search

چرا باید کار دوم داشته باشیم

clock icon زمان خواندن ۵ دقیقه مهتاب خلیف پور چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ ۱۶:۴۸

چرا باید کار دوم داشته باشیم
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید

کبیر سگال نویسنده، آهنگساز، تهیه کننده، افسر نیروی دریایی،کهنه سرباز، سرمایه‌گذار و مدیر مالی آمریکایی است که افتخاراتی نظیر حضور دوازده کتابش در لیست پرفروش‌های نیویورک تایمز ووال‌استریت ژورنال و تصاحب هشت جایزه گرمی به عنوان بهترین تهیه کننده موسیقی را در سابقه‌اش دارد. او همچنین معاون «جی‌پی مورگان چیس» شرکت مشهور خدمات مالی و بانکداری بوده است. او در این مقاله جوانب مختلف داشتن شغل و کار دوم را از نگاه خود کاویده و تجربیاتش را به اشتراک گذاشته است.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

برای کار دوم و پیشرفت مهارت‌های خود هزینه کنید

با افرادی که در زمینه‌های مختلف تخصص دارند دوست شوید

نوآوری‌های واقعی را کشف کنید

مزایای شغل دوم از زبان کبیر سگال

تغییر شغل یا حضور در کار دوم مورد علاقه، به معنای از دست دادن حرفه فعلی نیست.  می‌توانید هر دو حرفه را انجام دهید و در انجام هر دو مهارت کسب کنید. من چهار شغل حرفه‌ای دارم؛ برنامه‌نویس، افسر ذخیره نیروی دریایی ایالت متحده آمریکا، نویسنده و تهیه کننده موسیقی.  

دو سوالی که همیشه از من می‌پرسند این است که «چقدر در طول شبانه روز می‌خوابی» و یا «چگونه می‌توان زمان انجام این همه کار را پیدا کرد»  و من همیشه پاسخ می‌دهم «بسیار زیاد» و «برای خودم زمان می‌سازم».  یک سوال متداول آن است که «چرا کار دوم و یا حتی چندین شغل داری» جواب ساده است؛  کار کردن در چندین شغل مرا خوشحال‌تر می‌کند، و عملکرد من را بالا می‌برد.

برای کار دوم و پیشرفت مهارت‌های خود هزینه کنید

کارکردن من در شرکت، کسب درآمد برای کار در حوزه موسیقی بود. وقتی هیچ قطعه موسیقی نساخته بودم هیچکس حاضر نمی‌شد که برای تهیه‌کنندگی موسیقی سمت من بیاید و در نتیجه در ابتدا فقط علاقه من به موسیقی جاز و کلاسیک بود که مرا به ادامه کارم تشویق می‌کرد. سپس، به صورت داوطلبانه تجربه کردن در این حرفه را آغاز کردم. کار روزانه من نه تنها ساختن آلبوم‌ها بود بلکه مهارت‌های من در زمینه تولید کردن موزیک نیز بیشتر می‌شد. یک تهیه‌کننده خوب باید چشم‌انداز داشته باشد، جدول زمانی داشته و برای خود پرسنل استخدام کند. من پول‌هایم را جمع کردم و در نهایت محصول را تحویل دادم. بعد از تولید بیش از ده‌ها آلبوم و برنده‌شدن چندین جایزه گرمی (Grammy)، خوانندگان و تنظیم‌کنندگان معروف برای کارهای خود به دنبال من می‌گشتند. من هنوز هم از گرفتن دستمزد امتناع می‌کنم، چون معتقدم موسیقی ساخته می‌شود تا همیشه در دنیا جاودانه بماند و این برای من بهترین دستمزد است.

