search

عفونت لوزه چیست و چگونه به وجود می‌آید + درمان خانگی سنگ لوزه

clock icon زمان خواندن ۱۰ دقیقه مهرداد توکلی چهارشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۹ ۲۳:۲۱

عفونت لوزه چیست و چگونه به وجود می‌آید + درمان خانگی سنگ لوزه
۵/ ۳.۷۸
امتیاز دهید

عفونت لوزه و به وجود آمدن سنگ لوزه در صورت رعایت نکردن بهداشت بسیار طبیعی است. سنگ لوزه اغلب اوقات در صورتی تشکیل می‌شود که شما بعد از صرف غذا و در مواقع خواب و بیداری از مسواک و یا دهان‌شویه استفاده نکنید و با دهان آلوده سر روی بالش می‌گذارید. در این مواقع می‌توان گفت که احتمال تشکیل سنگ لوزه به ازای هر شبی که بدون زدن مسواک سر می‌خوابید، ۵۰ درصد از شب قبل بیشتر می‌شود. در صورتی که شما می‌توانید با رعایت بهداشت دهان و دندان کاری کنید که این عدد به صفر برسد.  برای پیشگیری از ایجاد سنگ لوزه در گلو راهکارهایی وجود دارد و برای از بین بردن آن نیز درمان‌هایی وجود دارد که می‌توانید در ادامه این مطلب با آن‌ها آشنا شوید.

فهرست مطالب

عفونت لوزه چیست

سنگ لوزه چیست

همانطور که گفتیم به وجود آمدن سنگ‌های لوزه دلایل مختلفی دارد، اما در این مقاله به روند عمومی آن اشاره می‌کنیم تا از آن اطلاع داشته باشید. به طور کلی عفونت لوزه به دلیل جمع شدن کلسیم در یک نقطه از لوزه به وجود می‌آید.

این سنگ‌ها معمولا به رنگ زرد، قرمز و یا سفید هستند که رنگ قرمز آن‌ها بسیار شبیه به رنگ گلو بوده و به سختی قابل شناسایی هستند. همچنین سنگ‌های دیگری نیز ممکن است در مکان‌هایی از لوزه به وجود بیایند که شما قدر به دیدن آنها نیستید. برخی از محققان معتقدند که این سنگ‌ها شباهت بسیار زیادی با پلاک‌های دندان دارند. 

عفونت لوزه و بوی بد دهان

بوی بد دهان ناشی از گلو زمانی که سنگ لوزه در گلو ایجاد می‌شود، به وجود می‌آید. این سنگ‌ها در گلو می‌توانند باعث تولید باکتری‌هایی بشوند که وارد دهان شده و به دندان‌ها بچسبند. سپس بعد از گذشت چند ساعت اگر مسواک نزنید، باعث بوی بد دهان و دندان می‌شوند.

این باکتری‌ها اغلب بعد از صرف غذا و خواب شب وارد دهان می‌شوند. برای اینکه از این بوی بد دهان ناشی از گلو خلاص شوید به شما پیشنهاد می‌کنیم که در صبح، شب و بعد از صرف غذا اقدام به زدن مسواک به دندان‌ها و زبان خود و یا نخ دندان کنید. اگر می خواهید درباره علل بوی بد دهان بیشتر بدانید مطلب علل و درمان بوی بد دهان را در وبسایت سبک زندگی مطالعه کنید.

درمان بوی بد دهان ناشی از سنگ لوزه 

بدون شک یکی از اتفاقات ازار دهنده در صورت ابتلا به عفونت سنگ لوزه بوی بد نشای از عفونت است. حتی اگر در روز چندین بار دندان‌هایتان را مشواک کنید، اما در صورت عدم درمان سنگ لوزه، بوی بد دهان همراه شما خواهد بود. البته، رعایت بهداشت دهان و دندان و شست‌وشوی مداوم دندان‌ها و گلو می‌تواند در درمان عفونت لوزه ها موثر باشد، اما در ادامه چندین راه‌حل برای‌تان آورده‌ایم که در درمان سنگ لوزه و بوی بد دهان می‌تواند موثر باشد. 

