search

۲۰ گام برای افزایش تمرکز و کنترل ذهن

clock icon زمان خواندن ۱۶ دقیقه آتنا بزرگ‌نیا چهارشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۰ ۲۳:۴۵

۲۰ گام برای افزایش تمرکز و کنترل ذهن
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید

آیا متوجه شده‌اید وقتی در چیزی غرق می‌شوید چه احساس خوبی دارید؟ در این حالت، شما به جای اینکه خود را با کارهای بیهوده و وقت گیر سرگرم کنید، بهره وری واقعی را به دست خواهید آورد. احساس می‌کنید بسیار هدفمند هستید و گذر زمان را درک نمی‌کنید. مهم نیست اگر اسم این حالت را تچان (flow) می‌گذارید یا غرق در کار هستید، در این مواقع بسیار هیجان زده خواهید بود. به گفته‌ دیوید راک (David Rock)، یکی از بنیانگذاران موسسه‌ NeuroLeadership  و نویسنده‌ کتاب «مغز شما هنگام کار» (Your Brain at Work) ، ما فقط ۶ ساعت در هفته تمرکز انجام می‌دهیم. علاوه بر این، تحقیقات راک نشان می‌دهد که ۹۰ درصد از بالاترین کارایی و هوش افراد زمانی است که از دفتر دور هستند و بالاترین سطح تمرکز در صبح یا اواخر شب است. این کاملا بر خلاف آنچه برنامه کاری به ما نیاز دارد، است! در ادامه به راهکار‌های افزایش تمرکز می‌پردازیم.

فهرست مطالب 

افزایش تمرکز

تمرکز و راه‌های افزایش کنترل ذهن چیست؟

تمرکز به این معنی است که شما می‌توانید توجه و اراده خود را کنترل کنید. تمرکز به توانایی ذهن برای تمرکز یک موضوع، شی یا فکر اشاره دارد و تمام افکار، ایده‌ها، احساسات و عواطف نامربوط را از ذهن بیرون می‌کند. تمرکز به این معنی است که به جای پرش از این شاخه به شاخه دیگر و از دست دادن تمرکز، زمان و انرژی فقط یک کار را -در یک زمان- انجام دهید.

البته، ما به آموزش برای هدایت افکار و کنترل تمرکز و توجه نیاز داریم. اکثر مردم نمی‌توانند توجه خود را کنترل کنند و دچار کاهش تمرکز می‌شوند. 

تمرکز فکر، کاری غیر معمول نیست، تقریبا هر روز برای همه اتفاق می‌افتد. اما این تمرکز، یک توانایی ناخودآگاه و غیرقابل کنترل است. به عنوان مثال، آیا توجه کرده‌اید که کودکان هنگام بازی نمی‌توانند صدای شما را بشنوند؟ آنها آنقدر در بازی جذب شده‌اند که به چیزهای دیگر بی تفاوت هستند. 

«متمرکز کردن حواس» امکان پذیر است، اما این با تمرکز واقعی متفاوت است زیرا این یک فرایند آگاهانه و متفکرانه است که می‌توانید در مدت زمان مشخص (نه فقط چند ثانیه) که می‌خواهید انجام دهید. تمرکز در مورد هر موضوعی که می‌خواهید. با این توانایی، می‌توانید علاوه بر کارها وظایفی که از آنها لذت می‌برید، ذهن خود را بر وظایف، شغل، درس و حتی کارهای خسته ‌کننده‌ و ناخوشایند متمرکز کنید.

افزایش تمرکز

افزایش تمرکز چگونه انجام می‌شود؟

وقتی تصمیم می‌گیرید بر چیزی تمرکز کنید، مغز شما ابتدا تمام اطلاعات بصری را دریافت و پردازش می‌کند تا به شما بگوید باید بر چه چیزی تمرکز کنید. این شبیه اولین باری است که یک نقاشی یا عکسی را می‌بینید. با واضح‌تر شدن تصویر، مغز شما به منطقه‌ای می‌رود که می‌خواهید روی آن تمرکز کنید (فرایند بالا به پایین). هنگامی که به این تمرکز دلپذیر می‌رسید، گذر زمان را احساس نخواهید کرد، تصور شما از جهان اطراف شما تغییر خواهد کرد و شما قادر خواهید بود محرک‌های خارجی را نادیده بگیرید.