شاید مطالعه این مقاله هم برایتان جالب باشد:

چگونه با مربی کاری خود رابطه مثبتی برقرار کنیم

کسب مهارت برای کاریابی بهتر

در همان زمان من همکاران خودم را در شرکت به استودیو ضبط موسیقی دعوت می‌کردم، برای کسانی که تمام روز در دفتر خود نشسته‌اند، دیدن پشت‌صحنه ضبط، تعامل با خواننده‌ها و موسیقی‌دانان بسیار جالب بود. به طور مثال زمانی که در کوبا در حال ساختن آلبوم بودم، یکی از همکاران به من گفت: «تا به حال هرگز در اطراف افرادی نبودم که این چنین غرق در کار خود شده‌اند». همکاران و مراجعه‌کنندگانی که از شرکت به استودیوی من می‌آمدند کمکم می‌کردند که چگونه کار خود را به سمت درآمدزایی هدایت کنم. در نتیجه شغل من در شرکت و شغل من در استودیو ضبط همزمان برای من سودآور بود.

با افرادی که در زمینه‌های مختلف تخصص دارند دوست شوید

هنگامی که در وال‌استریت کار می‌کردم، دایره دوستان من در ابتدا به افرادی که در بخش‌های خدمات مالی مانند بانکداران، بازرگانان، تحلیل‌گران اقتصادی واقتصاددانان فعالیت داشتند، محدود بود. همه‌ ما فقط در مورد خدمات مالی در بازار‌ها صحبت می‌کردیم. اکثر مشتریان من به دنبال چیز دیگری بودند؛ آن‌ها از من یک دیدگاه متفاوت از آن چیزی که همه درباره آن حرف می‌زدند، می‌خواستند. من افرادی را استخدام کردم که با یک کارت شناسایی روی سینه‌شان برای مشتریان من قابل تشخیص بودند و این افراد می‌توانستند به مشتری‌های من دیدگاهی متفاوت از دیدگاه رایج را ارائه بدهند. به طور مثال یکی از مشتریان من می‌خواست صحبت‌های شهروند‌های چینی را متوجه شود. از آنجایی که من نویسنده هستم و بقیه نویسنده‌ها را تا حدی می‌شناسم، از دوست خود که خبرنگار یک روزنامه چینی بود خواستم که با مشتری من صحبت کند. او به مشتری من چشم‌اندازی را نشان داد، که وی توانست تجارت خوبی را راه بیندازد. توجه داشته باشید که با قرار گرفتن در محافل مختلف، می‌توانید افرادی را مشاهده کنید که همکاران شما به طور معمول با آن‌ها ملاقات نمی‌کنند.

نوآوری‌های واقعی را کشف کنید

هنگامی که در مشاغل مختلفی کار می‌کنید، می‌توانید تمام جنبه‌های آن شغل را پیدا کرده و با شغل دیگر یا کار دوم ارتباط دهید. استیوجابز، استاد تفکر در رشته‌های مختلف می‌گوید: «فناوری و تکنولوژی که با هنر لیبرال و علوم انسانی پیوند خورده است، می‌تواند نتیجه‌ای به ما بدهد که قلب ما آواز بخواند».  

کسب مهارت در مشاغل گوناگون

در طوفان کاترینا بسیاری از موسیقی‌دانان نیواورلئان را ترک کردند. برای تهیه بودجه مورد نیاز موسیقی‌دانان، می‌توانستم یک سازمان غیرانتفاعی معمولی ایجاد و از مردم تقاضای کمک کنم. اما در عوض به یک راه‌‌حل پایدار‌تر رسیدم؛ ایده من این بود افرادی که می‌خواستند برای مهمانی‌های خود گروه موسیقی رزرو کنند، می‌توانستند در سایت سازمان من به دنبال گروه موردنظرشان بگردند. در این شرایط من درخواست کردم که در هنگام رزرو، دکمه «انعام» طراحی کرده تا این انعام به یک موسسه خیریه مستقر در نیواورلئان اختصاص یابد. به این ترتیب هم مشتریان می‌توانستند به راحتی گروه موسیقی خود را رزرو کنند و هم سودی به نوازندگان نیواورلئان می‌رسید.

وقتی کنجکاوی‌های خود را دنبال می‌کنید، اشتیاق خود را به سمت کار دوم و یا شغل‌های جدید می‌آورید و در آن کار موفق خواهید شد. در نهایت با انجام دادن بیشتر از یک حرفه، شما در نهایت تمامی شغل‌ها را به خوبی انجام خواهید داد.

    نظرات کاربران