search

زگیل تناسلی زنان - علت بوجود آمدن زگیل تناسلی در زنان چیست؟!

clock icon زمان خواندن ۹ دقیقه محمدمهدی غیاثوند دوشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ ۲۱:۳۴

زگیل تناسلی زنان - علت بوجود آمدن زگیل تناسلی در زنان چیست؟!
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید

بیماری‌های مقاربتی از شایع‌ترین انواع بیماری است که بسیاری از افراد را هر ساله در سرتاسر جهان درگیر خود می‌کند. اینگونه بیماری‌ها به طور مستقیم از طریق رابطه جنسی بین افراد گسترش می‌یابد. زگیل تناسلی زنان که توسط ویروس HPV ایجاد می‌شود نیز یکی از این نوع بیماری‌های مقاربتی است که با ایجاد درد و سوزش در ناحیه تناسلی موجب اختلال در فعالیت جنسی می‌شود. در این مقاله درباره علل ایجاد این نوع زگیل و راه‌های پیشگیری از آن صحبت می‌کنیم.

فهرست مطالب

زگیل تناسلی زنان چیست

زگیل تناسلی زنان چیست

زگیل تناسلی، بافتی نرم و شکلی مانند دیگر انواع ضایعات پوستی داشته با این تفاوت که در نواحی مربوط به دستگاه تناسلی رشد می‌کند. این زگیل یکی از انواع بیماریهای مقاربتی است. این نوع زگیل با ایجاد درد، خارش  و ناراحتی‌های پوستی موجب درد و اختلال در فعالیت‌های جنسی می‌شود. برای شناخت بیشتر درباره زگیل‌های پوستی به وبسایت سبک زندگی مراجعه کنید، اما در این مطلب قصد داریم پیرامون زگیل تناسلی در زنان بنویسیم. 

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یکی از رایج‌ترین عفونت‌های جنسی جهان است. انواع مختلفی از این ویروس وجود دارد که می‌توانند دامنه گسترده‌ای از عوارض خفیف تا شدید را ایجاد کند. از عوارض شدید HPV می‌توان دیپلازی دهانه رحم و سرطان رحم در زنان را نام برد.

یکی از عوارض انواع کم خطرتر HPV، زگیل تناسلی است که در واقع نوعی عفونت مقاربتی  محسوب می‌شود. هرچند که HPV باعث ایجاد زگیل تناسلی زنان و مردان است، اما باید بدانید که این عفونت برای زنان خطرناک‌تر است، چرا که باعث افزایش میزان خطر ابتلا به سرطان رحم می‌شود.

علائم زگیل تناسلی زنان

علائم زگیل تناسلی زنان چیست

HPV از طریق فعالیت‌های جنسی منتقل می‌شود و ممکن است شروع علائم از چندین هفته تا چندین ماه پس از فعالیت جنسی به طول بینجامد. زگیل تناسلی همیشه برای چشم انسان قابل مشاهده نیست، چرا که ممکن است بسیار کوچک بوده و یا همرنگ پوست باشد. قسمت بالایی آن معمولا شبیه به گل کلم بوده و در اثر لمس احساس برجستگی می‌کنید. همچنین گاهی اوقات ممکن است به صورت خوشه‌ای از چند زگیل کنار هم باشد.

زگیل تناسلی زنان در مناطقی مانند داخل واژن یا مقعد، خارج از واژن یا مقعد و روی دهانه رحم ظاهر می‌شود. این نوع زگیل همچنین ممکن است در لب، دهان، زبان یا گلو شخصی که از طریق دهان با فرد مبتلا به HPV در ارتباط بوده، به وجود آید. 

زگیل تناسلی علائمی دارند که حتی در صورت مشاهده نکردن آن‌ها باید احتمال ابتلا را داده و برای معاینه بیشتر به پزشک مراجعه کنید. برخی از این علائم عبارتند از:

 • خارش
 • خون ریزی‌های غیر عادی
 • احساس سوزش

در صورت عدم رسیدگی به موقع، گسترش و بزرگ شدن زگیل تناسلی زنان علائم بالا با شدت بیشتری ادامه می‌باید و باعث ایجاد مشکلات در رابطه جنسی می‌شود.

علت ایجاد زگیل تناسلی در زنان

علت ایجاد زگیل تناسلی در زنان

یکی از اصلی‌ترین علل زگیل تناسلی، ویروس HPV است. ۳۰ تا ۴۰ نوع ویروس HPV وجود دارد که به طور مستقیم بر اندام تناسلی زنان تاثیر می‌گذارد، اما تنها فقط تعداد کمی از آن‌ها باعث ایجاد زگیل می‌شوند. 

به دلیل قابلیت انتقال بالای HPV از طریق تماس‌های جنسی سازمان پیشگیری و کنترل بیماری آمریکا (CDC) می‌گوید که اغلب افرادی که رابطه جنسی محافظ نشده‌ داشته یا به سلامتی شریک جنسی خود اطلاعات کافی ندارند، به آن مبتلا هستند. با این وجود ابتلا به این ویروس همیشه نیز منجر به زگیل تناسلی نشده و ممکن است خود به خود از بین برود. 

