search

هشت نوشیدنی چربی سوز

clock icon زمان خواندن ۳ دقیقه مهتاب خلیف پور پنجشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۹ ۱۲:۳۴

هشت نوشیدنی چربی سوز
۵/ ۲.۰۰
امتیاز دهید

نوشیدنی‌های چربی سوز مانند چای سبز، قهوه و نوشیدنی‌هایی که دارای مقادیر بالایی از پروتئین هستند، از پرخوری جلوگیری کرده و سوخت‌وساز بدن را تقویت می‌کند. در نتیجه میل به خوردن کاهش یافته که همین امر بر لاغری موثر است. ما در ادامه هشت نوشیدنی چربی سوز را معرفی کردیم که می‌تواند راهی برای کاهش وزن باشد.

آن‌چه در این مطلب خواهید خواند:

چای سبز نوشیدنی چربی سوز عالی

تاثیر قهوه در کاهش وزن

برای لاغری چای سیاه را فراموش نکنید

آب بنوشید تا چربی بسوزانید

نقش سرکه سیب در کاهش وزن

کاهش وزن با چای زنجبیل 

نوشیدنی‌های سرشار از پروتئین بنوشید

تاثیر عصاره سبزیجات در کاهش وزن

 

چای سبز نوشیدنی چربی سوز عالی 

 چای سبز به دلایل زیادی ضامن سلامتی شماست. مطالعات نشان‌ می‌دهد، این نوشیدنی نه تنها حاوی آنتی‌اکسیدان و مواد مغذی است، بلکه نقش به‌سزایی در کاهش وزن و چربی بدن دارد.

مطالعات بر روی ۱۴ نمونه آزمایشی در طی ۱۲ هفته نشان داده است افرادی که در رژیم غذایی خود چای سبز غلیط نوشیده‌اند، ۲۰۰ گرم تا ۳.۵ کیلوگرم، بیشتر از افرادی که چای سبز نمی‌نوشیدند چربی سوزانده‌اند. 

چای سبز به علت دارا بودن ترکیب کاتچین (catechins) خاصیت آنتی‌اکسیدان دارد و به این علت باعث افزایش متابولیسم و کاهش وزن می‌شود.

ماچا (Matcha) نوعی چای سبز است که به نسبت سست برگ چای سبز، کاتچین بیشتری دارد و گزینه مناسبی برای چربی سوزی محسوب می‌شود. نتایج یک مطالعه نشان داده است، زنانی که روزانه سه گرم ماچا مصرف می‌کردند در مقایسه با زنانی که ماچا مصرف نمی‌کردند وزن بیشتری در هنگام ورزش از دست دادند.

همچنین، کافئین موجود در چای سبز باعث افزایش سطح انرژی و بهبود عملکرد سوخت‌وساز بدن در زمان ورزش شده که این امر منجر به کاهش وزن می‌شود.

به علاوه چای سبز یک نوشیدنی چربی سوز است که باعث کاهش فشارخون شده و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، برخی سرطان‌ها و دیابت را کاهش می‌دهد.

چای سبز

تاثیر قهوه در کاهش وزن

قهوه در سراسر جهان برای بالابردن سطح انرژی و بهبود خلق‌وخو استفاده می‌شود. به این دلیل که قهوه دارای محرک قوی به نام کافئین است. کافئین با کاهش انرژی دریافتی باعث تقویت متابولیسم شده که این امر منجر به کاهش وزن می‌شود.

نتایج مطالعه بر ۳۳ بزرگسال با اضافه‌وزن نشان می‌دهد، افرادی که به ازای هر کیلوگرم از وزنشان ۰.۶ میلی‌گرم کافئین مصرف می‌کنند کالری بیشتری، نسبت به افرادی که کافئین مصرف نکرده و یا کم مصرف کرده‌اند، سوزانده‌اند. به علاوه کسانی که قهوه می‌نوشند ممکن است در زمان کمتری وزن کم کنند و یا بهتر بتوانند وزن مناسب خود را ثابت نگه دارند. تحقیقاتی که نشان می‌دهد این نوشیدنی چربی سوز مهمی است که نوشیدن آن را نباید فراموش کرد.

مطالعه دیگری که بر ۲۶۰۰ نفر انجام شد، نشان می‌دهد کسانی که به طور مداوم نوشیدنی‌های کافئین‌دار مصرف می‌کنند، به نسبت دیگران وزن ثابت‌تری دارند. 

قهوه و کاهش وزن

برای لاغری چای سیاه را فراموش نکنید

چای سیاه همانند چای سبز حاوی ترکیباتی است که می‌تواند باعث سوختن چربی شود.

