search

برای رهایی از بوی بد دهان چه می‌توان کرد؟

چند راه حل ساده برای دهانی خوشبو

clock icon زمان خواندن ۳ دقیقه مریم براتی سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ ۱۲:۵۸

چند راه حل ساده برای دهانی خوشبو
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید

بوی بد دهان می‌تواند بر امور روزمره و حتی ارتباطات ما تاثیر منفی بگذارد. معمولا دیگران دوست ندارند با کسی همکلام شوند که دهانش بوی بدی می‌دهد. برای رفع این مشکل ما ۹ راه حل را پیشنهاد کرده‌ایم که تا حد زیادی می‌تواند مشکل بوی بد دهان را حل کند. راه‌های به ظاهر ساده مانند استفاده بیشتر از نخ دندان، مسواک بیشتر، تمیز کردن مرتب دهان و نوشیدن آب تاثیر قابل توجهی در کم شدن بوی بد دهان دارند.

آنچه می‌خوانید:

دفعات بیشتری مسواک بزنید و بیشتر از نخ دندان استفاده کنید

دهان خود را بشویید

زبان خود را تمیزکنید

از خوردن مواد غذایی که موجب بوی ناخوشایند دهان می‌شوند خودداری کنید

با عادت به مصرف دخانیات مبارزه کنید

به جای آب‌نبات نعناعی بعد از شام آدامس بجوید

لثه‌های خود را سالم نگه دارید

دهان خود را مرطوب نگه دارید

به پزشک مراجعه کنید

 

1. دفعات بیشتری مسواک بزنید و بیشتر از نخ دندان استفاده کنید

پلاک مواد چسبنده‌ای است که روی دندان‌های شما تشکیل شده و باعث تجمع باکتری‌هایی می‌شوند که دلیل اصلی بوی بد دهان هستند. همچنین غذای مانده میان دندان‌ها نیز به این مشکل دامن می‌زند.

برای همین روزانه حداقل دو بار مسواک بزنید و حداقل یک بار از نخ دندان استفاده کنید و اگر نگران بوی دهان خود هستید هر دو کار را به دفعات بیشتر انجام دهید. البته زیاده‌روی نکنید چون مسواک زدن بیش از حد می‌تواند موجب فرسودگی و پوسیدگی دندان‌های شما شود.

مسواک برای بوی بد دهان

2. دهان خود را بشویید

دهان‌شویه‌ها علاوه بر تازه‌کردن بوی دهان، با از بین بردن باکتری‌ها محافظت بیشتری ارایه می‌دهند. طعم نعنای تازه دهان‌شویه می‌تواند احساس خوبی ایجاد کند، اما مطمئن شوید که دهان‌شویه انتخابی شما میکروب‌های عامل بوی بد دهان را می‌کشد. سعی نکنید فقط از شر بوی بد رها شوید. دهان خود را به صورت روزانه با دهان‌شویه شست‌وشو دهید و منبع بوی بد را از بین ببرید.

شست‌وشوی دهان با آب پس از خوردن غذا نیز می‌تواند به بهبود بوی آن کمک کند. با این کار می‌توانید ذرات غذایی را که در میان دندان‌ها به دام افتاده‌اند خارج کنید.

3. زبان خود را تمیزکنید

لایه‌ای که به طور معمول روی زبان شما شکل می‌گیرد می‌تواند باکتری‌های بد بو را روی خود جای دهد. برای رهایی از این وضعیت زبان خود را به آرامی با مسواک‌تان تمیز کنید.

اگر مسواک‌تان بیش از حد بزرگ است و به راحتی به پشت زبان‌ نمی‌رسد از تمیزکننده‌های زبان استفاده کنید. همان‌طور که «پاملا ال کوئینونز»، رییس سابق انجمن متخصصان بهداشت دهان و دندان آمریکا، می‌گوید: «این تمیزکننده‌ها به طور خاص برای اعمال فشار در سراسر سطح زبان طراحی شده‌اند و به این روش باکتری‌ها، مواد غذایی باقی‌مانده و سلول‌های مرده را که تنها با مسواک زدن خارج نمی‌شوند، از بین می‌برند.»