عوامل افزایش خطر زگیل تناسلی زنان

عوامل افزایش خطر زگیل تناسلی زنان

هر فرد دارای فعالیت جنسی در معرض ابتلا به HPV و زگیل تناسلی است با این حال برخی از افراد در معرض خطر بیشتری قرار دارند. این عوامل عبارتند از:

 • سن زیر ۳۰ سال
 •  مصرف دخانیات
 • مشکل و ضعف در سیستم ایمنی بدن
 • نوزاد مادران مبتلا به HPV

تشخیص زگیل تناسلی زنان

زگیل تناسلی زنان چگونه تشخیص داده می‌شود

برای تشخیص این عارضه ابتدا پزشک سوابق ارتباطات جنسی شما را بررسی می‌کند. مرحله بعد معاینات فیزیکی است که در نواحی صورت می‌گیرد که بیشتر مستعد تشکیل زگیل تناسلی هستند. از آنجایی که زگیل تناسلی زنان می‌تواند در اعماق بدن ایجاد شود ممکن است نیاز به معاینه لگن باشد.

همچنین پزشک تست پاپ اسمیر را نیز انجام می‌دهد تا بتواند از سلول‌های دهانه رحم نمونه برداری کرده و آن‌ها را به لحاظ وجود HPV آزمایش کند. انواع خاصی از HPV  ممکن است نتایج غیر طبیعی در آزمایش پاپ اسمیر ایجاد کند که نشان دهنده تغییرات پیش از سرطانی شدن سلول‌ها است.

درمان زگیل تناسلی زنان

درمان زگیل تناسلی زنان

در حالی که برخی از زگیل‌های تناسلی با گذشت زمان از بین می‌روند برخی دیگر ممکن است برای شما مشکلات جدی ایجاد کنند. البته باید توجه داشته باشید که HPV به خودی خود از بین نرفته و در سلول‌های پوستی شما باقی خواهد ماند و اگر درمان نشود ممکن است به صورت مکرر ایجاد زگیل تناسلی را تجربه کنید. همچنین در این حالت شما هنوز قابلیت انتقال HPV به دیگران را دارید. پیش از هر چیز بهتر است از بیماریهای مقاربتی آگاهی داشته باشید و در صورت امکان واکسن گارداسیل تزریق کنید. اما در صورت ابتلا به دنبال راه‌های درمان آن باشید. 

برای از بین بردن علائم و تسکین درد باید هرچه سریعتر روند درمان را آغاز کنید. توجه داشته باشید که نمی‌توان با روش‌های خانگی و بدون دارو اقدام به درمان این نوع زگیل کرد. برخی از درمان‌های زگیل تناسلی که به صورت موضعی تجویز می‌شوند، عبارتنداز:

 • ایمیکیمود (آلدرا)
 • پودوفیلین و پودوفیلوکس (کاندیلوکس) 
 • تری کلرواستیک اسید یا TCA 

اگر با استفاده از این درمان‌ها و با گذشت زمان زگیل برطرف نشود ممکن است برای برداشتن آن‌ها به جراحی نیاز باشد. امروزه روش‌های دیگری نیز برای برداشتن زگیل تناسلی وجود دارد که عبارتنداز:

 • الکتروکوتری یا سوزش زگیل با جریان الکتریکی
 • سرما جراحی 
 • درمان‌های لیزری
 • برش یا قطع زگیل
 • تزریق داروی اینترفرون

درمان‌های خانگی زگیل تناسلی زنان

ممکن است بسیاری درباره درمان‌های خانگی زگیل شنیده باشید، اما باید بدانید که استفاده از آن‌ها در درمان زگیل ناحیه تناسلی معمولا مفید نبوده و ممکن است آسیب رسان هم باشد.

درمان‌هایی که برای زگیل و ضایعات پوستی سایر مناطق بدن پیشنهاد می‌شود برای اندام تناسلی مناسب نیست چرا که این ناحیه از حساسیت بیشتری برخوردار بوده و به داخل بدن راه دارد. حتی در صورتی که برخی از این درمان‌ها بتوانند مشکلات و عوارض زگیل را کاهش دهند ممکن است در از بین بردن HPV موفق ظاهر نشوند.

درمان‌های خانگی زگیل تناسلی زنان روغن درخت چای

استفاده از روش‌های درمانی اشتباه به اندام تناسلی شما آسیب می‌رساند. بنابراین، قبل از استفاده از هرگونه درمان خانگی برای زگیل تناسلی زنان حتما با پزشک خود مشورت کنید. برخی از درمان‌های خنگی توصیه شده برای زگیل تناسلی عبارتند از:

 • روغن درخت چای: این روغن می‌تواند با قارچ‌ها و ارگانسیم‌های مشابه آن مبارزه کند. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که روغن درخت چای می‌تواند در تسکین علائم زگیل تناسلی مفید باشد. برخی از افراد به این نوع روغن حساسیت دارند. بهتر است قبل از استفاده مقداری از آن‌ را بر روی بازو خود بمالید و اگر طی ۲۴ ساعت هیچ واکنشی مشاهده نکردید، می‌توانید از آن استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که این روغن را به صورتی خوراکی مصرف نکرده و در نواحی داخلی مانند واژن و دهان استفاده نکنید.

