search

ده دلیل برای آنکه به کودکان اجازه استفاده از تلفن هوشمند را ندهید

مضرات استفاده کودکان از تلفن همراه

clock icon زمان خواندن ۴ دقیقه مهتاب خلیف پور یکشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ ۱۰:۰۴

مضرات استفاده کودکان از تلفن همراه
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید
تکنولوژی خدمت‌هایی به جامعه بشری کرده است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت، با این حال به عنوان والدین باید نگران تاثیرات تلفن‌های هوشمند بر فرزندان خود باشیم. در شرایطی که کودکان اصرار بر داشتن موبایل شخصی هستند، طبیعی است که نگران باشیم تلفن هوشمند چه تاثیرات منفی بر آنها دارد.

تلفن و تبلت‌های هوشمند به عضو جدایی ناپذیر خانواده‌ها بدل شده است. در این شرایط کودکان هم از سنین کم علاقمند به استفاده از این ابزارها می‌شوند و در بسیاری مواقع والدین مقابل این تصمیم کوتاه می‌آیند. ما در این مقاله ابعاد مختلف استفاده کودکان از تلفن و تبلت‌های هوشمند را بررسی کرده‌ایم.

آنچه می‌خوانید:
تلفن هوشمند رابطه والدین و فرزند را تغییر می‌دهد

خلاقیت کودکان را محدود می‌کند

گوشی هوشمند باعث کم‌خوابی می‌شود

فرصت فکر کردن درباره عواقب کارها را نمی‌دهد

تلفن هوشمند مانع یادگیری می‌شود

استفاده مداوم آن اعتیادآور است

بر سلامت روان فرزند تاثیر منفی دارد

تلفن همراه باعث چاقی در کودکان می‌شود

باعث مشکلات رفتاری می‌شود 

خشونت را برای کودکان عادی می‌سازد

 

۱- تلفن هوشمند رابطه والدین و فرزند را تغییر می‌دهد

 

حتی اگر تلفن‌های هوشمند سودمند باشند، اما وابستگی به موبایل‌ها می‌تواند روابط واقعی بین والدین و فرزند را تحت تاثیر قرار دهد. باید توجه داشت که کودکان هنوز در سن رشد هستند و شما به عنوان پدر یا مادر باید رابطه خود را با کودک‌تان حفظ کنید. با استفاده از تلفن‌های هوشمند پاسخ‌های دریافتی از طرف کودکان سریع است و این می‌تواند منجر به انتخاب‌های اشتباه در آینده فرزندتان شود.

والدبن و کودکان

۲- خلاقیت کودکان را محدود می‌کند

با دسترسی آسانی که گوشی‌های هوشمند به اکثر بازی ها دارند، کودکان زمان بسیاری را صرف بازی‌های مهیج کرده و این باعث محدود‌شدن خلاقیت و تخیل آن‌ها می‌شود؛ همچنین این کار چشم‌ها را به مرور زمان ضعیف می‌کند.

۳- گوشی هوشمند باعث کم‌خوابی می‌شود

یک  تلفن هوشمند در اتاق خواب فرزند شما باعث خواهد شد که ساعات خواب کودک شما به طور قابل توجهی کمتر شده و خستگی بیشتری را برای او به همراه می‌آورد. کودک در سن رشد باید به مقدار زیاد و کافی استراحت کند تا بتواند به فعالیت‌های روزانه پرداخته و روند یادگیری درستی را طی کند؛ بدون شک، تلفن هوشمند به او برای دستیابی به این اهداف کمک نخواهد کرد.

بی خوابی کودکان

۴- فرصت فکر کردن درباره عواقب کارها را نمی‌دهد

 تصور کنید  کودک شما در یک گروه چت، پیامی تحت عنوان «آرز می‌کنم بمیری» دریافت می‌کند. حتی بچه‌های خیلی مودب هم به طور خودجوش با گفتن «آرزو می‌کنم خودت بمیری» واکنش نشان می‌دهد. با تلفن هوشمند همه چیز سریع اتفاق می‌افتد و کودک شما فرصت فکر کردن در مورد عواقب کارش را ندارد.

۵- تلفن هوشمند مانع یادگیری می‌شود

به گفته محققان، تلفن هوشمند با جلب توجه کودک به برنامه‌های هوشمند از پیشرفت اجتماعی-اقتصادی کودک جلوگیری می‌کند. استفاده طولانی‌ مدت از تلفن همراه هوشمند و اعتیاد به دستگاه نمایش تلفن همراه، مهارت‌های ریاضی و علوم کودک را کاهش می‌دهد. 

تلفن همراه مانع یادگیری کودکان

۶-استفاده مداوم آن اعتیادآور است

استفاده زیاد از تلفن‌های هوشمند باعث می‌شود ذهن کودکان به این وسیله اعتیاد پیدا کرده و حتی در بزرگسالی نیز ادامه پیدا کند.

۷- بر سلامت روان فرزند تاثیر منفی دارد

به گفته کارشناسان، از جمله دلایل افسردگی و بی‌اشتهایی کودکان، استفاده از تلفن هوشمند و اینترنت است.  ممکن است کودکان از طریق افرادی که در اینترنت و در گروه‌های چت هستند مورد آزار و اذیت قراربگیرند‌ و همین امر بر سلامت روان آن‌ها تاثیر منفی خواهد داشت. 

۸- تلفن همراه باعث چاقی در کودکان می‌شود

اگر فرزند شما زمان زیادی در روز را به استفاده از تلفن هوشمند می‌پردازد، این موضوع می‌تواند باعث بی‌تحرکی و چاقی و در نهایت به خطر انداختن سلامتی او شود.

تلفن همراه برای کودکان

۹- باعث مشکلات رفتاری می‌شود 

استفاده بیش از دوساعت در روز از تلفن‌های هوشمند باعث می‌شود که فرزند شما در معرض مشکلات عاطفی و اجتماعی قرار گیرد. همچنین ممکن است بازی‌های موجود در گوشی‌های هوشمند کودکان را با مشکلات رفتاری جدی پیوند دهد.

۱۰-خشونت را برای کودکان عادی می‌سازد

از طریق تلفن‌های هوشمند کودکان در بازی‌ها و حمله‌های سایبری در معرض خشونت قرار می‌گیرند و این رفتارها باعث خواهد شد که کودکان بپذیرند که رفتار خشونت‌آمیز یک روش عادی برای حل مشکلات است.

نظرات کاربران