search

فواید سرکه سیب برای لاغری

clock icon زمان خواندن ۹ دقیقه ساینا یعسوبی سه‌شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۹ ۲۳:۴۰

فواید سرکه سیب برای لاغری
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید

سرکه سیب با کاهش میزان قند خون، علاوه بر کمک به بهبود بیماری دیابت، به کاهش وزن و تناسب اندام نیز کمک می‌کند. استیک اسید همچنین با کاهش سطح انسولین خون موجب افزایش چربی‌سوزی نیز می‌شود. از دیگر فواید استیک اسید می‌توان به چربی‌سوزی، بهبود سوخت و ساز بدن، کاهش ساخت قند و چربی در کبد و کاهش اشتها اشاره کرد. از آنجایی که هدف از این متن یافتن فواید سرکه سیب برای لاغری است، تمام تمرکز و توان خود را در زمینه مطالعه سرکه سیب و لاغری خواهیم گذاشت. برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در زمینه شناخت ساختار و فواید دیگر سرکه سیب به دیگر مطالب موجود در سایت سبک زندگی مراجعه کنید.

فهرست مطالب

فواید سرکه سیب برای لاغری

ترکیب نارنجی رنگ سرکه سیب که بوی بسیار تندی و مزه‌ای ترشی مانند دارد، همان ترکیب اصلی سرکه سیب یعنی استیک اسید است (حدود ۶ درصد). استیک اسید از الکل طی اضافه شدن باکتری در مرحله دوم فرآیند حاصل می‌شود. این اسید که از اسید‌های چرب با زنجیره‌های کوتاه تشکیل شده است، به راحتی درون بدن حل شده و جذب می‌شود. اگر می‌خواهید درباده خواص سرکه سیب بیشتر بدانید، به وبسایت سبک زندگی مراجعه کنید. 

از دیگر مواد تشکیل دهنده سرکه سیب می‌توان به آب و اسید مالتیک اشاره کرد. همانطور که پیش‌تر اشاره شد، استیک اسید به راحتی در مواد هیدروژن‌دار و استات درون بدن حل شده و مقدار کالری بسیار کمی دارد. همین امر می‌تواند دلیل مناسبی در جهت انجام تحقیقات بیشتر در زمینه یافتن فواید سرکه سیب برای لاغری باشد. از دلایلی که می‌توان سرکه سیب را برای لاغری مفید دانست، به چندین نمونه در ذیل اشاره می‌کنیم.

  • سرکه سیب به دلیل داشتن مقدار زیادی از آنزیم‌های مختلف، به سیستم گوارشی جهت هضم هرچه بهتر مواد غذایی کمک می‌کند. تجزیه هرچه بهتر مواد غذایی می‌تواند، به فرآیند جذب و کاهش انباشت آنها در بدن منجر شود. همین امر به کاهش چربی بدن و نیز کاهش وزن کمک می‌کند.
  • سرکه سیب به دلیل داشتن مقدار زیادی پکتین که به آن فیبر رژیمی هم گفته می‌شود، موجب پر شدن حجم معده و کاهش اشتها و همچنین کاهش میل به خوردن غذا شده و لاغری بویژه لاغری شکم را موجب می‌شود.
  • استیک اسید موجود در سرکه سیب با افزایش توانایی کبد و ماهیچه‌ها با جذب هرچه بیشتر قندخون، موجب متعادل کردن سطح گلوکز در خون شده، و به لاغری و کاهش وزن بدن کمک می‌کند.
  • سطح انسولین نسبت به گلیکاگون توسط استیک اسید کاهش می‌یابد، که این امر به نوبه خود نقش مهمی در زمینه چربی‌سوزی ایفا می‌کند.
  • اسید استیک موجود در سرکه سیب همچنین با افزایش میزان ترشح آنزیم AMPK باعث افزایش توانایی بدن در سوزاندن چربی‌های انباشت شده خواهد شد و این آنزیم به کاهش میزان تولید قند و چربی در بدن بوسیله کبد کمک می‌کند.
  • سرکه سیب با افزایش سطح کلسترول خوب خون (HDL) و کاهش سطح کلسترول بد خون (LDL) به تناسب اندام انسان کمک می‌کند.
  • اسید استات موجود در سرکه سیب می‌تواند، با تأثیر بر روی مغز اثر کاهندگی بر روی میزان اشتهای فرد بگذارد.
  • اسید استات و اسید استیک موجود در سرکه سیب می‌توانند فعالیت ژن‌های کاهنده چربی شکمی را افزایش ‌دهند.

 برای مصرف سرکه سیب جهت کاهش وزن بهتر است، شرایط فردی و بیماری‌های زمینه‌ای خود را با پزشک و یا متخصص تغذیه در میان گذاشته و از آنها مشورت بگیرید.

نقش سرکه سیب در لاغری شکم

نقش سرکه سیب در لاغری شکم

از مهمترین فواید سرکه سیب برای لاغری، لاغری شکم و پهلوهاست و برطرف ساختن چربی‌های شکمی یکی از مهمترین و دشوارترین موانع لاغر شدن به حساب می‌آیند. چربی‌های انباشت شده در اطراف حفره شکمی از متراکم‌ترین و سفت‌ترین نوع چربی در بدن انسان هستند.