اولین قدم برای رفع بوی بد دهان ناشی از سنگ لوزه خارج کردن سنگ لوزه است که در این ادامه مفصل توضیح داده‌ایم. علاوه بر این، نوشیدن آب زیاد، شسشت وشوی گلو و دهان، مصرف غذاهای سالم و ترک دخانیات می‌تواند در کاهش بوی بد دهان موثر باشد. در این مطلب از وبسایت سبک زندگی نیز می‌توانید با چند راه‌حل ساده برای داشتن دهانی خوشبو آشنا شوید. 

علائم عفونت لوزه

علائم التهاب و یا ورم لوزه به گفته یکی از متخصصان حلق و بینی، به داخل لوزه مربوط است. یعنی این که هر اتفاقی که در حال رخ دادن است که باعث التهاب گلو و لوزه می‌شود، در داخل لوزه است. یکی از عوامل مهم ورم لوزه و گلو، وجود سنگ لوزه است که باعث ایجاد عفونت و چرک در گلو می‌شود. جالب است بدانید برخی افراد هیچ نشانه‌ای از دانه های چرکی لوزه ندارند، اما گلوی آن‌ها ممکن است سنگ لوزه وجود داشته باشد. زمانی که یک شخص دارای علائم وجود این سنگ است، اکثرا از قرمز بودن و سوزش گلو رنج می‌برد.

علائم دیگری نیز وجود دارد که از آن‌ها می‌توان به بوی بد دهان در همه مواقع اشاره کرد. افرادی که دارای چرک و یا عفونت لوزه هستند، حس مي‌کنند چیزی در گلویشان گیر کرده است. دیگر علائمی که دیده شده است، درد مزمن، کم و التهاب لوزه است.

پیشگیری از ایجاد سنگ لوزه

خارج کردن دانه‌های چرکی از گلو

برای درمان این سنگ می‌توان از درمان‌های خانگی استفاده کنید، اما در برخی موارد این سنگ‌ها به اعماق گلو رفته است و به سادگی نمی‌توان آن را درمان کرد. برای اینکه بتوانید از شر این چرک لوزه خلاص شوید، باید به متخصص حلق و بینی مراجعه کنید. خارج کردن سنگ لوزه از گلو دو راه دارد که یکی از آن‌ها با استفاده از عمل جراحی انجام می‌شود و راه دیگر استفاده از درمان‌های خانگی است.

عمل جراحی زمانی بر روی بیمار انجام می‌شود که عفونت گلو بسیار زیادی باشد و سریعا باید جلوی آن گرفته شود. معمولا این جراحی‌های بر روی افرادی انجام می‌شود که عفونت لوزه در گلویشان ایجاد شده باشد و هیچ راهی جز عمل برای آن‌ها باقی نمانده باشد. راه دوم نیز که درمان خانگی است در صورتی انجام می‌شود که سنگ لوزه بر روی لوزه باشد و به آسانی بتوان با غرغره کردن دهان‌شویه و آب نمک جلوی پیشروی آن را گرفت. 

ایجاد دانه‌های چرکی در لوزه به عوامل زیادی بستگی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم. باید بدانید که عدم مسواک زدن مرتب و زدن نخ دندان به مدت طولانی می‌تواند باعث ایجاد یک سری دانه‌های چرکی در لوزه شود که اغلب سبز رنگ هستند. در داخل این دانه‌ها چرک و عفونت جمع شده است و برای از بین بردن آن‌ها باید از آب نمک و یا قرص‌های چرک خشک کن استفاده کنید. اگر از بین نرفتند، بهتر است به یک دکتر متخصص مراجعه کنید تا برای از بین بردن عفونت گلوی شما راه حلی به شما بدهد.

علائم عفونت لوزه

پیشگیری از ایجاد سنگ لوزه

بهترین راه جلوگیری از جلوگيري از تشکیل سنگ لوزه، رعایت بهداشت دهان و دندان است. مسواک زدن دندان‌ها و زبان و شست و شوی گلو با آب نمک،  بعد از صرف غذا، در زمان خواب در شب و یا بیدار شدن در صبح بهترین راه حل جلوگيري از ایجاد عفونت لوزه است و حتی می‌تواند راه‌کاری موثر برای مقابله با عفونت سنگ لوزه خفیف باشد. کشیدن نخ دندان روزانه هم به پاک کردن باکتری ها کمک کند.  