نکات اصلی افزایش تمرکز

 • مدیتیشن

دلایل زیادی برای مفید بودن مدیتیشن یا مراقبه وجود دارد. استرس را کاهش می‌دهد، به شما کمک می‌کند احساس آرامش کنید و می‌تواند تمرکز شما را بهبود بخشد. مطالعات نشان داده است که مدیتیشن باعث افزایش ماده خاکستری مغز می‌شود که برای حافظه و شناخت شما مفید است.

برای بهره مندی از مزایای مدیتیشن در محل کار، صبح خود را با یک دوره مدیتیشن سریع آغاز کنید. برای انجام مدیتیشن می‌توانید به راحتی روی تخت نشسته و چند دقیقه نفس بکشید. اگر احساس می‌کنید باید مراحل بیشتری را انجام دهید، یک فیلم راهنمای مدیتیشن را تماشا کنید. اگر احساس می‌کنید تمرکز شما در محل کار کم شده است، یک لحظه چشمان خود را ببندید، یک نفس عمیق بکشید و توجه خود را به وظایف خود برگردانید.

افزایش تمرکز

 • ورزش کنید

ورزش به تقویت توانایی مغز در نادیده گرفتن عوامل حواس‌پرتی کمک می‌کند. تناسب اندام، نیز راه خوبی برای حفظ حافظه بهینه است. سعی کنید در طول روز به طور منظم ورزش کنید یا تمرینات بدنی کوتاه مدت را برای کمک به مغز انجام دهید. در طول استراحت ظهرگاهی، پیاده روی سریع در اطراف پارکینگ هر روز برای افزایش تمرکز و بهبود کارایی شما کافی است؛ همچنین می‌توانید قبل یا بعد از کار به باشگاه بروید.

افزایش تمرکز

 • مثبت فکر کنید

گاهی اوقات، ممکن است در یک کار خسته کننده گرفتار شوید که نمی‌توانید به طور دلخواه انجام دهید؛ در این صورت، به احتمال زیاد به شبکه‌های اجتماعی رفته و تمرکز خود را از دست می‌دهید. در واقع، شما تمام تلاش خود را برای منحرف کردن خود از کار خسته کننده انجام خواهید داد. برای اینکه بتوانید ذهن خود را تغییر دهید، باید با خوشحالی کار کنید، از کارهای خود لذت ببرید و نکات مثبت آنها را در نظر بگیرید. ترک اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی نیز می‌تواند به شما کمک کند. 

افزایش تمرکز

 • تقویت اراده

برای تقویت اراده خود، در یک زمان تنها بر یک هدف تمرکز کنید. اهداف خود را واضح بیان کنید و به آنها پایبند باشید. برخی از نکاتی که قبلا ذکر شد، مانند مدیتیشن یا زمان بندی، می‌تواند به تقویت قدرت اراده کمک کند؛ بنابراین، شما فقط در یک کار تمرکز دارید. هرچه بیشتر بتوانید قدرت اراده خود را تقویت کرده و در برابر وسوسه مقاومت کنید، افزایش تمرکز شما بیشتر می‌شود.

افزایش تمرکز

 • محتوای بیشتری را حفظ کنید

حفظ کردن نه تنها اطلاعات را به خوبی حفظ می‌کند، بلکه عضلات حافظه شما را نیز آموزش می‌دهد. حفظ کردن می‌تواند واژگان شما را افزایش داده و مهارت‌های نوشتاری شما را بهبود بخشد؛ همچنین می‌تواند به شما در تسلط بر کارهای مهم و افزایش تمرکز کمک کند، زیرا به کار با مغز خود عادت کرده‌اید. سعی کنید هر هفته اشعار، نقل قول‌ها، اطلاعات کلی یا آیات را به خاطر بسپارید تا به آموزش مغز شما کمک کند.

افزایش تمرکز

 • بیشتر بخوانید

اگرچه با ظهور عصر دیجیتال، تعداد بازدید از مطالب خواندنی به طور چشمگیری افزایش یافته است، اما زمانی را که مردم برای مطالعه در نظر می‌گیرند افزایش نیافته است. علاوه بر این، عادات آنلاین باعث می‌شود افراد کمتر در محتوای نوشتاری شرکت کنند.

