search

پیشگیری از کرونا در مدرسه - نکات بهداشتی برای معلمان، والدین و دانش‌آموزان

clock icon زمان خواندن ۱۰ دقیقه مهرداد توکلی شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ ۲۳:۰۶

پیشگیری از کرونا در مدرسه - نکات بهداشتی برای معلمان، والدین و دانش‌آموزان
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید

پیشگیری از کرونا در مدرسه یکی از جدی‌ترین دغدغه‌های این روزهای والدین است. برای این منظور پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی در سطوح مختلفی تنظیم شده است. با توجه به حضور گروه‌های مختلف سنی در مدراس، مثل دانش‌آموزان، معلمان و مسئولان، برای حفظ بهداشت و پیشگیری از کرونا در مدرسه توصیه‌هایی برای هر یک از این گروه‌ها ارائه شده که در این مطلب به آنها می‌پردازیم. به یاد داشتن اصول بهداشتی اولیه مقابله با کرونا مثل فاصله‌گذاری اجتماعی مناسب، شستشوی مرتب دست‌ها با صابون و استفاده از ماسک، دغدغه‌ای عمومی است که همه افراد باید نکات مربوط آن را رعایت کنند. همچنین بالا بردن اطلاعات شخصی راجع به ویروس کرونا و نشانه‌ها و علائم آن می‌تواند در پیشگیری از کرونا تاثیر قابل توجهی داشته باشد. در ادامه به بررسی پروتکل‌های بهداشتی پیشگیری از کرونا در مدرسه می‌پردازیم. 

فهرست مطالب

پیشگیری از کرونا در مدرسه

پیشگیری از کرونا در مدرسه

امروزه بچه‌ها و کودکان شهروندان جهانی محسوب می‌شوند. آنها عاملان قدرتمند تغییر بوده و نسل بعدی مراقبان، دانشمندان، و پزشکان را تشکیل می‌دهند. هر بحرانی به آنها فرصت یادگیری می‌دهد. داشتن اطلاعات درباره واقعیت‌های بیماری کووید-۱۹ به رفع ترس و اضطراب آنها در مورد این بیماری کمک می‌کند. این راهنما تلاش می‌کند پیام‌های کلیدی و نکاتی که در رابطه با پیشگیری از کرونا در مدرسه لازم است مدیران، معلمان، والدین، و خود دانش‌آموزان از آنها آگاه باشند را معرفی کند. 
هدف از این مطلب ارائه راهنمایی عمل‌پذیر برای برقراری فعالیت امن در زمینه پیشگیری، شناسایی سریع، و کنترل بیماری کرونا در مدارس است. آموزش می‌تواند باعث شود کودکان تبدیل به سخنگویان پیشگیری شده و راجع به روش‌های پیشگیری از کرونا در مدرسه و اماکن عمومی با دیگران حرف بزنند. ایمن نگه داشتن مدرسه یا باز کردن کلاس‌ها بعد از یک دوره تعطیلی با در نظر گرفتن بسیاری از نکات امکان‌پذیر است. اما واقعیت این است که اگر این کار به خوبی انجام شود، می‌تواند به بهبود سلامت عمومی کمک کند. 

نکات پیشگیری از کرونا در مدرسه برای مدیران، معلمان، و کارکنان 

توجه به اصول ابتدایی پیشگیری از کرونا نکته‌ای است که همه افراد باید در رعایت آن تلاش کنند. با استفاده از این اصول می‌توان محیط مدرسه را ایمن و سالم نگه داشت. 

 • اصول ابتدایی
 1. دانش‌آموزان، معلمان، و کارکنان دیگری که به کرونا مبتلا شده‌اند نباید به مدرسه بیایند. 
 2. مدرسه باید شستشوی دست‌ها با آب سالم و صابون، و ضد عفونی کردن آنها و استفاده از مواد مرتبط برای این کار را بهبود ببخشد. همچنین حداقل به صورت روزانه سطوح مختلف باید تمیز و ضد عفونی شود. 
 3. مدارس باید صابون، ضد عفونی کننده، و سطل‌های زباله مناسب در اختیار بچه‌ها و دانش‌آموزان بگذارند.
 4.  مدارس باید فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند، از جمله اجازه ندهند گروه‌های بزرگی از افراد همزمان در یک جا تجمع داشته باشند. 

