search

همه چیز درباره‌ پماد زینک اکساید

clock icon زمان خواندن ۱۰ دقیقه ارمغان میرزایی چهارشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۰ ۲۳:۳۳

همه چیز درباره‌ پماد زینک اکساید
۵/ ۳.۱۷
امتیاز دهید

اگر در همین ابتدا هیجان زده شده‌اید پس تا انتهای این مقاله با ما باشید که می‌خواهیم مفصل درباره‌ پماد زینک اکساید یا پماد ایپوزینک صحبت کنیم. پماد زینک اکساید چیست و چرا برای پوست مفید است؟ در چه مواردی می‌توانیم از پماد زینک اکساید استفاده کنیم و طریقه‌ مصرف پماد ایپوزینک چگونه است؟ عوارض پماد زینک اکساید چیست؟ سوالات دیگری که ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد.

فهرست مطالب 

زینک چیست

پماد زینک اکساید چیست و چرا برای پوست مفید است

پماد زینک اکساید یک دارو با خاصیت ضدعفونی کنندگی ضعیف است که به صورت پوشش ومحافظی بر روی پوست عمل می‌کند و در درمان مشکلات و آسیب دیدگی‌های جزئی پوست کاربرد دارد.

پماد زینک اکساید یا ایپوزینک یک کرم بدون نسخه بوده که شما با مراجعه به داروخانه‌ها می‌توانید به راحتی آن را تهیه کنید. شما بدون مراجعه به پزشک می‌توانید از آن برای آسیب دیدگی‌های جزئی پوست مثل آکنه، جوش یا سوختگی و حتی به عنوان کرم ضد آفتاب استفاده کنید. از این پماد در آسیب دیدگی‌های جدی و عمیق مثل سوختگی‌های شدید یا بریدگی‌های عمیق نباید استفاده کرد.

در صورت مشاهده‌ هرگونه حساسیت پوستی باید به پزشک مراجعه کرد.

نقش اکسید

نقش اکسید روی در پماد زینک اکساید چیست

روی اکسید یا زینک اکساید نقش اساسی و مهمی را در این پماد بازی می‌کند و عامل درمان مشکلات خفیف پوستی است. به طور کلی روی یا زینک به تنهایی خواص بسیاری برای پوست دارد، اما پماد زینک اکساید برای درمان جای جوش، آکنه، سوختگی و محافظت در برابر اشعه‌ خورشید به سلاح مفیدتری به نام اکسید روی مجهز است. در این مطلب از وبسایت سبک زندگی می‌توانید درباره زینک اطلاعات کاملی به دست آورید. 

تحقیقات نشان می‌دهند در درمان جای جوش، بریدگی، سوختگی و محافظت در برابر خورشید، زینک اکساید موثرتر از خود زینک عمل می‌کند.

پس اگر شما خواهان کاهش التهابات پوست، پاکسازی و خواص ضدباکتریایی و آنتی‌اکسیدانی هستید، به سراغ زینک بروید اما اگر به دنبال یک پماد مناسب برای رفع جای جوش، سوختگی، بریدگی و کرم ضد آفتاب با قیمت مناسب و کارآیی بالا می‌گردید، پماد زینک اکساید انتخاب هوشمندانه‌ای است.

موارد مصرف

موارد مصرف پماد زینک اکساید

در این قسمت به طور خلاصه مواردی را که پماد زینک اکساید می‌تواند مفید واقع شود را برای شما لیست کرده‌ایم.

برخی از این کاربردها عبارتند از:

