search

ایکیگای - روشی برای زندگی شادتر

clock icon زمان خواندن ۸ دقیقه محمدمهدی غیاثوند جمعه ۰۷ آذر ۱۳۹۹ ۲۰:۰۷

ایکیگای - روشی برای زندگی شادتر
۵/ ۳.۷۳
امتیاز دهید

ایکیگای فراتر از انواع سبک‌های زندگی، در تلاش است تا بین روح و عمل تعادل برقرار کند. تعادل جایی وجود دارد که اشتیاق‌ها و استعدادها با چیزهایی که جهان نیاز دارد و برایش هزینه می‌کند، همگرا شوند.  مفهوم ایکیگای آن‌قدر شگفت‌‌انگیز است که با شناخت آن می‌توانید برای هرآنچه پیرامون این قاعده است بیاموزید و آن را در زندگی خود به کار ببرید. در ادامه این مطلب درباره مفهوم Ikigai بیشتر می‌خوانیم. 

فهرست مطالب 

Ikigai

ایکیگای (Ikigai) چیست

ایکیگای یک مفهوم ژاپنی است که که اگر بخواهیم آن را ترجمه کنیم تقریبا به معنای چیزی است که برای آن زندگی می‌کنید. این مفهوم در سرزمین ژاپن و جزیره اوکیناوا متولد شده است. در اصل ایکیگای در جزیره اوکیناوا دلیلی است که افراد به خاطر آن صبح‌ها از خواب برخاسته و شروع به تلاش می‌کنند.

جالب است بدانید ساکنین این جزیره دارای میانگین سنی بالایی بوده و یکی از معدود مناطقی در دنیا است که جمعیت زیاد بالای ۱۰۰ سال دارد. برخی از نویسندگان و محققان معتقد‌ند علت طول عمر بالای مردم این منطقه و به طور کلی ژاپن باور به مفهوم ایکیگای است که به زندگی آن‌ها هدف و جهت می‌دهد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد به طور میانگین ۴۰۰ فرد با عمر سن بالای ۱۰۰ سال در اوکیناوا زندگی می‌کنند که باتوجه به جمعیت این منطقه یعنی ۳۴ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر. همین آمار در ایالات متحده آمریکا حدود ۱۰ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر است. مقایسه این اعداد برای دو کشوری که هر دو از لحاظ علم و دانش در جهان پیشرو هستند نشان می‌دهد که باید پای موضوع دیگری در میان باشد.

مفهوم ایکیگای به گفته «نوریوکی ناکانیشی» از دانشکده پزشکی دانشگاه اوزاکا ژاپن به دو چیز اشاره دارد:

 • منابع ارزش در زندگی یک فرد یا چیزهایی که باعث ارزشمند شدن زندگی او می‌شود
 • شرایط روحی و معنوی که در آن افراد احساس می‌کنند زندگیشان ارزشمند است

ناکانیشی اشاره می‌کند که مفهوم ارزشمند بودن زندگی به شرایط مالی مربوط نیست. این بدین معنی است که قرار نیست شما پولدار باشید تا بتوانید به این سطح از حس رضایت در زندگی برسید. تا زمانی که در زندگی خود هدف داشته باشید، برای رسیدن به آن تلاش کنید و دارای انگیزه و اشتیاق باشید می‌توانید به ایکیگای دست یابید.

چگونه ایکیگای خود را بیابیم

چگونه ایکیگای خود را بیابیم

هنگامی که انتخاب می‌کنید تا به عنوان یک فرد خلاق و تعیین کننده کنترل زندگی خود را در دست گرفته و آن را مطابق میل خود تغییر دهید، همه چیز به طور ناگهانی شروع به عوض شدن می‌کند. از این لحظه است که فرصت‌ها شروع به ظاهر شدن می‌کنند و کارهایی که انجام می‌دهید یکی پس از دیگری به نتیجه خواهند رسید. حال سوال این است که چگونه این اهداف را پیدا کنید؟

ایکیگای هر فرد شخصی و منحصر به فرد است و به طور خاص با زندگی، ارزش‌ها، و اعتقادات او در ارتباط خواهد بود. «کن موگی» که یک متخصص مغز و اعصاب است می‌گوید ایکیگای همانند یک طیف ااست و یافتن آن دارای دو روش:

