search

طرز تهیه چای سبز ماچا (چای سبز ژاپنی)

clock icon زمان خواندن ۳ دقیقه مینا پوردانا چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ ۱۶:۴۵

طرز تهیه چای سبز ماچا (چای سبز ژاپنی)
۵/ ۲.۶۷
امتیاز دهید
چای ماچا یا همان چای سبز ژاپنی، از پودر کردن برگ‌های چای سبز با کیفیت که در شرایط خاصی رشد کرده، به دست می‌آید. خواص چای ماچا برای سلامتی بسیار زیاد هستند. طرز تهیه چای ماچا با دیگر چای‌ها متفاوت است. اگر می‌خواهید از نوشیدن چای سبز ماچا به شیوه اصلی لذت ببرید، طرز تهیه آن را در ادامه بخوانید.

ارزش غذایی

انرژی10 کیلوکالری
کربوهیدرات گرم
پروتئین گرم
چربی کل گرم
کلسترول میلی گرم
فیبر خوراکی1 گرم
preparation time icon

زمان آماده سازی

10 دقیقه

cooking time icon

زمان پخت

دقیقه

serve icon

تعداد سرو

1 نفر

مواد لازم

چای ماچا 1 قاشق چای‌خوری
آب 1 فنجان

ابتدا ببینیم ماچا چیست و با چای سبز معمولی چه فرقی دارد. گیاهی که چای ماچا از آن تهیه می‌شود با چای سبز تفاوتی ندارد اما شیوه کشت و فرآوری این چای متفاوت است. برای تهیه ماچا درختچه‌های چای سبز را در سایه نگهداری می‌کنند. پس از برداشت برگ‌های چای در شرایطی ویژه خشک می‌شوند تا مواد تغذیه‌ای آنها تا حد ممکن دست نخورده بماند. سپس برگ‌ها را کاملا پودر و نرم می‌کنند، به همین دلیل ماچا نیازی به دم کردن ندارد. 

تهیه ماچا در ژاپن با دقت و تشریفات خاصی انجام می‌گیرد. کیفیت و قیمت انواع ماچا بسته به نوع و کیفیت آن متفاوت است. انواع ماچا را می‌توان به دو دسته تشریفاتی و آشپزی تقسیم کرد. ماچا تشریفاتی مرغوب‌تر و سبزتر است و برای حل‌شدن در آب و نوشیدن بدون افزودنی به کار می‌رود. ماچا آشپزی برای تهیه لاته، کیک و دسرهای حاوی ماچا استفاده می‌شود. البته انواع دیگر ماچا با طعم‌های دیگر نیز وجود دارند که به آنها پودر شیر یا طعم‌دهنده اضافه شده است.

 

کافئین موجود در یک فنجان قهوه (بسته به نوع آن) بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی‌گرم و کافئین موجود در یک فنجان ماچا ۸۰ میلی‌گرم است. اما جالب است بدانید هشیاری پس از نوشیدن قهوه ۱ تا ۳ ساعت و هشیاری پس از نوشیدن ماچا ۶ تا ۸ ساعت دوام دارد.

 

طرز تهیه چای سبز ماچا

طرز تهیه چای سبز ماچا

  1. برای تهیه چای ماچا به آب جوش نیاز ندارید. آب را تا حدود ۸۰ درجه سانتی‌گراد گرم کنید و نیمی از آن را در کاسه‌ای بریزید. ظرف تهیه ماچا بهتر است چوبی یا از جنس بامبو باشد. در ژاپن از وسیله‌ای به نام همزن ماچا برای تهیه این چای استفاده می‌شود. این همزن نیز از چوب بامبو ساخته شده و شما می‌توانید آن را از فروشگاه‌های چای  تهیه کنید. در غیر اینصورت می‌توانید از همزن شیر یا همزن دستی کوچک کمک بگیرید. همزن را درون کاسه بچرخانید تا پره‌های آن گرم شود. خود کاسه را به آرامی بچرخانید تا حرارت آب به بدنه آن برسد. سپس آب را بیرون بریزید. کاسه را با دستمال حوله‌ای خشک کنید.
  2. یک صافی با سوراخ‌های ریز روی در کاسه قرار دهید و پودر ماچا را روی آن بریزید. الک کردن ماچا باعث می‌شود پس از اضافه کردن آب، گلوله گلوله نشود. چند قاشق از آبی که کنار گذاشته‌اید را به پودر ماچا اضافه کنید. کاسه را با دست نگه داشته و با همزن مخلوط کنید تا گلوله‌ای باقی نماند. سپس بقیه آب را اضافه کرده و همزن به صورت رفت‌ و برگشتی (بالا و پایین کردن در یک خط) هم بزنید. 
  3. زمانی که روی کاسه کف تشکیل کرد، چای ماچا شما آماده است. ماچا را بلافاصله پس از آماده‌شدن بنوشید. این نوشیدنی به طور طبیعی شیرینی ملایم دارد اما اگر بخواهید می‌توانید کمی عسل نیز به آن اضافه کنید.

 

    نظرات کاربران