search

همه چیز درباره علت موی زیرپوستی و درمان آن

clock icon زمان خواندن ۴ دقیقه تیم سلامت یک‌شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۱ ۱۰:۰۴

همه چیز درباره علت موی زیرپوستی و درمان آن
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید

رشد مو زیر پوست از عوارض دوست‌نداشتنی اصلاح موهاست. فرقی هم ندارد شما از چه روشی برای اصلاح موهای بدن استفاده می‌کنید؛ شیو کردن، موم انداختن، برداشتن مو با موچین یا دستگاه اپی‌لیدی. موی زیر پوستی می‌تواند باعث خارش، درد یا تیره‌شدن رنگ پوست شود. در ادامه می‌خواهیم علت ایجاد موی زیرپوستی، روش جلوگیری از آن و نحوه درمان آن را بررسی کنیم.

فهرست مطالب

علت رشد موی زیر پوستی چیست

علت رشد موی زیر پوستی چیست

موهایی که به روش‌های مختلف اصلاح می‌کنیم، هنگام رشد ممکن است به زیر پوست برگردند و در واقع به سمت داخل رشد کنند. به همین دلیل گاهی به آن «موی برگشتی» هم گفته می‌شود. در این حالت در محل رشد مو یک برجستگی ایجاد می‌شود که ممکن است حاوی چرک نیز باشد. گاهی رنگ پوست در محل رشد موی زیر پوستی تیره‌تر شده و خارش یا درد در آن نقطه احساس می‌شود.

هر کسی ممکن است این مشکل را تجربه کند اما احتمال ایجاد موی زیرپوستی در افرادی که موهای ضخیم یا مجعد دارند بیشتر است. گاهی هم سلول‌های مرده پوست، فولیکول مو را مسدود می‌کنند و مو به اجبار زیر پوست رشد خواهد کرد. اصلاح موها با تیغ هم باعث تیز شدن نوک آنها شده و احتمال سوراخ کردن پوست و برگشت مو به داخل را بیشتر می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: درمان طبیعی و دارویی جوش هورمونی

جلوگیری از موهای زیر پوستی

جلوگیری از موهای زیر پوستی

بهترین راه برای پیشگیری از رشد زیر پوستی موها این است که آنها را اصلاح نکنید. اما اگر این گزینه برای شما مقدور نیست، راه‌های زیر را امتحان کنید:

 • ناحیه مورد نظر را پیش از اصلاح با آب گرم خیس کنید.
 • از ژل یا کرم اصلاح استفاده کنید تا موها نرم شوند.
 • از تیغ تیز و تک لبه استفاده کنید.
 • تیغ را در جهت طبیعی رشد موها بکشید.
 • پوست خود را هنگام اصلاح نکشید.
 • بعد از هربار کشیدن تیغ روی پوست، آن را بشویید.
 • پس از اصلاح پوست را با آب سرد بشویید.
 • از محصولات بعد از اصلاح حاوی گلیکولیک اسید استفاده کنید.

البته در صورت امکان بهتر است به جای تراشیدن موها از محصولات موبر استفاده کنید. به کار بردن ماشین اصلاح برقی به جای تیغ هم احتمال ایجاد موی زیرپوستی را کاهش می‌دهد. هنگام اصلاح با ماشین، آن را عمود بر سطح پوست نگه‌دارید.

پیشنهاد مطالعه: طرز تهیه ۱۰ اسکراب خانگی برای پوست صورت

روش درمان موی زیرپوستی

روش درمان موی زیرپوستی

به طور معمول داشتن موی زیرپوستی موضوع نگران‌کننده‌ای نیست. اما اگر علائمی مانند تغییر رنگ و حساس شدن پوست شما را آزار می‌دهد یا به طور مرتب دچار موی زیرپوستی می‌شوید بهتر است به دنبال درمان آن باشید.

روش‌های مختلفی برای درمان و از بین بردن موی زیرپوستی در خانه وجود دارد:

 • اصلاح را در ناحیه مورد نظر متوقف کنید و به مو‌ها اجازه دهید رشد کنند.
 • کمپرس گرم را برای ۱۵ دقیقه روی برجستگی بگذارید تا منافذ پوست باز شوند.
 • مرطوب نگه‌داشتن پوست و لایه‌برداری برای تسهیل خروج موها از پوست.
 • استفاده از داروهای بدون نسخه حاوی بنزوئیل پراکساید یا رتینوئید‌ها برای کاهش التهاب محل.

در صورتی که موی زیر پوستی شما باعث آزار شما شود یا عفونت کند،‌ باید به پزشک مراجعه کنید تا با ایجاد یک برش کوچک آن را خارج کنید. برخی از داروهایی که ممکن است پزشک برای درمان موی زیرپوستی تجویز کند از این قرارند:

 • داروهای استروئیدی برای کاهش التهاب و سوزش پوست.
 • داروهای حاوی رتینوئید برای حذف سلول‌های مرده پوست و کمک به رفع لکه‌ها.
 • آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی یا موضعی برای درمان عفونت.

پیشنهاد مطالعه: پاکسازی پوست در خانه با ۶ گام ساده

کارهایی که نباید انجام دهید

کارهایی که نباید انجام دهید

بهترین و کم‌خطرترین راه برای بیرون آوردن موی زیرپوستی، لایه‌برداری ملایم پوست است. این کار یک لایه مرده از سلول‌های پوست را برمی‌دارد و به رها شدن موهای مانده زیر پوست کمک می‌کند. فشار دادن جوش حاصل از رشد زیرپوستی مو یا خراش دادن پوست برای خارج کردن مو باعث تشدید التهاب و بالا بردن امکان عفونت در محل زخم می‌شود. همچنین به احتمال بیشتری جای این زخم (اسکار) روی پوست می‌ماند. به هیچ‌وجه از سوزن یا موچین برای بیرون کشیدن موی زیرپوستی استفاده نکنید،‌ زیرا این وسایل استریل نیستند و ممکن است باعث عفونت شوند.

کلام آخر

اگر پس از هربار اصلاح صورت و بدن با موهای زیرپوستی درگیر هستید باید بدانید که با چند اقدام ساده می‌توانید جلوی رشد زیر پوستی موها را بگیرید. ما این روش‌ها را در بالا برای شما آورده‌ایم.

  نظرات کاربران