تمیز کردن زبان

4. از خوردن مواد غذایی که موجب بوی ناخوشایند دهان می‌شوند خودداری کنید

پیاز و سیر عوامل مهم تولید بوی ناخوشایند در دهان هستند که مسواک زدن بعد از خوردن آن‌ها کمکی به رفع بو نمی‌کند.

«ریچارد پرایس»، دندانپزشک و سخنگوی انجمن دندان‌پزشکی آمریكا، می‌گوید: «موادی كه عامل بوی بد سیر و پیاز هستند وارد جریان خون شما می‌شوند و به سمت ریه‌های‌تان می‌روند و در آنجا از طریق بازدم خارج می‌شوند.» اما، بهترین راه برای حل این مشکل این است که قبل از رفتن به محل کار یا دیدار دوستان از خوردن این مواد غذایی پرهیز کنید.

5. با عادت به مصرف دخانیات مبارزه کنید

سیگار کشیدن علاوه بر ایجاد سرطان می‌تواند به لثه‌های شما نیز آسیب برساند، رنگ دندان‌های شما را تغییر دهد و موجب بوی بد دهان شود.

برچسب‌های نیکوتین که بدون نیاز به نسخه پزشک تهیه می‌شوند می‌توانند به غلبه بر تمایل شما به دخانیات کمک کنند. اگر در این زمینه به کمک نیاز دارید نزد پزشک خود بروید و با او در مورد برنامه‌های ترک سیگار یا داروهای تجویزی، که می‌تواند در ترک همیشگی دخانیات به شما کمک کند، گفت‌وگو کنید.
 

اگر می‌‌خواهید بدانید سیگار کشیدن چه تاثیری بر بهداشت دهان و دندان شما دارد این مطلب را بخونید:

تاثیر سیگار بر بهداشت دهان و دندان

تاثیر سیکار بر سلامت دندان

 6. به جای آب‌نبات نعناعی بعد از شام آدامس بجوید

باکتری‌های موجود در دهان شما عاشق قند هستند و از آن برای ساختن اسید استفاده می‌کنند. باکتری‌ها به این ترتیب باعث فرسودگی دندان‌های شما می‌شوند و بوی بد دهان را به وجود می‌آورند. به جای آب‌نبات، آدامس‌ بدون قند بجوید.

به گفته کوئینونز، جویدن آدامس تولید بزاق را تحریک می‌کند که سازوکار دفاعی طبیعی دهان در برابر اسیدهای پلاکی است که موجب پوسیدگی دندان و بوی بد دهان می‌شوند.

7. لثه‌های خود را سالم نگه دارید

بیماری‌های لثه باعث بوی بد دهان می‌شوند. در این شرایط باکتری‌ها به صورت انبوه در قاعده دندان‌ها جمع می‌شوند و بوی بدی ایجاد می‌کنند.

اگر به بیماری لثه مبتلا هستید ممکن است دندان‌پزشک به شما پیشنهاد دهد که نزد متخصص پریودنتیست (متخصص جراح لثه) بروید که در درمان بیماری‌های لثه تخصص دارد.

8. دهان خود را مرطوب نگه دارید

اگر تولید بزاق شما کافی نباشد ممکن است دچار پوسیدگی دندان و بوی بد دهان شوید. در صورتی‌که دهان‌تان معمولا خشک است در طول روز آب زیادی بنوشید.

همچنین می‌توانید آدامس‌ بدون قند بجوید یا آبنبات‌ بدون قند بمکید یا در طول شب از دستگاه مرطوب‌کننده هوای خانه استفاده کنید.

مراجعه به پزشک

9. به پزشک مراجعه کنید

اگر با وجود همه تلاش‌ها بوی بد دهان شما ادامه دارد نزد پزشک خود بروید تا بررسی کند که آیا این مسئله به مشکل پزشکی یا بیماری خاصی مربوط می‌شود یا نه.

نظرات کاربران