search

استفاده از نرم افزار سلامتی گامی موثر برای بهبود سلامتی و تناسب اندام

clock icon زمان خواندن ۶ دقیقه محمدمهدی غیاثوند جمعه ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ ۲۱:۳۹

استفاده از نرم افزار سلامتی گامی موثر برای بهبود سلامتی و تناسب اندام
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید

با استفاده از تلفن همراه هوشمند خود و نرم افزار سلامتی قادر خواهید بود تا وضعیت سلامتی و همچنین تناسب اندام خود را به خوبی زیر نظر داشته باشید. در این این مقاله درباره نحوه کارکرد نرم افزار سلامتی صحبت می‌کنیم و سپس به معرفی برخی از بهترین آن‌ها خواهیم پرداخت.

فهرست مطالب 

نرم افزارهای سلامتی چه هستند

نرم افزارهای سلامتی چه هستند

نرم افزار سلامتی مجموعه از ابزارهای مختلف است که به شما در زیر نظر گرفتن شرایط کلی جسمانی کمک می‌کنند. برخی از رایج‌ترین ابزارها که بین تمامی نرم افزارهای سلامتی مشترک هستند شامل کالری شمار، قدم شمار، اندازه‌ گیر خواب، دفترچه یادداشت رژیم غذایی و ردیاب فعالیت‌های ورزشی هستند.

این نرم افزارها با استفاده از اطلاعاتی که درباره خود به آن‌ها می‌دهید در کنار اندازه گیری سایر پارامترها یک دید کلی از وضعیت سلامتی ارائه می‌کنند. اگر قصد کاهش وزن و پیروی از سبک زندگی سالم را دارید نرم افزار سلامتی یکی از در دسترس‌ترین ابزارهای موجود است که می‌تواند در این زمینه کمک کننده باشد.

ابزارهای موجود در نرم افزارهای سلامتی چه کاربردی دارند

هر نرم افزار بسته به کاربرد خاص خود دارای ابزارهای مخصوصی است اما همانطور که در پخش پیش توضیح دادیم برخی از آن‌ها در بین تمام نرم افزارهای سلامتی مشترک است. برای استفاده بهتر ابتدا بیایید تا بیشتر با این ابزارها آشنا شویم.

ابزارهای موجود در نرم افزارهای سلامتی چه کاربردی دارند

  • فعالیت: یکی از مهمترین و مفیدترین بخش‌های نرم افزار سلامتی فعالیت (Activity) است. در این بخش با استفاده از سنسورهای موجود در گوشی فعالیت‌های ورزشی مانند دویدن، دوچرخه سواری، قدم زدن، کوهنوردی و از پله بالا رفتن اندازه گیری شده و ثبت می‌شود. همچنین پایگاه داده موجود در این بخش به شما کمک می‌کند تا با واردن کردن یک فعالیت ورزشی و اطلاعات دیگری مانند مدت زمان کالری سوزانده شده را محاسبه کنید.

از دیگر ویژگی‌های بخش فعالیت این است که می‌توان اهداف ورزشی در آن تعریف کرده و روند رسیدن به هدف را به خوبی بررسی کرد.

ابزارهای موجود در نرم افزارهای سلامتی چه کاربردی دارند

  • رژیم غذایی: در این بخش می‌توان با وارد کردن اطلاعات مربوط به غذاهای مصرفی در طول روز میزان کالری آن‌ها را محاسبه کنید. دفترچه یادداشت موجود در بخش رژیم غذایی به شما امکان ثبت و ذخیره وعده‌های غذایی مصرف شده را می‌دهد که این موضوع برای بررسی رژم غذایی توسط پزشک و متخصص تغذیه بسیار کاربردی است. در قسمت رژیم غذایی برخی از نرم افزارهای سلامتی دستورهای غذایی متنوعی برای افراد دارای رژیم‌های مختلف به همراه کالری ارائه شده است. همچنین  با وارد کردن هر ماده غذایی در این بخش می‌توانید مواد مغذی و ویتامین‌های موجود در آن را با جزئیات مشاهده کنید.

ابزارهای موجود در نرم افزارهای سلامتی چه کاربردی دارند

  • زمان خواب: میزان خواب و استراحت شما در طول شبانه روز ارتباط مستقیمی با سلامتی دارد. افرادی که دچار کم خوابی هستند معمولا در طول روز تمرکز نداشته و دچار اضطراب و استرس می‌شوند. با وارد کردن ساعات استراحت و خواب در نرم افزار سلامتی به یک دورنمایی مناسب از میزان خواب خود در شبانه روز خواهید رسید. این موضوع به اصلاح ساعات خواب کمک زیادی می‌کند.

ابزارهای موجود در نرم افزارهای سلامتی چه کاربردی دارند

  • ضربان قلب: مچ‌بندها و ساعت‌های هوشمند دارای سنسور ضربان قلب هستند که با اتصال این وسایل به نرم افزارهای سلامتی می‌توانید میزان ضربان قلب خود در شرایط مختلف را کنترل کنید.

