search

چگونه مصاحبه شغلی موفق داشته باشیم؟

clock icon زمان خواندن ۴ دقیقه زهرا خلجی شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۲:۲۵

چگونه مصاحبه شغلی موفق داشته باشیم؟
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید

مصاحبه شغلی موفق از مهم‌ترین بخش‌های استخدام است که نباید به آن بی‌توجه بود، چرا که مصاحبه کاری موفق به شما این فرصت را می‌دهد تا خود را فردی حرفه‌ای و با مهارت نشان دهید. فراموش نکنید که برای یک شغل ممکن است ده‌ها روزمه کاری ارسال شود، اما شغل برای کسی است که علاوه بر روزمه قابل قبول، در جلسه مصاحبه بتواند به خوبی ظاهر شود. همچنین، این جلسه به شما کمک می‌کند تا از جزئیات شغل پیشنهادی، نیازها و مسئولیت‌ها‌ آگاه شده تا تصمیم بگیرید آیا شغل پیشنهادی بر توانایی‌ها و علایق شما منطبق است یا خیر. برای موفقیت در مصاحبه شغلی شما باید آمادگی پیش از مصاحبه، هنگام مصاحبه و پس از آن را داشته باشید که بتوانید شغل مورد نظرتان به چنگ آورید. در ادامه با ما باشید که تمام ترفندهای لازم برای یک مصاحبه شغلی موفق را مرور کرده‌ایم.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

پیش از مصاحبه شغلی موفق چکار کنیم؟

نکات مهم در هنگام انجام مصاحبه

نکات مهم بعد از مصاحبه

 

پیش از مصاحبه شغلی موفق چکار کنیم؟

همه چیز را برای روز مصاحبه نگه ندارید، بلکه مهم است خود را چند روز زودتر برای مصاحبه آماده و زمانی را برای انجام این کارها مشخص کنید.

با تحقیق درباره شرکت و مصاحبه‌کننده شروع کنید: یافتن اطلاعات مهم و کلیدی درباره شرکت طرف مصاحبه، می‌تواند به شما کمک کند که با اعتماد به نفس وارد جلسه مصاحبه شوید. با استفاده از وب‌سایت شرکت، پست‌های شبکه‌های اجتماعی و مطالب منتشر شده در رسانه‌ها، به درک کاملی از اهداف شرکت می‌رسید که پیش‌زمینه ذهنی شما را آماده می‌کند تا مصاحبه شغلی موفق داشته باشید.

پاسخ به سوالات رایج در مصاحبه شغلی را با خود تمرین کنید: درباره خودتان بگویید و اینکه چرا علاقمند به این شغل در این شرکت هستید؟ پاسخ شما به این سوال خیلی سریع نشان می‌دهد که چه کسی هستید و قرار است حضورتان چقدر برای شرکت ارزشمند باشد. این قسمت می‌تواند سکو پرتاب شما محسوب شود.

مصاحبه شغلی موفق

توضیحات شغل مورد نظر را دوباره بخوانید: شاید بخواهید توضیحات شغل مورد نظر را چاپ کرده و همراه داشته باشید و حتی زیر مهارت‌های خاصی که کارفرما به دنبال آن است خط بکشید. به نمونه‌هایی از کارهای قبلی و فعلی خود فکر کنید که مطابق با این درخواست‌ها منطبق هستند. این کار باعث می‌شود پرسش‌های احتمالی را به خوبی پاسخ دهید. 

از یک دوست بخواهید در تمرین پاسخ به سوالات به شما کمک کند: در واقع تمرین پاسخ دادن به سوالات مصاحبه شغلی با صدای بلند به طرز باورنکردنی تاثیر مثبت بر آمادگی شما دارد. سوال‌ها را یا از خودتان با صدای بلند بپرسید و پاسخ بدهید و یا از یک دوست بخواهید از شما بپرسد و شما پاسخ بدهید. خواهید دید که با تکرار کردن پاسخ‌ها چقدر برای از سر گذراندن مصاحبه کاری موفق اعتماد به نفس پیدا می‌کنید.

فهرستی از افراد معرف را آماده کنید: مصاحبه‌کننده شما ممکن است از شما بخواهد قبل یا بعد از مصاحبه لیستی از افراد معرف را تهیه کنید تا با تماس با آن افراد بتوانند در مورد سابقه کاری و حرفه‌‌ای شما اطلاعات به دست بیاورند. آماده داشتن یک فهرست معرف آماده در زمان معین می‌تواند به شما در ارسال سریع و کامل‌کردن یک قدم در مراحل استخدام کمک کند.

