search

طرز تهیه برگر کینوا و سبزیجات

clock icon زمان خواندن 3 دقیقه مونا عامرییکشنبه, 28 اردیبهشت 1399, 11:14

طرز تهیه برگر کینوا و سبزیجات
حتی عاشقان گوشت نیز این برگر سبزیجات را هوس می‌کنند؛ گردوی بو داده‌شده، قارچ، پنیر چدار، سبزی‌های تازه و کینوای قرمز به این غذا طعمی دلچسب می‌دهند. این برگر کینوا قابل انجماد است و می‌توانید آن‌ها را یک شب پیش از پختن یخ‌زدایی کنید.

ارزش غذایی

انرژی280 کیلوکالری
کربوهیدرات35.5 گرم
پروتئین10.6 گرم
چربی کل11.9 گرم
کلسترول2.3 میلی گرم
فیبر خوراکی5.5 گرم
preparation time icon

زمان آماده سازی

30 دقیقه

cooking time icon

زمان پخت

60 دقیقه

serve icon

تعداد سرو

8 نفر

مواد لازم

مرزنجوش - خشک شده کمی
نان همبرگر - کوچک8 عدد
سس سویا 1 قاشق غذاخوری
جو (معمولی) - بدون پوست0.33 پیمانه
گردو - ریز خرد شده0.5 پیمانه
پنیر چدار - رنده شده0.66 پیمانه
تخم مرغ 1 عدد
پونه کوهی خشک کمی
سیر - ریز خرد شده1 قاشق چای‌خوری
قارچ دکمه‌ای - ریز خرد شده2 پیمانه
پیاز سفید - نگینی خرد شده1 پیمانه
روغن کلزا 1 قاشق غذاخوری
کینوا قرمز 0.5 پیمانه
آب 1 پیمانه

برگرها از جمله غذاهایی هستند که سن و سال نمی‌شناسند. حتی اگر در رژیم گیاهخواری یا رژیم ‌های کم کالری باشید ممکن است هوس خوردن یک برگر سالم و خوشمزه به همراه کاهو و مخلفات به سرتان بزند. پس طرز تهیه برگر کینوا و سبزیجات را بخوانید و دست به کار شوید.                 

طرز تهیه برگر کینوا و سبزیجات

  1.  آب و کینوا را در یک قابلمه متوسط با هم مخلوط کرده و بگذارید جوش بیاید. حرارت را کم کنید تا به‌آرامی بجوشد، در ظرف را ببندید و پانزده دقیقه زمان دهید. سپس از روی حرارت برداشته و همان‌طور دربسته به مدت ده دقیقه کنار بگذارید. دانه‌ها را با چنگال از هم جدا کنید و اجازه دهید تا سرد شوند.
  2.  فر را با دمای ۱۷۵ درجه سانتی‌گراد (۳۵۰ درجه فارنهایت) گرم کنید. سینی فر را کمی چرب کرده و یا با کاغذ روغنی بپوشانید.
  3.  روغن را در یک قابلمه بزرگ روی حرارت ملایم قرار داده تا گرم شود. پیاز‌ها را اضافه کرده و بپزید و به‌طور مداوم به مدت پنج دقیقه هم بزنید. قارچ، سیر، مرزنجوش و پونه کوهی را اضافه کنید. اجازه دهیدتا قارچ‌ها بپزید و سپس از روی حرارت بردارید تا خنک شود.
  4.  تخم‌مرغ را در کاسه‌ای متوسط هم بزنید. سپس کینوا، مخلوط قارچ، پنیر چدار، گردوی تفت داده، جو پوست‌کنده و سویا‌ سس را اضافه و مخلوط کنید.
  5. نصف پیمانه سرخالی از مخلوط را روی سینی فر قرار دهید و به شکل هشت قرص، با قطر ۷.۵ سانتی‌متری درآورید. بین هر دو قرص ۲.۵ سانتی‌متر فاصله بگذارید. (برگر‌ها بعد از پخت شکل خود را حفظ خواهند کرد.)
  6.  برگر‌ها را تا زمانی که برشته شوند (سی دقیقه)، بپزید و در نهایت با چاشنی‌های مورد علاقه خود روی نان همبرگر سبوس‌دار سرو کنید.

طرز تهیه برگر کینوا    

نکته

  • هر برگر‌ کینوا پخته شده را می‌توانید جداگانه بسته‌بندی و تا سه ماه منجمد کنید. برای مصرف دوباره، از شب قبل در یخچال قرار داده و سپس با کمی روغن در تابه گرم کنید.
  • برای طعم بهتر، گردو‌ها را پیش از اضافه کردن به مواد تفت دهید. گردو‌های کامل را روی سینی فر پخش کرده و با دمای ۱۷۵ درجه سانتی‌گراد (۳۵۰ درجه فارنهایت) هفت تا نه دقیقه بپزید تا بو داده شوند. در این مدت یک بار آن‌ها را هم بزنید. گردو‌های خرد‌شده را در یک ‌تابه خشک ریخته و روی حرارت ملایم قرار دهید. دو تا چهار دقیقه به‌طور مداوم هم بزنید تا بو داده و کمی قهوه‌ای شوند.