بیشتر اوقات خود را برای خواندن یک کتاب واقعی به چالش بکشید. سعی کنید علاوه بر مطالعه و تحلیل کتاب، هر هفته مقالات طولانی بخوانید.

تمرکز بر کتابها یا مقالات طولانی و غنی درک شما را به چالش می‌کشد و باعث افزایش تمرکز شما می‌شود. با گذشت زمان، متوجه خواهید شد که می‌توانید در کارهای دیگر، مانند کارهای شغلی یا حتی مکالمات، بهتر عمل کنید. در این مطلب درباره تقویت عادت مطالعه بیشتر آشنا شوید. 

افزایش تمرکز

 • حواس ‌جمع باشید

تمرین دقیق گوش دادن یک مهارت بین فردی است که در کار خود به آن نیاز دارید. در گفتگو با دوستان و همکاران بیشتر مراقب باشید و توجه کنید؛ برای مثال، ممکن است بخواهید هنگام ناهار با همکاران خود به تلفن خود نگاه نکنید. گوش دادن فعال، شامل گوش دادن با دقت است. برای جلب توجه به گوینده، باید از نشانه‌های کلامی و غیر کلامی استفاده کنید؛ از جمله سر تکان دادن، موافقت و برقراری ارتباط چشمی.

افزایش تمرکز

 • در کارآمد‌ترین زمان خود کار کنید

مردم وقتی هوشیار هستند تمام تلاش خود را می‌کنند؛ بنابراین مهم است که تعیین کنید چه زمانی بیشترین تأثیر را دارید. این ممکن است به این معنی باشد که شما بعد از ناهار کارآمدتر هستید، بر خلاف همکارتان که به نظر می‌رسد همیشه صبح زود کار را تمام می‌کند.

یاد بگیرید که از ساعت بیولوژیکی بدن خود استفاده کنید؛ برای مثال، ممکن است متوجه شوید که بهترین حالت تمرکز شما اواخر صبح است. بازه‌های زمانی را که در اوج بهره‌ وری هستید، یادداشت کرده و سعی کنید بر کارهای کلیدی تمرکز کنید که بیشترین توجه شما را می‌طلبد.

افزایش تمرکز

 • برای افزایش تمرکز استراحت منظم داشته باشید

حتی باهوش‌ترین فرد روی کره زمین نمی‌تواند ساعت‌ها روی موضوعی وقت بگذارد و تمرکز کند؛ بنابراین، برای افزایش بهره وری خود، باید استراحت‌های کوتاه و منظم را در زندگی روزمره خود لحاظ کنید. در زمان استراحت، از میز کار خود فاصله بگیرید و به جز خیره شدن به صفحه مانیتور کارهای دیگری را انجام دهید؛ این کار به شما کمک می‌کند تا آرامش خود را حفظ کنید.

یکی از روش‌های مثبت که آزمایش آن با موفقیت انجام شده‌، تکنیکی به نام پومودورو (Pomodoro) است. طبق این تکنیک؛

 • شما ۲۵ دقیقه کار می‌کنید و سپس ۵ دقیقه استراحت می‌کنید.

 • این عمل را ۴ بار تکرار کنید، بعد از استراحت چهارم ۲۵ دقیقه کار کنید.

 • سپس ۱۵ تا ۳۰ دقیقه استراحت کنید و سپس دوباره همه مراحل را انجام دهید.

 • در پایان دوره استراحت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه، مجدد به مدت ۲۵ دقیقه به کار خود ادامه دهید و سپس مراحل فوق را دوباره تکرار کنید.

افزایش تمرکز

 • آگاه باشید که چه زمانی به تجدید قوا نیاز دارید

کارکنان با بهره‌وری بالا می‌دانند چه زمانی باید وظایفشان را تمام کرده و کارهای مهم را به روز دیگری محول کنند. سعی کنید از اضافه کاری اجتناب کنید و فقط ایمیل‌های شرکت را در ساعات کاری بررسی کنید. افرادی که دورکاری می‌کنند ممکن است بخواهند بعد از ظهر ۲۰ دقیقه چرت بزنند تا خستگی را برطرف کنند. حتی یک استراحت سریع ۳۰ ثانیه‌ای در طول روز می‌تواند به شما کمک کند تا تمرکزتان را بازیابی کرده و با افزایش تمرکز مجدد کار خود را دنبال کنید.