اصول فاصله‌گذاری اجتماعی در مدرسه

 • پیگیری آخرین اخبار مربوط به ویروس کرونا

بسیار مهم است که اصول ابتدایی در مورد بیماری کرونا از جمله علائم آن، مشکلاتی که ایجاد می‌کند، نحوه انتقال و پیشگیری از انتقال آن را به خوبی درک کنید. برای این کار بهتر است به منابع قابل اعتماد مثل سازمان جهانی بهداشت، یونیسف و سازمان‌های ملی بهداشتی مثل وزارت بهداشت رجوع کنید. راجع به شایعات و امور خلاف واقع که ممکن است دهان به دهان یا در فضای آنلاین بچرخند آگاه بوده و به گسترش آنها دامن نزنید. در وبسایت سبک زندگی نیز می‌توانید با مطالعه صفحه کرونا، درباره این بیماری اطلاعات کاملی به دست آورید. 

 • ایمن نگه داشتن محیط مدرسه

طرح‌های اضطراری مدرسه را بازبینی و به روز رسانی کنید. با مقامات رسمی هماهنگی کنید تا مطمئن شوید از مدرسه به عنوان پناهگاه، واحد درمانی یا مواردی مانند این استفاده نمی‌شود. هر نوع فعالیت/ ملاقات اجتماعی که در مدرسه انجام می‌شود را با توجه به ریسک و خطر آن لغو کنید. 
امکان شستشوی مداوم دست‌ها با صابون و استفاده از مواد ضد عفونی دست‌ها را فراهم کنید. در صورت امکان در همه کلاس‌ها، راه‌های ورود و خروج، سرویس بهداشتی و غذاخوری، ژل‌های دست حاوی الکل در دسترس دانش‌آموزان بگذارید. 

اطمینان حاصل کنید که روزانه حداقل یک بار تمیز و ضد عفونی کردن ساختمان‌ها، کلاس‌ها و به خصوص سرویس‌های بهداشتی انجام می‌شود. به تمیز و ضد عفونی کردن سطوحی که افراد بیشتر آنها را لمس می‌کنند مثل نیمکت‌ها، میزهای ناهارخوری، وسایل ورزشی، دستگیره‌های در و پنجره‌ها، وسایل کمک آموزشی و موارد مانند این توجه ویژه‌ای داشته باشید. 

 • اصول فاصله‌گذاری اجتماعی برای پیشگیری از کرونا در مدرسه را رعایت کنید:
 1. شروع و پایان روز درسی را تسریع کنید
 2. گرد همایی‌ها، بازی‌های ورزشی و رویدادهای دیگری که باعث ازدحام می‌شوند را لغو کنید
 3. در صورت امکان میز دانش‌آموزان را حداقل با یک متر فاصله از هم قرار دهید
 4. به دانش‌آموزان ایجاد فضای مناسب و اجتناب از لمس کردن‌های غیر ضروری را آموزش دهید

اصول فاصله‌گذاری اجتماعی در مدرسه

چک لیست پیشگیری از کرونا در مدرسه برای مدیران، معلمان و کارکنان مدارس

 • شستشوی مداوم دست‌ها با صابون و استفاده از ضد عفونی کننده را به همه افراد توصیه کرده و پیگیر انجام آن باشید. 
  1. از در دسترس بودن صابون و مواد ضد عفونی کننده دست برای همه رده‌های سنی اطمینان حاصل کنید.
  2. دانش‌آموزان و افراد دیگر را به شستشوی مداوم و کامل دست‌ها (حداقل بیست ثانیه) تشویق کنید.
  3. در صورت امکان مواد ضد عفونی کننده دست را در کلاس‌ها، راهروها، نزدیک درهای ورودی و خروجی قرار بدهید. 
  4.  از وجود سرویس‌های بهداشتی کافی، مجزا و تمیز برای همه رده‌های سنی اطمینان حاصل کنید. 
  5. از نشانه‌هایی استفاده کنید که دانش‌آموزان را به شستن و ضد عفونی کردن دست‌ها ترغیب کند. 
 • ساختمان، کلاس‌ها و به خصوص سرویس‌های بهداشتی و سطوح پر لمس مدرسه را حداقل روزانه تمیز و ضد عفونی کنید. 
 1. برای ضد عفونی کردن سطوح بزرگ از سدیم هیپوکلریت ۰.۵  درصد و برای ضد عفونی کردن موارد کوچک از الکل اتیلن ۷۰ درصد استفاده کنید. از در دسترس بودن مواد ضد عفونی مناسب برای کارکنان نظافتی مطمئن شوید. 
 •  در جایی که شرایط اقلیمی اجازه می‌دهد گردش هوا و تهویه را افزایش دهید. پنجره‌ها را باز بگذارید و در صورت امکان از سیستم‌های تهویه هوا استفاده کنید. 
 • از تخلیه روزانه زباله و دفع ایمن آن مطمئن شوید. 