نمونه‌هایی از کارهای قبلی خود را آماده کنید: در طول مصاحبه احتمال دارد درباره کار مشخصی که در ارتباط با شغل مورد نظر انجام داده‌‌اید، از شما پرسیده شود. به کارهایی که در شغل قبلی‌تان انجام داده‌اید فکر کنید و موفقبت‌هایی را که در آن کار کسب کرده بودید، تعریف کنید.

مصاحبه کاری موفق

برای پرسش از مصاحبه‌کننده سوال‌های هوشمندانه‌ای آماده کنید: مصاحبه یک خیابان دوطرفه است. کارفرما از شما انتظار دارد که شما نیز سوال‌هایی بپرسید. آن‌ها می‌خواهند بدانند آیا درباره شغل و کار در آنجا به طور جدی فکر کرده‌اید یا خیر. برخی از این پرسش‌ها عبارتند از:

  • ممکن است برخی از مسئولیت‌های روزانه‌ای که این کار می‌طلبد را توضیح بدهید؟
  • شخصیت کسی که قرار است در این شغل موفق باشد را چگونه توصیف می‌کنید؟
  • اگر من در این موقعیت باشم، کارم چگونه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد؟ اغلب چه زمان‌هایی؟
  • این تیم با چه سازمان‌هایی به طور منظم کار می‌کند؟ معمولا چگونه همکاری می‌کنند؟ مراحلش به شکل خواهد بود؟
  • شما در کارتان با چه چالش‌هایی روبه‌رو هستید؟ 


نکات مهم در مصاحبه شغلی موفق با متد STAR

پس از سپری کردن زمان برای آمادگی قبل از مصاحبه، در صورت تمرین این نکات روز موفقی را سپری خواهید کرد.

از متد استار (STAR: Situtation, Task, Action, Result) برای پاسخ به سوالات استفاده کنید: روش STAR روشی ساختاری برای پاسخ به سوال‌های شایسته‌محور است، به خصوص زمانی‌که مصاحبه‌کننده از شما در مورد چالشی که با آن روبه‌رو بوده‌اید می‌پرسد. برای پاسخ به چنین سوال‌هایی می‌توانید به راحتی از متد استار استفاده کنید. با این متد شما توضیح می‌دهید که، در چه شرایطی قرار داشتید (Situation)، نقش شما در آن موقعیت چه بود (Task)، چه اقدامی انجام دادید (Action) و در نهایت نتیجه چه بود (Results). 

آماده باشید که درباره گذشته‌تان و مهارت مشخصی که استفاده می‌کردید از شما سوال شود و در این شرایط با استفاده از متد استار به آن‌ها جواب دهید.

لباس مورد نظرتان را از شب قبل حاضر کنید: اگر قبل از مصاحبه با کارفرما صحبت کرده‌اید، می‌توانید درباره نحوه پوشش محل کار مورد نظر سوال کرده تا لباسی مطابق با آن مکان را انتخاب کنید. اگر کسی برای پاسخ‌گویی نبود، درباره شرکت تحقیق کنید تا متوجه شوید چه لباسی مناسب محیط آنجاست.

ویژگی روزمه خوب

چند کپی از رزومه، یک دفترچه یادداشت و یک مداد همراه داشته باشید: برای تجربه یک مصاحبه شغلی موفق حداقل پنج کپی از رزومه چاپ شده خود را روی کاغذی تمیز برای مصاحبه‌های مختلف داشته باشید. دستاوردهای‌تان در نسخه‌ای که نزد خود دارید با ماژیک برجسته کنید تا به موقع درباره آن‌ها توضیح دهید. یک قلم و دفترچه کوچک همراه ببرید و برای یادداشت برداشتن آماده شوید، اما نه روی گوشی تلفن همراه یا سایر وسایل الکترونیک همراه‌تان. اطلاعات را بنویسید تا بتوانید بعدا در نامه تشکر از آن‌ها استفاده کنید. تا حد ممکن تماس چشمی را حفظ کنید.

طوری برنامه‌ریزی کنید که ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زودتر برسید: مسیر محل مورد نظر را روی نقشه مشخص کنید و مطمئن شوید که به موقع می‌رسید. حتی می‌توانید یک بار مسیر را از قبل امتحان کنید. اگر از حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنید یک نقشه جایگزین هم در صورت تاخیر و یا بسته بودن راه داشته باشید. البته اگر زود رسیدید از وقت‌های اضافه برای بررسی محل کار استفاده کنید.

برخورد اولیه خوبی ایجاد کنید: برای داشتن مصاحبه شغلی موفق چیزهای کوچک را فراموش نکنید، کفش‌هایتان را برق بیاندازید، مطمئن شوید ناخن‌های‌تان مرتب و تمیز است، لباس‌تان را بررسی کنید تا سوراخ، لکه، موی حیوان خانگی و نخ‌کشی نداشته باشد. در طول مصاحبه زبان بدن مناسب و لبخند فراموشتان نشود.