برگ چای سیاه، بیشتر از سایر برگ‌ چای‌ها در معرض اکسیداسیون (هوا) قرار داشته و به همین علت رنگی سیاه‌تر و طعمی قوی‌تر دارد.

چای سیاه حاوی مقادیر زیادی پلی‌فنول است و خاصیت آنتی‌اکسیدانی قوی دارد. وجود این ترکیبات در چای سیاه باعث کاهش کالری، کمک به تجزیه چربی‌ها و افزایش باکتری‌های مفید روده می‌شود که نتیجه این موارد یک نوشیدنی چربی سوز است در دسترس همه هم قرار دارد.

نتیجه مطالعه انجام شده بر ۱۱۱ نفر نشان می‌دهد افرادی که روزانه سه فنجان چای سیاه را به مدت سه ماه می‌نوشیدند وزن بیشتری، نسبت به گروهی که چای نمی‌نوشیدند، از دست داده‌اند.

مطالعه دیگری میان ۲۷۳۴ زن نشان می‌دهد، کسانی که در رژیم غذایی خود نوشیدنی‌هایی مانند چای سیاه می‌نوشیدند، در مقایسه با زنانی که پلی‌فنول‌های رژیمی کمتری مصرف می‌کردند، چربی‌های بیشتری در بدن و نواحی شکمی از دست داده‌اند.

چای سیاه

آب بنوشید تا چربی بسوزانید

نوشیدن آب، یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای بهبود سلامت عمومی است؛ چراکه نوشیدن آب زیاد، شما را بین وعده‌های غذایی سیر نگه می‌دارد و باعث می‌شود کالری بیشتری بسوزانید. تحقیقات نشان داده است که نوشیدن آب قبل از غذا باعث کاهش پرخوری، کاهش کالری دریافتی و در نهایت کاهش وزن می‌شود.

 تحقیقی که به مدت ۱۲ هفته و بر روی ۴۸ بزرگسال دارای اضافه‌وزن انجام شد، نشان داد افرادی که پانصد میلی‌گرم آب قبل از وعده غذایی رژیمی خود می‌نوشند، ۴۴ درصد وزن بیشتری نسبت به کسانی که قبل از غذا آب نمی‌نوشند از دست داده‌اند. در واقع آب نوشیدنی چربی سوز مورد تایید تمام متخصصان تغذیه است.

نوشیدن آب سرد باعث سوزاندن بیشتر کالری‌ها در زمان استراحت می‌شود. به عنوان مثال، تحقیقی که روی ۲۱ کودک دارای اضافه‌وزن انجام شد، نشان داد که کودکان چهل دقیقه بعد از نوشیدن ده میلی‌گرم آب سرد به ازای هر کیلو‌گرم وزن بدن، ۲۵ درصد چربی بیشتری در زمان استراحت سوزانده‌اند.

آب خوردن

نقش سرکه سیب در کاهش وزن

سرکه سیب، حاوی اسیدسیتریک است؛ این ترکیب منجر به کاهش سطح انسولین (هورمون تنظیم قند خون)، افزایش متابولیسم، کاهش اشتها و سوزاندن چربی می‌شود که در نهایت کاهش وزن را در پی دارد. مطالعات بر روی حیوانات نشان داده است که اسیدسیتریک از افزایش وزن جلوگیری کرده و باعث کاهش تجمع چربی در شکم و کبد می‌شود. اگرچه تحقیقات انجام‌شده محدود است، اما شواهد مشخصی وجود دارد که سرکه سیب در کاهش وزن انسان موثر است.

تحقیقی که میان ۱۴۴ بزرگسال دارای اضافه‌وزن انجام شد، نشان داد که مصرف روزانه نوشیدنی‌های دارای سرکه سیب (دو قاشق غذاخوری، حدود سی میلی‌لیتر) در روز منجر به کاهش چشم‌گیر وزن بدن و همچنین میزان چربی کمر و شکم می‌شود. در طب سنتی هم از سرکه به عنوان یک نوشیدنی چربی سوز نام برده‌اند.

سرکه سیب هضم غذا و تخلیه معده را کندتر می‌کند و این مساله باعث می‌شود شما مدت زمان بیشتری احساس سیری کنید. با وجود این، باید توجه داشت که نوشیدنی‌های اسیدی مانند سرکه سیب باعث آسیب به دندان‌ها می‌شود. از این رو، باید به میزان کم مصرف کنید و بعد از نوشیدن، دهان خود را بشویید.

