تاثیر تابش نور خورشید بر مو - سبک زندگی
search

تاثیر تابش نور خورشید بر مو

clock icon زمان خواندن 6 دقیقه مریم براتی شنبه, 24 خرداد 1399, 14:01

تاثیر تابش نور خورشید بر مو
با آغاز فصل گرما، بسیاری از افراد تمایل دارند تا از این آفتاب بهره ببرند. اما باید در نظر گرفت که تابش مستقیم پرتوهای خورشید عاری از آسیب نیست، بلکه ممکن است آسیب جدی به پوست و مو وارد کند. در این مقاله تاثیر نور خورشید بر موی سر را بررسی کردیم. همچنین، در ادامه راهکارهایی برای مراقبت هر چه بیشتر از موها در روزهای آفتابی ارائه شده است.

نور خورشید درست همان‌گونه که پوست را پیر می‌کند، موجب پیری موها نیز می‌شود. تابش فرابنفش خورشید (هر دو پرتو UVA و UVB) اثرات مختلفی بر پوست سر و مو می‌گذارند. بارزترین اثرات این تابش بر ساقه مو است که پرتو فرابنفش باعث روشن شدن رنگ و شکنندگی آنها می‌شود. رنگدانه‌های ملانین (به ویژه در افراد دارای موهای تیره) با کمک به پیشگیری از شکسته شدن پروتئین مو توسط تابش فرا بنفش، نوعی محافظت آنتی‌اکسیدانی در برابر آسیب این تابش ارائه می‌دهند، اما با افزایش سن، این رنگدانه‌ها از بین می‌روند. در نتیجه موها سفید یا خاکستری می‌شوند و خاصیت‌های محافظتی ملانین نیز از دست می‌رود. برای اطلاع از تاثیر نور خورشید بر موی سر در ادامه با ما باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

بهترین روش‌ کاهش تاثیر نور خورشید بر موی سر

کاهش تاثیر نور خورشید بر موی سر با کلاه یا روسری

ضد آفتاب بزنید

تشدید تاثیر نور خورشید بر موی سر

«کلودین پیرارد فرانچیمونت» از گروه پوست و موی بیمارستان دانشگاهی لیژ درباره تاثیر نور خورشید بر موی سر می‌گوید: بعضی انواع اختلالات پوست سر (ملانودرمای لکه‌ای پیرامون‌فولیکولی تحت حاد) احتمالا ناشی از آزادسازی هورمون‌ها (ملانوکورتین) در دهانه‌ فولیکول موها در سطح پوست است که به دلیل قرار گرفتن همه آنها در معرض آفتاب روی می‌دهد. قرار گرفتن در معرض تابش فرابنفش منجر به اگزوژن زودرس (یعنی فاز ریزش در چرخه مو) شده و باعث ایجاد تاخیر در دو مرحله متوالی رشد مو می‌شود. این اتقافات در نهایت، تلوژن افلوویوم (نوعی اختلال پوست سر که مشخصه بارز آن نازک شدن و ریختن موها است) ناشی از تابش را ایجاد خواهد کرد. 

فرانچیمونت می‌گوید ظاهرا آلوپسی آندروژنیک در معرض تابش فرابنفش شدت بیشتری پیدا می‌کند. به معنای دیگر، شروع تشکیل سلول‌های سرطانی ناشی از تابش (جهش سلولی) در پوست سر، باعث افزایش قسمت‌های سخت پوست (اکتینیک کراتوزیس) خواهد شد. این بخش‌ها در اثر آسیب ناشی از سال‌ها قرارگیری در معرض آفتاب و سرطان سلول‌های سنگفرشی پوست سر به وجود می‌آیند که دومین نوع شایع سرطان پوست است.

