search

طرز تهیه لاوا کیک شکلاتی (کیک آتشفشان)

clock icon زمان خواندن ۲ دقیقه مینا پوردانا دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ ۱۱:۵۵

طرز تهیه لاوا کیک شکلاتی (کیک آتشفشان)
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید
چاکلت لاوا کیک، یک دسر رویایی برای عاشقان شکلات است. کیکی شکلاتی و سبک که با فرو بردن قاشق، شکلات مذاب از میان آن جاری می‌شود. پخت کیک لاوا تنها ۱۰ دقیقه زمان می‌برد و با در نظر گرفتن مراحل آماده‌کردن و خنک‌شدن کیک، تنها ۲۵ دقیقه با خوردن یک کیک شکلاتی فوق‌العاده فاصله دارید. طرز تهیه لاوا کیک شکلاتی را بخوانید و همین امروز دست به کار پخت این دسر خوشمزه شوید.

ارزش غذایی

انرژی581 کیلوکالری
کربوهیدرات50 گرم
پروتئین8 گرم
چربی کل41 گرم
کلسترول0.183 میلی گرم
فیبر خوراکی3 گرم
preparation time icon

زمان آماده سازی

5 دقیقه

cooking time icon

زمان پخت

10 دقیقه

serve icon

تعداد سرو

2 نفر

مواد لازم

آرد سفید 1 قاشق غذاخوری
شکر 2 قاشق غذاخوری
تخم مرغ - بزرگ1 عدد
کره 4 قاشق غذاخوری
شکلات چیپسی 0.33 پیمانه
نمک کمی
بستنی وانیلی برای سرو

لاوا کیک که در ایران با نام کیک آتشفشان شناخته می‌شود، کیکی شکلاتی است که مدت پخت کوتاهی دارد و میان آن مذاب باقی می‌ماند. این کیک بر خلاف روش تهیه آسانی که دارد می‌تواند یک دسر مجلسی و جذاب باشد. برای تهیه کیک لاوا می‌توانید از قالب رمکین هم کمک بگیرید، اما در آن صورت باید کیک را داخل قالب سرو کنید. شکلات این کیک بهتر است از انواع تلخ یا کم‌شیرین انتخاب شود.

طرز تهیه لاوا کیک شکلاتی

طرز تهیه لاوا کیک شکلاتی

  1. دمای فر را روی ۲۳۰ درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید تا کاملا گرم شود. با این میزان مواد اولیه ۲ عدد کیک لاوا خواهید داشت، بنابراین ۲ خانه از قالب مافین را با کپسول کاغذی بپوشانید. داخل کاغذها را با اسپری روغن یا قلموی آشپزی کمی چرب کنید.
  2. یک کاسه مقاوم در برابر حرارت انتخاب کرده، شکلات چیپسی و کره را در آن بریزید. کاسه را روی بخار آب به روش بن ماری حرارت دهید تا کره و شکلات‌ها کاملا ذوب شوند. سپس کاسه را از روی حرارت بردارید و خوب هم بزنید تا مواد به صورت یکسان ترکیب شوند. در صورتی که ماکروویو دارید، کاسه را برای ۴۵ ثانیه در آن قرار دهید و سپس مرحله هم‌زدن را انجام دهید. در صورت تمایل می‌توانید به جای شکلات چیپسی، از هر نوع شکلات خردشده دیگر استفاده کنید.
  3. شکر و تخم مرغ را به همراه نوک قاشق چای‌خوری نمک در کاسه‌ای ریخته و با همزن دستی یا برقی به اندازه‌ای بزنید که شکر آن حل شود. سپس این مخلوط را به ترکیب کره و شکلات اضافه کرده و هم بزنید. پس از ترکیب‌شدن، آرد را اضافه و مخلوط کنید.
  4. مواد را با قاشق درون قالب‌های آماده‌شده بریزید، قالب‌ها تقریبا تا سر پر می‌شوند. آن را با احتیاط به فر منتقل کنید و برای ۱۰ دقیقه بپزید.
  5. زمانی که لبه‌های کیک بسته شد و میان آن هنوز شل بود، برای لاوا کیک کافی است. قالب را از فر بیرون بیاورید و اجازه دهید کیک‌ها درون قالب برای ۱۰ دقیقه خنک شوند. پیش از خنک‌شدن به هیچ‌وجه برای خارج‌کردن کیک‌ها تلاش نکنید، وگرنه خراب خواهند شد.
  6. پس از خنک‌شدن، به آرامی و بدون فشارآوردن لاوا کیک‌ را از قالب خارج کرده و وارونه در بشقاب سرو قرار دهید. کپسول کاغذی را جدا کرده و به دلخواه خود با یک اسکوپ بستنی یا میوه تازه تزئین کنید. 
نظرات کاربران