درمان‌های خانگی زگیل تناسلی زنان چای سبز

 • چای سبز: مواد موجود در چای سبز در درمان زگیل تناسلی زنان مفید است. می‌توانید عصاره این چای را با روغن نارگیل ترکیب کرده و بر روی زگیل بمالید.

درمان خانگی زیگیل تناسلی با سیر

 • سیر: مطالعات حاکی از آن است که عصاره سیر می‌تواند به پاکسازی زگیل‌ها کمک کند.

درمان‌های خانگی زگیل تناسلی زنان سرکه سیب

 • سرکه سیب: سرکه مانند ترکیبات اسیدی موجود در برخی از داروهایی که برای درمان زگیل تناسلی زنان استفاده می‌شود، می‌تواند در از بین بردن زگیل موثر باشد. نوک یک پنبه را به سرکه سیب آغشته کرده و بر روی زگیل بمالید.

جلوگیری از زگیل تناسلی زنان

چگونه می‌توان از زگیل تناسلی زنان جلوگیری کرد

واکسن‌های HPV که به نام واکسن‌های گارداسیل شناخته می‌شوند، امکان این را دارند که زنان را از رایج‌ترین انواع  HPV که منجر به زگیل تناسلی خواهند شد، محافظت کند. افراد تا سن ۴۵ سال می‌توانند به تزریق واکسن گارداسیل اقدام کنند، اما بهترین سن برای دریافت آن نوجوانی و قبل از شروع فعالیت جنسی است. دلیل تزریق در سن پایین این است که اگر واکسن پیش از شروع فعالیت جنسی فرد تزریق گردد بیشترین تاثیر را خواهد گذاشت.

روش موثر دیگری که می‌توان با آن از زگیل تناسلی جلوگیری کرد، استفاده از وسایل محافظتی  مانند کاندوم در حین رابطه جنسی است. اینگونه وسایل باید تماس فیزیکی با پوست و ترشحات شریک جنسی را در تمام طول رابطه حفظ کنید. فراموش نکنید که انجام تست پاپ اسمیر یکی از روش‌هایی است که می‌تواند در پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی موثر باشد. 

جوش تناسلی چیست و چه تفاوتی با زگیل تناسلی دارد

جوش‌ها برجستگی‌های پوستی خوش خیمی هستند که معمولا در مناطقی که پوست چین خورده ایجاد می‌شوند. جوش‌های پوستی را آکروکردن نیز می‌نامند و معمولا در ۲۵ درصد افراد بزرگسال دیده می‌شوند. گاهی اوقات این جوش‌های پوستی در نواحی تناسلی نیز رشد می‌کنند که به آن‌ها جوش تناسلی گفته می‌شود. جوش تناسلی خوش خیم بوده و برعکس زگیل تناسلی مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند. بیشتر افراد به دلیل مسائل زیبایی مایل به برداشتن آن‌ها هستند.

نکته مهم در موضوع جوش تناسلی و زگیل تناسلی تشخیص درست و تفکیک آن‌ها از هم است. به دلیل که ممکن است گاهی اوقات این دو اشتباه گرفته شوند در صورت مشاهده برجستگی‌های غیر طبیعی در نواحی تناسلی به پزشک مراجعه کنید تا با معاینه درست و تشخیص به موقع بهترین درمان برای شما در نظر گرفته شود.

پرسش های رایج درباره HPV

پرسش‌های رایج 

 • آیا زگیل تناسلی زنان خطرناک است؟

زگیل تناسلی زنان که ناشی از ویروس HPV است با ایجاد ناراحتی و درد در فعالیت‌های جنسی اختلال ایجاد می‌کند اما خطرناک نبوده و قابل درمان است.

 • آیا درمان خانگی زگیل تناسلی موثر است؟

درمان‌های خانگی زگیل تناسلی در کاهش عوارض و مشکلات ناشی از این عارضه پوستی موثر هستند اما نمی‌توانند ویروس HPV را از بین ببرند. در صورت از بین نرفتن این ویروس در بدن ممکن است دوباره به زگیل تناسلی مبتلا شوید.

سخن پایانی

زگیل تناسلی زنان یک عفونت مقاربتی شایع است که به راحتی با اصلاح شیوه رابطه جنسی و استفاده از وسایل محافظتی مانند کاندوم قابل پیشگیری است. در صورت ابتلا به این نوع زگیل به پزشک مراجعه کنید تا او بتواند بهترین درمان را برای کاهش عوارض و از بین بردن این عارضه به شما پیشنهاد دهد. همچنین سعی کنید همیشه از سلامت شریک جنسی خود مطلع باشید چرا که این موضوع به میزان زیادی در کاهش ابتلا به زگیل تناسلی موثر است.

نظرات کاربران

بهار

شنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۰

سلام و خسته نباشید می خواستم بدونم زگیل تناسلی از طریق لیزر هم قابل انتقال هستش؟؟؟