search

راهی برای زندگی خوشبخت‌تر

ایکیگای چیست؟

clock icon زمان خواندن 4 دقیقه فاطمه علیزاده شنبه, 06 اردیبهشت 1399, 14:44

ایکیگای چیست؟
ایکیگای فراتر از انواع سبک‌های زندگی، در تلاش است تا بین روح و عمل تعادل برقرار کند. تعادل جایی وجود دارد که اشتیاق‌ها و استعدادها با چیزهایی که جهان نیاز دارد و برایش هزینه می‌کند، همگرا شوند.

«کریس مایرز» یکی از کارآفرینانی است که در سال‌های گذشته موفقیت‌های بزرگی کسب کرده است. او پس از آشنایی و علاقمندی به مفهوم ایکیگای تصمیم گرفت مقاله‌ای در فوربس بنویسد و توضیح دهد ایکیگای چیست؟ در ادامه مقاله او را می‌خوانید:

یکی از موارد مورد علاقه من درباره کارم در بادتری (BodeTree) این است که می‌توانم هر روز از کارآفرینان شگفت‌انگیز، چیزی بیاموزم. اخیرا، یکی از کارآفرینان به نام «ماریا تورکو»، رئیس یوگینی آنر یوگا (Honor Yoga) و مشتری بادتری، با مفهومی مرا آشنا کرد که تمام عمرم ناخواسته در جست‌وجویش بودم. آن مفهوم اسمش«ایکیگای»، یک اصطلاح ژاپنی است و معنای ترجمه‌ شده‌اش تقریبا «دلیلی برای بودن» می‌شود.

 مفهوم ایکیگای آن‌قدر من را شگفت‌زده کرد که برای هرآنچه پیرامون این قاعده می‌توانستم بیاموزم و همچنین چگونگی به کار بردن آن در زندگی‌ام به عنوان یک کارآفرین، تلاش کردم.

آن‌چه در این مطلب خواهید خواند:

ایکیگای چیست 

کشف ایکیگای خود

تحقق تحول‌آمیز

ایکیگای چیست 

 ایکیگای (آی‌کاگای تلفظ شود) فراتر از انواع سبک‌های زندگی، در تلاش است تا بین روح و عمل تعادل برقرار کند. تعادل جایی وجود دارد که اشتیاق‌ها و استعدادها با چیزهایی که جهان نیاز دارد و برایش هزینه می‌کند، هم‌گرا شوند.

 

 ایکیگای چیست

تا جایی که به یاد می‌آورم، احساس ناامیدی خاصی را داشتم که از خواسته‌های متناقض من نشات می‌گرفت. از یک طرف می‌خواستم زندگی معناداری داشته باشم و مسئولیت عواقب آن را بپذیرم؛ از طرفی دیگر می‌خواستم از آن نوع سبک زندگی‌ لذت ببرم که با کسب ثروت نصیبم می‌شد. نتیجه آن، یک کشمکش ناراحت‌کننده بین چیزهایی بود که ثروت به همراه داشت و چیزهایی که من عمیقا به آن‌ها توجه و علاقه داشتم.

 

حل این مشکل را با مفهومی که نامش را «کارآفرینی روشن‌گرانه» گذاشتم، آغاز کردم. مفهومی که به دنبال یافتن تعادل درست بین این اهداف به ظاهر متناقض بود، گرچه همیشه حس می‌کردم مورد خاصی از قلم افتاده که هرگز نمی‌توانم مشخصش کنم.

اکنون معتقد هستم که ایکیگای، نسخه‌ اصلاح شده‌ مفهومی است که مدت‌ها به دنبال آن بودم. ایکیگای همان دلیلی است که صبح‌ها شما را از خواب بیدار می‌کند و برای طول روز به شما انگیزه می‌دهد و دلیل اصلی مقابله با شکست می‌شود. 

کشف ایکیگای خود

 من در گذشته، به اشتباه، باور داشتم که پول باعث رضایت کامل می‌شود و به همین دلیل در ابتدا حوزه مالی مالی را انتخاب کردم. تصورم این بود که اگر پول داشته باشم، می‌توانم بر تمام دنیا اثر بگذارم. اما در مقابل، چیزی که آموختم این است که اهداف به همه چیز شکل می‌دهند. 

برای کشف کردن ایکیگای خودتان باید بدانید به چه چیزی بیشتر از همه اشتیاق دارید، سپس خودتان راه و وسیله رسیدن به آن را خواهید یافت. «استیو جابز» مثال فوق‌العاده‌ای برای این ادعاست؛ اگرچه به جابز به عنوان نابغه تکنولوژی فکر می‌کنیم، اما باید در نظر داشته باشیم که جابز پیش و بیش از هرچیزی، عاشق صنعت‌گری بود. خواه این عشق در مورد جمع‌آوری فنجان‌های چای دست‌ساز باشد یا علاقه و وسواس به جزئیات طراحی کالاهای متفاوت. اما جابز خودش را درون اشتیاقش برای اشیا ریز ساخته شده غرق کرد. اپل و پیکسار تنها واسطه‌های انتخاب‌شده ابراز او بودند.

این همان چیزی است که می‌توانم با آن ارتباط برقرار کنم. اگر بگویم که همیشه عمیقا به مسائل مالی، تکنولوژی یا حق رای دادن توجه می‌کردم، دروغ گفته‌ام. در واقع، این‌ها به طور خاص برایم به خودی خود معنا ندارند. آنچه من برایش اشتیاق دارم شفافیت، حقیقت و کمک به دیگران برای زندگی کردن با بالاترین حد توانایی‌هایشان است.  

 کمپانی من به سادگیِ ماشینی است که با آن می‌توانم به این خواسته‌ها برسم، آن‌ را به گونه‌ای کاربردی کنم که دنیا نیاز دارد و در این فرآیند سود کسب کنم.

به عبارتی دیگر بادتری، ایکیگای من است.

کشف ایکیگای خود

تحقق تحول‌آمیز 

 درست نیست که بگویم کار مهم‌ترین بخش زندگی من است؛ افتخار من، ایمان و خانواده من هستند. در حالی‌که من از حد عالی و ایده‌آل ذهنم خیلی فاصله دارم، اما تلاش می‌کنم که این دو مورد، حتما در راس زندگی‌ام قرار بگیرند. با وجود این، تفاوتی بین شغل‌ و چیزهایی که در زندگی‌ مهم‌ است، وجود دارد.  

ایکیگای بر پیدا کردن لذت، رضایت کامل و تعادل در زندگی روزانه تاکید می‌کند. ممکن است به آسانی قربانی این تفکر منفعل و راکد شویم که شغل، خانواده، علائق و تمایلات ما تماما جنبه‌هایی جدا و بی‌ربط از زندگی‌ ما هستند. در واقع، حقیقت بنیادی ایکیگای این است که هیچ چیز جدا از هم نیست و همه چیز به هم مربوط می‌شوند.

تحقق تحول‌آمیز، نگاه من را تغییر داده و بهتر کرد. چه اسم آن را ایکیگای بگذارید چه کارآفرینی روشن‌گرانه، حقیقت آن باقی می‌ماند. ممکن است که با علایق خود صادق باشید. در زندگی‌ عواقب آن را بپذیرید و هنوز هم از حرفه به عنوان وسیله‌ای برای ابراز خود، یا هر مفهوم دیگری، استفاده کنید.

در تقاطع همه این‌ها، ترکیبی از حس صلح و شادی پایدار است که می‌تواند از ما در تمام طول زندگی‌ حمایت کند.