با هرکسی که روبه‌رو می‌شوید محترمانه رفتار کنید:  این شامل مامور پارکینگ، مامور حفاظتی و کارکنان نیز می‌شود. با هرکسی که نمی‌شناسید طوری رفتار کنید که گویا مسئول استخدام است حتی اگر نباشد، کارفرما بعدا درباره بازتاب رفتار شما از آن‌ها سوال خواهد کرد.

رفتار خوب و زبان بدن را تمرین کنید: از زمان ورود به ساختمان زبان بدن مورد نظر و اعتماد را تمرین کنید. در زمان نشستن و ایستادن شانه‌های خود را به عقب بدهید. قبل از مصاحبه یک نفس عمیق بکشید و به آهستگی بازدم کنید تا احساس اضطراب را مدیریت و اعتماد به نفس را تقویت کنید. مصاحبه‌کننده باید ابتدا دستش را به سوی شما دراز کند. بایستید، در چشمان او نگاه کنید و لبخند بزنید. محکم دست بدهید، اما نه آنطور که انگشت طرف مقابل فشرده شود.

زبان بدن در مصاحبه شغلی

با اصالت رفتار و مثبت بودن قلب آن‌ها را بربایید: اصیل و صریح بودن در طول مصاحبه موجب می‌شود تا کارفرما با شما به راحتی ارتباط برقرار کند. با لبخند و زبان بدن، مثبت بودن خود را نشان بدهید تا مصاحبه به خوبی پیش برود.

با صداقت به سوال‌ها پاسخ بدهید: در حالی که ممکن است برای بزرگ جلوه دادن مهارت‌ها و دستاوردهایتان وسوسه شوید، اما مصاحبه‌کننده‌ها صداقت را بیش از همه چیز قابل احترام می‌دانند. روی نقاط قوت کلیدی خود متمرکز شوید و بدانید که پیش‌زمینه شما می‌تواند شما را برای موفقیت در گرفتن این شغل کمک کند.

پاسخ‌ها را به موفقیت‌ها و مهارت‌های خود ربط بدهید: یکی از رازهای مصاحبه موفق کاری آن است که از هر فرصتی برای اشاره به مهارت‌های مورد نظر که در توضیحات شغل آمده استفاده و به نمونه‌های مشابه اشاره کنید.

مختصر و مفید جواب دهید: زمان شما با هر مصاحبه کننده‌ای محدود است پس مراقب باشید از زمان تعیین شده تجاوز نکنید، تمرین پاسخ‌ها از قبل می‌تواند به شما کمک کند مختصر و مفید پاسخ بدهید.

درباره کارفرمای قبلی‌ خود منفی صحبت نکنید: شرکت‌ها می‌خواهند کسی را استخدام کنند که علاوه بر فائق آمدن بر مشکلات، آن‌ها را حل کند. اگر از شغل فعلی‌ خود دل‌زده شده‌اید، سعی کنید بیشتر درباره تجربیاتی که از آن کسب کرده‌اید و آنچه می‌خواهید پس از این انجام بدهید، بگویید.

اگر در حال حاضر ریس یا همکاران بداخلاق دارید این مقاله به شما کمک می‌کند: روش کنار آمدن با یک رییس عصبانی و بداخلاق!

در مصاحبه شغلی چگونه باشیم

نکات مهم بعد از مصاحبه

پس از اتمام مصاحبه با انجام این کارها، کارایی مصاحبه شغلی موفق خود را افزایش دهید؛

درباره مرحله بعدی بپرسید: پس از اتمام مصاحبه، خوب است از مصاحبه‌کننده، کارفرما و یا مدیربخش استخدام درباره اینکه چه چیزی در انتظارتان است بپرسید. احتمالا یک ایمیل حاوی نتایج مصاحبه، درخواست‌های اضافه مانند لیست افراد معرف و یا یک وقت مصاحبه دیگر برای شما ارسال خواهند کرد.

یک نامه تشکرآمیز ارسال کنید:  از تمام افرادی که با شما مصاحبه کردند یک کارت ویزیت بگیرید، بنابراین می‌توانید به صورت شخصی یک ایمیل تشکر برای آن‌ها ارسال کنید. اگر صبح مصاحبه شده‌اید در همان روز ایمیل را ارسال کنید، اما اگر مصاحبه بعد ازظهر انجام شده است، صبح فردا ایمیل بفرستید. مطمئن شوید که ایمیل‌ها از یکدیگر مجزا هستند.

نظرات کاربران