search

خاکشیر برای لاغری - آیا خاکشیر لاغر کننده است؟

clock icon زمان خواندن ۵ دقیقه ساینا یعسوبی یک‌شنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۰ ۱۶:۱۶

خاکشیر برای لاغری - آیا خاکشیر لاغر کننده است؟
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید

خاکشیر یکی از گیاهان دارویی است که در طب سنتی طرفداران بسیاری دارد. علاوه بر تهیه انواع شربت‌های پذیدایی به خصوص در فصل تابستان، در درمان برخی از ناراحتی‌های معده و همچنین گرمازدگی موثر است. اما این تمام ماجرا نیست؛ شواهد نشان می‌دهد که مصرف خاکشیر برای لاغری موثر است. خاکشیر به دلیل فیبر بالایی که دارد حجم زیادی از معده را پر کرده و باعث می‌شود برای مدت زمان بیشتری احساس سیری کنید. در این مطلب درباره لاغری با خاکشیر برای‌تان می‌نویسیم. 

فهرست مطالب 

خواص خاکشیر

خاکشیر چه خاصیتی دارد

گیاه خاکشیر از راسته کلم، تیره شب بویان، سرده خاکشی، گونه Sophia است. دانه‌های خاکشیر یا همان تخم گیاه، در دو رنگ قرمز (کمی تلخ) و قرمز تیره مایل به قهوه‌ای وجود دارند. این گیاه شامل اسانس روغن فراری متشکل از بنزیل و ایزوسیانات است. در کشور ما خاکشیر بیشتر در نواحی مرطوب شمال، استان خراسان جنوبی، بلوچستان، آذربایجان، استان بوشهر، کرمانشاه و لرستان رشد می‌کند.

میزان کالری و فیبر موجود در صد گرم خاکشیر صفر و مقدار پروتئین موجود در همین مقدار ۲۷/۵ گرم است. طبع خاکشیر گرم و تر بوده و از مهمترین گیاهان دارویی در طب سنتی به شمار می‌رود. خوردن خاکشیر علاوه بر کاهش عطش به بهبود بسیاری از مشکلات و بیماری‌ها کمک می‌کند. در ادامه بیشتر به خواص دارویی این گیاه اعجاب انگیر خواهیم پرداخت.

گیاه خاکشیر یکی از پر خاصیت‌ترین گیاهان دارویی است و از فواید مهم خاکشیر تاثیر آن بر لاغری و تناسب اندام است. نوشیدن شربت خاکشیر در کاهش عطش و تشنگی بسیار موثر است. از فواید دارویی این گیاه ارزشمند می‌توان موارد بسیاری را بر شمرد که در این مطلب از وبسایت سبک زندگی می‌توانید درباره خواص خاکشیر و مضرات بیشتر بخوانید. اما در ادامه مروری مختصر خواهیم داشت بر خاصیت خاکشیر برای سلامتی.

 • کاهش مشکلات گوارشی: شربت خاکشیر به کاهش بوی بد دهان و گلو کمک می‌کند. مصرف شربت خاکشیر همچنین می‌تواند، همزمان هم از اسهال جلوگیری کند و هم خاصیت ملینی داشته باشد. به طوریکه اگه خاکشیر را با آب گرم مخلوط کرده و مصرف کنیم، از یبوست جلوگیری می‌کند. در همین حال، در صورت مخلوط کردن آن با شکر و آب سرد به درمان اسهال کمک می‌کند. البته این گیاه به افراد باردار در کاهش یبوست کمک می‌کند، اما افراد باردار در ماه‌های اول بارداری باید در مصرف آن دقت کنند.
 • جلوگیری از گرمازدگی: طبع شربت این گیاه باعث ایجاد رطوبت و خنکی در بدن شده و به کاهش گرمازدگی می‌انجامد. در این مطلب از وبسایت سبک زندگی درباره گرمازدگی بیشتر می‌خوانید. 
 • ضد درد و ضد التهاب
 • جوانسازی پوست
 • کاهش شوره سر: نوشیدن ۲ الی ۳ لیوان از شربت خاکشیر در طول روز به کاهش و رفع شوره سر کمک می‌کند.
 • تناسب اندام
 • بهبود زخم و جراحات
 • ادرار‌آور درمان مشکلات کلیه
 • کنترل فشار خون
 • جلوگیری از مسمومیت غذایی 
 • دارای خاصیت ضد باکتریایی
 • کاهش التهابات پوستی ازجمله آکنه و جوش
 • کاهش دردهای قاعدگی
 • درمان ناتوانی جنسی و ناباروری آقایان
 • کاهش یبوست کودکان
 • پاکسازی کبد
 • کاهش بیماری‌های اندام معده
 • در بهبود نقرس، ورم گوش، حصبه و آبله نیز موثر است.
 • کاهش ترشحات بانوان

