search

چگونه با مربی کاری خود رابطه مثبتی برقرار کنیم

clock icon زمان خواندن ۶ دقیقه مهتاب خلیف پور شنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۹ ۱۵:۱۳

چگونه با مربی کاری خود رابطه مثبتی برقرار کنیم
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید

تحقیقات درباره تاثیر داشتن منتور به شکل واضحی نشان می‌دهد افرادی که مربی کاری دارند عملکرد بهتری دارند و در مشاغل خود سریع‌تر پیشرفت می‌کنند و حتی از زندگی خود رضایت بیشتری دارند؛ همچنین مربیان کاری نیز از داشتن شاگرد سود می‌برند و به علاوه تمام این موارد، تدریس به معنای یادگیری دوباره است. با توجه به تمامی این مزایا ۷۶ درصد از متخصصان شاغل معتقدند که داشتن یک مربی کاری برای رشد مهم است، این در حالی است بیشتر از ۵۴ درصد آن‌ها تاثیر مثبت رابطه بین شاگرد و مربی کاری را قبول ندارند. برای داشتن ارتباط قوی بین مربی کاری و شاگرد راهکارهای زیر می‌تواند مفید باشد. 

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 اهداف و نیازهای خاص خود را تعریف کنید

تعریف خود را از یک مربی کاری ایده‌آل بنویسید

یافتن مربی کاری در لینکدین

درخواست کنید

با مربی کاری ابتدا یک قرار ملاقات ترتیب دهید

به سادگی شروع کنید

با توافق مربی کاری، یک سند برای پاسخگویی سوالات خود ایجاد کنید

پیگیری‌های خود را ادامه داده و تشکر کنید

 

 اهداف و نیازهای خاص خود را تعریف کنید

یک قلم و کاغذ بردارید و اهداف شغلی خود را یادداشت کنید و مطمئن باشید که اهداف شما به اندازه کافی هوشندانه است. سپس برای خود موانع و مشکلات دستیابی به اهداف خود را ذکر کنید. این روش به شما کمک می‌کند که تشخیص دهید به چه نوع مربی‌ کاری احتیاج دارید. شاید شما نیازمند کسب مهارت‌های جدیدی باشید، شاید می‌بایست مهارت خود را در یک بخش خاص تقویت کنید و یا احتیاج دارید که یک اعتماد به نفس خوب برای صحبت‌های کاری سخت و مهم داشته باشید. با درک اهداف خود و شکاف‌هایی که برای دستیابی به آن وجود دارد می‌توانید متوجه شوید که یک مربی کاری چگونه و در چه زمینه‌ای می‌تواند برای شما مفید باشد.

شاید خواندن این مطلب برای شما مفید باشد: با از دست دادن شغل چگونه کار پیدا کنیم

مربی کاری

تعریف خود را از یک مربی کاری ایده‌آل بنویسید

با داشتن هدف و آن چیزی که برای دستیابی به آن نیاز دارید، فکر کنید که یک مربی کاری چگونه می‌تواند به شما کمک کند تا از بزرگترین فرصت‌های خود استفاده کنید و یا چگونه می‌تواند کمک کند از چالش‌ها سربلند بیرون آمده و انتخاب‌های درستی داشته باشید. وسواس داشته باشید؛ شاید شما به کسی نیاز دارید که به یاری شما بیاید تا پروژه‌ را به اتمام برسانید. افرادی را انتخاب کنید که در یک صنعت خاص در رده بالای شغلی قرار دارند و به شما کمک می‌کنند تا از پس مشکلات بر بیایید. در تعریف کردن یک منتور از «چراها» غافل نشوید. مانند شرکت‌های بزرگی که می‌خواهند کارمندی را استخدام کنند تا شرکت را در هدف‌های بزرگتری یاری کند، برای خود توضیح دهید که یک مربی با راهنمایی خود چگونه می‌تواند شما را به اهداف بزرگ‌تری برساند. هنگام مراجعه به مربی کاری حتما تعریف خود را به همراه داشته باشید تا بداند که شما برای چه هدفی آن را انتخاب کرده‌اید و چرا به کمک وی احتیاج دارید. 

یافتن مربی کاری در لینکدین

پیدا کردن مربی کاری ساده است؛ شما می‌توانید آن‌ها را در شبکه اجتماعی لینکدین پیدا کنید یا از طریق ارتباطات حرفه‌ای با آن‌ها آشنا شده و یا در کنفرانس‌ها با آن‌ها ملاقات کرده باشید. نکته حائز اهمیت این است که زمانی‌که افراد به شدت مشغول هستند، درخواست از آن‌ها برای به عهده گرفتن نقش مربی، یک تعریف بسیار بزرگ برای آن محسوب می‌شود. مردم ممکن است با این حرف مخالفت کنند اما این یک تبادل مثبت خواهد بود. خجالت را در این رابطه کنار بگذارید و به بزرگ بودن هدف خود فکر کنید. اگر فکر می‌کنید راهی وجود ندارد که فرد مورد نظر درخواست شما را قبول کند و برای شما وقت بگذارد، درخواست خود را مجدد مطرح کرده و زمان بدهید تا در این باره تصمیم بگیرد. 

