search

طرز تهیه سوپ گوجه ‌فرنگی

clock icon زمان خواندن ۳ دقیقه مونا عامری یک‌شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۰:۲۹

طرز تهیه سوپ گوجه ‌فرنگی
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید
طرز تهیه این سوپ گوجه فرنگی رژیمی و آسان را بخوانید و در تابستان از گوجه‌ فرنگی‌های تازه بیشترین استفاده را ببرید. این سوپ را سرد هم می‌توانید میل کنید.

ارزش غذایی

انرژی123 کیلوکالری
کربوهیدرات13 گرم
پروتئین4 گرم
چربی کل7 گرم
کلسترول1 میلی گرم
فیبر خوراکی4 گرم
preparation time icon

زمان آماده سازی

دقیقه

cooking time icon

زمان پخت

دقیقه

serve icon

تعداد سرو

4 نفر

مواد لازم

گوجه‌فرنگی 1 کیلوگرم
پیاز سفید 1 عدد
هویج - کوچک1 عدد
کرفس 1 ساقه
روغن زیتون 2 قاشق غذاخوری
پوره گوجه‌فرنگی 2 قاشق غذاخوری
برگ بو 2 عدد
عصاره سبزیجات - داغ0.5 لیتر
شکر کمی

با فراگیری طرز تهیه سوپ گوجه فرنگی، در حقیقت با یک تیر دو نشان زده‌اید. سوپ گوجه فرنگی هم به عنوان یک پیش‌غذای اشتهاآور و هم برای یک شام سبک گزینه‌ای مناسب است. صرف‌نظر از خواص گوجه فرنگی و سبزیجات به کار رفته در آن، طعم خوب و قابل استفاده بودن برای افراد گیاهخوار از امتیازات این سوپ هستند.

طرز تهیه سوپ گوجه‌فرنگی

طرز تهیه سوپ گوجه‌فرنگی

  1.  در ابتدا سبزیجات را آماده کنید. برای تهیه این سوپ گوجه فرنگی به یک تا یک کیلو و دویست‌پنجاه گرم گوجه‌فرنگی رسیده نیاز دارید. اگر گوجه‌ فرنگی‌ها با برگ و ساقه هستند، آنها را جدا کنید و گوجه‌فرنگی‌ها را بشویید. آنها را به چهار قطعه برش دهید و بخش‌های سفت داخلی را جدا کنید زیرا این قسمت‌ها با پختن نرم نمی‌شوند. یک پیاز متوسط و یک هویج کوچک را پوست کنده و ریز خرد کنید. ساقه کرفس را نیز تقریبا به همان ابعاد برش بزنید.
  2.  دو قاشق غذا‌خوری روغن زیتون را در یک قابلمه ریخته و روی حرارت کم گرم کنید. دست خود را بالای قابلمه نگه دارید تا گرمای بلند‌شده از روغن احساس شود. پیاز، هویج و کرفس را داخل ظرف ریخته و با قاشق چوبی آن‌ها را مخلوط کنید. همچنان با حرارت کم، سبزیجات را بپزید تا نرم شده و کمی تغییر رنگ دهند. این کار حدود ده دقیقه زمان می‌برد و باید دو یا سه مرتبه آن‌ها را هم بزنید تا به‌طور یکنواخت بپزند.
  3.  دو قاشق غذا‌خوری پوره گوجه‌ فرنگی را به مواد داخل قابلمه اضافه کنید، سپس هم بزنید تا سبزیجات قرمزرنگ شوند. گوجه‌ فرنگی‌ خرد‌شده را داخل ظرف ریخته و کمی شکر و مقداری فلفل سیاه روی آن بپاشید. دو عدد برگ‌ بو را تکه‌ تکه کرده و داخل قابلمه بیندازید و هم بزنید. در ظرف را روی آن قرار دهید و بگذارید تا گوجه‌ فرنگی‌ها ده دقیقه با حرارت کم به‌طور آهسته پخته و غلیظ شوند. هر از گاهی قابلمه را تکان دهید، این کار به مخلوط شدن مواد داخل سوپ کمک می‌کند.
  4.  به آرامی عصاره سبزیجات داغ را داخل قابلمه بریزید. همزمان هم بزنید تا با سبزیجات مخلوط شود. حرارت را تا جایی که امکان دارد زیاد کرده تا مواد داخل ظرف به‌جوش بیایند. سپس حرارت را کم کنید و در ظرف را بگذارید تا به آهستگی و به مدت بیست و ‌پنج دقیقه بپزند. در پایان گوجه‌فرنگی‌ها کاملا له‌شده و نرم هستند.
  5.  قابلمه را از روی حرارت بردارید. در آن را برداشته و چند ثانیه صبر کنید تا بخار آن خارج شود. سپس تکه‌های برگ‌بو را خارج کنید و دور بیندازید. سوپ را با ملاقه داخل مخلوط‌کن بریزید تا سه چهارم آن پر شود، در آن را محکم ببندید و با بیشترین سرعت مخلوط کنید. پس از حدود سی ثانیه مخلوط‌کن را خاموش کرده و یکدست بودن سوپ را چک کنید. سپس سوپ پوره‌شده را در یک کاسه بزرگ بریزید. این کار را برای باقی‌مانده سوپ داخل قابمله نیز تکرار کنید. سوپ در این مرحله می‌تواند به مدت سه ماه منجمد شود. پیش از گرم کردن یخ‌زدایی کنید.
  6.  سوپ پوره‌شده را دوباره داخل قابلمه بریزید و روی حرارت ملایم به مدت چند دقیقه دوباره گرم کنید. چند بار هم بزنید تا زمانی که حباب‌هایی روی سطح سوپ پدیدار شوند. کمی بچشید و در صورت نیاز کمی نمک و در صورت تمایل کمی شکر و فلفل به آن بیفزایید. اگر رنگ سوپ آنقدر که دوست دارید قرمز نیست، یک قاشق چای‌خوری پوره گوجه‌فرنگی به آن اضافه کنید. این سوپ را می‌توان به صورت داغ، یا با افزودن مقداری خامه و به صورت سرد میل کنید. 

اگر از طرز تهیه سوپ گوجه فرنگی ما لذت بردید، میتوانید طرز تهیه سوپ قارچ را نیز امتحان کنید.

نظرات کاربران