افزایش تمرکز

 • به ‌اندازه کافی بخوابید

وقتی بی خوابی دارید، احساس می‌کنید که ارتباط با مردم خسته کننده است، بد خلق هستید، تمرکز کافی ندارید و به طور کلی روحیه بدی دارید؛ بنابراین اگر می‌خواهید تمرکز را در محل کار نگه دارید، باید مطمئن باشید که به اندازه کافی در شب خواب دارید. ۷ یا ۸ ساعت خواب عمیق و آرام در شب می‌تواند وضعیت کاری شما را تغییر دهد؛ به این ترتیب، استرس کمتری احساس خواهید کرد و انگیزه بیشتری برای انجام سخت‌ترین کارها در محیط کار خود خواهید داشت.

افزایش تمرکز

 • برای خودتان محیط امن بسازید

روی میز کار خود را به گونه‌ای چیدمان کنید که متناسب با علایق کارکنان باشد تا بهره وری آنها افزایش یابد؛ بنابراین، اگر در محل کار احساس ناراحتی می‌کنید، به راحتی تمرکز خود را از دست می‌دهید و نمی‌توانید برای مدت طولانی تمرکز کنید.

مطالعات نشان داده است که بهترین صندلی برای ساعت‌های طولانی کار در محل کار، یک صندلی ارگونومیک است که در طول ساعت‌های طولانی کار در طول روز به فرم بدن آسیب نمی‌رساند. صندلی اداری باید پشت فرد را کاملا بپوشاند، و کامپیوتر و چشم‌ها را در فاصله معقول نگه دارد تا در صورت نشستن تمام روز پشت میز از تأثیرات مضر جلوگیری کرده و افزایش تمرکز را به همراه دارد.

افزایش تمرکز

 • دمای متعادلی را تنظیم کنید

احساس گرمای بیش از حد یا بیش از حد سرد، قابلیت‌های تمرکز را کاهش می‌دهد. اگرچه نمی‌توانید ترموستات از پیش تعیین شده شرکت را کنترل کنید، اما می‌توانید یک ژاکت سبک یا یک فن کوچک را با خود به همراه داشته باشید. در محل کار، دمای از پیش تعیین شده برای بسیاری از کارکنان مشکل ساز است. با مدیر خود مشورت کنید تا راحت‌ترین و مناسب‌ترین دما را برای کارایی شما تعیین کند.

افزایش تمرکز

 • برای افزایش تمرکز منظم باشید

اگر شما یکی از افرادی هستید که مقدار زیادی کاغذ، وسایل شخصی و وسایل یکبار مصرف روی میز خود دارید و در نتیجه پرونده‌های کاری روی میز خود را گم کرده‌اید، باید وسایل خود را مرتب کنید.

ابتدا می‌توانید اقلام غیر ضروری از روی میز را جمع کنید؛ مانند نوت بوک، قلم، لوازم یکبار مصرف، بطری‌های آب و غیره؛ سپس به رایانه خود بروید و فایل‌های سازماندهی نشده و بی نام را مرتب کنید؛ این کار به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی به اطلاعات مورد نیاز خود در فایل در کوتاه‌ترین زمان ممکن دسترسی پیدا کنید.

افزایش تمرکز

 • عوامل حواس ‌پرتی را محدود کنید تا تمرکز تان افزایش یابد

اگرچه برخی مزاحمت‌ها اجتناب ناپذیر هستند، مانند صدای بوق ماشین در خیابان یا سر و صدای همکاران، اما برخی از موارد را می‌توان کنترل کرد. ابتدا تلفن را روی حالت بی‌صدا تنظیم کنید؛ گوشی خود را رو به پایین روی میز قرار دهید تا هنگام دریافت نوتیفیکیشن، مجبور نباشید به آن نگاه کنید. علاوه بر نادیده گرفتن تلفن خود، همچنین می‌توانید از دسترسی به حساب‌های رسانه‌های اجتماعی در محل کار خود جلوگیری کنید.