گاهی گرفتن رژیم‌های غذایی بسیار سنگین و متمرکز و همچنین انجام تمرینات ورزشی حرفه‌ای نیز نمی‌توانند نقش بزرگی در کاهش حجم توده‌های چربی متراکم و سرسخت شکم و پهلو ایفا کنند.

سرکه سیب با داشتن مقدار کالری بسیار کم، کاهش گلوکز خون، افزایش توانایی چربی‌سوزی بدن، کاهش اشتها، کاهش کلسترول بد خون، میزان فیبر بالا و بهبود بیماری کبد چرب نقش مهمی در لاغری به ویژه لاغری شکم و پهلو ایفا می‌کند.

این سرکه با کاهش اشتها و میل به غذا، افزایش سطح سوخت و ساز بدن، کاهش چربی کبد و همچنین کاهش سطح چربی و گلوکز خون از حجم توده‌های چربی بدن، حتی چربی‌های متراکم شکمی به طرز قابل توجهی می‌کاهد. این کاهش میزان حجم چربی و تری‌گلیسیرید موجب بروز اندامی متناسب و جلوگیری از چاقی از جمله چاقی شکم و پهلوها می‌شود.

مصرف مقدار کمی از سرکه سیب قبل از خوردن غذاهای پرکالری و مملو از کربوهیدرات می‌تواند از ابتلا به بیماری‌های مختلف از جمله دیابت، کلسترول همچنین انباشت چربی در سلول‌های بدن به ویژه توده‌های متراکم چربی در سلول‌های شکمی جلوگیری کند. در نتیجه می‌توان گفت، فواید سرکه سیب برای لاغری شکم و دور کمر بیشتر از بقیه نقاط بدن است.

سرکه سیب و دارچین برای لاغری

سرکه سیب و دارچین برای لاغری

دارچین یکی از مهمترین و مؤثرترین ادویه‌ها در زمینه بهبود عملکرد کبد، تثبیت قند خون، کاهش اشتها، چربی سوزی و پاکیزگی خون داخل رگ‌هاست. ترکیب سرکه سیب و دارچین می‌تواند کمک بزرگی به کاهش وزن بدن به وسیله افزایش خاصیت چربی‌سوزی ایفا کند.

هر کدام از این مواد به تنهایی (یعنی سرکه سیب و دارچین) قدرت و نقش زیادی در ایجاد احساس سلامتی و بهبود تناسب اندام انسان دارا هستند.

برای تهیه ترکیب مفید سرکه سیب و دارچین که باعث افزایش خواص و فواید سرکه سیب برای لاغری نیز می‌شود، بهتر است ابتدا یک تکه از دارچین (یا نصف قاشق چایخوری پودر دارچین) را در یک لیوان آب جوشانده سپس بعد از کاهش حرارت، یک قاشق چای خوری سرکه سیب به مخلوط اضافه کنید. در صورت نداشتن مشکل دیابت می‌توان مواد شیرین کننده‌ای مانند عسل و یا شربت نیز به آن افزود. بهتر است، این ترکیب را به صورت ناشتا در هنگام صبح مصرف کرد.

مصرف این ترکیب در هنگام صبح و به صورت ناشتا می‌تواند، در بیماران گوارشی مشکل‌ساز باشد؛ پس بهتر است افراد دارای مشکلات و بیماری‌های زمینه‌ای درباره مصرف آن با پزشک خود مشورت کنند.

بهترین زمان مصرف سرکه سیب برای لاغری

برای به دست آمدن بیشترین احتمال از فواید سرکه سیب برای لاغری، باید بهترین زمان مصرف آن را فهمیده و به آن عمل کرد. انتخاب زمان مناسب جهت مصرف این مایع می‌تواند، تأثیرات آن را در زمینه دارویی و تناسب اندام افزایش دهد.

خوردن سرکه سیب به صورت ناشتا، قبل از غذا، بعد از غذا و قبل از خواب جزو متداول‌ترین و پرفایده‌ترین زمان‌ها برای این نوشیدنی اعجاب‌انگیز است. مصرف سرکه سیب در زمان‌های مختلف خواص متفاوتی از آن را برجسته می‌کند.

در این مطلب سعی بر یافتن بهترین زمان برای مصرف این سرکه جهت لاغری و تناسب اندام داریم. بسیاری از تحقیقات بر این باورند که خوردن یک یا دو قاشق چای خوری سرکه سیب حل شده در آب یا آب میوه ۱۵ الی ۲۰ دقیقه قبل از صرف وعده غذایی می‌تواند به گوارش و جذب بهتر غذا کمک کرده، و از پرخوری جلوگیری کند.

