search

طرز تهیه نان خانگی بدون فر (نان ماست)

clock icon زمان خواندن ۲ دقیقه مینا پوردانا سه‌شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ ۰۰:۴۸

طرز تهیه نان خانگی بدون فر (نان ماست)
۵/ ۴.۶۷
امتیاز دهید
نان ماست نوعی نان آمریکایی با بافتی سبک و نرم است. طرز تهیه نان خانگی با ماست بسیار آسان است و شما برای پخت آن تنها به ۴ ماده اولیه ساده نیاز دارید. این نان بدون فر و در تابه پخته می‌شود. نان ماست را می‌توانید کنار انواع دیپ یا برای لقمه‌کردن استفاده کنید. دیگر چه می‌خواهید؟ زودتر دست به کار شوید و این نان خانگی خوشمزه را آماده کنید.

ارزش غذایی

انرژی322 کیلوکالری
کربوهیدرات63 گرم
پروتئین10 گرم
چربی کل3 گرم
کلسترول0.008 میلی گرم
فیبر خوراکی2 گرم
preparation time icon

زمان آماده سازی

20 دقیقه

cooking time icon

زمان پخت

10 دقیقه

serve icon

تعداد سرو

4 نفر

مواد لازم

آرد 2.5 پیمانه
ماست 1 پیمانه
بیکینگ پودر 0.5 قاشق چای‌خوری
نمک 1.5 قاشق چای‌خوری
روغن زیتون کمی

برای تهیه نان خانگی بدون فر به آرد (آرد سنگک یا آرد سفید)، ماست، بیکینگ‌پودر و نمک نیاز دارید. به همین سادگی و در ۴۰ دقیقه نان ماست تازه شما آماده خواهد بود. برای پخت نان ماست می‌توانید از روغن زیتون یا کره استفاده کنید. این نان را می‌توانید به عنوان نان پیتزا، یا برای صبحانه و هر غذای نانی دیگری به کار ببرید. نان‌های باقی‌مانده را در کیسه پلاستیکی یا ظرف دربسته تا ۵ روز می‌توان در یخچال نگهداری کرد. 

خمیر نان ماست را نیز می‌توانید در فریزز نگهداری کنید. برای این کار لازمست آن را در در ظرفی بدون نفوذ هوا قرار دهید. قبل از پخت نان خمیر را بیرون بیاورید تا یخ آن باز شود. پس از بازشدن خمیر برای ۲۰ دقیقه به آن استراحت دهید، سپس آن را به شکل دلخواه باز کنید.

طرز تهیه نان خانگی با ماست

طرز تهیه نان خانگی با ماست

  1. آرد، بیکینگ‌پودر و نمک را الک کرده و در کاسه بزرگی مخلوط کنید. ماست را به آن اضافه کرده و با قاشقی چوبی خوب هم بزنید تا مواد کاملا ترکیب شوند.
  2. سطح صافی (مانند سینی یا تخته چوبی) را آردپاشی کرده و خمیر را به آن انتقال دهید. خمیر نان را با دست به مدت ۵ دقیقه ورز دهید تا نرم شود.
  3. خمیر را به ۴ چانه تقسیم کنید و چانه‌ها را در کیسه پلاستیکی بپیچید. خمیر باید برای ۲۰ دقیقه در دمای اتاق استراحت کند.
  4. پس از استراحت، چانه‌ها را یک به یک روی سطح آردپاشی شده باز کرده و با وردنه نازک کنید. 
  5. تابه را روی حرارت متوسط قرار دهید تا گرم شود. روغن زیتون (یا کره) را در آن بریزید. سپس خمیر را در آن پهن کنید. هر سمت نان ماست را برای ۲ تا ۳ دقیقه بپزید تا زمانی که خمیر پف کند و رنگ آن عوض شود.

 

نظرات کاربران