البته، به جز بازاریابی، بسیاری از شرکت‌ها و مشاغل اجازه نمی‌دهند در طول زمان کاری در رسانه‌های اجتماعی ظاهر شوید؛ بنابراین، برای جلوگیری از وسوسه انجام این کار، می‌توانید از برنامه‌های قابل اعتماد برای مسدود کردن سایت خود استفاده کنید.

افزایش تمرکز

 • تغذیه سالم منجر به افزایش تمرکز می‌شود

سلامت و تغذیه مناسب از عوامل مهم در افزایش تمرکز در محل کار است. خوردن یک وعده غذایی سالم و متعادل در طول روز تضمین می‌کند که کارایی فرد و سطح تمرکز همیشه در سطح بالایی است؛ بنابراین اگر نتوانید انرژی مورد نیاز بدن خود را از طریق تغذیه مناسب به دست آورید، در طول روز و بعد از ظهر احساس خواب آلودگی خواهید کرد. پس شما حداقل ۲ ساعت از روز کاری خود را تلف کرده‌اید.

 بنابراین، برای جلوگیری از قرار گرفتن در این وضعیت، صبحانه و ناهار سالم را با تنقلات مغذی بخورید. به عنوان مثال، می‌توانید مقداری آجیل و میوه‌های خشک شده را در کشوی میز کار خود قرار داده و هنگام گرسنگی بخورید.

افزایش تمرکز

 • از صحبت‌‌های پیش‌ پا افتاده دوری کنید

شاید جالب باشد بدانید که در ماجرای ملاقات یکی از کارمندان قسمت حسابداری با نامزدش چه اتفاقی افتاده است، اما این به شما یا کار شما کمکی نمی‌کند؛ بنابراین بهتر است وقت و تمرکز خود را صرف انجام وظایفتان کنید. اگر در چند روز آخر مهلت هستید و از این نظر تحت فشار هستید، لطفا از چنین گفتگوهای پیش پا افتاده اجتناب کنید و بر کار خود افزایش تمرکز داشته باشید.

در این راستا، می‌توانید به دوستان و همکاران خود اطلاع دهید که به طور موقت در دسترس نیستید و نمی‌توانید به پیام‌های آنها پاسخ دهید؛ در این صورت، آنها نیز وضعیت شما را درک می‌کنند و رفتار شما را بی‌ادبانه نمی‌دانند.

افزایش تمرکز

 • محیط ساکت یا پر سر و صدایی انتخاب کنید

برخی از افراد در محیطی کاملا آرام عملکرد بهتری دارند. برخی دیگر نمی‌توانند تمرکز را بدون موسیقی پس زمینه انجام دهند. دقت کنید که آیا سکوت باعث افزایش تمرکز شما می‌شود یا خیر.

اگر عملکرد بهتری با موسیقی دارید، موسیقی مورد علاقه خود را انتخاب کنید، اما نباید توجه شما را منحرف کند. اگر متوجه شدید که موسیقی تمرکز شما را بیش از هر چیز دیگری آزار می‌دهد، فقط آن را خاموش کرده و هدفون را روی گوشتان قرار دهید تا به نظر برسد کار می‌کنید به این ترتیب هیچکس مزاحم شما نمی‌شود. همچنین می‌توانید از هدفون حذف کننده صدا برای گوش دادن به موسیقی استفاده کنید.

افزایش تمرکز

 • زمان ایمیل را تنظیم کنید

اگر مشاهده و پاسخ به ایمیل‌های شما زمان زیادی می‌برد، باید محدودیت‌هایی را تعیین کنید؛ برای مثال، می‌توانید زمان خاصی را برای انجام این عملیات تعیین کرده و ایمیل‌های دریافتی را در این مدت بررسی کنید. وقتی مهلت شما به پایان می‌رسد، نوتیفیکیشن‌های سیستم خود را بی‌صدا کنید تا هنگام دریافت پیام‌های جدید تمرکز تان را از دست ندهید.