بعضی از متخصصان تغذیه نیز بر این باورند که نوشیدن این محلول ۲۰ دقیقه قبل از خوابیدن می‌تواند در صورت تداوم بهترین زمان برای مصرف این نوع از سرکه جهت چربی‌سوزی، بهبود گوارش و متابولیسم باشد.

خوردن سرکه سیب بعد از غذا

خوردن سرکه سیب بعد از غذا

خوردن سرکه سیب بعد از غذا باعث افزایش میزان جذب مواد مغذی، ویتامین‌ها، املاح و مواد معدنی خواهد شد. همچنین گوارش غذا را در معده تسریع کرده و به هضم آن کمک بزرگی می‌کند.

بسیاری از افراد مبتلا به مشکلات گوارشی و بیماری زمینه‌ای از جمله انواع حساسیت بهتر است، بعد از غذا یک قاشق چایخوری سرکه سیب را در آب ریخته و میل کنند. زیرا مصرف سرکه سیب به صورت ناشتا، به صورت خالص و یا قبل از غذا می‌تواند برای اینگونه افراد عوارض زیادی به همراه بیاورد.

خوردن سرکه سیب قبل از خواب برای لاغری

خوردن سرکه سیب قبل از خواب برای لاغری

همانطور که پیش‌تر گفته شد، مصرف این مایع چند دقیقه (۱۵ الی ۲۰ دقیقه) قبل از خواب، فواید سرکه سیب برای لاغری را افزایش می‌دهد. مصرف مکرر (برای مدت ۱۰ الی ۱۶ روز) به اندازه یک قاشق چای‌خوری از سرکه سیب در آب یا آبمیوه‌های طبیعی (کم کالری) چند دقیقه قبل از خواب، می‌تواند به کاهش وزن بدن، افزایش متابولیسم و چربی سوزی کمک بزرگی کند.

لازم به ذکر است، در کنار مصرف سرکه سیب انجام تمرینات ورزشی و رعایت رژیم غذایی مهم و حیاتی بوده و مصرف سرکه سیب به تنهایی نمی‌تواند تأثیر زیادی بر روی لاغری و تناسب اندام افراد داشته باشد.

آیا سرکه سیب در رژیم لاغری سریع مؤثر است

آیا سرکه سیب در رژیم لاغری سریع مؤثر است

همانطور که پیش‌تر گفته شد، مصرف سرکه سیب به تنهایی نمی‌تواند تضمینی بر لاغری و بهبود تناسب اندام افراد محسوب شود. در کنار این نوشیدنی باید به رعایت رژیم غذایی و انجام تحرکات و تمرینات ورزشی نیز پرداخت.

مصرف یک دوره یک الی دو ماهه (بسته به شرایط فردی و تجویز پزشک) نوشیدن محلول آب و سرکه سیب (به نسبت تعیین شده توسط پزشک برای هر فرد) قبل از خواب، انجام تمرینات ورزشی و رعایت رژیم غذایی مناسب همراه با مواد خوراکی چربی‌سوز، مانند گریپ‌فروت می‌تواند به کاهش سایز دور کمر و لاغری شکم و دیگر نقاط بدن کمک کند. ولی این لاغری دائمی نیست و درمان قطعی برای چاقی نخواهد بود.

آیا لاغری با سرکه سیب عوارض دارد

آیا لاغری با سرکه سیب عوارض دارد

در بسیاری از موارد مصرف مکرر و طولانی مدت سرکه سیب می‌تواند موجب بروز مشکلات گوارشی شدید از جمله، سوزش معده، نفخ، حالت تهوع، زخم معده، التهابات دستگاه گوارش و کولیت روده شود.

مصرف طولانی مدت سرکه سیب می‌تواند، منجر به کاهش سطح پتاسیم بدن شده و عوارض و بیماری‌های زیادی ازجمله پوکی استخوان را به همراه بیاورد.

سرکه سیب با تعدادی از داروها از جمله انسولین و لانکوسین تداخل دارویی داشته و نباید همزمان مصرف شوند. کاهش وزن ناشی از سرکه سیب موقتی بوده و احتمال بازگشت آن بسیار زیاد است.

از دیگر عوارض مصرف سرکه سیب می‌توان به داشتن احساس خستگی، سوزش مری، تضعیف دستگاه ایمنی، کاهش میکروب‌ها و باکتری‌های مفید دستگاه گوارش و فرسودگی مینای دندان اشاره کرد.

خواص  سرکه سیب

سخن پایانی

مصرف سرکه سیب برای برطرف ساختن چربی اضافی بدن و بهبود روند لاغری افراد بسیار مهم و مفید خواهد بود. به شرطی که مصرف آن در زمان مناسب و زیر نظر پزشک متخصص و تحت تجویز او انجام پذیرد. اگرچه فواید سرکه سیب برای لاغری بسیار است، اما سرکه سیب به تنهایی نمی‌تواند درمان کاملی برای چاقی محسوب شود و روند لاغری به وسیله آن برگشت‌پذیر خواهد بود. زمان مصرف این سرکه تأثیر بسیاری در برجسته ساختن، ویژگی‌های درمانی آن خواهد گذاشت.

نظرات کاربران