چک لیست پیشگیری از کرونا در مدرسه برای مدیران
نکات پیشگیری از کرونا در مدرسه برای والدین و مراقبان

کرونا یک ویروس جدید است و هنوز تحقیق در این باره که چطور روی بچه‌ها تاثیر می‌گذارد ادامه دارد. در حال حاضر از این نکته آگاه هستیم که همه افراد در همه رده‌های سنی ممکن است به این ویروس آلوده شوند. اما تا به حال موارد بسیار کمی از ابتلای بچه‌ها و کودکان به این بیماری گزارش شده است. کرونا تا به حال فقط برای افراد مسن‌تر و کسانی که مشکلات سلامتی قبلی داشته‌اند کشنده بوده است. 

 • علائم کرونا در فرزند خود را بررسی کنید

قبل از مراجعه به مطب یا درمانگاه با پزشک مشورت کنید و در صورتی که لازم بود فرزند خود را به آنجا ببرید. به یاد داشته باشید که علائم کرونا مثل سرفه و تب می‌تواند شبیه آنفلوآنزا و یا سرماخوردگی معمولی باشد که شیوع بسیار بیشتری دارند. در این مطلب می‌توانید درباره تفاوت ویروس کرونا و آنفولانزا اطلاعات بیشتری کسب کنید. 

اگر فرزند شما بیمار است او را در خانه نگه داشته و به مسئولان مدرسه علت غیبت و علائم بیماری او را اطلاع بدهید. به زبان ساده به فرزند خود توضیح بدهید که چه اتفاقی دارد می‌افتد و به او اطمینان دهید که اوضاع تحت کنترل است.

 • در صورت سلامت اجازه بدهید فرزندتان به مدرسه برود

اگر فرزند شما علائمی مثل سرفه و تب ندارد، بهتر است که اجازه بدهید به مدرسه برود. به جای بیرون از مدرسه نگه داشتن، به فرزند خود راه‌های پیشگیری از کرونا در مدرسه از جمله شستشوی مداوم دست‌ها، استفاده از مواد ضد عفونی کننده دست، استفاده از دستمال یا لباس هنگام عطسه و سرفه، و اصول فاصله‌گذاری اجتماعی را آموزش دهید. همچنین به آنها بگویید که نباید با دست‌های نشسته چشم‌ها، بینی یا دهان خود را لمس کنند.

نکات پیشگیری از کرونا در مدرسه برای والدین

چک لیست پیشگیری از کرونا در مدرسه برای والدین و مراقبان

 • سلامت فرزند خود را بررسی کرده و در صورت بیماری اجازه ندهید به مدرسه برود.
 • ضد عفونی کردن دست‌ها را به فرزند خود آموزش داده و الگوی او شوید.
 1. دست‌های خود را با آب و صابون مداوم شستشو دهید. اگر آب و صابون در دسترس نبود، از ضد عفونی کننده دست با الکل حداقل ۶۰ درصد استفاده کنید. همواره در صورتی که کثیفی دست معلوم بود از آب و صابون برای تمیزی آن استفاده کنید. 
 2.  از وجود آب آشامیدنی سالم و در دسترس بودن سرویس بهداشتی تمیز در خانه اطمینان حاصل کنید. 
 3.  از تخلیه امن زباله اطمینان حاصل کنید.
 4. با یک دستمال یا آرنج خود جلوی عطسه و سرفه خود را بگیرید و از لمس کردن صورت، چشم‌ها، دهان و بینی خود اجتناب کنید.
 • فرزند خود را به پرسیدن سوالات و بیان احساسات با شما و معلم ترغیب کنید. به یاد داشته باشید که فرزندتان ممکن است واکنش متفاوتی به استرس و اضطراب نشان دهد. صبور و فهیم باشید و راه گفت و گو با کودکانتان را پیدا کنید. در این مطلب می‌توانید درباره گفت و گو با کودک و آگاهی از احساسات آنها نکات مهمی بخوانید.
 • با توجه به حقایق مانع ناراحت کردن بچه‌های بیمار شوید. به فرزند خود ضرورت مدارا و درک شرایط دیگران را گوشزد کنید.
 • با مدرسه برای دریافت اطلاعات راه‌های پیشگیری از کرونا در مدرسه و اینکه چطور می‌توانید از برنامه‌های سلامتی آن پشتیبانی کنید در تماس باشید.

مهم

ممکن است کودکان به دلیل عدم آگاهی، ماسک خود را به دیگری بدهند. مطمئن شوید تا کودک آموزش‌های لازم برای این منظور را دیده است. به کودک آموزش دهید که به هیچ عنوان ماسک روی صورت خود یا دیگری را لمس نکند و به سایرین نیز اجازه این کار را ندهد. همچنین، هرگز ماسک خود را به کودک دیگری ندهد. علاوه بر این، مطئن شوید که کودک ماسک را به درستی پوشیده است. 

