search

لاغر کردن صورت و غبغب با تغذیه سالم

clock icon زمان خواندن ۹ دقیقه ارمغان میرزایی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ ۲۳:۰۹

لاغر کردن صورت و غبغب با تغذیه سالم
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید

لاغر کردن صورت و کاهش چربی ذخیره شده در آن به طور موضعی کار سختی است. صورت و گونه‌ها آخرین مکان برای ذخیره سازی چربی‌ها هستند، اما جزو اولین نواحی هستند که به علت کاهش وزن تحت تاثیر قرار می‌گیرند. کم کردن چند کیلو یا درصد کمی از وزن بدن می تواند باعث لاغرشدن صورت شود. رژِیم غذایی سالم و ورزش نیز از عوامل موثر بر روی لاغری صورت شناخته می‌شوند. تا انتهای این متن با ما همراه شوید تا راهکارهای ساده‌ لاغر کردن صورت را به شما آموزش دهیم.

فهرست مطالب 

برای لاغر کردن صورت چه باید کرد

برای لاغر کردن صورت چه باید کرد

برای لاغر کردن صورت به طور طبیعی دو راهکار موثر وجود دارد:

 1. رعایت رژیم غذایی سالم
 2. ورزش صورت و فعالیت‌های ورزشی برای بدن

لاغر کردن صورت با رژیم غذایی

لاغر کردن صورت با رژیم غذایی

همان‌طور که قبلا اشاره کردیم، لاغر کردن صورت با کاهش وزن کلی بدن همراه است. پس اگر ما درصدی از وزن خود را کم کنیم ممکن است شاهد تغییرات خوبی در صورتمان شویم.

برای کاهش وزن و داشتن صورت لاغرتر باید کالری بسوزانیم. ما برای تنفس و انجام فعالیت‌های روزمره به انرژی موجود در غذاها نیاز داریم، اما اگر بیش از حد نیازمان غذا مصرف کنیم، انرژی اضافی به صورت چربی در اندام‌هایمان ذخیره می‌شود.

یکی از این نواحی برای ذخیره سازی چربی، صورت است. اگر بتوانیم میزان کالری مصرفی در روز را بر حسب نیاز بدن دریافت کنیم و در کنار آن ورزش و تحرک داشته باشیم، دیگر هرگز اضافه وزن نخواهیم داشت.

حال برای کاهش این اضافه وزن لازم است میزان کالری که روزانه مصرف می‌کنیم از میزان کالری مورد نیاز بدن‌مان کمتر باشد تا بدن از چربی‌های ذخیره شده برای بدست آوردن انرژی مورد نیاز خود استفاده کند. اینگونه است که چربی‌ها می‌سوزند و وزن ما کم می‌شود. اگر می‌خواهید درباره اصول تغذیه سالم و کنترل کالری مصرفی بیشتر بخوانید به وبسایت سبک زندگی مراجعه کنید. 

ورزش و فعالیت‌های بدنی نیز به نوبه‌ی خود در کاهش وزن موثرند. ورزش باعث می‌شود انرژی بیشتری مصرف کنیم. در نتیجه کالری بیش‌تری سوزانده می‌شود. علاوه بر این، ورزش باعث تقویت عضلات به خصوص ماهیچه‌های قلبی و ریه‌ها شده و لازمه‌ یک زندگی سالم است.

برای لاغر شدن صورت چه بخوریم

موارد زیر می‌­تواند در لاغر کردن صورت به شما کمک کنند:

برای لاغر شدن صورت چه بخوریم

نوشیدن آب برای سلامتی کلی بدن لازم است. دانشمندان توصیه کرده‌اند، نوشیدن ۸ لیوان آب در روز سلامتی پوست و مو را تامین و به کارکرد صحیح روده و معده کمک می‌کند.