 • به عنوان ضدعفونی کننده و تسریع در بهبودی خراش‌های پوستی، بریدگی‌ها و زخم‌های سطحی استفاده می‌شود.
 • به عنوان محافظت کننده‌ پوست در برابر اشعه‌ مضر خورشید یعنی اشعه‌ی uv یا فرابنفش استفاده می‌شود و می‌تواند به عنوان کرم ضد آفتاب موثر واقع شود.
 • برای از بین بردن جوش، آکنه و جای جوش نیز استفاده می‌شود.
 • به عنوان دئودورانت یا ضد تعریق کاربرد دارد.
 • به گفته‌ برخی می‌توان از آن برای از بین بردن تیرگی زیربغل یا سفید کننده‌ پوست هم استفاده کرد.
 • برای کاهش التهاب، قرمزی و سوختگی ناحیه‌های عرق سوز شده نیز مناسب است. به خصوص در نوزادان و کودکانی که به دلیل پوشیدن پوشک پوست‌شان عرق سوز می‌شود.
 • از پماد زینک اکساید می‌توان در نقاط نیش‌زدگی حشرات استفاده کرد تا سوزش و قرمزی را کاهش دهد و آن ناحیه را ضدعفونی کند.
 • در شرایطی که التهابات جزئی یا تحریکات پوستی خفیف دیده می‌شود، می‌توان برای بهبود سریع‌تر و ضدعفونی کردن پوست از پماد زینک اکساید استفاده کرد.

خواص پماد

موارد کاربرد پماد زینک اکساید

 • محافظت در برابر اشعه‌ی فرابنفش

پماد زینک اکساید یا ایپوزینک یکی از ایمن‌ترین و بی‌خطرترین کرم‌هایی است که می‌تواند روی پوست شما قرار بگیرد و همانند یک پوشش مقاوم، از آن در برابر نور مضر خورشید محافظت کند. زینک اکساید یا اکسید روی از صدمه دیدن سلول‌های پوست و پیری زودرس آن جلوگیری می‌کند و با فیلتر کردن اشعه‌ی خورشید مانع رسیدن نورهای مضر به پوست و در نتیجه خشکی پوست می‌شود. همچنین پماد زینک اکساید می‌تواند در برابر اشعه‌های UVA و UVB نیز پوششی به وجود آورد و از پوست محافظت کند.

پرتوی UVB باعث آفتاب سوختگی می‌شود و احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد. این پرتو در روزهای تابستانی شدت بیشتری دارد. اما پرتوی UVA در تمام روزهای سال حتی روزهای ابری و بارانی وجود دارد و باعث پیری زودرس پوست می‌شود.

کمتر محصول شیمیایی وجود دارد که بتواند در برابر این پرتوها از پوست حفاظت کند اما پماد زینک اکساید این کار را به خوبی انجام می‌دهد؛ البته نمی‌تواند جایگزین همیشگی ضدآفتاب باشد. 

میزان زینک اکساید موجود در کرم‌های ضد آفتاب شاخص SPF آن را مشخص می‌کند. باید توجه کنید هرچه میزان زینک اکساید در کرم ضدآفتاب کمتر باشد، مدت محافظت پوست در برابر اشعه‌های مضر خورشید کمتر خواهد بود.

برای صورت

پماد زینک اکساید برای صورت

پماد زینک اکساید خواص متعددی برای پوست به خصوص پوست صورت دارد. همانطورکه گفتیم محافظت در برابر اشعه‌ خورشید، درمان جای جوش‌ها، بهبود زخم‌های سطحی و آفتاب سوختگی، از بین بردن چربی اضافه‌ روی پوست، از بین بردن خشکی پوست و لطیف و نرم کردن پوست از خواص شگفت‌انگیز پماد زینک اکساید برای صورت هستند.

جای زخم

پماد زینک اکساید برای سوختگی و جای زخم

پماد زینک اکساید دارای خواص ضدعفونی کننده و ضدباکتریایی است. هنگام پانسمان زخم، بریدگی یا خراشیدگی‌های سطحی، این پماد می‌تواند محل زخم را ضدعفونی کند و بهبودی سریع‌تر پوست را تضمین کند. در موارد سوختگی‌های سطحی نیز پماد زینک ضدعفونی کننده است و باعث بهبود زودتر پوست می‌شود. تحقیقات انجام شده روی این موضوع ثابت کرده‌اند که کمبود روی در بدن باعث کندتر شدن روند بهبود خواهد شد. همچنین این تحقیقات نشان دادند که استفاده موضعی از زینک اکساید به صورت پماد می‌تواند باعث بهبودی زخم، ترمیم دوباره‌ی پوست، کاهش میزان عفونت و جلوگیری از وخیم‌تر شدن سوختگی و زخم شود.

