search

آنچه باید در مورد کربوکسی‌ تراپی بدانید

درمان سیاهی ناخواسته پوست در اندام مختلف

clock icon زمان خواندن ۳ دقیقه مریم نخعی پنجشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۹ ۱۲:۵۷

درمان سیاهی ناخواسته پوست در اندام مختلف
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید

اگر شما هم جزو کسانی هستید که از تیرگی پوست خود در نواحی مختلف ناراضی هستید، عمل کربوکسی تراپی یک روش معمول و نتیجه بخش است. در این روش می‌توانید برای همیشه از شر نواحی تیره پوست خود رها شوید. ما در این مقاله به شکل کامل توضیح داده‌ایم که کربوکسی تراپی چیست، چه عوارض احتمالی دارد، دوران نقاهت آن چقدر است و هر اطلاعات دیگری که شما در این خصوص لازم داشته باشید را در اختیارتان قرار دادیم.

آنچه می‌خوانید:

عوارض کربوکسی‌ تراپی

کربوکسی، عملی ساده 

تاثیر کربوکسی بر سلولیت

کربوکسی‌ تراپی چیست؟

کربوکسی‌ تراپی چگونه انجام می‌شود؟

چگونه برای کربوکسی تراپی آماده شویم؟

فرآیند عمل کربوکسی چیست؟

عوارض جانبی کربوکسی‌ تراپی چیست؟

پس از عمل کربوکسی‌ تراپی چه چیزی در انتظار ماست؟

 

عوارض کربوکسی‌ تراپی

درمان روش کربوکسی تراپی توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تایید شده است و عوارض جانبی ماندگار ندارد.

کربوکسی تراپی

کربوکسی، عملی ساده 

کربوکسی، یک عمل سریع ۱۵ تا ۳۰ دقیقه‌ای و سرپایی است و پس از انجام عمل کربوکسی، می‌توانید کارهای روزانه خود را از سر بگیرید. فقط لازم است تا ۲۴ ساعت شنا نکنید و دوش نگیرید. در مورد تاثیر کربوکسی باید در نظر داشته باشید که بیشتر افراد ممکن است هفت تا ده جلسه کربوکسی را انجام داده تا به نتیجه دلخواه برسند. 


تاثیر کربوکسی بر سلولیت

تحقیقات انجام‌شده در سال ۲۰۱۶ نشان داد که میزان سلولیت در افراد، با انجام عمل کربوکسی، از درجه سه به درجه دو کاهش پیدا کرد. 

 

کربوکسی‌ تراپی چیست؟

از کربوکسی‌تراپی برای درمان سلولیت، ترک پوستی و تیرگی‌های زیر چشم استفاده می‌شود. افرادی که تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند، در مواردی مانند گردش خون، خاصیت ارتجاعی پوست، خطوط ریز و چین و چروک، ترمیم کلاژن پوست و از بین بردن رسوبات چربی با موفقیت روبرو شدند. علاوه بر این، کربوکسی‌تراپی با افزایش جریان خون در پلک می‌تواند به محو شدن تیرگی‌های زیر چشم کمک کند. برخی از پزشکان همچنین از این روش درمانی برای درمان اختلال نعوظ، آرتریت حاد، سندرم رینود و آلوپسی (ریزش موی سکه‌ای) ناشی از گردش خون ضعیف استفاده کرده‌اند.

برای کاهش چربی و سلولیت، اغلب کربوکسی بر روش‌های تهاجمی‌تر و پرخطری مانند لیپوساکشن ترجیح داده می‌شود. از کربوکسی تراپی می‌توان برای صورت، پلک‌، گردن، معده، بازو، پا و باسن استفاده کرد.

کربوکسی تراپی برای درمان سلولیت

کربوکسی‌ تراپی چگونه انجام می‌شود؟

کربوکسی‌ تراپی بسته به اینکه کدام بخش بدن تحت درمان قرار می‌گیرد متفاوت خواهد بود. با این حال، ساز و کار کلی این روش عموما یکسان است. مخزن گاز دی‌اکسید کربن از طریق لوله‌های پلاستیکی به یک تنظیم‌کننده جریان متصل می‌شود و پزشک با دقت میزان جریان گاز از مخزن را تنظیم می‌کند. گاز از طریق تنظیم‌کننده جریان خارج و به لوله‌های استریلی منتقل می‌شود که در انتها دارای فیلتر است. فیلتر قبل از رسیدن (گاز) به بدن‌، ناخالصی‌ها را جدا می‌کند. سپس گاز از سوزن بسیار کوچکی در طرف مقابل فیلتر عبور کرده و به زیر پوست تزریق می‌شود. این روش تقریبا بدون درد است. برخی از پزشکان قبل از قرار دادن سوزن، کرم بی‌حس‌ کننده را در محل تزریق مالش می‌دهند. با وجود بدون درد بودن این فرآیند، برخی از افراد مدت کوتاهی پس از آن احساس عجیبی را تجربه می‌کنند. کربوکسی‌تراپی یک روش سرپایی است و معمولا فقط ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

