search

مراقبت از پوست در تابستان با ۹ اقدام ساده

clock icon زمان خواندن ۸ دقیقه سمیه ساسانی جمعه ۱۹ شهریور ۱۴۰۰ ۲۰:۵۵

مراقبت از پوست در تابستان با ۹ اقدام ساده
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید

تغییر روتین مراقبت از پوست در تابستان به شما کمک می‌کند تا از پوست خود محافظت کنید و با تغذیه و آبرسانی متناسب پوست خود را شاداب کنید. اگر می‌خواهید درخشش طبیعی تابستانی داشته باشید، استفاده از محصولات مناسب مراقبت از پوست کلید اصلی است. در اینجا ۹ نکته برای ایجاد روتین کامل مراقبت از پوست در تابستان برای شما آورده شده است! البته شما همیشه می‌توانید برای مشاوره در زمینه روتین متناسب پوستی خود با توجه به نوع پوست و نگرانی‌های خود با متخصص زیبایی مشورت کنید. اما این نکات زمان خوبی برای شروع روتین کامل مراقبت از پوست در تابستان امسال است!

فهرست مطالب 

مراقبت از پوست

بهترین روتین مراقبت از پوست در تابستان

مراقبت از پوست تنها معطوف به نکات مراقبتی در فصل تابستان نیست؛ در هر شرایطی باید از پوست صورت در برابر آفتاب، آلودگی و حتی سرمای زیاد در تابستان مراقبت کنید. عدم مصرف دخانیات، هیدراته نگه داشتن بدن، تغذیه سالم و ورزش همگی از پیش شرط‌های مهم مراقبت پوستی است. در فصل تابستان به دلیل تابش زیاد و مستقیم آفتاب و همچنین کم‌آبی بدن، پوست بدن آسیب می‌بیند. به همین دلیل مراقبت پوستی در تابستان اهمیت زیادی دارد. از این رو، این نکات را به خار بسپارید.

مراقبت از پوست

 • روتین مراقبتی پوست شما در تابستان باید بسیار سبک‌تر از سایر فصل‌ها باشد

اولین کاری که باید برای مراقبت از پوست خود در تابستان انجام دهید مشخص کردن موارد زیر است:

در زمستان ما توجه‌ خود را بر مرطوب کردن پوست با محصولات قوی‌تر می‌گذاریم و با پوست خشک ناشی از دهیدراته شدن و خشکی هوا در داخل خانه مواجه می‌شویم و هوای سخت زمستانی نیز آسیب زننده است. اما در تابستان، شما باید روتین مراقبتی از پوست خود رامتناسب با فصل تغییر دهید! در تابستان هوا بسیار گرمتر است؛ به این معنی که زمان انجام برخی تغییرات در روتین پوستی شما فرا رسیده است.

برای یک انتخاب سبک‌تر پاک کننده‌های سنگین و کرم‌ها و روغن‌های غلیظ را عوض کنید. برای بهترین نتیجه در تابستان، یک پاک کننده ملایم و کف دار انتخاب کنید! این پاک کننده بهتر است دارای عصاره گیاهان، آبرسان. آلوئه و ویتامین ای باشد. این پاک کننده علاوه بر اینکه آرایش و آلودگی‌ها را به آرامی از بین می‌برد؛ 

 • نرمی و صافی پوست را افزایش می‌دهد
 • چربی اضافی پوست را از بین می‌برد زیرا مواد زائد و آرایش را از بین می‌برد
 • گیاهان ملایم آرامش بخش و پاک کننده هستند
 • برای صورت، گردن و چشم مناسب است
 • قرمزی و خشکی را تسکین می‌دهد
 • برای پوست‌های خشک، حساس، آفتاب سوختگی یا لیزر ایده آل است

به همین دلیل این نوع پاک کننده عالی برای افزودن به روتین مراقبت از پوست در تابستان است!

حفظ رطوبت پوست

 • مطمئن شوید که پوست شما هنوز رطوبت مورد نیاز خود را دارد

در حال حاضر که ما روتین مراقبت از پوست خود را مشخص کرده‌ایم به این معنی نیست که از مرطوب کننده استفاده نمی‌کنیم. حتی اگر بیرون از منزل هواگرم و مرطوب باشد، پوست شما برای مرطوب نگه داشتن خود به مرطوب کننده نیاز دارد! حتی اشخاصی که دارای پوست فوق‌العاده چرب هستند در تابستان پس از پاک کردن پوست به مرطوب کننده نیاز داریم.

استفاده از مرطوب کننده به بازگرداندن رطوبت به خارجی‌ترین لایه پوست شما کمک می‌کند. خارجی‌ترین لایه پوست از آن جهت اهمیت دارد که شما را در برابر آلاینده‌های مضر محیطی و مواد شیمیایی که باعث تحریک و خشک شدن پوست می‌شوند، محافظت می‌کند.