مطالعه این مقاله را هم به شما پیشنهاد می‌کنیم: راهکارهای مدیریت زمان در محل کار

درخواست کنید

درخواست از شخصی که می‌خواهید مربی کاری شما باشد، برای دفعات اولیه کمی خجالت‌آور به نظر می‌رسد. اما توجه کنید که هیچ احساس ناراحت کننده‌ای با درخواست کردن نباید در شما به وجود بیاید. برای درخواست ‌کردن از مربی ابتدا یک مکالمه درباره توقعات هر دو طرف داشته باشید و درباره علاقه‌مندی‌ها و کار یک دیگر اطلاعات به دست بیاورید. اگر که در این مورد به تفاهم رسیدید از او بخواهید که مربیگری شما را قبول کند. توجه داشته باشید روابط و صحبت‌های با ایمیل معمولا کارآمد نبوده و زمان زیادی را از شما خواهد گرفت.

با مربی کاری ابتدا یک قرار ملاقات ترتیب دهید

شما برای اولین گفت‌وگو با مربی کاری خود دو هدف دارید؛ ابتدا باید مشخص کنید که آیا این شخص واقعا مربی مناسبی برای شماست یا خیر. سپس باید از  طریقه حرف‌زدن مربی متوجه شوید که آیا او درخواست شما را قبول می‌کند یا خیر. نحوه نزدیک شدن به گفت‌وگو به شما بستگی دارد، اما به طور کلی شما می‌توانید این کارها را انجام دهید:

  • به محلی که برای مربی مناسب‌تر است، بروید. یک قهوه (یا چای) سفارش دهید، آماده شوید و جلسه را بدون احساس ناراحتی شروع کنید.
  • برای آشنایی با فرد وقت صرف کنید. احتمالا شما می‌خواهید کمتر از سی درصد زمان را صحبت کنید.
  • اشکالی ندارد که از علاقه‌مندی‌های آن‌ها بپرسید. در حقیقت‌، حتی اینکار به شما در ایجاد رابطه کمک می‌کند.
  • یک درخواست واضح داشته باشید، به طور مثال بگویید: «من واقعا از این گفت‌وگو لذت بردم. از نظر شما اشکالی ندارد که در ماه آینده هم در رابطه با اهدافم با شما صحبت کنم و از شما راهنمایی بخواهم»؟ از او به صورت کلامی تشکر کنید و بعد از قرار نیز دوباره از طریق ایمیل نیز برای او پیام تشکر بفرستید.

رابطه با مربی

به سادگی شروع کنید

جلسه بعدی خود را ساده بگیرید و بر اساس آخرین ملاقات خود آن را دنبال کنید. هنگامی که مربی قبول کرد که دوباره با شما ملاقات کند، ایمیلی را برای آن ارسال کنید که درباره کار خود توضیح دهید و به جلساتی که قرار است در آینده با هم هماهنگ کنید اشاره کنید. جملاتی شبیه به «امیدوارم سریع‌تر یکدیگر را ملاقات کنیم و دوست دارم که زمان بیشتری برای گفت‌وگو داشته باشیم. من چند سوال آماده کرده‌ام که فکر می‌کنم شما می‌توانید به آنها پاسخ دهید». 

با توافق مربی کاری، یک سند برای پاسخگویی سوالات خود ایجاد کنید

بعد از اینکه دو یا یک قرار با مربی کاری خود داشتید، سعی کنید یک سوال رسمی‌تر از خود بپرسید که آیا مربی حاضر است تا شش ماه آینده یک بار در ماه برای شما وقت بگذارد تا اینکه به هدف خود برسید و یا به شما کمک کند که مشکلات خود را حل کنید؟ اگر چنین است، پس یک سند ساده یک صفحه‌ای درست کنید و آنچه را که در شش ماه آینده قرار است با هم انجام دهید بیان کنید. اینکار به شما در تعیین برنامه‌های مشخص برای هر جلسه کمک خواهد کرد. شما می‌توانید با بیان این جمله آن را پیشنهاد کنید: «از شما سپاسگزارم که وقت خود را در اختیار من قرار می‌دهید و من واقعا تمایل دارم از دانش شما بیشترین بهره را ببرم». من فکر می‌کنم که با تهیه یک سند ساده و ذکر کردن تعهدات خودم به شما می‌توانم بهتر برنامه‌ریزی کنم و این کار به من کمک خواهد کرد که در مقابل درخواست‌های شما به خوبی پاسخگو باشم، آیا به نظر شما این تصمیم من درست است»؟

پیگیری‌های خود را ادامه داده و تشکر کنید

حتما بعد از هر جلسه یک یادداشت تشکر ارسال کنید. فراتر از آن، هنگامی که نقش مربی کاری شما به پایان رسید، باید همچنان از او سپاسگزار باشید. بنابراین به یاد داشته باشید اشکالی ندارد که از کسی درخواست کنید، فقط مطمئن باشید که قدردانی خود را به وی نشان خواهید داد.

نظرات کاربران