search

چگونه شاد باشیم و بیشتر بخندیم؟ شش ترفند ساده

clock icon زمان خواندن ۴ دقیقه فاطمه علیزاده جمعه ۰۹ خرداد ۱۳۹۹ ۱۱:۲۶

چگونه شاد باشیم و بیشتر بخندیم؟ شش ترفند ساده
۵/ ۲.۶۰
امتیاز دهید

بسیاری از افراد در روزهایی احساس می‌کنند به اندازه کافی خوشحال نیستند زندگی بر وفق مراد دل‌شان نمی‌چرخد. درست است که داشتن خانه بهتر یا شغلی ایده‌آل موجب خوشحالی می‌شود، اما زود گذر است. در واقع به جای تغییر شرایط بیرونی، سعی کنید از درون شاد شوید تا همیشه انسان سرزنده‌ای به نظر برسید. اما سوال بسیاری این است چگونه شاد باشیم ؟ پاسخ را ما در ادامه آورده‌ایم. با انجام این چند راهکار، شادی را در خود همیشگی کنید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

خنده را وارد زندگی روزانه کنیم تا شاد باشیم

چگونه شاد باشیم؟ نگاه‌تان را عوض کنید

یک کار خوب انجام دهید

با استفاده از موسیقی شاد شوید

مدیتیشن را امتحان کنید

در پاسخ به سوال چگونه شاد باشیم، لذت را انتخاب کنید

 

خنده را وارد زندگی روزانه کنیم تا شاد باشیم

این جمله که «خنده بر هر درد بی‌درمان دواست» درست است؛ می‌دانیم که خنده تنها تغییر خلق نیست و می‌تواند ایمنی بدن را تقویت کند و به طول عمر بیافزاید. راه‌های زیادی برای خنده و شادی مانند جوک گفتن و شنیدن وجود دارد اما استراتژی بلندمدت، داشتن حس شوخ‌طبعی درباره زندگی می‌تواند شادی مداوم و استرس کمتر را به ارمغان آورد.

شادی مداوم با خندیدن روزانه

چگونه شاد باشیم؟ نگاه‌تان را عوض کنید

یک پاسخ که می‌توان به سوال چگونه شاد باشیم داد این است که معمولا، رضایت شما از زندگی با مقایساتی که انجام می‌دهید، گره خورده. اگر در حال مقایسه و تلاش برای همگام شدن با اطرافیان هستید، بسیار دشوارتر است که از جایگاه خود در زندگی شاد و راضی بمانید. یک راه ساده و آسان برای تغییر خلق، حذف انتظارات و مقایسه‌های نادرست است؛ به جای اینکه به نداشته‌ها فکر کنید، به آنچه دارید بیاندیشید. شاد باشید و طرز نگاه‌تان به داشته‌ها و نداشته‌های خود را تغییر دهید. سپس می‌توانید خوشحال‌تر باشید. 

یک کار خوب انجام دهید

بسیاری از مردم فکر می‌کنند کمک به دیگران حس شادی را به همراه دارد. در واقع، تحقیقات نشان می‌دهد آنهایی که داوطلبانه تمایل به انجام چنین کارهایی دارند از سلامتی و شادی بیشتری برخوردارند و مدام از خود نمی‌پرسند چگونه شاد باشیم. نوع دوستی، باعث سلامت احساس می‌شود؛ هنگامی که شما کاری نیک برای دیگری انجام می‌دهید، تمرکز شما از مشکلات خودتان به مشکلات دیگری تغییر می‌کند. همچنین، کمک به دیگری باعث ایجاد احساس خوبی در شما می‌شود. لبخندی که به دلیل کمک شما بر صورت دیگری نقش می‌بندد، یک لبخند واگیردار است و خوشحالی مسری را به همراه خواهد داشت.

یک خوشحالی سریع و یک عمل خوب، می‌تواند هرچیزی باشد؛ از یک کلمه محبت‌آمیز به کارمند مضطرب فروشگاه تا یک هدیه جانانه برای یک عزیز یا خیریه‌ای که به اشتراک گذاشته شده‌ است.

 کمک به دیگران برای شاد شدن

با استفاده از موسیقی شاد شوید

موسیقی برای داشتن قابلیت تغییر حال و هوای افراد شناخته شده‌ و همین ویژگی آن را به یک راه‌کار عالی برای رهایی از استرس تبدیل کرده‌ است. در واقع، در بیمارستان‌ها برای کنترل درد و سلامت احساسی از موسیقی استفاده می‌شد. محققان در دانشگاه اوساکای ژاپن سطح کورتیزول بزاق و سایر پاسخ‌های فیزیولوژیک را بررسی کرده و دریافتند که موسیقی بالاخص در گام ماژور (نسبت به گام مینور) باعث کاهش استرس و حس شادی می‌شود. بنابر این برای یک انفجار شادی، چرا موسیقی شاد مورد علاقه‌تان را پخش نمی‌کنید؟

مدیتیشن را امتحان کنید

مدیتیشن روش بسیار مناسبی است که به کمک آن می‌توانید علاوه بر کنترل استرس، شادی را افزایش دهید. دانشمندان ثابت کرده‌اند که انجام مدیتیشن علاوه بر کنترل استرس، بر شاد بودن افراد نیز تاثیرگذار است.

تاثیر مدیتیشن در شاد بودن

در پاسخ به سوال چگونه شاد باشیم، لذت را انتخاب کنید

کارشناس زندگی شاد «رابرت هولدن» می‌گوید: «نیازی نیست برای شاد بودن کاری کنید، می‌توانید فقط شاد باشید». به این جمله فکر کنید، احتملا از قبل می‌دانید چه فعالیت‌هایی به شما حس خوب می‌دهد و کدام‌ یک برای شما لذت‌آور است. فقط همان کارها را انجام دهید و از امروز شروع کنید. همانطور که هولدن توصیه می‌کند: «الآن زندگی کنید و نگرانی را به تعویق بیندازید». 

کار دیگری که می‌توانید انجام دهید این است که صبح تصمیم بگیرید کمی شادتر باشید. به چیزهایی فکر کنید که می‌توانند آن روز شما را خوشحال کند. در حالی‌که ساختن یک زندگی که شادی را پرورش می‌دهد ایده خوبی است، اما نیاز نیست صبر کنید تا سبک زندگی شاد در جایگاهش قرار بگیرد؛ می‌توانید همین اکنون با انتخاب‌های شاد، خوشحال‌تر باشید. پاسخ به سوال چگونه شاد باشیم تنها و تنها به شما بستگی دارد؛ کمی تلاش کنید و شادی را در آغوش کشید.

نظرات کاربران