در شب یک ژل مرطوب کننده خوب انتخاب کنید که پوست احساس خنکی ‌کند و در عین حال آن رطوبت ضروری از دست رفته را برای پوست شما باز می‌گرداند. جلوگیری از مصرف مرطوب کننده‌های سنگین در تابستان بسیار عاقلانه است، مرطوب کننده‌های سنگین می‌توانند منافذ پوست شما را مسدود کرده و منجر به التهاب و آکنه شوند.

مرطوب کننده‌های بدون فرآوری‌های نفتی روغن با اسید هیالورونیک و ویتامین‌های آ و ویتامین ای برای پوست بسیار فوق‌العاده هستند. این آبرسانی مناسب پوست چرب و مستعد آکنه برای سالم ماندن پوست و داشتن یک چهره پر جنب و جوش و شاداب است.

استفاده از آبرسان پوست در تابستان بسیار عالی است، زیرا باعث می‌شود پوست درخشندگی نداشته باشد، در عین حال فو‌ق‌العاده آبرسانی کننده و برای پوست آفتاب سوخته به اندازه کافی ملایم است.

استفاده از مرطوب کننده

 • از ترکیب مرطوب کننده و ضد آفتاب استفاده کنید

انتخاب مرطوب کننده و SPF ترکیبی ایده‌ای عالی برای مراقبت از پوست صبحگاهی تابستان است! این یک محصول شگفت انگیز برای افزودن به روتین مراقبت از پوست در تابستان است.

برای کسانی که پوست چرب یا مستعد آکنه دارند، حذف کرم‌های چرب و استفاده از مرطوب کننده و ضد آفتاب ایده خوبی است. به همین دلیل استفاده از یک مرطوب کننده سبک با SPF درست انتخابی شگفت انگیز است!

کرم‌های فاقد مواد شیمیایی مضر با SPF 30 و مرطوب کننده گزینه مناسب برای کرم‌های ضد آفتاب است. مرطوب کننده باید فاقد مواد شیمیایی دارای روی، تیتانیوم و آنتی اکسیدان‌ها باشد تا از آسیب اشعه‌های UVA/UVB محافظت کرده و از آسیب‌های بعدی جلوگیری کند. این کرم‌ها باید حتما غیر کومدوژنیک بوده که برای همه انواع پوست بی خطر و فاقد مواد شیمیایی است و به تسکین پوست آسیب دیده کمک می‌کند.

لایه برداری پوست

 • لایه برداری ملایم پوست خود را شروع کنید

لایه برداری پوست در تابستان اهمیت ویژه‌ای دارد. این هم برای صورت و هم برای بدن شما صدق می‌کند! برای بدن خود از اسکراب‌های مناسب پوست بدن موجود در بازار استفاده کنید. این اسکراب لایه بردار بدن  و طراوت را پوست شما باز می‌گرداند.

حال برای پوست صورت خود می‌توانید از یک لایه بردار شیمیایی یا اسکراب ملایم استفاده کنید. اما برای شروع مراقبت از پوست خود هنگام لایه برداری، ماسک یک راه حل عالی است!

ماسک‌ها برای از بین بردن بقایا و سلول‌های مرده در منافذ پوست شما است. همچنین در بازار ماسک‌هایی برای کاهش جوش‌های سرسیاه موجود است که باعث شفافیت پوست شما می‌شود!

محصولات آرایش غیر جوش زا

 • فقط از محصولات آرایشی غیر کومدوژنیک (غیر جوش زا)  استفاده کنید

در طول این مقاله چند بار عبارت "غیر کومدوژنیک" را ذکر کرده‌ایم، اما این واقعا بخش مهمی از روتین مراقبت از پوست شما در تابستان است. محصولات غیر کومدوژنیک بدون ترکیباتی که منافذ پوست شما را مسدود می‌کنند، فرموله شده‌اند. این امر به ویژه برای محصولات آرایشی شما بسیار مهم است! برچسب روی محصولات خود را بررسی کنید و از محصولاتی که بر روی آن به غیرکومدوژنیک (ضد آکنه یا غیر جوش زا)  بودن آنها اشاره نشده است اجتناب کنید.

برای بهترین نتایج به دنبال کرم‌های ضد آفتاب پودری (یا کرم‌های ضد آفتاب غیر کمدوژنیک)، پرایمرهای بدون روغن و پایه‌های سبک و بدون روغن یا مرطوب کننده‌های رنگی باشید.

ضد آفتاب

 • هرگز ضد آفتاب را فراموش نکنید!!