همچنین می‌توانید برای کمک به صرفه جویی در وقت، مجموعه‌ای از پاسخ‌ها و الگوهای آماده را یادداشت کرده و برای استفاده در هنگام برخورد با سوالات مشابه ذخیره کنید. البته همیشه به خاطر داشته باشید که قبل از فشار دادن دکمه ارسال، حتما جزئیات دقیق ایمیل را بخوانید تا مطمئن شوید که ایمیل شما حاوی اطلاعات صحیح است و هیچ گونه غلط املایی وجود ندارد.

افزایش تمرکز

 • برنامه ریزی و اولویت دادن برای افزایش تمرکز

برنامه ریزی برای هفته کاری خود نکته مهمی است که هنگام تلاش برای بهبود تمرکز باید به آن توجه داشته باشید؛ علاوه بر این، برای تعیین وظایفی که باید انجام دهید، فهرستی از مواردی که باید در طول هفته انجام دهید تهیه کنید و مهمترین موارد را اولویت بندی کنید. با این کار می‌توانید ابتدا مهمترین کارها را انجام دهید؛ زیرا در هر زمان از روز کاری خود لیستی دارید که می‌توانید به آن مراجعه کنید.

ورزش برای افزایش تمرکز

افزایش تمرکز در مطالعه کنکور

افزایش تمرکز در مطالعه کنکور همان چیزی است که همه دانشجویان و داوطلبان به دنبال آن هستند. کسب اطلاعات در مورد روش افزایش تمرکز در طول آزمون و کسب اطلاعات افزایش تمرکز در کنکور برای هر داوطلب برای به دست آوردن نتیجه دلخواه بسیار مفید است. البته، به یاد داشته باشید که تسلط بر روش افزایش تمرکز و یادگیری را می‌توان با گذشت زمان و تمرین زیاد بدست آورد.

از آنجا که روش یادگیری افزایش تمرکز در مطالعه کنکور یک مورد بسیار اساسی و مهم به نظر می‌رسد، لازم است از یک مشاور دانشگاهی با تجربه و ماهر در این زمینه کمک بگیرید. یک مشاور می‌تواند از دانش خود برای بیان این روش‌های افزایش تمرکز در طول آزمون استفاده کند.

اولین مرحله افزایش تمرکز در مطالعه کنکور چیست؟

اجازه دهید اعتراف کنیم که بی توجهی مشکلی است که تعداد زیادی از افراد هنگام شرکت در آزمون ورودی دانشگاه‌ها با آن روبرو می‌شوند.

حتما می‌پرسید که در حین تست زدن یا مطالعه کنکور چه اقداماتی می‌توان برای حل این مشکل و افزایش تمرکز انجام داد؟

باید بگوییم که برای افزایش تمرکز در مطالعه کنکور، اولین و در واقع مهمترین قدم این است که یک تصمیم جدی برای حذف عواملی که مانع تمرکز شما می‌شوند، بگیرید.

این یک موضوع بسیار مهم است و توجه به آن می‌تواند شغل و تحصیلات آینده شما را تغییر دهد.

بله، دوستان عزیز، به عنوان اولین قدم، فقط باید از خود بپرسید و برای حذف عواملی که مانع تمرکز شما می‌شوند، تصمیم جدی و روشنی بگیرید.

افزایش تمرکز

 راه‌های افزایش تمرکز هنگام مطالعه کنکور

اگر می‌خواهید توجه خود را ده بار در طول آزمون افزایش دهید و افزایش تمرکز و روش‌های یادگیری را بیاموزید، لطفا این نکات جادویی و کلیدی را فراموش نکنید:

 • اولین راه - تلفن را از برق بکشید

بله، دوستان عزیز، تلفن‌های همراه یک عامل مخرب هستند که توجه شما را در طول آزمون مختل می‌کنند. اما به راحتی می‌توانید با قطع تلفن خود در حین تست زنی، از این مزاحمت دائمی خلاص شوید.

 • راه دوم- هنگام تست زنی حتما از میز و صندلی استفاده کنید

استفاده از میز و صندلی در حین تست زنی دو مزیت اصلی دارد؛ یکی این که تسلط شما بر پاسخ نامه بهبود یابد و دیگری این که به فضایی شبیه به آزمون سراسری فکر کنید. به این ترتیب، هنگام شرکت در آزمون سراسری، به افزایش تمرکز شما کمک بزرگی خواهد کرد.