 • راه غربی: در این روش شما باید لیستی از ۳ مورد تهیه کنید. این ۳ مورد شامل ارزش‌های شما، کارهایی که دوست دارید انجام دهید و چیزهایی که در آن مهارت دارید، می‌شود. نقطه مشترک موارد ذکر شده در این لیست ایکیگای شماست، چرا که فعالیتی است که شما هرگز دوست ندارید آن را کنار بگذارید و همیشه برای رسیدن به آن تلاش می‌کنید.
 • راه شرقی: همانطور که پیشتر گفتیم در ژاپن این مفهوم ربطی به کسب درآمد ندارد، بلکه در لذت بردن از لذت‌های کوچک، حضور در زمان حال، فراموش کردن خاطرات بد گذشته و به یاد آوردن بخش زیبای آن و در نهایت پروش روح و ذهنی که می‌تواند آینده‌ای زیبا و شاد را رقم بزند. این فلسفه می‌گوید برای رسیدن به اهداف بزرگ، تغییر را ابتدا باید از چیزهای بسیار کوچک و عادی شروع کنید.

انسان‌ها منحصر به فرد هستند و این موضوع سبب می‌شود هر فردی اهداف و آرزوهای خود را داشته باشد. برای اینکه شناخت درستی از خود داشته باشید نیاز است که در مقابل یک آیینه بایستید و تصویر خود را درون آن ببینید. آیینه انسان‌ اطرافیان او هستند که می‌توانند تصویر درستی از شما ارائه دهند. پس نیاز دارید که با دیگران ارتباط برقرار کنید و یک موجود اجتماعی باشید. البته ذکر این نکته مهم است که شما نیاز به تایید دیگران ندارید و قرار هم نیست برای آن‌ها زندگی کنید بلکه از تصویر ارائه شده توسط آن‌ها می‌توانید خود را بهتر بسنجید.

 

چه چیزی می‌توانیم از ایکیگای بیاموزیم

همانطور که مشاهده کردید این مفهوم تا حد زیادی بستگی به چیزی دارد که شما از خود انتظار دارید. «هکتور گارسیا» و «فرانچسک میرالس» نویسندگان کتابی با مظمون چگونه طولانی و شاد زندگی کنیم، هستند. آن‌ها رفتار و عادات مردم جزیره اوکیناوا ژاپن را مورد بررسی قرار داده‌اند تا پی به سبک زندگی آنها، اسرار و عادات زندگی سالم و طولانی مدت آن‌ها ببرند. به نظر می‌رسد، لیستی که در نهایت این دو نفر به آن‌ رسیده‌اند راهکار مفید و معقولی برای داشتن یک زندگی سالم، شاد و طولانی است.

قطعا این لیست یک دستور جهانی نیست و می‌تواند با توجه به هر فرد تغییراتی داشته باشد و بعضا اجرای برخی موارد آن دشوار است. نکته مهم این است که تا جایی که می‌توانید زندگی خود را به سمت این موارد سوق دهید و از رفتارهای اشتباه گذشته فاصله بگیرید تا بتوانید به اهداف خود دست یابید.

ایکیگای و فعالیت

 • فعال بمان و بازنشسته نشو: کسانی که کارهایی را که دوست دارند و می‌توانند آن‌ها را به خوبی انجام دهند، رها می‌کنند به مرور امید خود را برای ادامه زندگی از دست خواهند داد.
 • آهسته حرکت کن: عجول بودن با داشتن یک زندگی با کیفیت رابطه عکس دارد. زمانی که دست از عجول بودن بر می‌دارید و به سمت صبور بودن حرکت می‌کنید زندگی معنای تازه‌ای پیدا خواهد کرد.

ایکیگای و رژیم غذایی

 • شکم خود را پر نکن: ژاپنی‌ها یک اصطلاح پس از پایان غذا دارند به این مضمون که زمانی که گرسنه هستید با خوردن تنها ۸۰ درصد از غذای خود همیشه از پزشک فاصله بگیرید. منظور این اصطلاح این است که اگر مراقب غذا و کالری دریافتی خود باشید همیشه یک بدن سالم خواهید داشت.