احتمالا این را صدها بار در زندگی خود شنیده‌اید، اما کرم ضد آفتاب واقعا ضروری است. شما همیشه نیاز به یک لایه محافظت کننده در برابر اشعه مضر آفتاب دارید که همان استفاده از کرم‌های ضد آفتاب است. کرم ضد آفتاب باید اولین چیزی باشد که به روتین مراقبت از پوست خود در تابستان اضافه می‌کنید. از کرم ضد آفتاب با طیف وسیع SPF 30 روی تمام قسمت‌های پوست که در معرض آفتاب قرار دارد استفاده کنید و استفاده از کرم ضد آفتاب متناسب را در مناطقی مانند دور چشم, لب، گوش و پا فراموش نکنید!

اگر قرار است در طول روز زمان زیادی را زیر نور آفتاب بگذرانید، مطمئن شوید که با کرم ضد آفتاب خود را به همراه دارید  تا در طول روز آن را مجددا استفاده کنید. مهم است که به خاطر داشته باشید که باید در طول روز دوباره از کرم ضد آفتاب استفاده کنید، بنابراین در صورت لزوم برای یادآوری زنگ هشدار بر روی تلفن خود تنظیم کنید.

هیدراته نگه داشتن پوست

 • هیدراته نگه داشتن پوست از داخل به خارج

هیدراتاسیون بسیار مهم است. ما قبلا در مورد اهمیت مرطوب کننده در تابستان صحبت کرده‌ایم، اما شما باید آبرسانی پوست خود را از داخل به بیرون شروع کنید. اطمینان حاصل کنید که در طول روز آب کافی بنوشید! با گرمای تابستان و زمانی که بیرون از منزل هستید، کم آبی بدن کاملا طبیعی است. اگر می‌خواهید پوست درخشان و زیبایی درتابستان داشته باشید، هیدراتاسیون بدن را در اولویت قرار دهید.

آیا می‌خواهید یک نکته مهم را بدانید؟ نوشیدن مقدار زیادی آب همچنین به پوست شما کمک می‌کند تا در اثر آفتاب سوختگی سریعتر بهبود یابد.

کنار گذاشتن دوش طولانی

 • با کنار گذاشتن دوش‌های طولانی از خشک شدن پوست خودداری کنید

اکثر ما مستعد دوش گرفتن بیشتر در تابستان هستیم و مدت زمان بیشتری را زیر آب گرم می‌گذرانیم! از روزهایی که بیرون منزل هستیم گرفته تا تمرینات و عرق کردن، ما روزانه چندین بار دوش می‌گیریم. اما گرفتن دوش داغ متعدد می‌تواند پوست شما را از بین ببرد و موجب خشکی بیش از حد شود، که باعث التهاب و حتی اگزما می‌شود. سعی کنید دوش‌های کوتاه‌تری بگیرید یا از آب خنک استفاده کنید تا پوست شما از خشک شدن بیش از حد نجات یابد.

ویتامنی C برای مراقبت از پوست

 • ویتامین ث را به روتین مراقبت از پوست تابستانی خود اضافه کنید

ویتامین ث همیشه برای پوست مفید است. اما این یک مرحله شگفت انگیز است که به روتین مراقبت از پوست در تابستان اضافه می‌کنید! این به جلوگیری از افزایش رنگدانه‌ها کمک می‌کند و خطوط ریز را کاهش می‌دهد. علاوه بر این تولید کلاژن را افزایش می‌دهد تا پوست شما حالت ارتجاعی خود را حفظ و سالم بماند.

برای استفاده از ویتامین ث ، کافی است چند قطره سرم ویتامین ث خوب را بعد از تمیز کردن و قبل از مرطوب کردن روی پوست خود بمالید. با مصرف کرم و یا سرم ویتامین ث به جلوگیری از پیری ناشی از اشعه UVA و UVB کمک می‌کنید. این یک افزودنی آرامش بخش و آرام بخش به روتین مراقبت از پوست شما است و پوست شما را شاداب می‌کند.

ایجاد یک روتین مراقبت از پوست در تابستان به شما کمک می‌کند تا در طول تابستان از پوست خود محافظت و آن را تغذیه کنید. با تغییر فصل، همیشه باید محصولات مورد استفاده و نحوه مراقبت از پوست خود را تغییر دهیم. در این مطلب نیز درباره فواید ویتامین ث برای پوست بیشتر می‌خوانید. 

سخن پایانی 

برای مراقبت از پوست در تابستان محصولات سنگین را کنار بگذارید، روی پوست سالم و درخشان ماندن پوست خود تمرکز کنید و هرگز هرگز ضد آفتاب خود را فراموش نکنید. کامل کردن رژیم مراقبت از پوست تابستانی آسان‌تر از آن است که فکر می‌کنید.

نظرات کاربران