search

طرز تهیه سس انبه عربی مخصوص فلافل و انواع ساندویچ

clock icon زمان خواندن ۲ دقیقه مینا پوردانا یک‌شنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۰ ۱۲:۵۴

طرز تهیه سس انبه عربی مخصوص فلافل و انواع ساندویچ
۵/ ۳.۳۳
امتیاز دهید
اگر به کشورهای عرب‌زبان سفر کرده باشید یا در کشور خودمان به رستوران‌های عربی رفته باشید، احتمالا با سس انبه آشنایی دارید. سسی تند و ترش با عطر و طعم انبه که خوشمزگی هر غذایی را چند برابر می‌کند. در این مطلب طرز تهیه سس انبه عربی مخصوص فلافل و انواع ساندویچ‌ها را به شما می‌گوییم.

ارزش غذایی

انرژی56.78 کیلوکالری
کربوهیدرات9.61 گرم
پروتئین0.7 گرم
چربی کل2.15 گرم
کلسترول0 میلی گرم
فیبر خوراکی1.07 گرم
preparation time icon

زمان آماده سازی

10 دقیقه

cooking time icon

زمان پخت

10 دقیقه

serve icon

تعداد سرو

8 نفر

مواد لازم

انبه - بزرگ1 عدد
نمک 1 قاشق چای‌خوری
روغن زیتون 1 قاشق غذاخوری
سیر - ریز خرد شده2 حبه
فلفل چیلی - کوچک1 عدد
دانه خردل 0.5 قاشق چای‌خوری
زردچوبه 1 قاشق چای‌خوری
شنبلیله - خشک شده0.5 قاشق چای‌خوری
دانه زیره 0.5 قاشق چای‌خوری
تخم گشنیز 0.5 قاشق چای‌خوری
پرک فلفل قرمز 0.5 قاشق چای‌خوری
شکر قهوه‌ای 1 قاشق غذاخوری
آب 0.5 لیوان
سرکه سیب 2 قاشق غذاخوری

انبه‌ای که برای تهیه سس انبه انتخاب می‌کنید، بهتر است کمی نارس و ترش باشد تا عطر بیشتر و طعم بهتری به سس بدهد. به جای دانه خردل، زیره و گشنیز می‌توانید از پودر آنها استفاده کنید. در اینصورت مقدار آنها نصف می‌شود. یعنی به جای نصف قاشق چای‌خوری دانه خردل باید از یک‌چهارم پودر خردل استفاده شود.

طرز تهیه سس انبه مخصوص فلافل

طرز تهیه سس انبه عربی

  1. پوست انبه را جدا کرده و آن را به شکل مکعب‌های یک سانتی‌متری خرد کنید. سپس را در کاسه‌ای ریخته و روی آن نمک بپاشید. انبه و نمک را مخلوط کنید و کنار بگذارید.
  2. تابه‌‌ای کوچک با دیواره‌های بلند (یا شیرجوش) را روی حرارت قرار دهید و روغن زیتون را در آن بریزید. پس از داغ‌‌شدن روغن، سیر و فلفل را به آن اضافه کرده و تفت بدهید تا رنگ سیر‌ها برگردد. 
  3. بقیه ادویه‌ها را اضافه کنید و هم بزنید تا همگی به روغن آغشته و خمیری شوند. ادویه‌ها را یک دقیقه تفت بدهید تا عطر خود را آزاد کنند.
  4. پس از این مدت مخلوط آب و سرکه را اضافه کرده و دائما هم بزنید تا ادویه‌ها در آب حل شوند. مخلوط انبه و نمک را (به همراه آب جمع‌شده در کاسه) به مواد سس اضافه کرده و مخلوط کنید. در تابه را ببندید تا برای ۱۰ الی ۱۲ دقیقه به آرامی بجوشد.
  5. در انتها تکه‌های باقی‌مانده انبه را با پشت قاشق له کنید تا سس انبه شما یک‌دست شود. سس را پس از خنک‌شدن به ظرف نگهداری منتقل کنید. این سس انبه خوشمزه را به همراه فلافل لبنانی یا ساندویچ‌های عربی مانند شاورما سرو کنید و از طعم خاص آن لذت ببرید.
نظرات کاربران