و بوی متفاوت، دنیای رنگارنگی است که نباید آن را دستکم بگیرید. حتی برخی از افراد اعتقاد دارند آشپزی همانند مدیتیشن آرامش بخش است و می‌تواند تاثیر مثبتی بر روی روحیه فرد بگذارد.

اگر از آشپزی لذت می‌برید آن را به همراه خانواده انجام دهید. آشپزی با همسر یا شیرینی درست کردن با کودکتان می‌تواند بسیار سرگرم کننده و لذت بخش باشد. بگذارید خلاقیتتان شکوفا شود و غذاهایی با طعم و عطر متفاوت تهیه کنید. در انتها خواهی دید چقدر آشپزی کردن شیرین و خوشایند است.

سرگرمی‌های مناسب برای گذراندن تعطیلات نوروز

 • ورزش کردن

همان طور که گفتیم حفظ سلامتی در تعطیلات از نکات حائز اهمیت است. بهتر است به ورزش به چشم یک اجبار یا وظیفه‌ی سخت نگاه نکنیم تا بتوانیم از آن لذت ببریم.

ورزش در ذات خود تحرک و نشاط دارد و ما باید ورزش مناسب با سلایق خود را پیدا کنیم. آیا به پیاده‌روی در هوای بهاری علاقه داریم یا ترجیح می‌دهیم دوچرخه سواری کنیم و پدال بزنیم؟ آیا حاضر می‌شویم صبح زود بلند شویم و به دل کوه بزنیم یا دوست داریم در فضای امن خانه ورزش کنیم؟

مهم پیدا کردن بهترین نوع ورزش و تحرک بدنی است. اگر فکر می‌کنید نبود مربی مناسب برای ورزش در خانه مشکل‌ساز است، می‌توانید از اپلیکیشن‌های ورزشی استفاده کنید.

بسیاری از اپلیکیشن‌های ورزشی مثل نایک دارای تمرینات نرمشی و ورزشی متنوعی هستند. ویدیوهای بسیاری در آپارات و یوتیوب وجود دارد که می‌توان همراه آن‌ها ورزش کرد.

سرگرمی‌های مناسب برای گذراندن تعطیلات نوروز

 • یادگیری کارهای جدید

تعطیلات نوروز را چگونه بگذرانیم؟ پاسخ این است که برای داشتن اوقات مفید و سرگرم کننده در روزهای تعطیل می توانیم کارهای جدید یاد بگیریم. در حال حاضر در عصری زندگی می‌کنیم که دسترسی به منابع مختلف یادگیری بسیار آسان است. با یک کلیک در گوگل می‌توانیم هزاران مطلب درباره‌ی موضوعات مختلف بخوانیم و با جست‌و‌جو در آپارات و یوتیوب ویدیوهای آموزشی بسیاری ببینیم و مهارت‌های جدید یاد بگیریم.

یادگیری کارهای جدید می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • یاد گرفتن نرم افزارهای مرتبط با رشته‌ تحصیلی یا شغلی یا یادگرفتن نرم افزارهای پرکاربرد و مورد علاقه
 • یادگیری کارهایی مثل خیاطی، گلدوزی، انواع بافتن و دیگر کارهای دستی
 • یادگیری درست کردن مدل موی جدید یا یک نوع متفاوتی از آرایش و پیرایش
 • یادگیری یک زبان خارجی جدید با استفاده از نرم افزارهایی همانند دولینگو
 • یادگیری مهارت جدید مثل تعمیر کردن وسایل یا ماشین
 • یادگیری هنرهایی مثل طراحی و نقاشی، کارهای دستی و نواختن یک ساز
 • برگزاری دورهمی‌های مجازی

به علت رعایت پروتکل‌های بهداشتی شاید بسیاری از ما نتوانیم با دوستان و آشنایان خود در ایام تعطیلات نوروز رفت‌و‌آمد کنیم. اما باز هم شبکه‌های ارتباط جمعی مجازی به داد ما خواهند رسید. ما می‌توانیم با استفاده از اپلیکیشن‌هایی مثل واتس آپ، هاوس پارتی، فیس تایم یا زوم با افراد خانواده و دوستان ارتباط مجازی برقرار کنیم و در کنارشان خوش بگذرانیم.

سرگرمی‌های مناسب برای گذراندن تعطیلات نوروز

 • بازی‌های تخته‌ای یا بازی‌های آنلاین

به راستی دنیای بازی‌های نرده‌ای و آنلاین دنیای وسیع و رنگارنگی است. از بازی‌های هیجان‌انگیزی مثل مافیا گرفته تا بازی‌های مثل کال اف دیوتی همه جذاب و سرگرم کننده هستند. اگر هنوز هم با وجود تمام گزینه‌های پیشین نمی‌دانید چگونه باید از تعطیلات خود استفاده کنید شاید بازی‌های آنلاین راه‌حل خوبی باشد.

بازی‌های تخته‌ای مثل شطرنج، تخته، منچ و ماروپله یا بازی‌های فکری و هیجان‌انگیز مثل مافیا، ریسک و مونوپولی را می‌توان در کنار اعضای خانواده بازی کرد. این بازی‌ها به قدری هیجان‌انگیز و سرگرم کننده هستند که جزو بهترین راه‌ها برای گذراندن اوقات فراغت به شمار می‌آیند.