همچنین برخی از دکتر ها نیز بر انجام روزانه غرغره آب خالی و یا آب نمک برای درمان سنگ لوزه پافشاری می‌کنند. شما می‌توانید با استفاده از محلول‌هایی مانند دهان‌شویه صنعتی و یا خانگی از ایجاد سنگ لوزه جلوگیری کنید. بهتر است از دهان‌شویه‌های بدون الکل استفاده کنید تا برای دندان‌های شما ضرری نداشته باشند.

درمان خانگی عفونت لوزه

درمان‌های خانگی سنگ لوزه بسیار زیاد هستند و شما می‌توانید به آسانی آن‌ها را از بین ببرید. اما به این موضوع توجه کنید که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و در ابتدا سعی کنید از به وجود آمدن آن‌ها جلوگیری کنید و سپس اگر نتوانستید به فکر درمان آن‌ها باشید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا درباره سنگ لوزه و درمان خانگی با به شما بگوییم.

  • از بین بردن سنگ لوزه با استفاده از گوش پاکن

برای از بین بردن سنگ لوزه با استفاده از گوش پاکن به یک سری ابزار نیاز دارید که می‌توان به آینه (ترجیحا نزدیک بین)، گوش پاکن، یک چراغ قوه برای دیدن بهتر و آب اشاره کرد. برای شروع باید دهان خود را باز کنید و سپس چراغ قوه را روشن کرده و به دنبال مکان دقیق سنگ و عفونت لوزه بگردید. زمانی که سنگ را پیدا کردید، سعی کنید که با گوش پاکن آن‌ها را از گلو خارج کنید. برای اینکه دسترسی شما به گلو بیشتر شوید می‌توانید زبان خود را از دهان خارج کنید.

از بین بردن سنگ لوزه با استفاده از گوش پاکن
بعد از اینکه با گوش پاکن کمی جای سنگ‌ها را جابه جا کردید، بهتر است گلوی خود را با آب بشویید و یا کمی آب غرغره کنید (ترجیحا آب نمک). همچنین فراموش نکنید که گوش پاک‌کن باید کاملا تمیز باشد تا سنگ‌ها را تحریک نکند و باعث ایجاد باکتری‌های بیشتر در دهان و دندان نشود. در خارج کردن سنگ‌ها سعی کنید بسیار آرام این کار را انجام دهید، زیرا ممکن است گلوی شما زخم شود و خونریزی کند. اما در برخی مواقع که سنگ کمی عمیق است، مقدار خون‌ریزی نیز طبیعی بوده و جای نگرانی نیست.

در صورتی که گلوی شما زخم شد، سریعا یک محلول آب و نمک درست کرده و غرغره کنید تا زخم شما عفونت نکند و باکتری‌ها وارد زخم نشوند. توجه کنید که اگر گلوی خود را پس از زخم شدن تمیز نکنید، ممکن است باکتری‌های سنگ لوزه به داخل زخم شما نفوذ کنند.

  • استفاده از دستگاه آبیاری دهان (واتر جت دهان)

راه دیگری که برای از بین بردن سنگ و عفونت لوزه وجود دارد، استفاده از واتر جت دهان است که در بیرون کشیدن سنگ از لوزه تاثیر زیادی دارد. شما می‌توانید با استفاده از دستگاه آبیاری دهان این سنگ‌ها را از لوزه خود جدا کنید. روش کار این دستگاه به این صورت است که آب در دستگاه قرار می‌گیرد و شما با تنظیم فشار آن می‌توانید سنگ‌ها را از لوزه خارج کنید. بهتر است که هنگام خارج کردن سنگ از لوزه‌ها از کمترین فشار آن استفاده کنید تا زخم گلو ایجاد نشود.

در زمان خرید این دستگاه مطمئن شوید که اسپری با فشار ضعیف نیز دارد. برای شروع کار دستگاه را روشن کرده و با کمترین فشار آب را به روی سنگ لوزه بگیرید تا از جایش خارج شود. بعد از اینکه از جایش خارج شد، آن را از دهان خارج کنید و دهان خود را شست و شو دهید.

