search

رنگ زبان نشانه چیست

clock icon زمان خواندن ۶ دقیقه تیم سلامت شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۲ ۱۲:۰۱

رنگ زبان نشانه چیست
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید

گاهی زبان ما در اثر خوردن یک ماده غذایی رنگی، به رنگ خاصی درمی‌آید یا بر اثر تشنگی و خشکی کمرنگ می‌شود. اما برخی تغییرات رنگ زبان برای مدت بیشتری ادامه پیدا می‌کنند و می‌توانند خبر از موضوعی مرتبط با سلامت ما بدهند. در ادامه این مطلب به شما می‌گوییم هر رنگ زبان نشانه چیست و چه زمانی باید نگران تغییر رنگ زبان خود باشید.

فهرست مطالب 

رنگ زبان سالم

رنگ زبان سالم

رنگ زبان سالم باید صورتی، با یک پوشش نازک مایل به سفید روی سطح باشد. شاید فکر کنید زبانتان فقط رنگ خاصی دارد، در حقیقت  این اندام عضلانی کوچک می‌تواند در طیف وسیعی از رنگ‌ها باشد. زبان ی تواند قرمز، زرد، بنفش یا رنگ دیگری شود و برخی بیماری ها احتمال دارد حتی شکل آن را تعیین کنند. عجیب نیست که زبان رنگ متفاوتی داشته باشد، اما تغییر رنگ زبان نشانه سلامت هم نیست. در حالی که زبان هر کسی می تواند کمی متفاوت به نظر برسد، یک زبان معمولی سالم ویژگی های مشابهی دارد.

رنگ زبان ناسالم

رنگ زبان ناسالم

وقتی زبان رنگ صورتی معمولی خود را ندارد، احتمال دارد یک بیماری داشته باشید. در زیر رنگ‌های مختلف زبان و معنی آنها آمده است.

زبان سفید

زبان سفید معمولاً به دلیل لکه های سفیدی است که روی سطح زبان رشد می کنند. اینها معمولاً در اثر عفونت های قارچی مانند برفک دهان ایجاد می شوند. داروهای ضد قارچ می توانند این لکه ها را پاک کنند. زبان سفید می تواند در اثر بیماری های خوش خیم مانند لکوپلاکیا یا لیکن پلان دهان ایجاد که باعث ایجاد خطوط سفید می شود. گاهی اوقات لکوپلاکیا احتمال دارد سرطانی شود.

یک پوشش سفید ضخیم یا سنگین روی سطح زبان، که به عنوان لکوپلاکیا نیز شناخته می شود و می تواند ناشی از دود سیگار یا تحریک زبان باشد. این بیشتر ظاهری روکش دار دارد. آن را با برفک دهان اشتباه نگیرید، برفک شبیه یک لایه پنیر دلمه روی زبان  و اغلب با دیابت یا ضعف سیستم ایمنی مرتبط است. لکوپلاکیا در افرادی که زیاد سیگار می کشند شایع است.

زبان قرمز با ظاهری نقشه مانند

زبان قرمز با طرح‌هایی مانند نقشه 

زبان قرمز (نه صورتی تیره)  به سادگی کمبود ویتامین ب را نشان دهد که می تواند با مکمل برطرف شود. مخملک، اگزما، و بیماری کاوازاکی نیز می تواند باعث قرمز شدن زبان شوند. لکه های قرمز با حاشیه های سفید در امتداد زبان یک وضعیت نادر، اما بی ضرر به نام زبان جغرافیایی است.

آیا زبان شما به نظر می رسد که با جزایر کوچک صاف پر شده است. این زبان جغرافیایی نامیده می شود.  و کاملاً رایج است و خطرناک نیست. زبان دارای الگوهای قرمز و سفیدی است که شبیه یک نقشه است، از این رو نام آن گرفته شده است. گرچه دلیل این مشکل هنوز مشخص نیست اما می‌دانیم که نباید برای آن نگران باشیم.

نوک قرمز زبان

نوک قرمز زبان می تواند نشان دهنده استرس ذهنی یا عاطفی باشد. شاید در موقعیت های پر استرس  بیشتر، و زمانی که همه چیز حل شد، خود به خود برطرف می شود. همچنین، داروهای روان‌شناختی می‌توانند هم جریان بزاق و هم هیدراتاسیون دهان را تغییر دهند، که احتمال دارد روی کل دهان و رنگ زبان تأثیر بگذارد.