بازی‌های آنلاین را نیز می‌توان تنها یا به همراه دوستان به صورت مجازی بازی کرد. گرافیک، انیمیشن و فیلمنامه‌ این بازی‌ها به طرز چشمگیری مسحور کننده است و شرکت در این بازی‌ها می‌تواند بسیار جذاب و هیجان‌انگیز باشد.

سرگرمی‌های مناسب برای گذراندن تعطیلات نوروز

 • تماشای فیلم یا سریال

هیچ چیز به اندازه‌ی دیدن سریالی خوب یا فیلمی عالی، لذت بخش نیست. فیلم و سریال خوراک خیالپردازی و سرگرمی هستند. از فیلم‌ها و سریال‌های کمدی که باعث خنده و خوشحالی ما می‌شوند بگیر تا سریال‌های دلهره‌آور و جنایی که آدرنالین خون ما را افزایش می‌دهند.

سریال‌های خانوادگی که افراد خانواده را در کنار هم جمع می‌کنند تا سریال‌ها و فیلم‌های درام و تراژدی که اشک‌ها را از روی گونه‌های ما جاری می‌سازند.

 به طور خلاصه فیلم و سریال می‌تواند برای افراد در هر سنی و با هر سلیقه‌ای سرگرمی فراهم کند و حتی آموزنده باشد. کودکان با تماشای انیمیشن‌ها جذاب می‌توانند هم لذت ببرند و هم مسائل مختلف را بیاموزند. پس اگر هنوز نمی‌دانید باید از تعطیلات خود چگونه استفاده کنید تا دیر نشده لیستی از فیلم و سریال‌های مورد علاقه خود تهیه کنید و مشغول دانلود آن‌ها شوید.

سرگرمی‌های مناسب برای گذراندن تعطیلات نوروز

 • تمرین نوشتن

بعضی از ما خیال نویسنده شدن داریم و برخی دیگر می‌خواهیم خاطرات یا حوادث روزانه‌ خود را ثبت کنیم. شاید در روزهای غیرتعطیل به دلیل داشتن مشغله‌های دیگر نتوانیم بنویسیم. نوشتن نیاز به تمرین مکرر دارد و ممکن است این تعطیلات بهترین فرصت باشد که بتوانیم این مهارت را در خود تقویت کنیم.

می‌توانیم هر روز مقداری از زمان خود را به نوشتن اختصاص دهیم و در صورت تمایل در پلتفرم‌های اجتماعی منتشر کنیم. یکی از بهترین پلتفرم‌ها برای نوشتن و انتشار مطالب، سایت ویرگول است. شما می‌توانید مطالب دلخواه خود را در آن بنویسید و بقیه نیز می‌توانند مطالب شما را بخوانند و نظر دهند.

اگر همچنان در نوشتن و انشار مطالب خجالتی هستید و مطمئن نیستید که دلتان بخواد بقیه نوشته‌هایتان را بخوانند، کاغذ و قلم یا نرم افزار ورد کامپیوتر بهترین انتخاب برای ثبت نوشته‌های شما است.

سرگرمی‌های مناسب برای گذراندن تعطیلات نوروز

 • مدیتیشن

مدیتیشن یا تمرین‌های ذهن آگاهی برای کاهش استرس و دوری از اضطراب در دوران تعطیلات نوروز توصیه می‌شوند. انواع مختلف و متفاوت مدیتیشن وجود دارد که شما می‌توانید با نصب چندین نرم افزار مدیتیشن بهترین نوع و مناسب‌ترین آن را انتخاب کنید.

تمرین‌های ذهن آگاهی نیز مثل کشیدن نفس‌های عمیق و معطوف کرن توجه و تمرکز روی حال نیز می‌توانند بسیار مفید واقع شوند. کتاب‌ها و سایت‌های بسیاری درباره‌ی تمرین‌های ذهن آگاهی نوشته‌اند که می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید.

بهتر است مدیتیشن و تمرین‌های ذهن آگاهی در ساعتی از روز انجام شوند که تمرکز بیش‌تری دارید و پیرامون شما ساکت و آرام است. ساعتی از شبانه روز ترجیحا شب را برای انجام تمرینات خود انتخاب کنید و تاثیرات آرامش بخش آن را بر روی ذهن و روانتان مشاهده کنید.

سخن پایانی

اینکه از تعطیلات خود چگونه استفاده کنیم یا عید را چگونه بگذرانیم بستگی به علایق و سلیقه‌ ما دارد. ما در این متن سعی کردیم راه‌های جذاب و متنوعی برای چگونگی استفاده از تعطیلات نوروز بیان کنیم. راه‌هایی که برای تمام گروه سنی مناسب باشند و تا حد امکان بتوان در کنار خانواده و دوستان آن‌ها را اجرا کرد. امیدواریم راهکارهای گفته شده برای شما مفید باشند و از انجام آن‌ها لذت ببرید. در انتها امید داریم یک تعطیلات فوق‌العاده و منحصر به فرد را تجربه کنید.

نظرات کاربران