علاوه بر این، پماد ایپوزینک با خشک نگه داشتن پوست و کاهش احتمال نفوذ آلودگی‌ها به پوست، از عفونت باکتریایی جلوگیری می‌کند. در تحقیقی که در سال ۲۰۰۳ منتشر شد، مشخص شد که اکسید روی با جلوگیری از چسبندگی و درونی سازی باکتری‌ها و ایجاد فضایی تنگ برای جلوگیری از وارد شدن آن‌ها، در کاهش عفونت هنگام سوختگی و زخم‌های پوست نقش اساسی دارد.

جوش

پماد زینک اکساید برای جوش و جای جوش

یکی از معضلات عمده‌ای که بیش‌تر افراد درگیر آن هستند، آکنه و جوش است. حتی وقتی که جوش‌ها از بین می‌روند باز هم جای جوش‌ها موجب نگرانی می‌شوند.

 شاید شما هم جزو افرادی باشید که در این مواقع به دنبال محصولات گران پوستی و آرایشی می‌روید. تنوع محصولات زیاد و البته کارایی و نتیجه بخشی آن‌ها کم است. در این بین افراد کمی هستند که راجع به پماد زینک اکساید و تاثیرات مثبت آن در درمان جوش و آکنه بدانند. پس ما تصمیم گرفتیم در این قسمت درباره‌ی خواص زینک اکساید در درمان آکنه صحبت کنیم.

همانطور که می‌دانیم، آکنه یک بیماری التهابی است که در آن پوست قرمز شده و چربی اضافه روی پوست ایجاد می‌شود. اکسید روی به عنوان یک محافظ پوست شناخته می‌شود که برای کاهش تولید سبوم و تسکین التهاب موثر است، بنابراین از سوزش پوست جلوگیری می‌کند. در نتیجه به تسریع روند بهبودی آکنه کمک می‌کند.

متخصصان پوست معتقدند، هنگامی که ترکیبات تسکین دهنده با خواص ضد میکروبی ترکیب می‌شوند، به کاهش باکتری‌های ایجاد کننده آکنه در پوست کمک می‌کنند. به این ترتیب‌، اکسید روی به طور قابل توجهی به عنوان محافظ پوست در طول درمان آکنه عمل می‌کند.

برای به دست آوردن یک نتیجه مطلوب برای پاکسازی پوست از آکنه و جوش، از اکسید روی باید به همراه سایر مواد مانند اسید سالیسیلیک، اسید گلیکولیک و گوگرد استفاده شود.

 استفاده از اکسید روی برای محصولات آکنه، مزایای آن را افزایش می‌دهد زیرا باعث تسکین قرمزی و محافظت از پوست ملتهب می‌شود. شما می‌توانید برای درمان آکنه و جوش به جای این محصولات به طور مستقیم از پماد زینک اکساید هم استفاده کنید.

زیربغل

پماد زینک اکساید برای زیربغل

پماد ایپوزینک به عنوان ضد تعریق نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. پماد زینک اکساید باعث می‌شود پوست عرق سوز نشود و از التهاب و قرمزی پوست جلوگیری می‌کند. بنابراین به عنوان دئودورانت انتخاب مناسبی است.

تیرگی

پماد زینک اکساید برای رفع تیرگی

برخی از سایت‌های زیبایی و سلامتی معتقدند پماد زینک اکساید باعث از بین رفتن تیرگی پوست و روشن‌تر شدن آن می‌شود.

صحت این ادعا هنوز به طور علمی اثبات نشده است. یعنی شواهد علمی دقیقی برای پشتیبانی از این ایده وجود ندارد. اما جای هیچ ناراحتی و نگرانی نیست. پماد زینک اکساید به قدری خواص مفید و متعددی دارد که مطمئن باشید از مصرف آن پشیمان نخواهید شد.