زبان سیاه

زبان سیاه

این وضعیت زمانی رخ می دهد که باکتری‌ها انباشته شده باشند، یا اگر سیگاری معمولی هستید. درمان آن بهداشت دهان و دندان، از جمله مسواک زدن سه بار در روز، نخ دندان و سیگار نکشیدن است. مسواک برقی یک مکمل عالی برای کمک به بیماران برای دستیابی به دهان تمیزتر است. مسواک زدن زبان باید هر بار که دندان های خود را مسواک می زنید، انجام شود و افراد سیگاری و غیرسیگاری به طور یکسان باید از اسکراب زبان استفاده کنند. دلیل احتمالی دیگری برای زبان سیاه وجود دارد. پپتو بیسمول، که حاوی بیستموس است، می‌تواند سطح زبان را نیز سیاه کند.

زبان زرد

این وضعیت می تواند نشانه مشکلات کبدی یا معده باشد. زبان زرد علامت شروع تدریجی بیماری است که منجر به ایجاد زبان قهوه‌ای یا سیاه رنگ در انتهای خط می‌شود. یکی از علل شایع زبان زرد می تواند بهداشت ضعیف دهان و دندان، سیگار کشیدن، و یا برخی از داروها باشد. بهبود بهداشت دهان و دندان می تواند باعث از بین رفتن مشکلات شود. با این حال، اگر هر گونه بهبودی نمی‌بینم،  باید آن را توسط یک متخصص پزشکی بررسی کنید.

زبان قهوه ای

زبان قهوه‌ای

این رنگ معمولاً بی ضرر و ناشی از چیزی است که می‌خورید و می‌نوشید. با این حال، استفاده از تنباکو یکی دیگر از دلایل قهوه‌ای شدن زبان است، عادت مضری که به طور بالقوه می‌تواند منجر به علائم سرطان دهان مانند زخم ها در زبان شود.

زبان قهوه ای تیره تا سیاه بیشتر به باکتری های ناشی از عادات بد بهداشت دهان نسبت داده می‌شود. دیابت یکی دیگر از علل زبان سیاه است. گاهی اوقات پاپیلاها می توانند تکثیر شوند و مودار به نظر برسند، که این ویژگی یک بیماری خوش خیم به نام زبان سیاه مودار است.

معمولاً زبان قهوه‌ای از چیزی که می‌خورید یا می‌نوشید به وجود می‌آید. تغییر رنگ قهوه‌ای زبان شاید به دلیل سیگار کشیدن باشد. اگر زبان همیشه قهوه ای است، می تواند به این معنی باشد که به دلیل سیگار کشیدن مزمن دچار مشکلات ریوی شده اید.

زبان آبی یا بنفش

زبان آبی یا بنفش

زبان آبی احتمال دارد نشان دهنده گردش ضعیف اکسیژن در خون باشد. این می تواند به مشکلات ریوی یا بیماری کلیوی نسبت داده شود .مشکلات قلبی و گردش خون ضعیف می تواند باعث رنگ بنفش زبان شود. زبان ارغوانی در بیماری کاوازاکی دیده می شود. زبان آبی یا بنفش می تواند نشان دهنده ناراحتی قلبی باشد. اگر قلب خون را به درستی پمپاژ نمی‌کند، یا  اکسیژن در خون کم باشد، زبان  می‌تواند بنفش مایل به آبی شود. 

رنگ زبان

چه زمانی باید با پزشک مشورت کرد

اگر متوجه چیز عجیبی بر روی زبان خود شدید، برای مشاوره به یک متخصص پزشکی یا دندانپزشکی مراجعه کنید. تغییر در رنگ زبان رایج است و می‌تواند نشان دهنده یک مشکل اساسی سلامت باشد. مشکلات زبان از نظر شدت متفاوت هستند و برخی نیاز به درمان دارند. زبان سالم معمولا صورتی‌رنگ با پوششی سفید رنگ در بالا و طرفین است. زمانی که تغییرات در رنگ، شکل، اندازه یا بافت زبان بیشتر از چند روز طول بکشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

در موارد زیر مشورت با پزشک ضروریست:

  • تغییرات طولانی مدت در رنگ: زبان ممکن است روز به روز کمی تیره تر یا روشن تر به نظر برسد. با این حال، هر گونه تغییر طولانی مدت در رنگ زبان می تواند مستلزم مشورت با پزشک باشد.
  • تغییر در اندازه یا شکل: اگر متوجه تغییراتی در شکل زبان خود شدید، مانند التهاب، توده های غیرمعمول یا نازک شدن، باید با پزشک خود مشورت کنید.
  • تغییر در رطوبت یا پوشش: هر گونه تغییر در رطوبت و پوشش نیز باید بررسی شود، به خصوص اگر متوجه لایه سفید یا زرد رنگ ضخیم روی زبان خود شوید. این نوع پوشش می تواند به سایر نواحی دهان انتشار یابد و نشان دهنده عفونت است.
    محبوب‌ترین‌ها
    نظرات کاربران