برخی از تحقیقات نیز نشان می‌دهند، نوشیدن آب کافی می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. قبل از اینکه به سراغ خوراکی برای رفع گرسنگی بروید، آب بنوشید. تحقیقات انجام شده بیان می‌کنند، افراد در ۶۲ درصد موارد احساس تشنگی را با احساس گرسنگی اشتباه می‌گیرند. در نتیجه به جای رفع تشنگی، غذا می‌خورند و این مسئله می‌تواند باعث پرخوری و افزایش کالری مصرفی شود.

در تحقیق دیگری نتایج بیان می‌کنند، نوشیدن آب قبل از میل کردن وعده‌های غذایی باعث کاهش احساس گرسنگی می‌شود. زیرا آب حجم بیشتر معده را اشغال می‌کند و ما زودتر احساس سیری می‌کنیم.

یکی دیگر از تحقیقات محدودی که در این زمینه انجام شده است، نشان می‌دهد نوشیدن آب سرد باعث می‌شود بدن کالری بیش‌تری مصرف کند. دلیل آن این است که بدن باید ابتدا دمای آب سرد را به دمای بدن برساند و سپس از آن استفاده کند. در نتیجه فعالیت بیش‌تر، بدن کالری بیش‌تری نیز مصرف می‌شود.

موارد گفته شده در بالا باعث می‌شود کاهش وزن و در نتیجه لاغر کردن صورت آسان‌تر شود. علاوه بر این، ظاهر جوان و شاداب پوست حفظ می‌شود.

برای لاغر شدن صورت چه بخوریم

 • کاهش کربوهیدرات‌های تصفیه شده

یکی از مواردی که می‌تواند در کاهش وزن کمک کننده باشد، کاهش مصرف کربوهیدرات تصفیه شده است. کربوهیدرات تصفیه شده شامل پاستا و ماکارونی، آرد سفید، نان سفید، برنج سفید، انواع بیسکویت‌ها و کیک‌ها، چیپس و نوشیدنی‌‌های شکری می‌شوند و برای کاهش وزن بهتر است مصرف آن‌ها به حداقل برسد.

کربوهیدرات تصفیه شده در واقع کربوهیدراتی هستند که فیبر و مواد مغذی آن‌ها گرفته شده و تنها مقدار کمی از آن باقی می‌ماند. در عوض قند بیشتری در این غذاها یافت می‌شود.

یکی از دلایلی که کربوهیدرات تصفیه شده باعث چاقی می‌شود این است که با از بین رفتن فیبر، به محض خوردن غذاهای حاوی کربوهیدرات تصفیه شده، قند خون به سرعت افزایش می‌یابد. با افزایش قند خون، افراد سریعا گلوکز بدست آمده از غذاها را مصرف می‌کنند و مدتی بعد باز هم احساس گرسنگی می‌کنند. در نتیجه بعد از خوردن غذاهای شکری افراد باز هم گرسنه می‌ماند و باید به سراغ خوراکی دیگری بروند. همین باعث افزایش وزن می‌شود.

تحقیقات مشخص نکردند که آیا کاهش مصرف کربوهیدرات تصفیه شده در لاغر کردن صورت تاثیر دارند یا خیر. اما چیزی که مشخص است تاثیرات ناسالم کربوهیدرات تصفیه شده بر روی سلامتی و افزایش وزن است. با کاهش مصرف کربوهیدرات تصفیه شده می‌توان راحت‌تر وزن کم کرد. در نتیجه لاغر کردن صورت نیز آسان‌تر خواهد شد.

برای لاغر شدن صورت چه بخوریم

 • مصرف فیبر بیشتر

یکی از راه‌های موثر برای لاغر کردن صورت و لپ‌ها مصرف فیبر است. بدن انسان قادر به هضم فیبر نیست، اما فیبر به آرامی در مسیر خود از روده‌ بزرگ می‌گذرد و به هضم بهتر غذاها کمک می‌کند. غذاهای فیبر دار دارای شاخص گلایسمی کم هستند و قند خون را به سرعت افزایش نمی‌دهند. در نتیجه مدت زمان بیش‌تری ما را سیر نگه می‌دارند. همچنین غذاهای فیبردار باعث افزایش سلامت معده و روده می‌شوند و به دفع راحت‌تر غذاها کمک می‌کنند.