 • راه سوم- ممنوعیت تست زنی در مقابل تلویزیون

به بیان ساده، تست زنی که هنگام تماشای تلویزیون فایده‌ای ندارد. توصیه می‌کنیم که از این وضعیت اجتناب کنید و مکان‌های دیگری را برای تست زنی در خانه انتخاب کنید.

 • راه حل چهارم - از تلفن همراه استفاده نکنید

متأسفانه امروزه مردم، به ویژه جوانان و نوجوانان، وابستگی عجیبی به تلفن‌های همراه دارند. اگر تصمیم جدی برای قبولی بهترین دانشگاه‌ها را گرفته‌اید، لطفا تلفن همراه خود را در طول مطالعه و تست زنی خاموش کنید و آن را دور از دسترس خود قرار دهید.

 • راه حل پنجم - قلم و کاغذ عامل افزایش تمرکز حواس

هنگام مطالعه یک تکه کاغذ با خود داشته باشید تا اگر ناگهان ذهن شما به موضوعی غیر از موضوعی که در حال مطالعه آن هستید، مثلا در حال مطالعه هستید، ناگهان به خاطر آورد که باید کاری را انجام دهید. اگر دو یا سه دقیقه بیشتر نیست، انجام این کار در آن لحظه مشکلی نیست. با این حال، اگر احساس می‌کنید بیشتر از آنچه ممکن است طول می‌کشد، آن را روی یک کاغذ بنویسید تا آن ار بعدا انجام دهید و با تمرکز مجدد به مطالعه برگردید.

 • راه حل ششم - در یک مکان ثابت درس بخوانید

اگر مکان یادگیری ثابت و زمان مشخصی دارید، به تدریج با آن سازگار می‌شوید. این امر علاوه بر تمرکز بر درمان رویا پردازی، مفید است.

 • راه حل هفتم - در محیطی آرام مطالعه کنید

در محیطی آرام مطالعه کنید تا صدای تلویزیون را نشنوید، زیرا ممکن است اخبار یا جملات جالبی را در تلویزیون بشنوید و بخواهید ببینید چه می‌گوید و چه می‌شود. در اینجا، همه شما توجه خود را از دست داده‌اید و ممکن است چند دقیقه را تلف کنید. اگر می‌توانید صدای تلویزیون را در همه جای خانه خود بشنوید، سعی کنید در یک کتابخانه آرام مطالعه کنید.

 • راه حل هشتم - در شرایط فیزیکی خوب مطالعه کنید

برای مطالعه لباس راحتی بپوشید. اتاق یا مکانی که در آن درس می‌خوانید نباید خیلی گرم، خیلی سرد یا خیلی تاریک باشد تا حواس شما را پرت کند.

 • راه حل نهم - قبل از شروع، هدف و مقدار مطالعه را مشخص کنید

اگر قبل از شروع مطالعه یا تست، با خود به توافق برسید. به عنوان مثال، من باید این صفحات دین و زندگی را در عرض یک ساعت بخوانم، پس شما یک هدف مشخص دارید و ذهن شما را مجبور می‌کند که به مدت یک ساعت روی موضوعی تمرکز کنید. به اما اگر مشخص نکنید که چقدر می‌خواهید یاد بگیرید و چقدر می‌خواهید یاد بگیرید، مغز شما نمی‌تواند بگوید چه زمانی یادگیری را متوقف کند و روی چه چیزی تمرکز کند. بنابراین به ذهن افزایش تمرکز شما کمک نمی‌کند.

سخن پایانی 

تمرکز در مورد سلامت مغز یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای بهبود تمرکز ، افزایش تمرکز ، حافظه و چابکی ذهن خود صرف نظر از سن خود انجام دهید. با استفاده از تمرینات مغزی در زندگی روزمره خود، می‌توانید ذهن خود را به چالش بکشید، مهارت‌های شناختی خود را تقویت کنید و احتمالا چیزهای جدید و غنی را در این فرآیند بیاموزید.

نظرات کاربران