ایکیگای و دوستان

 • دوستان خوبی داشته باش: دوستان خوب بهترین دارو برای انسان هستند. شما می‌توانید با دوستان خود درد و دل کنید، بخندید، داستان‌های خود را به اشتراک بگذارید، از آن‌ها مشورت بگیرید و به عبارتی نوع جدیدی از زندگی را تجربه کنید.
 • فعالیت بدنی داشته باش: زمانی که آب در حال حرکت بوده و راکد نباشد تازه و خنک است. بدن شما نیز مانند همین آب است و تا زمانی که در حال فعالیت و ورزش است سالم و سلامت خواهد بود. شما می‌خواهید سالیان زیاد با بدن خود زندگی کنید پس باید از آن به خوبی نگهداری کنید و آن را سرحال نگه دارید. یکی از بهترین راه‌های دست یافتن به این هدف ورزش کردن است. حتی اگر امکان ورزش کردن در خانه را ندارید، از تمرینات خانگی غافل نشوید. 

ایکیگای و لبخند زدن

 • لبخند بزن: داشتن روحیه شاد نه تنها آرامش بخش است بلکه به پیدا کردن دوست‌های خوب و ورود به جمع‌های اجتماعی نیز کمک می‌کند. هیچکس فرد عبوس و بد اخلاق را دوست ندارد. پس سعی کنید در اخلاق خود تحول ایجاد کنید و از لبخند زدن به دیگران غتفل نشوید. 

ارتباط با طبیعت در اییکیگای

 • با طبیعت ارتباط برقرار کن: یکی از راه‌های داشتن یک زندگی سالم با طول عمر بالا، ذهن آرام است. برای اینکه ذهن خود را از شلوغی‌ها و استرس‌های روزمره دور کنید باید به دامن طبیعت بازگردید. این کار آرامش وصف نشدنی به شما می‌بخشد. نشستن زیر یک درخت، رفتن به بالای کوه، قدم زدن در جنگل و چمنزار همه از نمونه‌هایی هستند که می‌توانند به آرام شدن ذهن شما کمک کنند.

شکرگذاری در ایکیگای

 • شکرگذار باش: از خانواده، دوستان، طبیعت و همه چیزهای خوب و زیبایی که در زندگی دارید سپاس گذار باشید. شاکر بودن از خصلت‌هایی است نه تنها باعث می‌شود دیگران با شما ارتباط بهتری بگیرند بلکه درون شما نیز حس خوبی ایجاد می‌کند.
 • در لحظه زندگی کن: پشیمانی از گذشته و ترس از آینده را کنار بگذارید. امروز همه آن چیزی است که شما دارید و باید بیشترین استفاده را از آن ببرید.
 • ایکیگای خود را دنبال کن: یک اشتیاق و یک استعداد منحصر به فرد درون شما وجود دارد که می‌تواند به زندگی مفهوم و هدف ببخشد و باعث می‌شود هر روز بیشتر از دیروز برای رسیدن به آن تلاش کنید. وظیفه شما در زندگی کشف این اشتیاق و استعداد است.

سخن پایانی

انسان تا زمانی که برای زندگی خود هدف دارد، تلاش می‌کند. همیشه برای زندگی خود یک هدف جدید جست‌و‌جو کنید و برای دست یافتن به این ویژگی کنجکاو باشید. ایکیگای خود را بشناسید و همواره به دنبال کشف مسائل جدید بروید. به خاطر داشته باشید که سن تنها یک عدد است و با افزایش سن، فرصت شما پایان نمی‌یابد. هر زمانی که هدف جدیدی را برای خود ترسیم می‌‌کنید، برای رسیدن به آن تلاش کنید تا فصل جدیدی از زندگی‌تان آغاز شود.

 

نظرات کاربران

یه اوتاکو از ایران :/

سه‌شنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۰

だいせき にほん عالی و آموزنده

Vahid

جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

بسیار عالی و آموزنده بود. کاش در مدارس ما بجای آموزش مسائلی که هیچ کاربردی برای جوانان ما در آینده ندارد کمی از آموزه های فلاسفه بزرگ و عرفای نامی استفاده شود.

حسین نصیری

سه‌شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹

درود. بسیار عالی بود.