 

چگونه برای کربوکسی تراپی آماده شویم؟

آمادگی خاصی قبل از عمل نیاز نیست. با این حال پزشک شما بسته به شرایط‌تان، ممکن است دستورالعمل ویژه‌ای داشته باشد. 

 

فرآیند عمل کربوکسی چیست؟

 سلولیت، ترک پوستی و تیرگی‌های زیر چشم تا حدودی ناشی از گردش خون ضعیف است. سلول‌های بدن دی‌اکسید کربن را به عنوان ماده زائد آزاد می‌کنند. گلبول‌های قرمز اکسیژن تنفسی را گرفته، آن‌را به بافت‌های بدن منتقل کرده و سپس دی‌اکسید کربن را برمی‌گردانند. سرانجام، دی‌اکسید کربن توسط ریه‌ها بازدم می‌شود.

پزشک با تزریق دی‌اکسید کربن می‌تواند گردش خون را در یک ناحیه خاص افزایش دهد و باعث هجوم گلبول‌های قرمز خون به آن ناحیه شود. با رسیدن گلبول‌های قرمز به محل، گردش خون افزایش می‌یابد. این کار باعث ترمیم خاصیت ارتجاعی پوست می‌شود و در صورت وجود هاله‌های تیره زیر چشم، رنگدانه‌ی پوست را به حالت سالم برمی‌گردانند. 

ترک پوستی: ترک پوستی روی بدن نتیجه‌ گسستگی کلاژن پوستی است. کربوکسی‌تراپی کلاژن جدید می‌سازد که پوست را ضخیم کرده و ظاهر آن را بهبود می‌بخشد.

سلولیت: گاز دی‌اکسید کربن به سلول‌های چربی تزریق شده و این باعث ترکیدن و از بین رفتن سلول‌های چربی در بدن می‌شود. هنگامی که چربی زیر پوست انباشته می شود، سلولیت شکل می‌گیرد. مطالعات متعددی نشان داده‌اند که کربوکسی‌تراپی در درمان سلولیت بی‌خطر و سودمند است.

تیرگی زیر چشم: هاله‌های تیره زیر چشم معمولا در اثر گردش خون ضعیف ایجاد و باعث ایجاد تجمع عروقی می‌شوند. تزریق گاز در زیر پلک تیرگی زیر چشم را کاهش می‌دهد.

آلوپسی: آلوپسی (ریزش موی سکه‌ای) ناشی از گردش خون ضعیف نیز می‌تواند با کربوکسی‌‌تراپی درمان شود.

عوارض کربوکسی تراپی

عوارض جانبی کربوکسی‌ تراپی چیست؟

کربوکسی‌ تراپی یک روش نسبتا بی‌خطر است و تقریبا عوارض جانبی ندارد. افراد ممکن است در محل تزریق، به خصوص در بازوها و پاها دچار کبودی شده که پس از یک هفته برطرف خواهند شد. افرادی که از این عمل برای کاهش چربی یا رفع سلولیت استفاده می‌کنند، نباید به مدت ۲۴ ساعت شنا یا حمام کنند.

 

پس از عمل کربوکسی‌ تراپی چه چیزی در انتظار ماست؟

استفاده از کربوکسی‌ تراپی برای درمان ترک‌های پوستی تقریبا بدون درد است، زیرا که بافت پوستی زخم (جای زخم) عصب ندارد. از آنجا که ترک پوستی در طول عمل بزرگ می‌شود ممکن است به مدت پنج دقیقه احساس خارش کنید. 

افرادی که از کربوکسی‌ تراپی برای درمان سلولیت و رسوبات چربی استفاده می‌کنند، ممکن است احساس فشاری شبیه به احساسی که در هنگام تست فشار خون دست می‌دهد، داشته باشند. این حس، ناشی از انبساط گاز است. همزمان با عمل‌کردن گاز کربن‌دی‌اکسید و بهبود فشار خون، ناحیه‌های تحت درمان تا ۲۴ ساعت احساس گرما و سوزش می‌کنند. با این حال، می‌توانید بعد از اتمام عمل کارهای روزمره خود را دنبال کنید. 

نظرات کاربران