search

طرز تهیه فرنی با آرد برنج یک افطاری سبک و خوشمزه

clock icon زمان خواندن ۳ دقیقه مینا پوردانا چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ ۱۵:۱۵

طرز تهیه فرنی با آرد برنج یک افطاری سبک و خوشمزه
۵/ ۴.۰۰
امتیاز دهید
فرنی یکی از پایه‌های ثابت سفره‌های افطار ماه رمضان است. طعم شیرین ملایم و بافت لطف آن به همراه عطر گلاب، خوردن آن را پس از چند ساعت روزه‌داری بسیار دلچسب و مناسب می‌کند. ما طرز تهیه فرنی با آرد برنج را به همراه تمام نکاتی که باید برای درست کردن فرنی خوشمزه بدانید به شما خواهیم گفت.

ارزش غذایی

انرژی285.11 کیلوکالری
کربوهیدرات43.32 گرم
پروتئین7.9 گرم
چربی کل7.48 گرم
کلسترول0.026 میلی گرم
فیبر خوراکی0.32 گرم
preparation time icon

زمان آماده سازی

5 دقیقه

cooking time icon

زمان پخت

30 دقیقه

serve icon

تعداد سرو

8 نفر

مواد لازم

شیر - پرچرب7.5 لیوان
شکر 0.5 پیمانه
آرد برنج 0.5 پیمانه
شکر 1 پیمانه
گلاب 3 قاشق غذاخوری
پودر وانیل 0.5 قاشق چای‌خوری
خلال پسته برای تزیین

راز تهیه فرنی خوشمزه در ۲ چیز است: قوام و عطر فرنی. برای اینکه فرنی شما قوام بهتری داشته باشد باید طبق دستور از میزان آرد مناسب استفاده کنید و در تمام مدت درست کردن فرنی آن را به آرامی هم بزنید. نیازی به گفتن نیست که به کار بردن آرد برنج تازه و مرغوب برای تهیه فرنی، آن را خوشمزه‌تر می‌کند. برای عطر خوش فرنی شما می‌توانید به انتخاب خود کمی گلاب یا هل ساییده‌شده به کار ببرید. هم‌چنین در صورت نداشت گلاب می‌توانید از مقدار خیلی کمی وانیل هم استفاده کنید.

فرنی را می‌توانید با آرد برنج یا نشاسته تهیه کنید، اما آرد برنج عطر و بافت بهتری به فرنی می‌بخشد. اگر از نشاسته استفاده کنید، بافت و طعم فرنی به کاسترد نزدیک‌تر خواهد بود. فرنی را می‌توانید به صورت نیمه‌گرم در سفره افطار قرار دهید. اگر قصد دارید آن را به عنوان دسر سرو کنید، بلافاصله پس از آماده‌شدن آن را در ظرف‌های تک‌نفره بریزید. پس از اینکه فرنی با محیط هم دما شد آن را به یخچال منتقل کنید تا ببندد و سفت شود.

میزان شکر به کار رفته در این دستور، شیرینی ملایمی به فرنی می‌بخشد. می‌توانید چند قاشق بیشتر شکر بریزید یا در نهایت فرنی آماده را به همراه شیره انگور، شیره خرما یا عسل سرو کنید.

طرز تهیه فرنی با آرد برنج و شیر

طرز تهیه فرنی با آرد برنج

  1. برای شروع یک قابلمه یا تابه گود را روی شعله متوسط قرار دهید و ۶ لیوان از شیر را به همراه شکر در آن بریزید. با گرم‌شدن شیر آن را هم بزنید تا شکر کاملا حل شود.
  2. در این مدت آرد برنج را ابتدا در نصف لیوان شیر سرد حل کرده و سپس نصف لیوان شیر سرد باقی‌مانده را به آن اضافه کنید. هنگامی که شیر درون قابلمه به آرامی به جوش آمد، مخلوط آرد برنج و شیر سرد را به آن اضافه کنید و با یک همزن دستی هم بزنید. از این زمان تا پایان پخت فرنی باید کنار اجاق گاز بمانید و هم‌زدن را به آرامی و مداوم ادامه دهید. توقف هم‌زدن حتی برای چند ثانیه باعث گلوله‌شدن آرد و خراب‌شدن بافت فرنی می‌شود.
  3. اگر به هر دلیلی فرنی شما ته گرفت، قاشق یا همزن را ته ظرف نکشید. آن را با فاصله از کف حرکت دهید تا بخش ته‌گرفته وارد فرنی نشود.
  4. هم‌زدن را ادامه دهید تا جایی که غلیظ‌‌شدن فرنی را احساس کنید. در این زمان گلاب را به آن اضافه کرده و همچنان هم بزنید تا غلیظ‌تر شود. فرنی پس از خنک‌شدن سفت‌تر می‌شود، بنابراین زمانی که تقریبا به غلظتی مانند ماست رقیق رسید می‌توانید آن را از روی حرارت بردارید.
  5. روی فرنی را با خلال پسته، خلال بادام یا گل محمدی خشک‌شده تزئین کنید.
  6. فرنی با خنک‌شدن به سرعت می‌بندد، بنابراین فورا آن را در ظرف‌های سرو بریزید. قبل از قراردادن در یخچال صبر کنید تا فرنی کاملا خنک شود. در غیر اینصورت ممکن است آب بیاندازد.

 

نظرات کاربران