در تحقیقی که بین افراد چاق با اضافه وزن بالا انجام شد، خوردن غذاهایی با فیبر بالا باعث کاهش وزن آن‌ها می‌شوید و در نتیجه صورت‌ها نیز لاغرتر و استخوانی‌تر شد. در تحقیق دیگر ثابت شد، مصرف فیبرهای قابل حل در آب هم به کاهش وزن و هم به لاغر کردن صورت کمک شایانی می‌کند.

فیبر به صورت طبیعی در غذاهایی مثل میوه‌ها، سبزیجات، آجیل‌ها و مغزها، دانه‌ی گیاهان و غلات کامل وجود دارد. هر فرد باید حداقل روزانه ۲۵ تا ۳۸ گرم فیبر از این منابع غذایی دریافت کند.

برای لاغر شدن صورت چه بخوریم

 • کاهش مصرف نمک

در بعضی مواقع پف کردن یا متورم بودن صورت به دلیل چاقی آن نیست، بلکه ممکن است به علت احتباس آب در صورت باشد. احتباس آب به معنای جمع شدن آب بیش از اندازه در بدن است. این انباشتگی آب می‌تواند در اندام‌های مختلف بدن روی دهد. یکی از این اندام‌ها صورت است؛ احتباس آب در بدن دلایل متفاوتی دارد، اما یکی از دلایل آن مصرف بیش از حد نمک یا سدیم است.

تحقیقات متعددی بیان می‌کنند خطر بروز احتباس آب در بدن با مصرف سدیم رابطه‌ مستقیم دارد. احتباس آب ممکن است بیشتر برای افرادی که به نمک حساس هستند، روی دهد.

بیش‌تر غذاهای فرآوری شده از ۷۵ درصد سدیم تشکیل شده‌اند. این میزان سدیم در یک رژیم غذایی سالم زیاد و بیش از حد استاندارد است. در نتیجه با کاهش مصرف غذاهای فرآوری شده و آماده سازی غذاها در خانه می‌توانید از پف کردگی و ورم صورت جلوگیری کنید. اگر چاقی صورت به دلیل احتباس آب باشد، برای لاغر کردن آن باید مصرف نمک را کاهش دهید.

برای لاغر شدن صورت چه بخوریم

 • خوردن ژل آلوورا

طبق تحقیقات، مصرف یک قاشق چایخوری ژل آلوورا به مدت ۹۰ روز باعث افزایش خاصیت الاستیسیته پوست می‌شود. این بدین معنی است که شما می‌توانید تنها با خوردن ژل آلوورا به لاغر کردن صورتتان کمک کنید. فقط قبل از مصرف ژل آلوورا اطمینان حاصل کنید که حساسیت غذایی نسبت به آن ندارید. سپس با خیالی آسوده آن را هر روز به مدت ۲ ماه میل کنید.

برای لاغر شدن صورت چه بخوریم

 • مصرف لبنیات

بر اساس تحقیقات و آزمایشات انجام شده، مصرف محصولات لبنیاتی مثل شیر، پنیر و ماست کم چرب می‌تواند به کاهش وزن کلی کمک کند. در نتیجه کاهش وزن، صورت نیز لاغرتر می‌شود.

در حقیقت کلسیم موجود در لبنیات متابولیسم چربی را تنظیم می‌کند. البته باید در مصرف لبنیات دقت کنید تا نوع کم چرب آن‌ها را استفاده کنید.

برای لاغر شدن صورت چه بخوریم

مواد غذایی گلوتن دار در بدن بعضی از افراد تولید حساسیت می‌کند و سبب بادکردگی و ورم صورت می‌شوند. کاهش مصرف محصولات گلوتن دار و جایگزینی محصولات بدون گلوتن می‌تواند در لاغر کردن صورت و کاهش التهابات آن موثر باشد. همچنین مواد غذایی بدون گلوتن برای لاغر کردن لپ صورت بسیار مفیدند.