چک لیست پیشگیری از کرونا در مدرسه

چک لیست پیشگیری از کرونا در مدرسه برای بچه‌ها و دانش‌آموزان

 • در شرایطی مانند شیوع بیماری کرونا، این داشتن احساساتی مثل ناراحتی، نگرانی، سر در گمی، ترس یا عصبانیت طبیعی است. شما در این احساسات تنها نیستید و در مورد آنها با افرادی که به آنها اعتماد دارید مثل والدین و معلم خود صحبت کنید. اینطوری می‌توانید خودتان و محیطی که در آن هستید را سالم و امن نگه دارید.
 1. سوال بپرسید، به خودتان آموزش دهید و اخبار را از منابع قابل اعتماد دریافت کنید.
 •  از خودتان و دیگران محافظت کنید.
 1. مرتب دست‌های خود را با آب و صابون حداقل بیست ثانیه بشویید. 
 2. یادتان باشد که صورت خود را لمس نکنید.
 3. از به اشتراک گذاشتن لیوان، وسایل غذاخوری، غذا و نوشیدنی با دیگران خودداری کنید.
 4. هرگز ماسک روی صورت خود را لمس نکنید و به دیگری نیز اجازه این کار را ندهید.
 5. اگر به هر دلیل ناچار به لمس ماسک شدید، قبل و بعد از لمس کردن ماسک دست خود را بشویید یا ضدعفونی کنید. 
 •  در سالم نگه داشتن خود، مدرسه، خانواده و جامعه پیشرو دیگران باشید.
 1. اطلاعاتی که راجع به پیشگیری از کرونا در مدرسه و محل‌های دیگر یاد گرفته‌اید را با خانواده و دوستان خود، به خصوص بچه‌های کوچک‌تر در میان بگذارید.
 2. برای دیگران، به خصوص بچه‌های کوچک‌تر الگویی شوید که موقع عطسه و سرفه کردن جلوی آن را با دستمال یا آرنج خود بگیرند. 
 •  راجع به همکلاسی و دوستانی که مبتلا شده‌اند با احترام حرف بزنید و به یاد داشته باشید که ویروس از مرزهای جغرافیایی، اخلاقی، سنی یا توانایی و جنسیت پیروی نمی‌کند.
 •  اگر حس می‌کنید بیمار شده‌اید به والدین، اعضای خانواده و یا مراقب خود بگویید و در خانه بمانید. 

پرسش‌های رایج 

چک لیست پیشگیری از کرونا

 • در چه شرایطی اجازه دهم فرزندم به مدرسه برود؟

در صورتی که فرزند شما علائم بیماری را ندارد، بهتر است به مدرسه برود. محیط مدرسه در صورتی که سالم و ایمن باشد می‌تواند به بهبود سطح بهداشتی جامعه کمک کند. 

 • چطور شستشو و ضد عفونی دست‌ها را به فرزندم آموزش دهم؟

برای این کار بهتر است خودتان الگوی آنها شوید. سعی کنید بعد از دست زدن به هر سطحی که امکان آلودگی دارد دست خود را شسته و ضد عفونی کنید. با این کار فرزندتان از شما الگو گرفته و این کار را تکرار خواهد کرد.

 • یکی از اعضای خانواده یکی از همکلاسی‌های فرزندم به کرونا مبتلا شده، چه کار کنم؟

راجع به این موضوع در خانه زیاد صحبت نکنید و اجازه ندهید اضطراب و نگرانی باعث ناراحتی اشخاص دیگر، به خصوص بچه‌ها شود. به فرزند خود اطمینان بدهید که این شرایط موقت است و وضعیت ایمن خواهد شد. 

نکات بهداشتی برای معلمان، والدین و دانش‌آموزان

سخن پایانی

در این مطلب روش‌های پیشگیری از کرونا در مدرسه را بررسی کردیم. پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا بسیار ساده هستند و با رعایت این موارد حفظ سلامتی بچه‌ها و دانش‌آموزان ممکن می‌شود. توجه به شستن مداوم دست‌ها با آب و صابون برای حداقل بیست ثانیه، استفاده از مواد ضد عفونی کننده، جلوگیری از پخش عطسه و سرفه، و حفظ فاصله گذاری اجتماعی از جمله این موارد هستند. کودکان با یادگیری و الگوگرفتن از شما می‌توانند در انجام پروتکل‌های بهداشتی و روش‌های پیشگیری از کرونا در مدرسه موثر عمل کنند. آنها با صحبت کردن با بچه‌های کوچک‌تر از خود و افراد دیگر می‌توانند سطح آگاهی و بهداشت عمومی را بالا ببرند. 

نظرات کاربران