search

طرز تهیه کلم پلو شیرازی با کلم قمری و گوشت قلقلی

clock icon زمان خواندن ۳ دقیقه مینا پوردانا جمعه ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۵:۰۵

طرز تهیه کلم پلو شیرازی با کلم قمری و گوشت قلقلی
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید
کلم‌ پلو غذایی است در بسیاری از نقاط ایران به روش‌های مختلف طبخ می‌شود‌ اما معروف‌ترین دستور تهیه آن مربوط به کلم پلو شیرازی است. کلم پلو را می‌توان با کلم پیچ یا کلم قمری تهیه کرد. در این مطلب ما طرز تهیه کلم پلو شیرازی با کلم قمری و گوشت قلقلی را به شما می‌گوییم و امیدواریم آن را تهیه کرده و لذت ببرید.

ارزش غذایی

انرژی768.41 کیلوکالری
کربوهیدرات75.67 گرم
پروتئین29.74 گرم
چربی کل38.08 گرم
کلسترول0.0805 میلی گرم
فیبر خوراکی7.68 گرم
preparation time icon

زمان آماده سازی

40 دقیقه

cooking time icon

زمان پخت

70 دقیقه

serve icon

تعداد سرو

4 نفر

مواد لازم

ریحان - خرد شده0.5 پیمانه
تره - خرد شده0.5 پیمانه
شوید - خرد شده0.5 پیمانه
پیاز سفید 2 عدد
جعفری - خرد شده0.5 پیمانه
برنج 2 پیمانه
گوشت گاو - چرخ‌کرده450 گرم
روغن زیتون 8 قاشق غذاخوری
کلم قمری - خرد شده4 پیمانه
زردچوبه 1.5 قاشق چای‌خوری
نمک 2 قاشق چای‌خوری
فلفل سیاه 2 قاشق چای‌خوری
میخک 0.25 قاشق چای‌خوری
جوز هندی 0.5 قاشق چای‌خوری
پودر زنجبیل 0.25 قاشق چای‌خوری
زیره 0.5 قاشق چای‌خوری
تخم گشنیز 0.5 قاشق چای‌خوری
زعفران آب‌شده به دلخواه

کلم پلو شیرازی آنقدر خوش‌عطر و خوشمزه است که امکان ندارد یکبار آن را امتحان کنید و عاشقش نشوید. در مناطق مختلف کلم پلو را هم با مرغ و هم با گوشت تهیه می‌کنند، اما برای داشتن یک کلم پلو مجلسی بهتر است آن را با گوشت قلقلی سرو کنید. در این روش پخت از کلم قمری استفاده می‌شود، اما طرز تهیه کلم پلو با کلم سفید نیز به همین صورت است. سبزي كلم پلو شيرازی از تره، ترخون، جعفری، ریحان و شوید تشکیل می‌شود.

طرز تهیه کلم پلو شیرازی با گوشت قلقلی

طرز تهیه کلم پلو شیرازی با کلم قمری

  1. برنج را از دو ساعت قبل بشویید و خیس کنید. پوست کلم قمری را جدا کرده و آن را خلالی خرد کنید. یکی از پیازها را نیز برای پیازداغ خلال کنید.
  2. ۴ قاشق غذاخوری روغن در تابه بریزید و پس از داغ‌شدن، یکی از پیاز‌ها را خرد کرده و به آن اضافه کنید. بعد از ۱۰ دقیقه که پیازها کمی سبک شدند، کلم را به پیاز داغ اضافه کنید و ۵ دقیقه دیگر تفت دهید. یک قاشق چای‌خوری نمک، نصف قاشق چای‌خوری فلفل، میخک، جوز هندی، زیره، تخم گشنیز، نصف قاشق‌ چای‌خوری زردچوبه و زنجبیل را اضافه کنید. ۵ دقیقه دیگر تفت‌دادن را ادامه دهید، سپس تابه را از روی حرارت بردارید. 
  3. در یک قابلمه بزرگ ۸ پیمانه آب و یک قاشق غذاخوری نمک ریخته و روی حرارت زیاد قرار دهید. پس از آنکه آب جوشید برنج را به آن اضافه کنید. اجازه دهید برنج‌ها با در باز برای ۵ تا ۷ دقیقه بجوشد. سبزی‌های خردشده را اضافه کنید و صبر کنید تا یک دقیقه دیگر برنج و سبزیجات به جوشیدن ادامه دهند. سپس برنج را آبکش کنید و کنار بگذارید.
  4. ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون یا در صورت تمایل روغن حیوانی را در قابلمه‌ای با کف نچسب ذوب کنید. برای داشتن تهدیگ زعفرانی، یک پیمانه از برنج را با زعفران دم‌کرده مخلوط کرده و آن را کف قابلمه پخش کنید.
  5. حالا بقیه برنج و مخلوط کلم و پیاز را لایه لایه در قابلمه بریزید، هربار یک‌سوم از مواد را استفاده کنید تا تمام شود. در قابلمه دمکنی پیچیده و روی آن قرار دهید. شعله را کمی زیاد کنید تا بخار درون قابلمه جمع شود، پس از ۵ دقیقه شعله را کم کنید تا برنج برای ۴۰ تا ۴۵ دقیقه دم بکشد. 
  6. برای تهیه گوشت قلقلی ابتدا پیاز را رنده کنید و آب آن را بگیرید. پیاز، گوشت چرخ‌کرده، یک قاشق چای‌خوری نمک، یک‌دوم قاشق چای‌خوری فلفل و یک قاشق چای‌خوری زردچوبه را مخلوط کنید و کمی با دست ورز بدهید. حالا باید با کمی صبر و حوصله تمام مایه گوشتی را به شکل گلوله‌هایی به اندازه گردوهای کوچک درآورید.
  7. ۴ قاشق غذاخوری روغن را در تابه گرم کنید و گوشت قلقلی‌ها را به آرامی و یک به یک، به تابه منتقل کنید. بسته به اندازه تابه ممکن است لازم باشد این کار را در دو مرتبه انجام دهید. گوشت‌ ‌ها را برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه با شعله متوسط سرخ کنید تا کاملا بپزند. 
  8. پس از دم‌کشیدن برنج، در قابلمه را بردارید و سطح برنج را با یک کفگیر صاف کنید. یک دیس یا سینی گرد روی در قابلمه قرار دهید و با برگرداندن قابلمه برنج، را به صورت کامل در دیس برگردانید. گوشت‌‌ها را اطراف و روی کلم پلو شیرازی بچینید و به همراه ماست یا سالاد سرو کنید.

 

 

نظرات کاربران