سرکه سیب

کاهش وزن با چای زنجبیل 

زنجبیل به عنوان ادویه و طعم‌دهنده غذا استفاده می‌شود. همچنین در شرایطی مانند تهوع، سرماخوردگی و ورم مفاصل به عنوان داروی گیاهی کاربرد دارد. علاوه بر این، تحقیقاتی که روی حیوانات و انسان‌ها انجام شده، نشان می‌دهد که زنجبیل در کاهش وزن نیز موثر است. براساس این پژوهش، موش‌های صحرایی که به مدت چهار هفته رژیم غذایی پرچرب با مقادیر زیادی زنجبیل داشتند، در مقایسه با موش‌هایی که رژیم غذایی پرچرب‌شان بدون زنجبیل بوده، وزن زیادی از دست دادند و میزان HDL (کلسترول مفید) بدن آن‌ها بیشتر بوده است. گرچه در این تحقیق از پودر زنجبیل استفاده شد، اما مطالعات انجام شده بر روی انسان نشان داد که چای زنجبیل نیز به کاهش اشتها و افزایش سوزاندن کالری کمک می‌کند. در طب چینی نیز بر اینکه زنجنبیل یک نوشیدنی چربی سوز است، تاکید فراوان شده.

براساس تحقیق دیگری که بر روی ۱۰ مرد دارای اضافه‌وزن انجام شد، زمانی که این بزرگسالان دو گرم پودر زنجبیل را در آب داغ ریخته و همراه با صبحانه می‌نوشیدند، نسبت به زمانی‌که چای زنجبیل مصرف نمی‌کردند، احساس گرسنگی کمتری داشتند. همچنین، چای زنجبیل باعث افزایش اثر حرارتی بدن (میزان کالری که برای هضم و جذب غذا مصرف می‌شود) شده و ۴۳ کالری بیشتر سوزانده می‌شود. اگرچه تعداد کالری‌ها زیاد نیست، اما اثباتی بر این نکته است که چای زنجبیل بر کاهش وزن تاثیر چشم‌گیری دارد.

چای زنجبیل

نوشیدنیهای سرشار از پروتئین بنوشید

مصرف نوشیدنی‌هایی که سرشار از پروتئین هستند، باعث می‌شوند تا مدت زمان زیادی احساس سیری داشته باشیم، اشتها را کم می‌کنند و در نهایت باعث کاهش وزن می‌شوند.  پودرهای پروتئینی بی‌شماری در بازار وجود دارد که می‌توانند به ما برای درست کردن یک نوشیدنی یا یک میان وعده سریع و سالم کمک کنند.

پروتئین‌ها باعث افزایش هورمون‌های کاهش گرسنگی (GLP-1) و باعث کاهش هورمون تحریک اشتها (گرلین) می‌شوند. تحقیقی که میان نود بزرگسال دارای اضافه‌وزن در مدت زمان ۲۳ هفته انجام شد، نشان داد افرادی که ۵۶ گرم پودر حاوی پروتئین وی (whey protein daily - ترکیبی از پروتئینهای جداشده از آب پنیر که به عنوان مکمل رژیم غذایی استفاده می‌شود) می‌خورند، ۲.۳ کیلوگرم چربی بیشتری، نسبت به افرادی که همان میزان کالری را دریافت می‌کنند اما از پروتئین استفاده نمی‌کنند، از دست می‌دهند.

شیر سرشار از پروتئین

تاثیر عصاره سبزیجات در کاهش وزن

اگرچه آب میوه‌ها می‌توانند باعث افزایش وزن شوند، اما ممکن است آب سبزیجات تاثیر متضادی داشته باشد. تحقیق انجام شده بر روی بزرگسالانی که رژیم غذایی کم‌کالری داشتند نشان می‌دهد گروهی که از آب سبزیجات کم‌سدیم استفاده کردند به میزان قابل توجهی، نسبت به کسانی که از آب سبزیجات استفاده نمی‌کردند، وزن از دست داده‌اند.

همچنین، آب سبزیجات به میزان قابل توجهی مصرف سبزیجات را افزایش می‌دهد و به‌طور چشمگیری باعث کاهش مصرف کربوهیدرات و درنتیجه کاهش وزن می‌شود. این که کدام سبزیجات را انتخاب کنید نیز اینکه نوشیدنی چربی سوز سبزیجاتی شما چه خواص دیگری داشته باشد هم موثر است.

از آنجایی‌که در فرایند عصاره‌گیری ممکن است میزان زیادی از فیبر سبزیجات از بین برود مصرف سبزیجات کامل بهترین انتخاب برای شماست. با این‌حال، مصرف عصاره سبزیجات کم‌کالری می‌تواند باعث افزایش مصرف سبزیجات شده و به کاهش وزن کمک کند.

شاید بخواهید با فواید مصرف سبزیجات آشنا شوید که پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را از دست ندهید.

فواید گیاهخواری

 

سبزیجات و لاغری

نظرات کاربران