تغذیه مناسب برای لاغر کردن لپ و غبغب چیست

تغذیه مناسب برای لاغر کردن لپ و غبغب چیست

بهترین راه از بین بردن غبغب و لاغر کردن لپ تغذیه سالم و ورزش است. در روند کاهش وزن کلی بدن نیز غبغب و لپ لاغر می‌شوند. رژیم غذایی سالم برای لاغر کردن لپ و غبغب شامل همان اصول اولیه‌ای که در این مقاله ذکر کردیم، می‌شود. بار دیگر به طور مختصر این موارد را مرور خواهیم کرد:

 • روزانه ۴ وعده سبزیجات میل کنید.
 • روزانه ۳ وعده میوه بخورید.
 • غلات کامل را جایگزین غلات و کربوهیدرات تصفیه شده کنید.
 • مصرف غذاهای فرآوری شده را به حداقل برسانید.
 • پروتئین فاقد چربی مثل مرغ و ماهی میل کنید.
 • چربی‌های سالم مثل آواکادو، تخمه و آجیل مصرف کنید.
 • تا حد امکان از خوردن غذاهای سرخ شده بپرهیزید.
 • مقدار شکر مصرفی خود را کنترل و کاهش دهید.
 • لبنیات بیش‌تر مصرف کنید.
 • مقدار غذا در هر وعده‌ی غذایی را کنترل کنید و در حد تعادل غذا میل کنید.

راه‌های دیگر برای لاغر کردن صورت چیست

راه‌های دیگر برای لاغر کردن صورت چیست

غیر از تغذیه سالم ورزش‌های هوازی، نرمش‌های مخصوص صورت و خواب کافی می‌تواند در لاغر کردن صورت کمک کننده باشند.

آرایش و میکاپ صورت به گونه‌ای که صورت لاغرتر و استخوانی‌تر نمایش داده شود نیز یکی از راه‌های موقت لاغر کردن صورت است. انتخاب مدل موی مناسب برای انواع مختلف صورت هم می‌تواند در لاغرتر نشان دادن صورت فرد موثر باشد.

یکی دیگر از راه‌های لاغر کردن صورت، عمل جراحی زیبایی است. کانتور صورت یا تراشیدن صورت و حذف چربی‌ها می‌تواند تاثیر مستقیمی بر روی شکل صورت داشته باشد. البته این ممکن است انتخاب همه‌ی افراد نباشد. اگر در نهایت نتوانستید با دیگر راه‌های طبیعی به نتیجه دلخواه خود برسید و هنوز هم از شکل صورت خود ناراضی بودید، عمل زیبایی یک انتخاب است. پیشنهاد ما به شما این است که قبل از گرفتن چنین تصمیمی با دکتر معتمد و دلسوز مشورت کنید و عواقب آن را در نظر بگیرید. سپس با دانستن معایب و مزایای آن تصمیم‌گیری کنید.

سخن پایانی

شکل صورت هر فردی به ژنتیک، اندازه جمجمه و خطوط فک و گونه مربوط است. با این حال بسیاری از افراد از شکل صورت خود ناراضی هستند و تمایل دارد صورتشان را لاغر یا چاق کنند. لاغر کردن صورت می‌تواند با کاهش وزن صورت گیرد. یعنی حتی کاهش چند کیلو می‌تواند تاثیرات مثبتی بر روی لاغر کردن صورت باقی بگذارد. برای لاغر کردن صورت راه‌های مختلفی وجود دارد یکی از این راه‌ها رعایت تغذیه سالم است. خوردن مواد غذایی مغذی و سالم نه تنها به سلامتی کلی بدن کمک می‌کند بلکه در کاهش وزن و لاغر کردن صورت نیز نقش دارد. در انتها یکی از بهترین راهکارهای لاغر کردن طبیعی صورت، رعایت رژیم غذایی سالم و ورزش می‌باشد. با رعایت این دو مورد هم سبک زندگی سالمی خواهید داشت و هم از سلامت و زیبایی صورت خود اطمینان حاصل خواهید کرد.

نظرات کاربران