واتر جت دهان

  • شست و شوی دهان و گلو

برای اینکه بتوانید سنگ و عفونت گلو را ریشه کن کنید، باید به شست و شوی دهان خود به خوبی اهمیت دهید و در صبح و شب و بعد از صرف غذا اقدام به شست و شوی دهان و گلوی خود کنید. بهتر است که برای از بین بردن سنگ‌ها از دهان‌شویه و آب نمک استفاده کنید تا گلوی شما کاملا شست و شو پیدا کند. در صورت استفاده از دهانشویه، از دهان‌شویه‌های بدون الکل استفاده کنید تا ضرری به دندان‌های شما نرسد. سعی کنید که از دهانشویه‌های دارای آب اکسیژنه نیز استفاده نکنید، زیرا آن‌ها نیز به دهان و دندان شما آسیب می‌رسانند.

همچنین برای استفاده از محلول آب و نمک نیز از آب گرم استفاده کنید تا باعث نرم شدن گلوی شما شود و نمک را نیز مقداری استفاده کنید که آب خیلی شور نشود. غرغره کردن آب نمک باعث می‌شود که غذا‌هایی که در لوزه و قسمت‌هایی از گلوی شما گیر کرده است، خارج شود و از ایجاد شدن دانه های چرکی لوزه جلوگیری به عمل آید. اگر که شما گلو درد دارید، برای تسکین درد، می‌توانید از آب نمک استفاده کنید. فراموش نکنید بهداشت دهان و دندان تاثیر مهمی در کنترل عفونت لوزه و التهاب لوزه ها دارد. 

شست و شوی دهان و گلو

  • غرغره کردن سرکه سیب

سرکه سیب به دلیل اینکه دارای محتوای اسیدی است، تمایل به تجزیه کردن لوزه‌ها دارد. یک قاشق غذاخوری سرکه سیب با یک فنجان آب گرم برای از بین بردن سنگ لوزه‌ها کافی است که باید آن را به خوبی غرغره کنید. سعی کنید که این کار را ۳ بار در روز انجام دهید. با حال باید به شما این اخطار را بدهیم که خطرات استفاده از سرکه سیب می‌تواند باعث ایجاد مشکلات گوارشی و پوسیدگی دندان‌ها شود.

  • استفاده از محلول‌های اسیدی

همانطور که می‌دانید آب لیمو یک محلول اسیدی است که خاصیت تجزیه و ضد التهابی دارد و با استفاده از آن به سادگی می‌توان سنگ و چرک لوزه را از بین برد. شما می‌توانید تفاله لیموترش را بر روی مسواک خود بزنید و آن را بر روی دهان و دندان خود بزنید تا باکتری‌ها پاک شوند. سعی کنید که مقداری از آن را نیز بر روی سنگ‌های خود بزنید تا تجزیه شوند. این کار را ۲ بار در روز انجام دهید تا از شر سنگ لوزه خلاص شوید.

درمان خانگی سنگ لوزه

  • خوردن ماست

ماست یک ماده خوراکی است که دارای لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس بوده و پروبیوتیک‌های مفیدی دیگری دارد. برای از بین بردن سنگ و عفونت لوزه می‌توانید، روی ۲ الی ۵ بار ماست مصرف کنید. سعی کنید که در هنگام مصرف ماست، بهداشت دهان و دندان خود را نیز رعایت کنید.

  • جویدن هویج

شاید برای شما سوال باشد که جویدن هویج به چه شکل، به رفع سنگ لوزه کمک می‌کند. در جواب باید بگوییم که زمانی که شما هویج را می‌جوید، هویج‌های خورد شده به سمت گلو می‌روند و این احتمال به وجود می‌آید که به سنگ‌های لوزه ضربه وارد کنند. در عین‌حال در دهان بزاق ایجاد می‌شود که سنگ را شل می‌کند. 

درمان خانگی سنگ لوزه

سخن پایانی

در این مطلب با شما همراه بودیم و راهکارهایی را برای از بین بردن عفونت لوزه و سنگ آن به شما گفتیم. برای این که از ایجاد سنگ لوزه جلوگیری کنید، بهتر است که راهکارهای پیشگیری را دنبال کنید تا گلوی شما اذیت نشود و از به وجود آمدن سنگ لوزه جلوگیری شود. در ابتدا باید پیشگیری را در دستور کار خود قرار دهید، زیرا، همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. اما اگر نیز نتوانستید به خوبی از راهکارهای پیشگیری استفاده کنید، می‌توانید از راهکارهای درمان خانگی نیز استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.
 

نظرات کاربران