طریقه مصرف

طریقه‌ مصرف پماد ایپوزینک

 • این پماد را دقیقا به شکلی که در پشت محصول یا داخل آن شرح داده شده است، مصرف کنید. اگر مصرف این پماد طبق تجویز پزشک بوده، بر اساس گفته‌های او عمل کنید.

 • به هیچ‌وجه این پماد را به چشمان یا دهان خود نزدیک نکنید. پماد زینک اکساید موضعی است و باید به صورت موضعی روی محل موردنظر مالیده شود.

 • پماد را طوری روی محل موردنظر بمالید که تمام آن ناحیه را پوشش دهد. این پماد معمولا بقایای سفید رنگی از خود به جا می‌گذارد که شاید به خوبی جذب نشوند.

 • برای درمان خراش، زخم، سوختگی یا بریدگی‌های سطحی از این پماد به دفعات استفاده کنید تا زخم یا آسیب دیدگی بهبود یابد.

 • برای درمان عرق سوختگی ناشی از پوشک نوزادان، هر بار که پوشک را تعویض می‌کنید، از پماد زینک اکساید بر روی محل سوختگی بمالید. همچنین از این پماد هنگامی که نوزاد خواب است یا مدت زمان طولانی نیاز به تعویض پوشک ندارد هم استفاده کنید. دقت کنید به محض خیس شدن یا مرطوب شدن پوشک، باید آن را تعویض کنید و ناحیه‌ی عرق سوختگی را تمیز و خشک نگه دارید.

 • در صورت عدم بهبود علائم پس از ۷ روز استفاده، با پزشک خود تماس بگیرید.

 • در دمای اتاق و به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود. پس از استفاده درپوش لوله را خوب ببندید.

 • از پماد زینک اکساید برای زخم، بریدگی عمیق یا سوختگی‌های جدی استفاده نکنید. روی پماد زینک اکساید پماد دیگر نمالید، مگر اینکه تجویز پزشک باشد.

 • اگر پماد زینک اکساید وارد چشم‌ها شد، آن را با آب تمیز خوب بشویید.

عوارض

عوارض پماد زینک اکساید

استفاده از پماد زینک اکساید عوارض جدی و خطرناکی به دنبال ندارد و تا به حال عوارض خاصی گزارش نشده است.

ممکن است برخی افراد به زینک یا زینک اکساید حساسیت پوستی داشته باشند و واکنش نشان دهند. اگر بعد از مصرف پماد زینک اکساید شاهد علائم آلرژیک مثل کهیر، تنفس سخت، تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو شدید باید سریعا با اورژانس تماس بگیرید.

برای جلوگیری از بروز واکنش آلرژیک، بهتر است قبل از مالیدن پماد زینک اکساید روی موضع، آن را روی ناحیه‌ی محدودی از پوست دست امتحان کنید. حدودا نیم‌ساعت صبر کنید تا اگر مشکلی پیش نیامد، پماد را بر روی موضع استفاده کنید.

سخن پایانی

پماد زینک اکساید از ماده‌ معدنی مهمی به نام اکسید روی تشکیل شده است. خود روی یا زینک مزایای متعددی برای پوست دارد و از مواد معدنی مورد نیاز بدن است که باید از غذاها تامین شود. اما تحقیقات نشان داده است در مواردی که پوست دچار زخم، بریدگی، خراش، سوختگی یا آفتاب سوختگی می‌شود، بهترین راه درمان و بهبودی استفاده از پماد زینک اکساید است. همچنین پماد زینک اکساید می‌تواند از پوست در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت کند که کمتر کرم آفتاب شیمیایی توان محافظت از این اشعه‌ها را دارد. علاوه بر این، پماد زینک اکساید از پیری زودرس پوست جلوگیری خواهد کرد. پماد زینک اکساید داروی بدون نسخه‌ای است که می‌توانید در صورت نیاز از نزدیک‌ترین داروخانه به خود آن را تهیه کنید. پماد ایپوزینک عوارض خطرناکی ندارد و تنها باید قبل از مصرف، از نداشتن حساسیت یا آلرژی نسبت به زینک اکساید مطمئن شد. راه بی‌خطر آن در همین متن ذکر شد. 

نظرات کاربران