ابزارهای موجود در نرم افزارهای سلامتی چه کاربردی دارند

  • یادآور دارو: به دلیل وجود مشغله‌های مختلف فکری در طول شبانه روز ممکن است زمان مصرف داروها را از یاد ببریم. این بخش از نرم افزارهای سلامتی زمان مصرف دارو را به ما یادآوری کرده و کمک می‌کنند تا آن را از یاد نبریم.

ابزارهای موجود در نرم افزارهای سلامتی چه کاربردی دارند

  • میزان نوشیدن آب: شاید با برخورد به این قسمت در نرم افزار سلامتی تعجب کنید. نوشیدن آب و مایعات در طول شبانه روز نه تنها به هیدراته نگه داشتن بدن کمک می‌کند بلکه سبب تامین الکترولیت مورد نیاز فعالیت‌های حیاتی خواهد شد. در این بخش میزان نوشیدن آب و سایر مایعات را وارد کنید تا در محاسبات مربوط به رژیم غذایی از آن استفاده شود.

معرفی نرم افزار سلامتی

در اغلب برندهای تلفن همراه به طور پیشفرض نرم افزار سلامتی وجود دارد که معمولا تمام ابزارهای بالا در آن‌ها موجود است. برخی از این نرم افزاها ممکن است امکانات بیشتری در اختیار شما قرار دهند که در ادامه به معرفی این نرم افزارها خواهیم پرداخت.

معرفی نرم افزار سلامتی

  • اپل: گوشی‌های اپل و سیستم عامل IOS دارای نرم افزار سلامتی قدرتمندی به نام Apple Health است که دارای امکانات فراوانی است. نرم افزار Health دارای نمودارهای تصویری هوشمندی است که اطلاعات بسیار شفافی از وضعیت سلامتی شما را ارائه می‌دهند. شما می‌توانید مجموعه کاملی از اطلاعات مربوط به سلامتی خود همچون چرخه‌های قاعدگی، میزان قند خون و ضربان قلب را در این نرم افزار وارد کنید.

معرفی نرم افزار سلامتی

  • سامسونگ: اپلیکیشن سلامتی موجود بر روی گوشی و ساعت‌های هوشمند سامسونگ Samsung Health نام دارد. اطلاعات ثبت شده در این نرم افزار را می‌توانید بین تمامی محصولات سامسونگ شامل گوشی، ابزارهای پوشیدنی و تلویزیون به اشتراک بگذارید. از امکانات جالب توجه این نرم افزار اندازه گیری میزان استرس بر اساس ضربان قلب و دیگر پارامترهای مربوط به سطح فعالیت است. در Samsung Health  بخشی به نام مقالات وجود دارد که در آن می‌توانید به مطالبی درباره انواع رژیم‌های غذایی، حرکت‌های ورزشی و دستورالعمل آشپزی دسترسی داشته باشید.

معرفی نرم افزار سلامتی

  • Google Fit: شرکت گوگل با همکای انجمن قلب آمریکا اقدام ساخت این برنامه نموده است که قابل استفاده بر روی هر دو سیستم عامل اندروید و IOS بوده و می‌توان در گوشی‌ها و ساعت‌های هوشمند تمامی شرکت‌ها از آن استفاده کرد. یکی از ویژگی‌های مثبت Google Fit این است که می‌توانید اطلاعات مربوط به فعالیت ذخیره شده را به جیمیل خود ارسال کرده و در اختیار پزشک و متخصص تغذیه قرار دهید.

معرفی نرم افزار سلامتی

  • نرم افزارهای سلامتی فارسی: اگر در کار کردن با نرم افزارهای سلامتی انگلیسی مشکل دارید و علاقه به استفاده از زبان فارسی دارید، می‌توانید از نرم افزارها ساخته شده در ایران استفاده کنید. نرم افزارهای کرفس، زیره و مانکن ۳ نرم افزار فارسی زبان هستند که تمامی امکانات معرفی شده در قسمت‌های قبل را دارند. نرم افزارهای کرفس، زیره و مانکن برای هر دو سیستم عامل اندروید و IOS موجود است.

 نرم افزار سلامتی

سخن پایانی 

نرم افزارهای سلامتی به شما کمک می‌کند تا تغذیه سالم و فعالیت بدنی خود را رصد کنید. اگر به دنبال کاهش وزن و تناسب اندام هستید، استفاده از این اپلیکیشن‌های سلامتی به شما کمک می کند تا آسان‌تر در این مسیر قدم بردارید. همچنین برخی از این اپلیکیشن‌ها برای بررسی سلامتی شما مفید هستند که می‌توان به بررسی ضربان قلب اشاره کرد. چنانچه از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنید، حتما از این نرم‌افزارها استفاده کنید و به طور روزانه فعالیت جسمی، تغذیه و سلامتی‌تان را بررسی کنید. 

نظرات کاربران