تاثیر نورهای فرابنقش بر موی سر\

معنای اصلی همه این گفته‌ها این است که تابش فرا بنفش به زیر سطح پوست نفوذ کرده، بر DNA سلول اثرات جهش‌زایی می‌گذارد و عوامل التهابی را در سلول‌ها القا می‌کند. آسیب اکسیداتیو ناشی از تابش فرابنفش آمینواسیدها (به ویژه تریپتوفان، سیستئین، تیروزین و هیستیدین) را در پروتئین‌های ساقه مو تغییر می‌دهد، لیپیدهای مرطوب کننده را تخریب می‌کند و موجب تجزیه رنگدانههای ملانین می‌شود. در این تحقیق همچنین گفته می‌شود که ریزش موی فصلی از نوع افلوویوم تلوژن می‌تواند مربوط به قرارگیری در معرض نور فرابنفش مرتبط باشد و این ارتباط احتمالا ناشی از ایجاد تغییر در چرخه رشد مو است.

بسیاری از ما می‌دانیم که ویتامین دی یکی از مواد مغذی مورد نیاز بدن است و خورشید منبع این ویتامین ضروری به شمار می‌آید. بدن ما برای حفظ چرخه کامل رشد مو به ویتامین دی احتیاج دارد، زیرا این ویتامین رشد فولیکول‌های مو را تحریک می‌کند. ریزش مو یکی از علائم کمبود ویتامین دی است. برای رفع این کمبود می‌توانید زمان بیشتری را در آفتاب بگذرانید. اما با این که ویتامین دی دریافتی از نور خورشید برای موهای شما مفید است، قرار گرفتن در معرض تابش فرا بنفش خورشید می‌تواند به بدن و موهای‌تان آسیب برساند

بهترین روش‌ کاهش تاثیر نور خورشید بر موی سر

در زمان‌های مشخص از قرارگیری در معرض نور خورشید پرهیز کنید:

اگر می‌خواهید از پوست خود محافظت کنید در ساعات آغازین یا انتهایی روز از خانه خارج شوید. در روزهای تابستانی و آفتابی بهتر است بین ساعت ده صبح تا چهار بعد از ظهر دور از آفتاب بمانید. اگر مجبورید بیرون بمانید برای محافظت از موهای‌تان چیزی سر کنید.

پرتوهای فرابنفش به طور مستقیم ساختار و رنگ ساقه مو را تغییر می‌دهند

کاهش تاثیر نور خورشید بر موی سر با کلاه یا روسری

بهترین کاری که می‌توانید برای محافظت از موهای خود در برابر تابش فرا بنفش انجام دهید استفاده از کلاه‌های لبه‌دار پهن زیبایی است که به محافظت از پوست صورت‌تان نیز کمک می‌کند. در غیر این صورت می‌توانید روسری و سایر لوازم محافظ مو را انتخاب کنید تا مطمئن شوید که در پایان تابستان مجبور نخواهید بود هزینه و زمان زیادی را صرف احیای موها و رفع مشکلات پیش آمده در تعطیلات تابستانی کنید. لازم به گفتن نیست که انتخاب مانع فیزیکی مانند کلاه یا روسری برای بدن بسیار بهتر است، زیرا به این ترتیب مجبور به مصرف مواد شیمیایی نخواهید بود و به طبیعت و محیط زیست کمک خواهید کرد. البته نیازی نیست اشاره کنیم که خرید کلاه آفتاب‌گیر سرمایه‌گذاری بسیار مقرون به صرفه‌تری در سلامت موهای شما خواهد بود.

استفاده ار کلاه در برابر نور خورشید

ضد آفتاب بزنید:

با پوشیدن کلاه موهای خود را از آسیب تابش فرا بنفش محافظت کنید. اگر موهای کم‌پشت یا نازکی دارید، حتما هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب مقداری ضد آفتاب روی پوست سر خود بمالید.