علاوه بر مصرف شربت خاکشیر که می‌تواند، فواید زیادی با خود به همراه داشته باشد، از این گیاه می‌توان پماد یا ضماد برای درمان بسیاری از مشکلات پوستی و تسکین دردها استفاده کرد.

لاغری با خاکشیر

لاغری با مصرف خاکشیر

برای رسیدن به پاسخ این سوال که آیا خاکشیر برای لاغری مناسب هست یا خیر بهتر است اول به این اصطلاح «خاکشیر مزاج» بپردازیم که به افراد دارای مشرب خوش و تطبیق دهنده با شرایط و سایر افراد دیگر گفته می‌شود. در حقیقت خاکشیر هم می‌تواند ملین باشد و هم از اسهال جلوگیری کند. همچنین خاکشیر هم می‌تواند برای لاغری مناسب باشد و هم می‌تواند به افراد برای افزایش وزن کمک کند.

بسته به طریقه و زمان مصرف، خاکشیر می‌تواند خواص متفاوتی از خود بروز دهد. اگر خاکشیر را برای چند ساعت در آب خیس کنید، سپس با شیر مخلوط کرده و به صورت ناشتا میل کنید، می‌تواند به افزایش وزن کمک کند. به شرطی که این عمل را هر روز و به مدت چند هفته تکرار کنید.

نوشیدن آب ولرم و خاکشیر به صورت ناشتا، علاوه به برطرف کردن یبوست، به کاهش وزن نیز کمک می‌کند، به شرط آنکه هر روز و برای مدت یک الی دو ماه به صورت منظم از آن استفاده کنید. کاهش یبوست باعث کاهش نفخ شکمی شده و به لاغری افراد کمک می‌کند.

نوع مصرف

نوع مصرف خاکشیر برای لاغری

یک لیوان آب ولرم را با دو قاشق خاکشیر و یک قاشق آب لیموی تازه مخلوط کنید، به دلخواه می‌توانید کمی گلاب و آبلیمو برای بهبود طعم به آن اضافه کنید. بهتر است این مخلوط را صبح‌ها و به صورت ناشتا برای مدت چند هفته میل کنید.

ترکیب خاکشیر و گلاب برای لاغری مناسب بوده و به کاهش وزن و چربی سوزی از جمله کاهش چربی شکم و پهلو کمک می‌کند. به بیان صحیح‌تر مصرف خاکشیر به تنهایی نمی‌تواند، موجب کاهش وزن و لاغری در افراد شود، برای داشتن تناسب اندام و چربی‌سوزی باید علاوه بر مصرف شربت ولرم خاکشیر (در صبح و قبل از صبحانه)، رژیم غذایی اصولی و انجام ورزش‌های متناسب را نیز به دقت انجام داده و رعایت کرد.

زمان مصرف

زمان مناسب مصرف خاکشیر برای لاغری

بهتر است، مخلوط خاکشیر، آب ولرم و آب لیموی تازه را، صبح‌ها قبل از صبحانه و به صورت ناشتا میل کنید تا به بهبود روند کاهش وزن و چربی‌سوزی کمک کند. مصرف خاکشیر در این زمان به کاهش یبوست نیز می‌انجامد.

گیاه خاکشیر

سخن پایانی 

گیاه خاکشیر گیاهی بسیار پر خاصیت و دارویی است. مصرف این گیاه می‌تواند بسیاری از مشکلات و بیماری‌ها را بهبود ببخشد. با همه این وجود نباید در مصرف این گیاه زیاده‌روی کرد، زیرا موجب ایجاد عوارض در افراد می‌شود. طریقه مصرف و یا زمان مصرف خاکشیر در خواض دارویی آن تاثیرگذار است. همچنین برای اثربخشی خاکشیر برای لاغری باید به صورت منظم و پیروی از دستورالعمل صحیح آن را مصرف کنید. 

نظرات کاربران