کرم‌های ضد آفتاب مخصوص مو چگونه عمل می‌کنند؟

کرم‌های ضد فرابنفش مانعی در برابر پرتوهای UVA و UVB ایجاد می‌کنند. رایج‌ترین ترکیبات موجود در کرم‌های ضد آفتاب، تیتانیوم دی‌اکسید و روی اکسید است، ولی برخی مواد محافظ دیگر مانعی ایجاد می‌کنند که باعث جذب، بازتاب یا پراکندگی پرتوهای مضر فرابنفش می‌شود. علاوه بر این، ضد آفتاب‌ها معمولا از روغن حامل سنگین‌تری برای انتشار مولکول‌های جذب کننده تابش فرابنفش در پوست یا مو استفاده می‌کنند که شست‌وشوی آنها را از روی پوست دشوارتر می‌کند، اما مقاومت‌شان را در برابر آب افزایش می‌دهد. اگر نمی‌خواهید به موهای‌تان آسیب برسانید باید همواره به این نکته توجه داشته باشید.

اگر می‌خواهید در مورد کرم‌های ضد آفتاب بیشتر بدانید روی لینک زیر کلیک کنید:

همه چیز درباره کرم‌های ضد آفتاب + راهنمای خرید

 اگرچه نور خورشید منبع ویتامین دی مورد نیاز موهای شماست، ولی روش‌های دیگری نیز برای دریافت نیاز روزانه به این ویتامین وجود دارد که بر خلاف تابش خورشید ریزش مو را وخیم‌تر نمی‌کند. یکی از این گزینه‌های بهتر مصرف مکمل‌ها و خوردن غذاهایی است که به طور طبیعی سرشار از ویتامین دی هستند

کرم‌های ضدآفتاب و آسیب‌های محیط زیستی 

مشخص شده است که بعضی ترکیبات کرم‌های ضد آفتاب‌ مانند اکتیل متوکسی سینامات به صخره‌های مرجانی آسیب می‌رسانند؛ اگرچه آسیب مستقیمی در اثر دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی گزارش نشده است ولی نانوذرات این ترکیبات نهایتا به خاک بازمی‌گردند و بر زیست دریایی نیز تاثیر منفی می‌گذارند. بنابراین اگر محافظ سرسخت محیط زیست هستید برای محافظت از موهای خود در برابر آسیب تابش فرا بنفش کلاه‌های آفتاب‌گیر لبه پهن یا روسری را انتخاب کنید. 

در مورد پوست سر می‌دانیم که بعضی پرتوهای فرابنفش می‌توانند موجب التیام اگزما و پسوریازیس شوند، ولی از آنجایی که تابش فرابنفش ممکن است به سرطان‌زایی در سلول‌های پوستی منجر شود - یعنی قرارگیری در معرض آفتاب می‌تواند به پوست سر آسیب برساند- توصیه می‌شود با استفاده از ضد آفتاب با SPF مناسب یا پوشیدن کلاه از پوست سر خود محافظت کنید.

کارهایی که موها را آسیب‌پذیر می‌کند

تشدید تاثیر نور خورشید بر موی سر

  • اتوی مو، آب کلردار استخرها یا دکلره (روشن کردن) موها می‌تواند موها را در برابر تابش‌های تابستانی ناشی از گرما و آفتاب آسیب‌پذیرتر کند و به کراتین موهای شما آسیب برساند. پروتئین آسیب‌دیده اجازه می‌دهد آفتاب و گرما راحت‌تر به موها نفوذ کنند و یک رشته موی شکننده به وجود ‌آورد. «ویلما برگفلد»، متخصص پوست می‌گوید: «اگر موهای خود را دکلره یا هایلایت کنید خودتان به آنها آسیب رسانده‌اید و در صورتی که با شنا کردن در استخر کلردار و یا نشستن در آفتاب این آسیب را مضاعف کنید موهای‌تان دچار شکستگی شدید خواهد شد». اگر در استخری شنا می‌کنید که آب آن کلر دارد، حتما موهای خود با آب تمیز بشویید و آب حاوی نمك و كلر استخر را از موهای خود پاک کنید.
  • در انتخاب نرم‌کننده دقت کنید. از نرم‌کننده مویی استفاده کنید که با رنگ و نوع موی شما و همچنین آب و هوای محل زندگی‌تان متناسب باشد. دکتر برگفلد توصیه می‌کند که اگر موهای خوبی دارید به دنبال نوع حجم‌دهنده این محصولات باشید.